• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خوابگاه و مشکلاتش

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
آقا من وسایل و کتابام زیادن واقعن چیزی اضافی ندارم و نمی تونم ببرم خونه ایده شما چیه؟
یه قفسه کتاب 5 طبقه دارم
دو سوم زیر تختم
و یه کمد دیواری که سه طبقه داره که طبقه بالاش به خلطر طول مانتوهام قابل استفاده نیس
از تيپاكس كمك بگير ي سريشو ببره
اگه رفيق تهراني داري بهش بگو ي مقداريشو برات نگهداره تا برگردي

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک
از تيپاكس كمك بگير ي سريشو ببره
اگه رفيق تهراني داري بهش بگو ي مقداريشو برات نگهداره تا برگردي
نه مشکل حملشونو ندارم مشکلم اینه تو طول ترم وسایلم خیلی به هم ریختس چون جا ندارم براشون

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
سلاااام
@f@him در ح.ب حرف از این تاپیک زد
گفتم دوباره به روزش کنم کنکوری ها بدونن چجوری انتخاب رشته کنن و حواسشون به خوابگاه باشه :D

آخرین ویرایش:

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان اگه رفتیم شهر دیگه خوابگاه بریم یا خونه بگیریم از همون ترم اول؟؟
میشه در مورد بدبختی ها و مشکلات خونه گرفتنم بگین یکم..

بیاین بگین دیگه:-"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک
اگه سر سوزنی تحمل سختی و فضای کوچیک رو ندارید هیچ وقت نیاید خابگاه علم و صنعت در برابر خابگاه خیلی از دانشگاه ها شرایط افتضاحی داره و غیر قابل تحمله

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
خونه گرفتن تو شهری مثل تهران که مشکلاتی داره از جمله هزینه زندگی. البته یه جاهایی هستن پانسیون مانند که به دانشجو فقط اجاره میدن و حالت خوابگاهی با شرایطی چند برابر بهتر دارن. اگه مشکل مالی خونه گرفتن ندارید گزینه خوبیه. در ضمن غذا و ایناش هم با خودتونه. بعد یه مشکل دیگه اینه که بعضی جاها به آدم مجرد خونه نمیدن:)
خوابگاه خوبیش اینه اولا غذا میدن(فکر کنم به جز جمعه) و ماه رمضون سحری و افطار میدن و از این بابت تامینید. و هم اتاقی دارید که این میتونه خوب باشه یا بد. ممکنه دوران خوابگاه و رفیقاش بهترین دوران زندگیتون باشه یا بدترین(که احتمالش کمه) بعد تنهایی و دوری از خونواده واقعا فشار میاره به آدم. این که میگن تنها باشی فلان کار رو میکنی و این حرفا چند روز شاید جذاب باشه. این که چند نفر هم سن و سال خودت باشن هم برای روحیه خوبه هم فانه و بازی دست جمعی و اینا دارید کلی. هر چند موقع امتحانا مکافاته:)) (معمولا خوابگاه ها اتاق مطالعه دارن) بعد یه ویژگی دیگه اینه که بچه ها دیر میخوابن و دیر پا میشن. به این صورت که اوایل همه میگن دانشگاه همین بغله و همه کلاس رو از هفت و نیم تا دوازه میریم و تمام. بعد اولای ترم هفت و نیم رو خواب میمونن. بعد نه و نیم رو. اواخر یازدهم خواب میمونن:))
سعی کنید میرید خوابگاه یه سری مقرراتی داشته باشید که خیلی هرج و مرج نباشه. مثلا ظرفا رو نهایتا یکی دو روز یک بار بشورید. یا لباسا وسط اتاق نباشه. یا همش مهمون نداشته باشید تو اتاق.
نکته بعدی که یادم میاد ساعت ورود و خروجه. برا پسرا زیاد مشکلی نیست. تا دوازده شب هست فکر میکنم و بعدشم بیای مشکلی نداره. ولی برای دخترا نه یا ده شب هست(دقیق نمیدونم) و دیر بیای به اولیا اطلاع میدن و مشکل ساز میشه.
اگه از دسته افرادی هستین که موقع خواب به سر و صدا و نور و تخت دوطبقه حساسید و پولدارید، ترجیحا خوابگاه نرید. اگرم نمیتونید افورد(!) کنید خونه مجردی رو، برید خوابگاه عادت میکنید. الان من به زور میخوابم تو سر و صدا. ولی بابام که میرفته خوابگاه راحت میخوابه...
و خونه گرفتید هم هی رفیقاتونو نیارید تو خونتون. اولا مشکل ساز میشه براتون از لحاظ همسایه و این حرفا، دوما هر کی دلش بخواد و کاری داشته باشه میاد خونتون.
در ضمن خوابگاه ها همه کوچیکن. و ساختمونای چند طبقه. معمولا به این صورته که شما همه کار ها رو باید رو تختتون انجام بدید.
اینایی هم که گفتم شاید خیلی هاش بدی های خوابگاه بود. ولی واقعا اونقدری میتونه خوابگاه جذاب باشه که دلتون خیلی تنگ شه براش که دانشگاه زودتر شروع شه و دوباره برید خوابگاه. هم از لحاظ دوستاتون هم از لحاظ آزادی هایی که دارید.
شرمنده یکم شلخته شد مطالب. اینا چیزایی بود که خودم در چند شب خوابگاه خوابیدن تجربه کردم و دیدم و شنیدم

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
AUT (Tehran Polytechninc) + University of Naples Federico II
رشته دانشگاه
Industrial Bioengineering
به نام خدا
سعی نکنید با هم مدرسه ای ها و همشهریهاتون خوابگاه بگیرید به 2 ماه نرسیده به مشکل میخورید و پشیمون میشید ^^

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
به نام خدا
سعی نکنید با هم مدرسه ای ها و همشهریهاتون خوابگاه بگیرید به 2 ماه نرسیده به مشکل میخورید و پشیمون میشید ^^
البته الزاما اینطوری نیست ٬ مثلا منم ترم یکم با هم مدرسه ایام بودم ٬ خیلی هم خوب بود ولی خب بعدش رفتم با هم رشته ای هام ٬ به طور کلی با هم رشته ایاتون باشین بیشتر سود و لذت میبرین/میکنین !
+ حالا البته این قضیه ی با هم رشته ای ها یا نه مفصله سالای قبل هم صحبت شده در موردش

نارنجی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
به نظرم تو دانشگاه هایی که همه رشته ها هستن دقت کنین برای اتاف با رشته های مشابه هم اتاق شید .
مثلا کسایی که مهندسی میخونن درساشون و کلا جوشون با رشته های انسانی متفاوته.
البته استثنا ام وجود داره

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
خوابگاهای فرهنگیان افتضاااااااحه(به تمامی معنا)
و خب اگر بومی اون شهر نیستید حق خونه گرفتن ندارید باید خوابگاه بمونید :/

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی

خونه بگیر ولی به کسی تو دانشگاه نگو چتر میشن روت :D

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

من خودم که تنهایی سختمه و اذیت میشم ولی اگه سختتون نیس بگیرید خونه رو
فقط کلی باید خرج غذا بکنید
من خداروشکر از خوابگا خیلی راضی بودم. درسته بعضی جاها حرفات ممکنه نقض بشه و سلایقت زیر پا گذاشته بشه ولی کلی کیف میکنه آدم. مخصوصا اگه زود مچ بشی و بسازی. هم شخصیتت رشد میکنه و قدرت تحملت بیشتر میشه هم خوش میگذره
فرض کن از بعد از ظهر تا فردا صبح تنها تو یه خونه بشینی دیوونه میشی خب

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
سعی کنید هم خوابگاه رو تجربه کنید و هم اگه مشکل مالی نداشتید بعد دو-سه سال خونه هم بگیرید. تجربه‌هایی که کسب خواهید کرد کلمات نمیتونند اونهارو توصیف کنند. من هم خوابگاه موندم هم خونه گرفتم، با همشهری و همکلاسی دوران مدرسه هم اتاقی بودم و هم با غریبه. درکل تجربه‌های خیلی خوبی کسب خواهید کرد.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
من خودم همه مدلشُ تجربه کردم. از خوابگاه خودگردان تا خونه و خوابگاه دانشگاه. البته لازم به ذکره که یکم وضعیتم فرق داشت، چون آخر هفته و هر وقت که دلم میخواست، میتونستم راحت بیام خونه.

در کل اگر که علاقه ی زیادی به مستقل شدن و زندگی مجردی دارید، پس شک نکنید تو انتخاب شهر دورتر از خونه. اگر وابسته هم هستید و اصلا نمیتونید دوریُ تحمل کنید، بازم شک نکنید و نترسید از دور شدن :) در واقع اصلا لازمه براتون. البته شهرهای خیلی دور خوب نیست، ولی اگر رتبتون به شهرتون نخورد، یه استان اینور اونور، به نفعتونه.

هر کدوم از سکونت گاه ها هم مزایا و معایبی دارن که میگم خدمتتون ;;):

خونه : سختی های خونه به مراتب بیشتر از خوابگاهه، و خطرناک تر هم هست اصولا. هزینه اش هم معمولا بیشتر درمیاد.

تمام کارهایی که ممکنه الان پدر و مادرتون براتون انجام بدن، تو خونه برعهده خودتونه. از غذا درست کردن، شست و شو و تمیز کردن و حتی تعمیرات! به این نکته خیلی توجه کنید که از خرابی لوله بگیر تا گرفتن چاه و پریدن فیوز و ... ممکنه رخ بده، و تعمیر همشون برعهده ی خودتونه. حالا یا میتونید و خودتون سریع درستش میکنید، یا تعمیرکار میارید و پولشُ میدید، یا هم به فنا میرید :)

در کل سختی و زحمتش بسیار بیشتره. اما خب، آزادیتون هم بيشتر هست. البته همین آزادى هم در صورتیکه هم اتاقی هاتون درک و شعور خوبی نداشته باشن، آسيب زا میشه.

خوابگاه خودگردان : این خوابگاه تقريبا مشابه خوابگاه های دانشگاه هست. با یک سری تفاوت، مثل هزینه ی بیشتر و اینکه تهیه وعده های غذایی برعهده خودتون هست. یه نکته ی خیلی مهم درباره ی این خوابگاه ها، اینه که اصولا سالن مطالعه ی درستی ندارن. معمولا یا اصلا ندارن، یا کوچیکه و خیلی جا نداره. پس اگر خواستید چنین خوابگاهی بگیرید، حتما به این قضيه توجه کنید تا اذیت نشید و تو روند درستون تأثیر منفی نداشته باشه.
آزادیش هم یکم بیشتر از خوابگاه دانشگاهه، مثل حداکثر ساعتی که میتونید بیرون از خوابگاه حضور داشته باشید.
در ضمن، تو بعضى خوابگاه های خودگردان علاوه بر دانشجو، تعداد قابل توجهی کارمند و شاغل هم سکونت دارن. این موضوع گاها ممکنه از خیلی جهات مثل سر و صدای بيشتر، اذیت کننده باشه براتون.

خوابگاه دانشگاه : دم دست ترین گزینه است. اول اینکه قبل گرفتن خوابگاه دانشگاه، حتما برید یه سری بهش بزنید. البته اصولا فضای خوبی دارن، اما مثلا من اگر بمیرم هم دیگه به خوابگاه دانشگاه خودمون برنمیگردم. چون اصلا ساختار خوابگاهی نداشت و از هر 4 اتاق، سه تاش هیچ پنجره و روزنه ای به بيرون نداشتن! کل راهرو هم که هیچ پنجره ای نداشت. و این خصوصا برای شهرستانی ها، خفه کننده است.
در کل تو این خوابگاه از لحاظ وظايف، خیلی راحت تر هستید. به جز آخر هفته ها تمام وعده های غذاییُ میدن بهتون. هر یکی دو روز تمام سالن و حمام و ... جز اتاق خودتون نظافت میشه. تعمیر و این ها هم برعهده مسئولینش هست. فقط آزادیتون خیلی کمتره دیگه... و مدام زیر نظر هستید :)
یه مزیتی هم داره که بقیه ندارن، و اون اینه که از امکانات جانبی که وابسته به دانشگاهتونه و به خوابگاه ربط پیدا میکنه، میتونید بهره مند بشید. از جمله مراسم هایی که برگزار میکنن، سرویس دانشگاه و همینطور سالن های ورزشی (البته به شرط اینکه داشته باشه).

تو هر سه مورد هم به قضيه ی هم اتاقی توجه داشته باشید.تو خونه گرفتن دستتون خیلی بازتره برای انتخاب هم اتاقی، و به نسبت اون خوابگاه خودگردان کمتر قدرت انتخاب دارید و خوابگاه دانشگاه که خیلی کمتر. مهم ترین نکته هم اینکه تا حد امکان سعی کنید هم اتاقی هاتون از لحاظ سن و رشته بهتون نزدیک باشن.

نکته آخر هم اینکه نترسید از خوابگاه و خونه گرفتن. مشکلاتی مثل چار بار غذا نداشتن و تعمیر و نظافت، باعث استقلال بيشتر و بزرگ شدنتون میشه. همينطور آدم هایی که به هیچ عنوان نتونید باهاشون کنار بیاید، خیلی کم پیدا میشن. اکثرا تفاوت هایی دارید باهم، که به نظر من این تفاوت ها میتونه باعث رشد و کمالتون بشه. از فرصت هاتون استفاده کنید.

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
AUT (Tehran Polytechninc) + University of Naples Federico II
رشته دانشگاه
Industrial Bioengineering
یه نکته هم قابل توجه هست، اگه خونه بگیرید دیگه شام سلف رو نمیتونید بگیرید :D
به مشکلات نظافت خونه و تنهایی و... هم توجه کنید!
البته مزایای خونه بیشتر هم هست! مثلا ساعات مختلف شبانه روز با صدای مختلف از خواب بیدار نمیشین :)) یا نمیدونم راحت درس میخونید بدون سروصدا!

Swallow

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tbrz
سال فارغ التحصیلی
97
از اول قانون وضع کنیم؟ :-"
با اونایی که شبا خیلی دیر میخوابن چیکار کنیم!؟؟

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
بله تایم خاموشی معین کنید همه با هم برا اتاقتون
حالا این قانون میتونه منعطف باشه...مثلا آخر هفته ای که کسی کلاس نداره و کسی ناراضی نیس میتونه متغیر باشه این ساعت
ولی قانون داشتن خوبه
اونی که نمی خواد بخوابه هم مجبوره بعد خاموشی سکوتو رعایت کنه

نارنجی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام بچه ها. این به نظرم هم مزیت محسوب میشه هم معیوبیت(؟:-") مثلا واسه منی که مهندسی میخونم (بغیر هم اتاقی های مهندسی ای:-") هم اتاق شدن با کسی که علوم سیاسی، اقتصاد ، ریاضی، حقوق، روانشناسی میخوند هم مزیت محسوب میشد. من گاها کلاسهای اونا رو هم شرکت میکردم. ولی خب اونا سبک رشتشون کاملا با ما فرق داره ینی پروژه و فلان ندارن ولی ترمای اول بهتره نباشه ....
نکته بعدم اینکه راستش رشته های دیگه یه جورایی سرشون ازماها که مهندسی ایم خلوت تر هست و ازین بابت یه جورایی شبیه خانوادم بودم. ینی هر موقع کاری داشتم میتونستم بهشون رجوع کنم اما خب مهندسی اصولا اینطوری نیستن
اره ولی خب این سبک بودن درساشون باعث میشه سر وصدای بیشتری داشته باشن واسه امتحانا واینا واینکه اگر ترمای اول تو اتاقایی باشی که همه مهندسین تو دروس سرویس خیلی میتونن کمک هم باشند

نارنجی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
جنگ اول بهتر از صلح اخره از اول بگید میخواهید چکار کنید که اگر کامل سبکشون باتون متفاوت بود بتونید اتاقتونو تغییر بدید و خیلی اذیت نشید .

بالا