• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روزه خواري در كوچه و خيابان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : روزه خواري در كوچه و خيابان

به نقل از آینـــاز :
من زخم معده دارم،کلا اعتقاد چندانی هم ندارم البته،اما به هرحال. پارسال سر تمرینای ورزشم آب خوردن ممنوع بود و موقع بیرون رفتن اکثر بچه ها جنازه بودن. به هرحال من فقط مشکلم با اجبارشه و احترام ُ اینارُ کاملا قبول دارم و تایید هم میکنم بهشم عمل میکنم تا حد امکان :-??
این که تو باشگاهآب خوردن ممنوعه رو تا حالا نشنیده بودم! :O
این کار خیلی کار اشتباهیه,قبول دارم...

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از dissib :
من در جواب اون پست اینو گفتم و عین جمله های ایشون رو تکرار کردم فقط همین
چرا برخورد میشه
ب نظر من این احترام رو نباید با اجبار ب وجود آورد همین....هرکس با توجه ب شعورش برخورد کنه احترام هم واسه هرکی ی جور تعریف میشه......این احترام اجباری ارزش نداره هیچ ارزشی.......
احترام ی چیز دو طرفست اینو در نظر داشته باشید
درسته ، من هم با برخورد چکشی مخالفم ولی قبول کنید که کار این افراد اشتباهه

یه نکته دیگه هم اینه که مثل همیشه مخالفین با کمی اغراق نقدهاشون رو بیان می‌کنن ، مثلا سر قضیه گشت ارشاد ،من خودم هم کاملا مخالفم، یه سری اعمال زشت از سوی پلیس صورت گرفت ولی موقع انتقاد جناحین مختلف سیاسی این موضوع یک مقدار بزرگ شد

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

وقتی یک کشور اغلب مسلمونن و اغلب روزه میگرن و جزو قوانینم هست باید به قانون احترام گذاشت نه چون صرفا ما دوست نداریم یا ما جزء

این فراد نیستیم بخایم زیر پا بزاریم . شما وارد خونه نمیشی قاون اون خونه اینه آقا کفشاتو دربیار ؟ شما اعتراضی میکنی ؟ نه چون قانونه

اون خونس . اینم دقیقا همونه قانون کشور ماست .

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نقل از Limooo torsh :
وقتی یک کشور اغلب مسلمونن و اغلب روزه میگرن و جزو قوانینم هست باید به قانون احترام گذاشت نه چون صرفا ما دوست نداریم یا ما جزء

این فراد نیستیم بخایم زیر پا بزاریم . شما وارد خونه نمیشی قاون اون خونه اینه آقا کفشاتو دربیار ؟ شما اعتراضی میکنی ؟ نه چون قانونه

میشه بگید دقیقا کدوم قانون گفته روزه خواری ممنوعه؟؟ :)
واقعا قانونه؟؟ :O

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از Limooo torsh :

اصلا بحث این که قانون هست یا نیست ، نیست . همه می دونن قانونه ، مجازاتم داره و اگر وسط خیابون چیزی بخوری بت گیر می‌دن . اما این کافی نیست برای انجامش . ما اینجا داریم چرایی این قانون رو بررسی می کنیم ؛ درست بودن یا نبودنش رو بررسی می‌کنیم ، وگرنه هفده صفحه بحث نمی‌شد که . از اول میگفتیم قانونه و باید رعایت شه .

fatema

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
تهران

درسته که این یه قانونه ولی خیلی ها هستن که بهش عمل نمی کنن. تازه اگه روزه بودن مطرح نشه ، کی دلش می آد جلو یه آدم گرسنه و تشنه اونم تو فصلی مثل تابستون چیزی بخوره.

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

اینم یدونه قانونه مثله قوانین راهنمایی رانندگی که هروقت پلیس باشه رعایت میکنیم و تا چشم پلیس رو دور میبینیم ...
برای محازاتش هم راه های فرار زیادی هستش(تو مشهد رو میگم)
میتونی خیلی راحت بگی که زائر هستی و چند کلمه بدون لهجه حرف بزنی.
اگه مردم بخوان قانونی رو رعایت کنن،خودشون بهترین هستن و اگه نخوان هم این جور قانونا و مجازات ها بیشتر اونا رو تحریک به عدم رعایت میکنه.
من خودم وقتی شنیدم مجازات داره تصمیم گرفتم که برم بخورم ببینم چی میگن
همونطوری هم که گفتم وقتی گقتم که زائرم چیزی نگفتم

خیلی مضحکه برام که افراد عاقل و بالغ رو بزور به انجام واجباتشون ملزوم کنن
اونا خودشون میدونن که مسلمونن،خدا و پیغمبر رو میشناسن،بهشت و جهنم رو شنیدن تا حالا و خودشون قدرت تصمیم گیری دارن
دیگه این کاراشون چیه؟

Zzz.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
F6
شهر
تهران

ما 11 ماه هر چی که بخوایم می خوریم ؛ همه امکاناتی در اختیارمونه. حالا خداوند گفته برای مبارزه با نفست بیا این یک ماه رو روزه بگیر.
برای این کار هم خدا کلی پاداش مثل 70 برابر حساب شدن کار نیکو در نظر گرفته.
وقتی با این یک ماه کلی از ارزش ها رو می تونیم درک کنیم و لذت ببریم چرا باید روزه خواری کنیم؟
شاید به اون درک نرسیده باشیم و شاید موقعیت زندگیمون جوری باشه که مورد تمسخر واقع شیم ولی حداقل حرمت روزه داران رو نگه داریم.
##############################################################
یه بارم که شده واقعا گوش کنیم ، بعد از اذان مغرب آقای مکارم شیرازی حرف های قشنگی می زنند

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من قبلا بحث کردم تو این تاپیک
یه سوال داشتم فقط:
روزه خواری در جمع شلاق داره؟؟ :-/

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پدرام فــ . :
خوب بالاخره ماه رمضان شروع شد و خيلي ها روزه مي گيرن و طبعا خيلي ها هم از روزه گرفتن خودداري مي كنن.
همه ميدونيم كه خوردن و آشاميدن در ماه رمضان و در كوچه و خيابان و مقابل روزه داران جرم محسوب ميشه و بالطبع مجازات خودشو داره.
حالا من ميخوام بدونم آيا روزه خواري در مقابل ديدگان روزه داران خوبه يا بده يا خنثي است؟
آيا شما با مجازات هاي اين مسئله در كشور موافقيد؟
با اینکه خودم روزه میگیرم، با مجازاتش مخالفم و نباید ممنوع باشه. این باعث میشه آزادی عمومی در کشور زیاد شه. مردم مجبور به کاری که دوست ندارن انجام بدن نمیشن. شاید یه مسیحی باشه! شاید یه یهودی!

شاید اصلا یه بچه هست ...

اگه واقعا به صبر در روزه اعتقاد داریم، نباید با دیدن یه نفر که آبمیوه میخوره خودمونو ببازیم. خُب اگه یه نفر بخاطر احترام جلوی من چیزی نمیخوره این شخصیتشو نشون میده اما اگه کسی میخوره دلیل نمیشه که دستگیر شه و مجازات ...

میدونید این در نظر خارجی ها چطور میاد؟
فرض کنید اومدید ایران
میبینید یه جماعتی هیچی نمیخورن هر کسی هم میخوره دستگیر میشه !!!! دیگه نمیدونید جریان چیه ...

من مخالفم با مجازات

mahsa106

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
دانشگاه
ایشالله تهران
رشته دانشگاه
ایشالله پزشکی

بعضی ها به این مسایل اعتقاد دارن بعضی ها نه اما هر دو طرف باید انتقاد پذیر باشن
من دیروز داشتم تو خیابون راه میرفتم دیدم یه اقایی از تو مغازش اومد بیرون داره نوشابه میخوره در صرتی که میتونس بشینه تو مغازش جلو باد کولر و...
ماتو ماهه عزیزی هستم حتی اگه بهش اعتقادم نداریم بیایم یه کم مراعات کنیم اصلا تا حالا از خودمون پرسید کهچرا این همه ادم انتظار ماه رمضونو میکشن
شاید کلمه انتظار به نظر خیلیا اغراق امیز باشه اما بعضی هادما تو این ماه به یه چیزایی میرسن که من خودم نمیتونم اون چیزارو درک کنم
اگه یه چند دقیقه به این موضوع فکر کنیم هیچ چیزی ازمون کم نمیشه
:) #S-: ;))

• لایک
امتیازات: Zzz.s

Z76.dentist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران

به نقل از Zzz.s :
ما 11 ماه هر چی که بخوایم می خوریم ؛ همه امکاناتی در اختیارمونه. حالا خداوند گفته برای مبارزه با نفست بیا این یک ماه رو روزه بگیر.
برای این کار هم خدا کلی پاداش مثل 70 برابر حساب شدن کار نیکو در نظر گرفته.
وقتی با این یک ماه کلی از ارزش ها رو می تونیم درک کنیم و لذت ببریم چرا باید روزه خواری کنیم؟
شاید به اون درک نرسیده باشیم و شاید موقعیت زندگیمون جوری باشه که مورد تمسخر واقع شیم ولی حداقل حرمت روزه داران رو نگه داریم.
##############################################################
یه بارم که شده واقعا گوش کنیم ، بعد از اذان مغرب آقای مکارم شیرازی حرف های قشنگی می زنند
درست میگی ولی اگه یکی اینارو قبول نداشته باشه تکلیفش چیه کشور مال همس با همه جور اعتقادی چرا باید عده ای که بنا به دلایلی روزه نمیگیرن به خاطر بقیه عذاب بکشن؟

farzad.e

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد معماری و انرژی

به نقل از zahra_kali :
درست میگی ولی اگه یکی اینارو قبول نداشته باشه تکلیفش چیه کشور مال همس با همه جور اعتقادی چرا باید عده ای که بنا به دلایلی روزه نمیگیرن به خاطر بقیه عذاب بکشن؟
عذر میخوام اونی که روزه نمیگیره عذاب میکشه؟؟؟ :))
کشور ماله همس ، قبول اما همیشه و همه جا حرف اکثریت ملاک عمله! یهودی و مسیحی و بی دین و .... برن تو خونشون هر کاری دوست دارن بکنن. 4دیواری اختیاری!
روزه خواری رو فقز از دید اینکه دل روزه دار ها رو به آب میندازه چرا نگاه میکنید!
بابا اصلا میدونی دلیل اصلیه این مجازات که تعیین کردن برای روزه خوار در ملا عام چیه؟؟؟
دلیلش اینه که اون فرد با اون روزه خواریش داره به همه میگه که من به دستور خدا عمل نمیکنم!!! آی مردم حرف های خدا رو قبول نکنید. داره یه کاره بد رو ترویج میده× داره اعتقادات دیگران رو یه جوری به سخره میگیره
همه ی قوانین اسلام همینن و منطقی هستن . تا زمانی که فردی تو جامعه برای انجام گناهی تبلیغ نکرده حاکم اسلامی هم کاری باهاش نداره ولی اگه تو جامعه اومد باید حد و قوانین رو رعایت کنه.

Zzz.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
F6
شهر
تهران

به نقل از zahra_kali :
لازم نیست یه عده عذاب بکشن وقتی می تونن دور از چشم بقیه چیزی بخورن. تازه مگه این اعتقادات (روزه گرفتن) غلطه؟
یه مثال: همین جوری زیاد سرمون رو نمی خارونیم ولی وقتی که مُحرِم میشیم شروع میکنیم به خاروندن کلمون، چرا؟ چون زیاد به اون قوانینی که برامون گذاشتن توجه می کنیم. روزه هم همینه تا وقتی که ماه رمضون نشده هیچ کس زیاد دوس نداره تو خیابون چیزی بخوره ولی تا وقتی ماه رمضون میشه نمی دونم چی میشه که همه دلشون می خواد تو خیابون چیزی بخورن؟شاید به خاطر اون درون انسان هاس که روحیه ای داره که می خواد ضد شرایط عمل کنه تا عکس العمل کارش رو ببینه.
طرز فکر همه مثل هم نیست و همینم باید باشه تا جامعه ای پیشرفت کنه ولی اگه طرز فکری غلط باشه باید سعی در اصلاحش داشت.
دیگه ما که از خدا بالاتر نیستیم؟
+
هرکی هرجور بخواد رفتار کنه که هرج و مرج به وجود می آد.
همین پایبند بودن ما به اعتقاداتمونه که باعث میشه از خیلی از کشور های غیر مسلمون پیشی بگیریم.اگه غیر از این بود این همه غربی ها سعی نداشتن ما رو از ارزش هامون جدا کنن.

Z76.dentist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران

به نقل از فرزاد ** :
عذر میخوام اونی که روزه نمیگیره عذاب میکشه؟؟؟ :))
کشور ماله همس ، قبول اما همیشه و همه جا حرف اکثریت ملاک عمله! یهودی و مسیحی و بی دین و .... برن تو خونشون هر کاری دوست دارن بکنن. 4دیواری اختیاری!
روزه خواری رو فقز از دید اینکه دل روزه دار ها رو به آب میندازه چرا نگاه میکنید!
بابا اصلا میدونی دلیل اصلیه این مجازات که تعیین کردن برای روزه خوار در ملا عام چیه؟؟؟
دلیلش اینه که اون فرد با اون روزه خواریش داره به همه میگه که من به دستور خدا عمل نمیکنم!!! آی مردم حرف های خدا رو قبول نکنید. داره یه کاره بد رو ترویج میده× داره اعتقادات دیگران رو یه جوری به سخره میگیره
همه ی قوانین اسلام همینن و منطقی هستن . تا زمانی که فردی تو جامعه برای انجام گناهی تبلیغ نکرده حاکم اسلامی هم کاری باهاش نداره ولی اگه تو جامعه اومد باید حد و قوانین رو رعایت کنه.
منظورم این بود با گرسنگی و تشنگی کشیدن عذاب بکشن
و همینطور من مخالفم با حرفتون درباره ی بیشتر بودن مسلمونا کشور فک میکنم چیزی نباشه که بگیم چون فلان قوم بیشترن باید حرف اونا اجرا بشه وقتی تو یه کشور یه سری افراد زندگی میکنن که دینشون متفاوته در عین این که با هم اتحاد دارن باید نظرات خودشونو داشته باشن و بتونن اجراش کنن بازی نیست که!واسه چی باید فک کنیم که باید شرایط همونطور که ما بخوایم باشه؟
و خانم
به نقل از Zzz.s :
لازم نیست یه عده عذاب بکشن وقتی می تونن دور از چشم بقیه چیزی بخورن. تازه مگه این اعتقادات (روزه گرفتن) غلطه؟
یه مثال: همین جوری زیاد سرمون رو نمی خارونیم ولی وقتی که مُحرِم میشیم شروع میکنیم به خاروندن کلمون، چرا؟ چون زیاد به اون قوانینی که برامون گذاشتن توجه می کنیم. روزه هم همینه تا وقتی که ماه رمضون نشده هیچ کس زیاد دوس نداره تو خیابون چیزی بخوره ولی تا وقتی ماه رمضون میشه نمی دونم چی میشه که همه دلشون می خواد تو خیابون چیزی بخورن؟شاید به خاطر اون درون انسان هاس که روحیه ای داره که می خواد ضد شرایط عمل کنه تا عکس العمل کارش رو ببینه.
طرز فکر همه مثل هم نیست و همینم باید باشه تا جامعه ای پیشرفت کنه ولی اگه طرز فکری غلط باشه باید سعی در اصلاحش داشت.
دیگه ما که از خدا بالاتر نیستیم؟
+
هرکی هرجور بخواد رفتار کنه که هرج و مرج به وجود می آد.
همین پایبند بودن ما به اعتقاداتمونه که باعث میشه از خیلی از کشور های غیر مسلمون پیشی بگیریم.اگه غیر از این بود این همه غربی ها سعی نداشتن ما رو از ارزش هامون جدا کنن.
اشتباه نکن کسی تا تشنش نباشه مریض نیست اب بخوره
و من دارم کسایی رو میگم که وسط خیابونن و نمیتونن خودشونو برسونن خونه مجبورن اب بخورن

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از zahra_kali :
اشتباه نکن کسی تا تشنش نباشه مریض نیست اب بخوره
و من دارم کسایی رو میگم که وسط خیابونن و نمیتونن خودشونو برسونن خونه مجبورن اب بخورن

اتفاقن متاسفانه این روزا خیلیا هستن که فقط واسه مسخره کردن ماه رمضون تو خیابون روزه خواری میکنن !

خودم نمونشو دیدم...

میخواد بگه عقیده شما مال خودتون!
من روزه نیستم!
من این قانون کشورو قبول ندارمو(که روزه خواری نکنینو اینا) دلم میخواد غذا بخورم آبمیوه بخورم یا حتی آدامس بجوم...!و اینکارو میکنم و زیر پا میذارمش!
و امثالهم...

• لایک
امتیازات: Zzz.s

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

خوب من نظر اکثر بچه‌ها رو خوندم چیزی که توی همه‌ی نظرها مشهود هست اینه که هرکسی با توجه با اعتقادی که خودش داره٬ می‌خواد از قضیه دفاع کنه و حتی افرادی هم که می‌گن به طور بی‌طرف ولی باز هم بعضی از نظرهاشون از اعتقاداتشون ریشه می‌گیره. اولا این که این‌جا کلا بحث سر اعتقاد داشتن به روزه یا خوب و بد بودن روزه نیست این‌جا قراره این قضیه از بعد اجتماعیش بررسی بشه و شیوه‌ی برخورد افراد با این قضیه.

خوب من نمی‌گم روزه گرفتن یا نگرفتن چیز خوبیه٬ ولی معمولا موقعی توی یک جمعی هستیم قوانین جوری هست که با عقاید بیشتر افراد جور دربیاد٬ مثلا افرادی که دست می‌دن با جنس مخالف موقعی می‌دونن طرف مقابل عقایدش جوریه که این قضیه با اعتقاداتش مشکل داره دیگه با اون فرد دست نمی‌ده٬ یعنی فردی که می‌تونه خودش رو محدود کنه برای احترام به عقاید دیگران خودش رو محدود می‌کنه. الان هم توی جامعه‌ای هستیم که بیشتر افرادی که توی این‌ جامعه هستن روزه می‌گیرن پس از افرادی هم که اعتقادی ندارن انتظار می‌ره احترام بذارن به عقاید اون افرادی که روزه می‌گیرن و خودشون رو یه مقداری محدود کنن و اگه هم روزه نمی‌گیرن جلوی افرادی که روزه می‌گیرن چیزی نخورن. ولی من خودم کاملا به اجباری بودن این قضیه کاملا مخالفم چون تجربه نشون همیشه اجباری بودن یه قضیه نتایج خوبی نداشته و حتی باعث شده نتایج عکس بده و افراد بیشتر سعی بر مخالفت کنن. فک می‌کنم آزاد بودن این قضیه بیشترین نتیجه رو بتونه داشته باشه.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

این مثالی که می زنید که آدم باید براساس اکثریت جامعه رفتار کنه و جلوی بقیه نخوره چون اونا خوششون نمیاد!!! مثل اینه که تو اروپا مردم اکثریت از حجاب خوششون نمیاد پس وقتی ممنوع بشه شما مسلمونا حق حرف زدن ندارید!! درسته یا نه؟!!!

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Ali pasha :
این مثالی که می زنید که آدم باید براساس اکثریت جامعه رفتار کنه و جلوی بقیه نخوره چون اونا خوششون نمیاد!!! مثل اینه که تو اروپا مردم اکثریت از حجاب خوششون نمیاد پس وقتی ممنوع بشه شما مسلمونا حق حرف زدن ندارید!! درسته یا نه؟!!!
ببین من گفتم که٬ اون چیزی که محدودتره باید رعایت بشه تا کمترین اثرات منفی رو داشته باشه٬ مثلا برای دست دادن گفتم عقاید اون فردی که اعتقاداتش نمی‌ذاره دست بده٬ یا روزه عقاید اون فردی که روزه می‌گیره (چون توی جامعه ما اسمش جامعه‌ی اسلامیه حداقل و در ظاهر افراد بیشتری روزه می‌گیرن)٬ یا توی اون قضیه‌ی حجاب اون فردی که به حجاب اعتقاد داره.

ببین من اعتقاد به این چیزا رو تایید یا تکذیب نمی‌کنم٬ چون اونا عقاید شخصیمه ولی می‌گم توی یه جمع باید عقاید محدودتر احترام گذاشت تا تاثیرات منفی کمتری داشته باشه.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

اگه تاپیک ژانر شناسی داشتیم حتمآ یه پست میزاشتم ژانر این مملکتا که هنوز بحث مهمشون اینه که ملت حق دارن تو خیابون جلو بقیه چیزی بخورن یا نه :|

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا