• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادبیات و زبان فارسی

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
پاسخ : ادبیات و زبان فارسی

به نقل از Enas :
تو قسمت اعلام توضیحاتی که در مورد شهرها و کشورها و پادشاه هاست هم باید حفظ کنیم؟؟
بیشتر ِ معلمان ِ مطرح ِ کنکور سر ِ کلاسا اونا رو حذف میکنن واسه بچه ها و میگن که لزومی نیست یاد بگیرینشون ..آخه تاریخ ادبیات نیست که ..اسم شهر و کشور و بعضی افراده که اصلن اهمیتی ندارن ....

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Enas :
تو قسمت اعلام توضیحاتی که در مورد شهرها و کشورها و پادشاه هاست هم باید حفظ کنیم؟؟
نه!
همون توضیحاتی روکه درمورد اشخاص و آثار نوشته بخونین،کافیه! :)

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

من تاریخ ادبیات رو تو تابستون با جعبه لایتنر خوندم.البته من به خاطر تنبلیم فقط دوم رو خوندم.و طول سال خیلی پشیمون بودم که چرا سوم رو نخونده بودم تو تابستون.چون تقریبا تاریخ ادبیات دوم رو فوله فول شدم و طول سال کارم خیلی راحت شد.بعدا یه کتاب خریدم مال انتشارات تخته سیاه بود."تاریخ ادبیات تصویری".کتاب خیلی خیلی جالبیه.تصویرا باعث میشن خیلی خوب تو ذهنتون بمونه.من برا تاریخ ادبیات وقتی حالشو داشتم خودم داستان هم مینوشتم.
برای لغت:لغتای آخر کتاب رو که لاجرم باید حفظ حفظ باشید.اکثر لغتارو ازونجا میدن.ولی انتشارات خیلی سبز یه کتابی اواسط سال منتشر کرد برای لغت که اونم خوب بود.(فک کنم خوان اولش بود.)
ولی زبان فارسی رو خیلی جدی بگیرید.کنکور امسال ما پر بود از سوالای شمارشی.منظور فقط باید تعداد رو پیدا میکردی.سوالاتی بس دشوار.(البته واسه اونایی که زبان فارسی رو خوب نخوندن مثه من).من آخر سال یه کتابی خریدم مال نشر الگو بود."5 مبحث زبان فارسی".کتاب خوبی بود ولی من نتونستم خوب بخونمش.توصیه اکید میکنم زبان فارسی رو خوب بخونید.

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

کتاب هامون سبطی واسه قرابت معنایی خیلی کمکم کرد. به کی لایک بدم حالا؟ B-)
من تو آرایه مشکل دارم. اصلا آرایه نمی فهمم. چون توی کتابامم آرایه نوشتم میشد گفت هرچی میزنم از حفظیاتمه. :(
ی کتابی میخوام که با خوندنش بتونم خودم آرایه رو بفهمم.
منظورم آرایه های استعاره و تلمیح و ازین چیزاس...
واسه زبان فارسی من خیلی سبز داشتم ولی اصلا خوشم نمیاد. بیخودی حجیمه و وقت گیر. اون کتاب نشر الگو که گفتین چطوریاس؟
می دونین که من کتابی میخوام که با خوندنش مطمئن باشم که واقعا ی چیزی میشم
x: x: x:

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

کتاب هامون سبطی واسه قرابت معنایی خیلی کمکم کرد. به کی لایک بدم حالا؟
:-[ خداروشکر! :) شما دومین نفری هستی که میگی معرفی این کتاب بهت خیلی کمک کرده و من خیلی شاد میشم از این موضوع :)
من تو آرایه مشکل دارم. اصلا آرایه نمی فهمم. چون توی کتابامم آرایه نوشتم میشد گفت هرچی میزنم از حفظیاتمه.
راستش من خیلی گشتم دنبال یه کتاب خوب برای آرایه.اما به کتاب خاصی نرسیدم.یه کتاب هست مال مبتکرانه.آرایه های ادبی واسه انسانیها هست!مولفش زهرا شکری هست. اما خیلی قدیمیه و فکر میکنم جوابگوی کنکور های این سالها نیست.
اما کتاب درسی آرایه های ادبی علوم انسانی میتونه مفید باشه.واسه من که خیلی خوب بود. بعد بیشتر از اون هم تست که میزنی مهمه.کتابی هست مال نشر الگو پر از تسته.من با تست زدن تسلط پیدا کردم روی این مبحث.
فکر میکنم انتشارات رمزینه هم یه کتاب آرایه ادبی به شکل کتاب کلاس داشت هباشه.اونو هم یه نگاه بنداز ببین چه طوریه!من تاحالا ندیدمش خودم.
واسه زبان فارسی من خیلی سبز داشتم ولی اصلا خوشم نمیاد. بیخودی حجیمه و وقت گیر. اون کتاب نشر الگو که گفتین چطوریاس؟
نظر منم همینه :)
خیلی سبز بیخودی حجیمه!
اون کتاب که گفتم از نشر الگو بسیار کم حجمه.تمام نکات مهم و تکرار شده در کنکورهای اخیرو اومده جمع کرده و بعد یه عالمه تست سراسری آزاد سنجش و تالیفی آورده که با دوبار زدن همه تستاش واقعا به تسلط خوبی میرسی :)

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از ~DREAM~ :
کتاب هامون سبطی واسه قرابت معنایی خیلی کمکم کرد. به کی لایک بدم حالا؟ B-)
من تو آرایه مشکل دارم. اصلا آرایه نمی فهمم. چون توی کتابامم آرایه نوشتم میشد گفت هرچی میزنم از حفظیاتمه. :(
منظورم آرایه های استعاره و تلمیح و ازین چیزاس...
می دونین که من کتابی میخوام که با خوندنش مطمئن باشم که واقعا ی چیزی میشم
x: x: x:
خب خوشحالیم اقلا کنکوری ها از یه منبع ِ پیشنهادی استفاده میکنن و خودشون نتیجه رو میبینن ....

علاوه بر اون کتابی که مهسا جان از نشر مبتکران گفت ...کتاب خوبیه من اونو سال دوم که میخواستم واقعا یه بار آرایه یاد بگیریم از کتابخونه گرفتم یه جاهاییشو نگاه کردم , من یه کتاب میشناسم فقط نمیدونم الان بتونید پیداش کنید یا نه ,من خودم سال پیش از یکی از بچه ها گرفته بودم , کتاب ِ آرایه های ادبی از سری کتاب های با هم تمرین کنیم نویسندش علی احمدنیا و از نشر ِ انتشارات راهنما و اندیشه فائق ...کتاب ِ خیلی خوبیه به شرطی که بعد از اینکه هر آرایه رو درس داد روی تمرینای ِ کمــِش وقت بزارید...خلی کمکتون میکنه اگه بخواید آرایه رو خوب یاد بگیرید ...به غیر از 8 تا آزمون مبحثی و 4 تا آزمون ِ جمع و سوالای سراسری ای که انتهاش داره ..قسمت ِ درس واسه آرایه هاش کل ِ کتاب 49 صفحس...به نظر ِ من که اگه پیداش کردید می ارزه روش وقت بزارید ...

واسه زبان فارسی بهترین کتاب هایی که الان بچه ها استفاده میکنن یکی خیلی سبز و یکی هم همون 5 بحث ِزبان فارسی نشر الگو هست ...اما این که میگین کتاب ِ خیلی سبز حجیم و وقت گیره , خب در نظر داشته باشید که سوالات ِ زبان فارسی هم آسون نیست ...مشکل ِ تعداد ِ زیادی از کنکوری ها اینه که میخوان زبان فارسی رو زود و خیلی خوب یاد بگیرن و همه ی تستاشو تو کنکور بزنن ..خب این یکم غیر منطقیه :D ..کتاب خیلی سبز کتاب خوبیه به شرطی که هر هفته روی یه قسمتش وقت بزارید و تمرین کنین و تا آخر سال از زبان فارسی جدا نشید و فکر نمیکنم کسی هم باشه که از زبان فارسی خیلی سبز به خوبی استفاده کرده باشه و جواب نگرفته باشه ...اما اون کتاب ِ 5 بحث حرف نداره ...ولی من پیشنهاد نمیکنم که واسه زبان فارسی خیلی سبز رو هم کنار بزارید ...قرار نیست یه هفته ای تمومش کنین که ..قراره تا آخر سال روش کار کنید ...باز این نظر و تجربه منه ...شما ببینید چی به صلاحتونه ...خواهشا کسی نیاد منو محکوم کنه که این حرفا و کتابا چیه گفتی ...ممنون ! :| .....

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

منم تو ادبیات مشکل اصلیم با آرایه هاست مثلا از کجا باید بدونم "سرتاپا" مجازه یا کنایه!؟ کتاب آرایه کلک معلمو گرفتم ولی هنوزشروع نکردم. امیدوارم خوب باشه...

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

نه زبان فارسی خیلی سبز کتاب مفیدی هس...درسته بعضی قسمتاشو زیادی درس داده ولی در کل خخخخیلی خوبه...

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

برای آرایه های ادبی راستش من مشکلی در تشخیص خودشون نداشتم (خدا حفظشون کنه یه معلمی داشتیم سال اول راهنمایی!!!(آقای اسماعیل زاده) هرچی آرایه بود یادمون داده بود) ولی آرایه تو کنکور بیشتر مهارتی شده.

برای اینکار من خودم از کتاب نشر الگو استفاده کردم البته کتاب تب کنکور هم خوب بود. تو آرایه ها مهمترین کار که به نظرم باید انجام بشه و خیلیا توش مشکل دارن یاد گرفتن این چندتا آرایه و تفاوتشون هست. یعنی مثلن من خودم تا یه زمانی دقیق نمیتونستم تشبیه و استعاره رو تو تستا تشخیص بدم. پاسخ تشریحی نشر الگو خیلی کمک کننده است.
پس از یاد گرفتن تعریف و مثالای آرایه باید به صورت مرتب تمرین کنین. هربار چندتا تست ترکیبی از آرایه ها بزنین. چون زدن تست آرایه بیشتر مهارت میخواد تا سواد.
تشبیه ، استعاره ، کنایه و مجاز

تضاد ، تناقض(پارادوکس)
و چند گروه دیگه . اگه فرق اینارو خوب بدونین و بتونین تشخیص بدین تقریبن نصف بیشتر مشکلتون حله.

در مورد زبان فارسی: من خودم که خیلی از نشر الگو راضیم. کتاب سبز رو ندیدم ولی به نظرم نشر الگو کافیه برای زدن تستای زبان فارسی.

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

توی هر آرایه ای سعی نکنید تعریف ِ اون آرایه رو هی بشینید حفظ کنید , بعد بگید چرا نمیتونم تست بزنم , سعی کنید از هر آرایه ای چند تا مثال (حالا چه یه قسمت از شعر , چه یه تیکه از جمله) تو ذهنتون ترتیب بدید ,و مرور کنید با خودتون ...فکر میکنم این مثالاتون تا آخر میتونه خوب کمکتون کنه ...من رو که خیلی کمکم کرد ...

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نـِــگـیــنــــِ - راز :
توی هر آرایه ای سعی نکنید تعریف ِ اون آرایه رو هی بشینید حفظ کنید , بعد بگید چرا نمیتونم تست بزنم , سعی کنید از هر آرایه ای چند تا مثال (حالا چه یه قسمت از شعر , چه یه تیکه از جمله) تو ذهنتون ترتیب بدید ,و مرور کنید با خودتون ...فکر میکنم این مثالاتون تا آخر میتونه خوب کمکتون کنه ...من رو که خیلی کمکم کرد ...
دقیقا!
مثالها خیلی کمک میکنن.
کتاب درسی علوم انسانی، دقیقا همینطوریه.پست درس دادن هر آرایه کلی مثال آورده.بعد اینطوری که من دیدم معروفترینها رو آورده بود که خیلی تو تستا مطرح میشدن.

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

الان ما گيج شديم....واسه لغت و املا چه كتابي خوبه؟الگو...نشر دريافت(سبطي)...خيلي سبز...؟؟؟؟؟؟

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از ☺AMIR7.2☻ :
الان ما گيج شديم....واسه لغت و املا چه كتابي خوبه؟الگو...نشر دريافت(سبطي)...خيلي سبز...؟؟؟؟؟؟
واسه املا بهترین کتابی که مو لای درزش نمیره ، کتاب املای هامون سبطی نشر دریافته ....فک نمیکنم کسی بگه اینجا واسه املا از نشر الگو استفاده کنید .... اما خب بعضی ها واقعا یا این کتاب سبطی رو ندارن ، یا آقا اصن نمیخوان بخرنش ، همون خیلی سبز کمکشون میکنه ...
در کل اینا بهترین هاست که ما داریم پیشنهاد میکنیم براتون :
واسه قرابت معنایی ...> کتاب هامون سبطی ..نشر دریافت / واسه تست : نشر الگو
واسه آرایه ...> هر جزوه یا کتاب ِ خوبی که دارین رو بخونین / واسه تست : نشر الگو
واسه زبان فارسی ...> یا کتاب 5 بحث نشر الگو ، یاکتاب خیلی سبز ، هر کدوم برای شما راحت تره
واسه املا و لغت ...> یا کتاب املا و لغت هامون سبطی نشر دریافت ، یا همون کتاب زبان فارسی خیلی سبز
واسه تاریخ ادبیات ....> هر کتابی که شما باهاش بهتر و راحت تر یاد میگیرید ..اما پیشنهاد من تاریخ ادبیات مصور شاهین زاد نشر تخته سیاهه ...

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

واسه املا بهترین کتابی که مو لای درزش نمیره ، کتاب املای هامون سبطی نشر دریافته ....فک نمیکنم کسی بگه اینجا واسه املا از نشر الگو استفاده کنید .... اما خب بعضی ها واقعا یا این کتاب سبطی رو ندارن ، یا آقا اصن نمیخوان بخرنش ، همون خیلی سبز کمکشون میکنه ...
در کل اینا بهترین هاست که ما داریم پیشنهاد میکنیم براتون :
واسه قرابت معنایی ...> کتاب هامون سبطی ..نشر دریافت / واسه تست : نشر الگو
واسه آرایه ...> هر جزوه یا کتاب ِ خوبی که دارین رو بخونین / واسه تست : نشر الگو
واسه زبان فارسی ...> یا کتاب 5 بحث نشر الگو ، یاکتاب خیلی سبز ، هر کدوم برای شما راحت تره
واسه املا و لغت ...> یا کتاب املا و لغت هامون سبطی نشر دریافت ، یا همون کتاب زبان فارسی خیلی سبز
واسه تاریخ ادبیات ....> هر کتابی که شما باهاش بهتر و راحت تر یاد میگیرید ..اما پیشنهاد من تاریخ ادبیات مصور شاهین زاد نشر تخته سیاهه ...
ممنون ...تستا هامون خوب نیس؟ :)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از ☺AMIR7.2☻ :
ممنون ...تستا هامون خوب نیس؟ :)
خوبه.ولی کمه.

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یکی میگفت که کامل نیستش ولی هرچی توش هست خیلی خوب تو ذهنتون میمونه.

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از N.R :
یکی میگفت که کامل نیستش ولی هرچی توش هست خیلی خوب تو ذهنتون میمونه.
آره دقیقا یه چیزایی رو کم داره .... یا خودتون بهش اضافه کنین یه جاهایی ..یا سعی کنید خودتون یا با کتاب درسی خوب برید جلو ... یا نمیدونم یه دفترچه داشته باشید واسه اونا ...یا اینکه یه کتاب ِ دیگه واسه مکملش استفاده کنین ..ولی به نظر من همون تخته سیاه با کتاب درسی به اندازه ی کافی راتون میندازه ... شما ببینید هر جور راحت ترید کار کنید ...مهم اینه که چه جوری تو ذهن ِ شما بهتر میشینه ...ما فقط چیزایی رو که دیدیم و تجربه کردیم رو میگیم ...

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

برای تکمیل تاریخ ادبیات مصور : اون کتاب کلی جای سفید داره میتونین خودتون هم کمی ذوق خرج کنین. مثلن من یادمه کتابای علی موذنی (ارتباط ایرانی ، در انتظار شاعر، نه آبی نه آبی ، ملاقات در شب آفتابی) (همشو از حفظ گفتما!!!) رو من خودم نقاشی کشیدم.(ولی من یه مشکلی داشتم نمیدونم این 4تا اثر مال علی موذنیه یا یکی دیگه. فقط میدونم مال یه نفره که به احتمال خیلی زیاد علی موذنیه)

برای املا: خوان دوم خیلی سبز خیلی باحاله. از همین الان شروع کنین. واقعن زحمت کشیده شده روی کتاب. کلی متن داره از متون نثر گذشته. درس به درس تمرین داده. انواع تیپ سوالات املا رو آورده.

برای قرابت معنایی : نشر الگو به صورت درس به درس برای ابیات و جملات مهم ابیات مرتبط رو آورده(هرچند من خودم برای قرابت زیاد کار نکردم. چون توی قرابت مشکل خاصی نداشتم.) در کل برای قرابت یکمی باید شعر خوندنتون رو تقویت کنین.

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

آره منم تو اون کتاب تاریخ مصور خودم مینوشتم.یعنی همه اثر ها رو یه جا جمع کردم.مثلا برا صفیر سیمرغ و ... هم گاهی نقاشی میکشیدم.یا القاب و ... رو خودم اضافه کردم چون کامل نبود خود کتاب.

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

گویا اولین کتاب چاپ 90 هم اومده بیرون که همون تاریخ ادبیات مصور هستش...امیدوارم کاملش کرده باشن...

بالا