• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

همه چیز درباره روزه و روزه داران

pesarak

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
پاسخ : برنامه ی غذایی مناسب برای روزه داران

خب این پستم رو به چند بخش تقسیم میکنم،
قبل از همه بگم که من با هر چیزی که شما فکرشو بکنید افطار کردم،مثلا همین دیروز با یه پشه افطار کردم(موقع اذون اومدم دهنم رو واکنم،یه پشه همینطوری سرش انداخت پایین و رفت تو :-")
اما همونطور که دوستان گفتن،بهترین چیز برای شروع یه لیوان چای(یا حالا ابِ داغ) بهمراهِ یکی،دو تا خرماست،بعدش میتونید سوپ،فرنی،شعله زرد یا هرچیز دیگه ای که مامان جونتون درست کرده رو میل کنید،
در مورد غذا های ادویه دار تو افطار نظری نمیدم،چون فکر نکنم تاثیری داشته باشه،اما تو سحری حتما دقت کنید که تنها ادویه ای که برا غذا استفاده میشه نمک باشه!
اما قسمت مهم حرفام که میخوام بگم اینه:
ما تو ماه رمضون دغدغه مون اینه که از افطار تا سحر چی بخوریم تا در طول روز گشنه یا تشنه نباشیم،یا احساس گشنگی و تشنگی رو به حداقل برسونیم،اما چیزی که به نظر من مهم تره،اینه که بیایم و غذا هایی رو انتخاب کنیم که مواد مورد نیاز روزانه ی ما رو در الویت اول تامین کنن،و اگه تونستن که تشنگی و گشنگی رو هم بر طرف سازن که خیلی بهتر (;
تو پست هایی که دوستان دادن،من دیدم که یکی میگفت نمک و ادویه استفاده کنید،و همزمان با اونا مقدار زیادی اب بخورید،این ادویه و نمک باعث میشن که ابِ توی بدنتون بمونه،اما خب حتما در طول روز تشنه تر خواهید شد،ببینید اکثر کاربران این سایت رو جوانا و نوجوانا تشکیل میدن و این رده ی سنی چون سن رشدِ پس مهمه که چی بخوریم،تا اینکه یه موقع رشدمون دچار اختلال و اینا نشه،
من خودم به شخصه تشنگی رو به جون میخرم و اونو به بهای از دست دادن ابِ بدنم،از دست نمیدم،
توی ماه رمضون مصرف حبوبات خیلی پایین میاد،ولی مصرف حبوبات تو این سن،امری ضروریه،پس سعی کنید غذا هایی مثل اش و عدسی و لوبیا و این چیزا رو تو برنامه ی غذاییه افطار تا سحر جا بدین؛
و اما میرسیم به چیزی که باعث میشه کمتر در طولِ روز احساس تشنگی کنید،خب اسم اون چیز سبزیه،و به نظر من بهترین سبزی ریحانِ،(البته تره و ترخون(تلخون؟) و جعفری و شاهی هم جای خود دارن،مخصوصا برای نون پنیر سبزی)
و اما میرسیم به قسمت سوزوندن کالری:
خب تا جایی که من میدونم(ینی شنیدم :-") میگن که فعالیت بدنی رو تو این ماه باید کمتر کنیم،اما من خودم شخصا کمتر که نکردم،بیشتر هم کردم.
به نظرتون ینی هیچ راهی نداره که یکی تو این ماه سخت تمرین کنه و مشکلی ( برا رشد و اینا) براش پیش نیاد؟خو مثلا یکی داره خودشو برای ورود به تیمِ ملّیه ی رشته خاص اماده میکنه،انوقت تکلیف چیه؟ایا برنامه ی غذایی ای دارین که بتونه ی همچین فردی رو اغنا کنه؟توجه داشته باشین که این فرد به هیچ وجه چربی یا یه همچین چیزی نداره،ینی چیزی رو نداره که بسوزونه،و کالری مورد نیازش فقط از طریق تغذیه تامین میشه!

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

يه چيزي بگم فقد .

مگه ما شتريم كه تو كوهانمون غذا ذخيره كنيم ؟

_________

افطار بايد سبك باشه . سحر هم . سحرم نبايد تا ثانيه ي اخر چيزي خورد

اين يه ماه رو استراحت بدين به شكم .

اين ماه خود خدا فقط .
شكم رو فراموش كنيم .

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از ~pesarak~ :
به نظرتون ینی هیچ راهی نداره که یکی تو این ماه سخت تمرین کنه و مشکلی ( برا رشد و اینا) براش پیش نیاد؟خو مثلا یکی داره خودشو برای ورود به تیمِ ملّیه ی رشته خاص اماده میکنه،انوقت تکلیف چیه؟ایا برنامه ی غذایی ای دارین که بتونه ی همچین فردی رو اغنا کنه؟توجه داشته باشین که این فرد به هیچ وجه چربی یا یه همچین چیزی نداره،ینی چیزی رو نداره که بسوزونه،و کالری مورد نیازش فقط از طریق تغذیه تامین میشه!
خوب به نظر بخواین اینکارو تو این ی ماه انجام بدین درست نیس چون هر چیزی که انرژی زاست معمولا سنگینه و این اصلا خوب نیس چون معده بعد از 17/18 ساعت خالی موندن بخواد ی چیز سنگین و تو خودش جا بده میترکه درضمن این ماه برای استراحت دادن به دستگاه گوارشه
به نظرم بهترین کاری ک میتونین بکنین اینه ک تمرین هاتونو بذارین برای بعد افطار اکثر باشگاه هائی ک من میشناسم از افطار تا سحر بازن بعد اینو یادتون باشه ک حتی تو روزای عادی هم وقتی میرین ورزش انرژیتون تحلیل میره و بعدش احتیاج دارین چیزی بخورین حالا اگر نمیتونین تو اون زمان برین ورزش تا دو هس ساعت قبل افطار استراحت داشته باشین بعدش ک خسته میشین سریع میتونین افطار کنین
بهترین غذاهائی ک میشناسم ک سبک باشن و انرژی زا باشن شیر و خرما وعسل و نون و پنیر و گردو و سوپ و بعضا آش های سبک هستند البته نوشابه های انرژی زا هم فک کنم گزینه خوبی باشه

به نقل از منتظر؟! :
مگه ما شتريم كه تو كوهانمون غذا ذخيره كنيم ؟
نه شتر نیستیم ولی ی سری غذاهای سبک هستند مث شیر و خرما ک میتونن تا ساعات زیادی ما رو سیر نگه دارن یا حداقل انرژی برامون تامین کنن روزه داری ک هیچ انرژی براش نمونه ک نمیتونه عبادت کنه درسته باید ب شکم استراحت بدیم ولی غذاهای سبک مث سوپ،خرما،نون و پنیر و گردو اینقد انرژی برا آدم میتونن نگه دارن ک طرف تا الان (ساعت 5) هم بتونه سیر بمونه
موفق باشین

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : همه چیز درباره روزه و روزه داران

یکی از مشکلاتی که تمام روزه داران با اون مواجه هستند بوی بد دهان هستش که چند راهی هست که میتونید این بو رو کم کنید:
1-خوردن حداقل 2-3 لیوان آب بین سحر و افطار که باعث میشه دهانتون خشک نشه و تا مدتی بو از بین بره.

2-پرهیز از خوردن سیر و پیاز در وعده های سحر و افطار

3-مسواک زدن در سحر همچنین خوردن قرص نعنا که باعث خوشبو شدن دهان می شود.[nb]مسواک زدن زبان فراموش نشود :د[/nb]

4-خوردن پنیر که دارای فسفات و کلسیم زیاد ــه باعث میشه که دهانتون خشک نشه و بو بگیره البته از خوردن پنیرهای شور مثل پنیر تبریز پرهیز کنید که باعث تشنگی تون میشه.

5-خوردن ویتامین c مانع از رشد باکتری های دهان می شود و بوی بد دهان رو از بین میره فقط به یاد داشته باشید تا جائی که می تونید از مکمل ها استفاده نکنید و میوه طبیعی بخورید بخاطر اینکه مکمل ها معمولا بو می دهد و بوی بد دهان رو تشدید می کنند.

6-در وعده های غذایی از ادویه های خوشبو مانند رازیانه و زرماری استفاده کنید.

7-سیگار نکشید چون جرم دندانی ایجاد میکنه و بوی بد دهان رو به همراه داره

نماز و روزه هاتون قبول :د

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

راسته که روزه واسه کسایی که چشمشون خیلی ضعیفه بده ؟!
باعث ضعیفتر شدن چشمشون میشه ؟

من اهمیت ندادم به این حرفا البته روزمو گرفتم :-"""

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی ضعیف یعنی جمعش بالای 5 مثلا

دیگه که تموم شد ولی شربت بید شاطره لایک :D

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از SaranaZ :
خیلی ضعیف یعنی جمعش بالای 5 مثلا

دیگه که تموم شد ولی شربت بید شاطره لایک :D

مال منم همون بالا 5 هست یعنی ضرر داره ؟

درک نمیکنم , یکی توجیحم کنه چه اتفاقی میفته که میگن بده :-"

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از sadlove :
مال منم همون بالا 5 هست یعنی ضرر داره ؟

درک نمیکنم , یکی توجیحم کنه چه اتفاقی میفته که میگن بده :-"
چون پرده چشم بیشتر افراد نزدیک‌بین با شماره عینک 6 به بالا نازکه بنابراین اگه روزه بگیرن باعث کاهش حجم زجاجیه، جمع‌شدگی و کشش پرده چشم میشه. حالا همین روزه داشتن باعث میشه که تغذیه عصب بینایی خوب انجام نشه و به چشم افراد فشار وارد بشه.

تامیلا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریــز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست فناوری

تا ساعت 3 همه چی خوبه اما بعدش (یهو!!) از گشنگی رو به موت میشم رسما :|
نمی دونم جریان چیه.. :-"
من واسه سحر میوه و آبمویه می خورم خیلی خوبه..
اصلا تشنم نمیشه :)
مشکل من گشنگیه :-/

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

بهترین شربتها برای رفع تشنگی در ماه رمضان ماء الشعیر، شربت لیمو، شربت نارنج یا بالنگ ، شربت سکنجبین ،

شربت زرشک و شربت خاکشیر است.

من شربت لیمو رو امتحان کردم بد نبود. :D
هرکی یکی رو امتحان کنه بیاد اگه خوب بود معرفی کنه، استفاده کنیم. :-"

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از آیدا ツ :
چون پرده چشم بیشتر افراد نزدیک‌بین با شماره عینک 6 به بالا نازکه بنابراین اگه روزه بگیرن باعث کاهش حجم زجاجیه، جمع‌شدگی و کشش پرده چشم میشه. حالا همین روزه داشتن باعث میشه که تغذیه عصب بینایی خوب انجام نشه و به چشم افراد فشار وارد بشه.

دوستای گلم ؛) عزیزانم ؛) الکی جوّ ندین خواهشاً. ؛)
دوستانی که نزدیک بینن ، دوربینن ؛ آستیگماتن و خلاصه بیماری چشمی دارن و میخوان بدونن باید روزه بگیرن یا ن، لطفاً/خواهشاً این رو بخونن و اگه جزو اون دسته ای هستن که گفته نباید روزه بگیرن خب روزه نگیرن. :-" ولی درکل با پزشکتون مشورت کنین تا مطمئن شین. ؛) این که بیایم یه نسخه ی کلی بدیم که آقا اونایی که شماره چشمشون بالای 6 هست نباید روزه بگیرن درست نیست. :)

+ مهرنازجان آفرین به شما که قانع نشدی و روزه‎تو گرفتی. (:

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از ˙·● ๖ۣZα┣-┫я Å ●·˙ :
دوستای گلم ؛) عزیزانم ؛) الکی جوّ ندین خواهشاً. ؛)
دوستانی که نزدیک بینن ، دوربینن ؛ آستیگماتن و خلاصه بیماری چشمی دارن و میخوان بدونن باید روزه بگیرن یا ن، لطفاً/خواهشاً این رو بخونن و اگه جزو اون دسته ای هستن که گفته نباید روزه بگیرن خب روزه نگیرن. :-" ولی درکل با پزشکتون مشورت کنین تا مطمئن شین. ؛) این که بیایم یه نسخه ی کلی بدیم که آقا اونایی که شماره چشمشون بالای 6 هست نباید روزه بگیرن درست نیست. :)

+ مهرنازجان آفرین به شما که قانع نشدی و روزتو گرفتی. (:
البته من باید بگم اون پست رو با توجه به یه منبع معتبر دادم و نظر شخصی خودم نیست...

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ: چکیده

به نقل از khanoomi :

من یه جا خوندم نوشته بود بهتره با چای و خرما افطار کنیم و بعد نیم ساعت غذا بخوریم.

از سالاد و سبزی هم زیاد استفاده کنیم برا افطار

تو همین مجله هم نوشته بود که بهتره یه شب در میون از غذاهای گوشتی استفاده کنیم.

غذاهای سرخ شده وچرب غذاهایی که مقدار زیادی شکر دارند مانند:زولبیاو بامیه استفاده نکنیم

چایی زیاد نخوریم مخصوصا سحر "چون چایی باعث می شه میزان ادرارزیاد بشه وبدنبال اون موادمعدنی بدن طی روز از بدن دفع بشه."

به نقل از پری ناز :
معمولا همه موقع سحری و افطار چای میخورن ولی برای سحر کار اشتباهیه چون چای مدوره و باعث از دست رفتن آب بدن و تشنگی میشه.

به نقل از MissMarvelous :
علاوه بر غذاهای شور، غذاهای تند و غذاهایی که ادویه زیاد دارن هم باعث تشنگی میشه :D

به نقل از ماهِ ـشاد :
به هیچ وجه وعده سحری را حذف نکنین. نخوردن سحری باعث سردرد، دردهای عضلانی و بوی بد دهان میشه.باید سحری را مانند صبحانه کامل یا یک ناهار سبک میل کنند.
- پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعاتای پایانی روز جلوگیری نمی‌کند بلکه تو ساعات ابتدایی بعد از سحر فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارش میاره که موجب سوءهاضمه، درد و نفخ معده می‌شه.
- در وعده سحری از خوردن غذاهای خشک و غذاهای پرادویه استفاده نکنین، چون باعث عطش زیاد و ترش کردن در طول روز میشه. مصرف سس مایونز، خامه، سوسیس و کالباس نیز در سحری و افطار هم توصیه نمیشه.
- نوجوانان باید در وعده سحری به مقدار کافی غذا بخورن و از آب میوه‌های تازه مث هویج و گوجه‌فرنگی تو فاصله بین افطار و سحر به میزان زیادی استفاد کنند. آب سبزی‌ها و میوه‌ها به تدریج در معده و روده جذب می‌شود و در این صورت دیرتر احساس تشنگی می‌کنین.
- بهتر است کشمش و خرما جایگزین زولبیا و بامیه شود.
- مصرف زیاد آب وقت افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می‌شود.
- معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای سنگین را نداره بنابراین از پرخوری در هنگام افطار جلوگیری کنین.
- بهتر است به جای مصرف غذاهای چرب و سرخ شده از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده کنین.
- شایع‌ترین مشکل گوارشی در روزه‌داران ابتلا به یبوست است که با رژیم غذایی مناسب و مصرف آب به میزان کافی بین وعده‌ افطار و سحر و مصرف میوه و سبزی تازه نظیر آلو، انجیر، برگه هلو، زردآلو و قیسی میشه از این مشکل جلوگیری کرد. مصرف خورشت‌های ملین مانند خورشت آلو و دیگر خورشت‌های سبزی دار نیز مفید است.
- به منظور پیشگیری از سوزش سر دل از دراز کشیدن بعد از افطار پرهیز کنین.
- توصیه می‌شود روزه‌داران از مصرف تنقلات در فاصله افطار تا سحر پرهیز کنند. این قبیل مواد دیرهضم هستند و سبب می‌شوند که به هنگام سحر به دلیل پر شدن معده میل به غذا کاهش پیدا کند.

به نقل از شوکوهــ :
زولبیا و بامیه ـم کلا توصیه نمی شه . گذشته از روغن و کره ای که درش استفاده می کنن و بهش تقریبا نظارت واعتماد خاصی نیست،
( که می تونه باعث مسمومیت های غذایی هم بشه ) باعث ترشح انسولین در خون می شه و بعد هم به سرعت افت می کنه قند خون ،
و با ایجاد سیری کاذب باعث نخوردن غذاهای دیگه می شه و بعد از افت قند خونم که در طول روز احساس گرسنگی می کنیم .

یک چیز دیگه ام که یادم اومد اینیه که در ماه رمضون با مصرف کمتر غذا در طول روز بدن از ذخایر غذایی خودش استفاده می کنه
و سوخت و ساز بیشتر می شه و خون اسیدی تر از حالت عادی می شه ، پس در این مدت خوردن شیر مفیده(هر چه شیرتازه تر ،
خاصیت اسیدی کمتر ) . و میوه هایی که حالت اسیدی چندانی ندارن استفاده کنیم . و کلا هر ماده قلیایی (خوردنی البته :D ) .

به نقل از !SaDeGh! :
سحر : برای اینکه کمتر تشنمون بشه باید همراه غذا از سیبزیجات و بعد از غذا از میوه جات استفاده کنیم (کلا چیزایی که دارای سلولزن ) و بعد از اینکه غذا تمم شد به مقدار مورد نیاز و همون قد که تشنه ایم اب بخوریم ، زیاد تر خوردنش تاثیری نداره چون به سرعت دفع میشه !
افطار : اول با اب گرم و خرما ( که تو دین هم ذکر شده ) روزه رو می شکنیم و بعدش مقدار کمی غذا می خوریم( عین همون نون و پنیر که دوستان گفتن ) و تشنگیمون رو رفع می کنیم ، بعد از 2 ساعت یه غذای کامل می خوریم تا کاملا انرژی بعدا تامین شده باشه !

به نقل از شوکوهــ :
یه دکتره می گف هر چیَم آب بخورین از شب تا 7و هشت ِ صبح از بین می ره . پَ برین سراغ میوه هایی که آبشون دیر از بین میره . عینَهو خیار

به نقل از ˙·● ๖ۣZα┣-┫я Å ●·˙ :

به نقل از MeLi :
خب من اطلاعاتمو میگم!:

*برای سحر خوردن یه لیوان آب و آبلیمو خیلی موثره که تو طول روز تشنتون نشه!

*خوردن 8 تا 12 لیوان آب از افطار تا سحر به تشنه نشدن در طول روز کمک میکنه!

*روزتونو با آب سرد باز نکنید چون باعث میشه دلدرد بشید! ترجیحا با یک لیوان آب گرم(ولرم) و یا یک چای داغ یا یک خرما باز کنید!

*خوردن هندوانه در سحر به تشنه نشدن در طول روز کمک میکنه!

بالا