• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گذری بر ژانر وحشت

آیا به فیلمهای ترسناک علاقه دارید؟

• بله

رای‌ها: 84 65.1%
  • خیر

رای‌ها: 45 34.9%

• رای‌دهندگان
    129

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : فیلم ترسناک،خوب یا بد؟

در حقیقت من فیلم حلقه رو ندیدم ولی یک مقاله نوروساینس درباره ترس داشتم میخوندم که توش به چند تا فیلم ترسناک از جمله The Ring, Seven, Halloween and Silence of the Lambs اشاره کرده بود. کی اینا رو دیده؟ به جز حلقه بقیشون هم واقعاً ترسناکن؟

خب وقتی که داریم درباره ژانر ترسناک حرف میزنیم، ترسناک بودن یک ویژگی مثبته نه منفی. همون طور که وقتی درباره ژانر کمدی حرف میزنیم، هر چقدر فیلم خنده‌دار تر باشه، کمدی بهتری محسوب میشه.

این فیلمی هم که میگی، واقعاً چطوری اینو دیدی؟‌ تا آخرشو دیدی؟ اوّل تشویق شدم ببینم ولی توی صفحه رده بندیش... توصیه نمیشه کلاً. ولی یه چیز جالبی که دیدم، یه نفر نوشته بود برای همین فیلم:

I personally felt this film was quite enjoyable, and weird enough to be interesting.

موافقین که فیلم ترسناک ذهن آدم رو خراب میکنه؟

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

حلقه رو ما نصفه شب در تاریکی دیدیم :)) بیشتر از یه سی دی دووم نیاوردیم :))

بقیشو صبح دیدیم ترسناک نبود :D کلا اگه تو جمع ببینی ترسناک نیست :D

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

در حقیقت من فیلم حلقه رو ندیدم ولی یک مقاله نوروساینس درباره ترس داشتم میخوندم که توش به چند تا فیلم ترسناک از جمله The Ring, Seven, Halloween and Silence of the Lambs اشاره کرده بود. کی اینا رو دیده؟ به جز حلقه بقیشون هم واقعاً ترسناکن؟

خب وقتی که داریم درباره ژانر ترسناک حرف میزنیم، ترسناک بودن یک ویژگی مثبته نه منفی. همون طور که وقتی درباره ژانر کمدی حرف میزنیم، هر چقدر فیلم خنده‌دار تر باشه، کمدی بهتری محسوب میشه.

این فیلمی هم که میگی، واقعاً چطوری اینو دیدی؟‌ تا آخرشو دیدی؟ اوّل تشویق شدم ببینم ولی توی صفحه رده بندیش... توصیه نمیشه کلاً. ولی یه چیز جالبی که دیدم، یه نفر نوشته بود برای همین فیلم:

I personally felt this film was quite enjoyable, and weird enough to be interesting.

موافقین که فیلم ترسناک ذهن آدم رو خراب میکنه؟
سون خیلی ترسناک نیست!مث مقصد نهایی میمونه بیشتر فقط بعضی جاهاش چنتا آدم تیکه پاره شده نشون میده =))موافقم با حرفت که هر چی ترسناک تر باشه بهتره ولی به نظر من کل این فلسفه فیلم ترسناک رک بگم چیز بیخودیه :))
فک کنم یکی از فامیلامون داده بود!خودمم نمیدونم چجوری دیدم ولی تا وسطاش دیدم
اصلن توصیه نمیشه!به هیچ وجه!در مورد کساییه که میان آدما رو بهم پیوند میزنن موجودای عجیب الخلقه درس میکنن O0 من واقعن حالم بهم خورد تا چن روزم از سایه خودمم میترسیدم O0
کسی که نوشته quite enjoyable به نظرم مبتلا به جنون بوده
در ضمن تو آی ام دی بی نوشته درجه سنیش Rئه ولی در اصل +23 هستش
موافقم!به شدت ذهنو خراب میکنه

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

فیلمای ترسناک چند دسته هستند:

بعضیاشون مسائل ماوراء طبیعی مثل روح و جن و خون آشام و... رو مطرح میکنن. مثالاش هم:
حلقه (تنها فیلمیه که ازش ترسیدم کلاس دوم یا سوم ابتدایی بودم نگاه کردم X_X) - paranormal activity - the devil inside - exorcism - queen of the damned - underworld و غیره
و این دسته تنها نوع فیلم ترسناک هستند که به نظرم جالب میان (نظر شخصیه)

بعضیاشون درباره‌ی آینده خبر میدن که یه اتفاقی میوفته و نسل بشرست به فنا میره که:
1- دلیلش یه ویروس یا همچین چیزیه : resident evil و...
2-انقلاب ماشینها و اینا : terminator و...
که البته این مدل بیشتر اکشن هستن تا هارر (horror) و باز هم جالبن

دسته‌ی بعدی فیلمای تیریپ خشونت و خونریزی و حال بهم زدن و در کل زامبی بازاره که بسیار مزخرف هستن و داستان کلیشون اینه:
یه بیماری شیوع پیدا میکنه یا به علت آزمایش های ژنتیکی و اینا یه عده زامبی(یاهرچیزی شبیه اون)میشن یا کلا یه سری آدم های غیر طبیعی میان و آدم کشی میکنن (friday the 13th, house of wax , hills have eyes & wrong turn) یا یه دارویی بین موجودات مختلف (مثلا حشرات و اینا) پخش میشه و اونا رو به اندازه‌ی خیلی زیادی گنده میکنه و اوناهم هرچی آدمه میکشن. (اسماشون یادم نیست)
یا اینکه آدم فضایی ها حمله میکنن به زمین تا آدما رو نابود کنن
اینجور فیلمها با این نوع محتوی به نظرم به کامیک بوک بیشتر میخورن تا فیلم و درکل تنها نقشی که دارن ایجاد حالت تهوع در بیننده‌شونه!

یه سری دیگه هم هستن که به نوعی خشونت بسیار بالا سبب میشه ترسناک به حساب بیان مثل فیلمای ارّه (< که اینجور فیلما به درد هر کسی نمیخوره!
---------------------
بطور کلی فیلم ترسناک اگه باحال باشه و ارزش دیدن داشته باشه فقط و فقط به درد اهلش(!) میخوره و هیجانی که موقع دیدن فیلم ترسناک به آدم دست میده هیچ موقع دیگه ای بهت دست یا پا حتی نمیده :D (<

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

یه سری دیگه هم هستن که به نوعی خشونت بسیار بالا سبب میشه ترسناک به حساب بیان مثل فیلمای ارّه (< که اینجور فیلما به درد هر کسی نمیخوره!
من به هیچ وجه با فیلم ترسناک موافق نیستم ولی این دسته از فیلما و خیلی دوس دارم :-"
اره رو خیلی دوس داشتم ولی به نظرم 7 ش با اینکه تری دی بود ولی خیلی لوس بود!انگار همو ناز میکردن به جای اینکه شکنجه بدن!فقط آخرش که زنه رو تو کوره پخت باحال بود(اینو مخصوصن نوشتم حال یه عده بد بشه :D)

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

من فیلم ترسناکو از ۶-۷ سالگی با جن گیر شروع کردم و هم چنان پابرجا هرچی فیلم ترسناکه قشنگه میبینم! البته لازم به ذکر که واسه کسی که خیلی فیلم ترسناک دیده باشه دیگه فیلم ترسناک خوب که حالشو جا بیاره و ادرنالینشو ببره بالا کم پیدا میشه چون احساس میکنی که میدونی همین الان مثلا قراره یه کله از تو اینه دیده شه(فقط مثال بود!)
اما از بین همه ی فیلمایی که دیدم این فیلمای پایین به نظرم قشنگترن:
Saw (که همشونو دیدم و دوسشون دارم البته قبول دارم رفته رفته داره لوس میشه!)
Paranorma activity 1 (من فقط از یکش خوشم اومد البته ۳شم بد نبود ولی ۲افتضاح بود!)
The cook (اینم باحال بود فقط یه ذره زیادی دل و روده هاشون بیرون بود!)
House of wax (اینم با اینکه داستانش شبیه axe بود ولی به نظر من خیلی بهتر از اون بود!)
بقیشم یادم اومد اضافه میکنم!

و در مورد دیدن یا ندیدن فیلم ادم خودش میفهمه که پتانسیل دیدنشو داره یا نه پس دیگه اینکه بگی این واسه زیر فلان سال ممنوعه و اینا به نظر من فقط واسه اینه که خودتو گول بزنی وگرنه فیلم فیلمه دیگه!(حالا چه زیر ۱۸ چه زیر ۲۳!)

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی

توی ایران فیلم ترسناک ترسناک در نیاد میشه کمدی!!(از تلویزیون شنیدم حرف خودم نیست )

saghar128

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

فیلم ترسناک زمانی واقعا قشنگ و جذابه که عوامل بیرونی هم اماده باشن:نوری نباشه.یک پرده باشه که هی به شیشه بکوبه.باران بیاد.ویک عدد خواهر یا برادر کرمو...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از F@temeh :
بقیشو صبح دیدیم ترسناک نبود :D کلا اگه تو جمع ببینی ترسناک نیست :D
اره خب آدم اون لحظه شاید نترسه! ولی بعدا که آدم تنهاست و تو همون موقعیت قرار میگیره، سکته میکنه! :D

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

فیلم ترسناک دوست دارم ولی به شرطی که تنها نباشم
یادمه میخواستم 2012 رو ببینم آهنگ اولش رو که شنیدم یهو از ترس خاموشش کردمن بعد که خواستم پاشم دیدم داخل شلوارم گرم شده :D :-[

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من فیلم ترسناک زیاد نمی بینم ،
ولی سری فیلم های ترسناک " اتفاقات واقعی" ، یک و سه ـش خیلی قشنگ بود ، به ترس ـش می ارزید .
کنستانتین هم از فیلم های ترسناک بحساب میاد ، ولی من ترسی احساس نکردم !

mavara

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

فیلمایی مثparanormal activity یا هرچی راجب جن واقعا خوبن :D :D....با این که ذهنمو درگیر میکنن و شبا بهش فکر میکنم ولی بازم دوست دارم ببینم.... :D :D
جن گیر و طالع نحس روتوبچگیام دیدم....ترسیدم اما واقعا حال میده ;))

niloufar joon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران

من از فیلم ترسناک اصلا خوشم نمیاد و اصلا نگاه نمی کنم و به نظرم دیدن فیلم ترسناک یه جور وقت تلف کردنه و روی روحیه , تاثیر منفی داره
دیدن فیلم ترسناک جنبه می خواد که بعضی ها دارن و بعضی های دیگه هم ندارن

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

مشکلی با فیلم ترسناک ندارم........
اما ی فیلمی مثه حلقه که کاملا رو مخه رو نمیتونم تحمل کنم، اعصابم بهم میریزه.....
ولی خوب ی فیلم دارم ( Arival ) خدای فیلم ترسناکه ، دو نصفه شب خودم تنها میبینم ؛ بسیار عالی .. ;))
از ی چیز میترسم اونم جن ...
فیلم جن گیرو نصفشو دیدم ؛ تا ده شب میرفتم تو اتاق داداشم ؛ بیدارش میکردم.... :D

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

من که کلا نميبينم:دي
ولي يه دوسه تايي ديدم هيچ چيزه خاصي نداشت
ولي اگه خيلي ترسناک باشه شب خوابشو ميبينم:دي

tara 20

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
کرمانشاه

من عاشق فیلم ترسناکم اونم تنهایی تو شب حال میده واقعا B-)

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

من فیلم ترسناک خیلی دوس دارم و زیاد میبینم ولی از این روحیا و اینا! :D
واقعا خیلی تاثیر ناجوری رو مغز میزان من هر شب فیلم ترسناک میبینم بعدم تا ۵-۶ که آفتاب میزنه نمیتونم بخوابم :D

melika.m.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیــرســتانِ فرزانگانِ یک
شهر
تــــهران!
دانشگاه
خدا بخواد ، تهران .

من کلا" خوره یِ فیلم ترسناک دارم ُ اکثرا" هم نمی ترسم! :-?
ینی خُب بستگی داره! با این فیلم هایِ دراکولایی ُ ومپایری که کلّی حال می کنم! :D
به این هیولایی اینا ـم که می خندم واقعا"! :))
امّا این فیلم هایی که مثلِ جنگیر ـن... ( تسخیر شدن و اینها! )
اوصولا" این موضوع ، تنها موضوعیِ که واقعا" فیلم ـاش روـم تأثیر می ذاره... من آخه از بد سنّی ـم شروع کردم! :D جنگیرِ یک ُ ، کلاس 4اُم که بودم، دیدم ! خلاصه داستان داشتیم ! :D

بعد من اکثرا" وقتی میبینم ، نمی ترسم. بعدش که بهش فکر می کنم ، می ترسم. ینی هی خودم ُ می ذارم جایِ اون دختره ُ کلا" بساطی ـه !

golnaz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
مشهد

بعضی ها ذاتا ترسواند و وقتی این فیلما رو میبینن از سایه ی خودشونم میترسن ولی بعضی ها اینطوری نیستن و حتی این فیلما باعث میشه تو واقعیت هم کمتر بترسن برای من که اینطوری بوده البته باید بگم منم اولاش میترسیدم :-ssولی بعدا برام عادی شد :-"

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

من به شخصه فیلمای ترسناکو دوست دارم ولی خیلی شرایطشو ندارم ببینم.

بالا