• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

افتخار تاریخی ایران کجاست؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : افتخار تاریخی ایران کجاست؟

مکان های تاریخی ما هنر ما معماری ما دانشمندان ما ادبیات ما
اختراعات ما کشورداری حاکمان ما (البته تا قبل از قاجار)

و هزاران چیز دیگه
آیا این کافی نیستن؟
خب جاهاي ِ ديگه هم مكان تاريخي دارن ! بعضا " قشنگ تر از مكان هاي ِ تاريخي ما !
معماري هاي ِ سبك هاي ِ ديگه هم داشـتن بقيه !
كلا اينايي كه گفتي خيلي از تمدنا داشتن ...
نداشتن ؟ :-?

mahsa_77

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Rafsanjan

صفوی(شاه عباس اول)
هخامنشیان (داریوش و کوروش کبیر)
درود جهانیان بر بزرگان تاریخ ساز ایران

mojahedazam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

افتخار تاریخی ایران 3000 میلیارد اختلاس مالی است
افتخار تاریخی ایران اشغالهای توی خیابان است
افتخار تاریخی ایران گرانی است فساد است و هزاران چیز دیگر که ابروی تمام تاریخ را می خرد!! :-[ :-[ :-[

• لایک
امتیازات: AMT

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از mojahedazam :
افتخار تاریخی ایران 3000 میلیارد اختلاس مالی است
افتخار تاریخی ایران اشغالهای توی خیابان است
افتخار تاریخی ایران گرانی است فساد است و هزاران چیز دیگر که ابروی تمام تاریخ را می خرد!! :-[ :-[ :-[
البته اين يه كم شعاري بود ! اما شـايد بشه روش بحث كـرد !
ايران ِ الآن آيا چيزي داره واسـه افتخار براي نسل هاي ِ بعد ؟ :D ( سياسي ممنوع :-?? )

• شروع کننده موضوع

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نظر من امروز ِ ما هیچوخ نمیتونه برای آینده، افتخار باشه... :-<
این به نظرم خیلی مربوطه به اون بحث توی تاپیک «اگر شرایط رفتن از ایران رو داشتی...».
وقتی ما الان یه کشور ِ در حال توسعه داریم، اگر همه بذارن و از کشور برن،
ایران به یه کشور عقب افتاده تبدیل میشه و دیگه هیچوخ درست نمیشه...
حالا واقعا در این صورت میتونیم افتخاری برای آیندگانمون باشیم؟!

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

امروزه روز که هیچی نداریم...
اما میشه از حنگ هشت ساله گفت...
اغلب ما به دلیل اینکه از یک سری چیزا بدمون میاد... که خودتون هم میدونین چیه... منظور سیاست و ب س ی ج ی بازی و این حرفاست جنگ رو به سخره می گیریم
غافل از اینکه جنگ واقعا حماسه بوده...
جوونای 14 15 ساله با عشقی که داشتن میرن جبهه...
مردم ایران یکصدا مقاومت میکنن...
هرکس به یک نوعی... مردم با هم خوبن و هوای همو دارن...
واقغا زیبا بوده اون دوران...

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

با وجود این که هخامنشیان و کوروش و اینا خیلی پادشاهانه خوبی بودن اما ما خیلی بهترش رو هم داشتیم گیر ندین به اینا
مثلا نادرشاه اگه دیوونه نمیشد خیلی آدم باهوشی بوده یا امیرکبیر که البته پادشاه نبوده یا شاه اسماعیل
یکم مطالعه داشته باشین
تاریخ قشنگ ایران بعد از اسلام رو ول کردین فقط کوروش رو چسبیدین
کلا به نظر من ایرانیان و هوش و استعدادشون مایه افتخار هر ایرانین
البته نباید چشمامون ببندیم و حال رو ول کنیم

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از نسترنگار :
با وجود این که هخامنشیان و کوروش و اینا خیلی پادشاهانه خوبی بودن اما ما خیلی بهترش رو هم داشتیم گیر ندین به اینا
مثلا نادرشاه اگه دیوونه نمیشد خیلی آدم باهوشی بوده یا امیرکبیر که البته پادشاه نبوده یا شاه اسماعیل
یکم مطالعه داشته باشین
من با نادر شاه موافق نيسـتم ؛
مثلا نادر شاه رو با شاه عباس مقايسه كـنيم ؛ كدوم كارشون ارزشش بيشتر بود ؟
مي دونم اين كه بري جنگ كـلي غنائم بگيري و اين ها خوبه ؛ امـا آيا واقعا اون غنائم به قدرت ِ تجارت ِ كشـور چيزي اضافه كرد ؟
حـالا شاه عباس چي كار كرد مثلا ؟ اومـد اقتصاد درست كرد براي ِ ايران ؛ ارتش درست كرد !
اون قدر اقتصاد ِ ايران قوي بود توي ِ زمان ِ شاه عباس كه گـندايي كـه شاه هاي ِ بعدش زدن به خاطر ِ دور انديشي ِ شاه عباس تا سال ها بعدش باعث ِ حفظ ِ كشور شد !
كلا نميخوام راجع به يه شخصيت ِ خاص حرف بزنيم ! كـلا گفتم :D
با اين موضوع هم كه تاريخ ِ بعد ِ اسلام واقعا در حقش كم لطفي مي شه موافقم و معتقدم اشكال از نوع ِ‌تدريس و فضاي ِ موجود تو جامعه‌ست كه ميگـه هر چي به دين ربط داره بده !
( كلا زباد راجع به تاپيك حرف نزدم ببخشيد . )

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

ولی این پادشاهای یه دوره خاص بودن که باعث پیشرفت و شکوفایی اون دوره شدن و کلا باعث شدن که ما به اون بخش افتخار کنیم الان
البته نه همه جا و همه وقت ولی بیشتر وقت ها این یه پادشاه خاص بوده نه؟
(نادر شاه یک نابغه ی جنگی و فرمانده ای توانا بوده که یه کم وحشی هم بوده)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از A.M.T :
امروزه روز که هیچی نداریم...
اما میشه از حنگ هشت ساله گفت...
اغلب ما به دلیل اینکه از یک سری چیزا بدمون میاد... که خودتون هم میدونین چیه... منظور سیاست و ب س ی ج ی بازی و این حرفاست جنگ رو به سخره می گیریم
غافل از اینکه جنگ واقعا حماسه بوده...
جوونای 14 15 ساله با عشقی که داشتن میرن جبهه...
مردم ایران یکصدا مقاومت میکنن...
هرکس به یک نوعی... مردم با هم خوبن و هوای همو دارن...
واقغا زیبا بوده اون دوران...
منم كاملا موافقم با اين قضيه ؛ يعني فكر كنم يكي از معدود چيزايي ِ كه توي ِ آينده مي تونه سبب ِ افتخار ِ ايـران بشـه. (خب اگر جاي ِ بحث براش زياد بود مي تونيم توي ِ يه تاپيك ديگه راجع بش بيشتر حرف بزنيم .)
متاسفانه شناخت ِ مردم هم از جنگ خيلي كامل نيست ، يعني خيلي ها خيلي چيزا راجع بش نمي دونن ؛ و اين خيلي بده مخصوصا براي ِ نسل ِ ما كه يكي دو نسل بعدشونيم ! يعني فكر كنم اگـر همينقدر شناخت كم باشه ، نسل هاي ِ بعد هيچي از جنگ نمي فهمن ! :-??

• لایک
امتیازات: AMT

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

یکم مطالعه داشته باشین
اولا کورش نمونه است و ملش تو دنیا خیلی کمه...
این رو ما نمیگیم... گیرشمن میگه... آرتور آپهام میگه...
صاما در مورد صفویه... افشاریه و زندیه برید کتابجامعه شناسی نخبه کشی نوشته آقای علی رضاقلی (والا)رو بخونید بعد دربارش صحبت میکنیم...
من یک نمونه از واقعیات دوران زندیه رو تو تاپبک صفویه نوشتم...
چیزی که واقعیته کاملا متفاوت از دانسته های ماست از اون دوران...

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از A.M.T :
صاما در مورد صفویه... افشاریه و زندیه برید کتابجامعه شناسی نخبه کشی نوشته آقای علی رضاقلی (والا)رو بخونید بعد دربارش صحبت میکنیم...
من در اولین فرصت میرم اون کتاب رو میخونم ولی الان شما منکر لیاقت شاه عباس و شاه اسماعیل و این نوع آدمای صفویه میشین؟
من حرفم این نیست که کوروش بد بوده چون نبوده من میگم چرا همه وقتی حرف ایران میشه یاد کوروش میفتن و کسی یاد شاه عباس و کلا ایران بعد از اسلام نمیفته

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی ساده است...
چون کورش برتر از شاه عباس بوده...
و اینکه شاه عباس مروج دین و مذهب و مرامیه که امروزه من و شما داریم ازش می نالیم...!!!!

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه بخوایم درباره ی تاریخ ایران نگاهی کنیم واقعا شکوهمند مخصوصا قبل از حمله اعراب! و در مورد کوروش کبیر اکثریت مردم جهان اونو به عنوان دادگر ترین پادشاه دنیا میدونن! (البته کسایی که می شناسنش) و این که متن اولیه و بنیاد قانون حقوق بشر از سخنان کوروش ایرانیه واقعا باعث افتخاره !
ولی اشتباه مردم ما اینه که اونایی که از تاریخ خوششون میاد اکثرا به دنبال مقایسه حال و پیشینه ی ایرانن! هیچ وقتم نگاه نمی کنیم ببینیم که چه اشتباهی موجب سرنگونی یه حکومت شده! یا هیچ وقت نمیایم عبرت بگیریم که کار اشتباهو انجام ندیم! البته این خاصیت اکثر مردم حال حاضر ایرانه! :( افتخاری که ایران تو تاریخش نوشته شده مرهون تلاش ها و کوششهای بزرگان ما تو پیشینه ی ماست! و اینکه الان این افتخار کجاست باید تو اشتباهای تاریخمون بگردیم!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اگر بخوایم از اشتباه های تاریخیمون بگیم که اولین اشتباه ِ کار همین توجه تا این حد به هخامنشیانه !
وقتی ما تمدن ِ 7 هزار ساله داریـم و انقدر به تمدن ِ 2500 سال پیش خودمون توجه می کـنیم ، یعنی چی ؟ اون سالای ِ قبلش بوق بودن مثلا ؟
یکی از اولین تمدن های ِ شهر نشینی توی ِ جیرفت بوده ؛ کی براش مهمه ؟
اصلا همین کوروش و هخامنشیان ؛ جز شعار چه کاری تونستن برای ِ ما بکنن ؟ یعـنی کل ِ فایده ی تاریخ ِ ما همین شعار دادناس ؟
این که توی ِ فلان کشور و بهمان کشور روز جهانی ِ کوروش رو برگزار می کنن اصلا هم افتخار نیسـت ؛ چون هیچ کشوری بدون ِ این که سودی داشتـه باشـه برای ِ تاریخ ِ من و شما تبلیغ نمی کنه ! پس خود ِ ما باید شروع کنیم . و یادمون نره قبل از هخامنشیان هم تمدن هایی داشـتیم کـه توی ِ هیچ جای ِ دنیا نبوده .
2500 سال باعث نشه خیلی قبلش رو فراموش کنیم . و یادمون باشه هر چیزی رو زود باور نکنیم ! مخصوصا اگر ظاهرا چیز ِ خیلی خوبی بود .

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

اگر بخوایم از اشتباه های تاریخیمون بگیم که اولین اشتباه ِ کار همین توجه تا این حد به هخامنشیانه !
اصلا همین کوروش و هخامنشیان ؛ جز شعار چه کاری تونستن برای ِ ما بکنن ؟ یعـنی کل ِ فایده ی تاریخ ِ ما همین شعار دادناس ؟
خیلی عذر میخوام... شما که مدیر این انجمن هستید دیگه نباید این حرف رو بزنید... ما هیچ جای تاریخمون برتر از دوران هخامنشی نداریم...
یعنی چی که کورش و هخامنشیان جز شعار برای تاریخ این نتونستن کاری بکنن
این حرف نشانه ... بودنه!!!
کورش و اعمالش رو همه دنیا می شناسن...نظام سیاسی و مالی اروپا کپی برداری از همین نظام هخامنشیه...
بیمه اختراع هخامنشیاست...حقوق و مساوات بین المللی...مساوات مرد و زن...
حرفتون رو نشنیده میگیریم...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از A.M.T :
خیلی عذر میخوام... شما که مدیر این انجمن هستید دیگه نباید این حرف رو بزنید... ما هیچ جای تاریخمون برتر از دوران هخامنشی نداریم...
یعنی چی که کورش و هخامنشیان جز شعار برای تاریخ این نتونستن کاری بکنن
این حرف نشانه ... بودنه!!!
کورش و اعمالش رو همه دنیا می شناسن...نظام سیاسی و مالی اروپا کپی برداری از همین نظام هخامنشیه...
بیمه اختراع هخامنشیاست...حقوق و مساوات بین المللی...مساوات مرد و زن...
حرفتون رو نشنیده میگیریم...
خواهشـا شنیده بگیرید :) ( وقتی میگید نشنیده میگیرم یعنی خفه شو و دیگه حرف نزن )
من نگفتم هخامنشیان حکومت ِ کمی بوده ؛ دارم میگـم تاریخ ِ هخامنشیان الآن برای ِ ما فایده ای نداره ! یعنی نگاه که می کنیم ، حــالا بار ها هم همه ی مجامع بین المللی از کوروش و هخامنشان تقدیر کنن ، که چی ؟ آیا جایگاه ِ ایران ِ امروز عوض میشه ؟ آیا به توریستای ِ ما اضافه کرده ؟ من نمی گـم نباید تقدیر شه ، می گم تقدیر شدن کافی نیست ، اونم وقتی این همه پتانسیل های دیگه داره این پیشینه و تاریخ !
آها راجع به این که میگید همه جا هخامنشیان رو میشناسند و اینا ؛ مطمئنا اون ها تاریخ ِ من و شما براشون مهم نیست ؛ بچه ها سعی کنین خیلی منطقی این براتون جا بیفته ! اگر توی ِ آمریکا یا اروپا حالا 4 تا کنفرانس برای ِ تقدیر از روز ِ کوروش گذاشتن اصـلا نشونه‌ی این نیست که خیلی برای ِ کشور ِ ما ارزش قائلن ؛ نه ... ! من و شمائیم که باید از این تاریخ استفاده کنیم ... !

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

ها راجع به این که میگید همه جا هخامنشیان رو میشناسند و اینا ؛ مطمئنا اون ها تاریخ ِ من و شما براشون مهم نیست ؛ بچه ها سعی کنین خیلی منطقی این براتون جا بیفته ! اگر توی ِ آمریکا یا اروپا حالا 4 تا کنفرانس برای ِ تقدیر از روز ِ کوروش گذاشتن اصـلا نشونه‌ی این نیست که خیلی برای ِ کشور ِ ما ارزش قائلن ؛ نه ... ! من و شمائیم که باید از این تاریخ استفاده کنیم ... !
کی گفته که اگه اونا دارن کنفرانس و ... برگزار میکنن کورش و هخامنشیان قابل تقدیرن و ...
بحث اصلا این نیست...
ما باید از تاریخمون استفاده کنیم ...خوب این درسته... کسی هم منکرش نیست!
اما شما نوشتید که
این به نظر شما چیه؟؟؟

ساینا : به نظرم داره اسپم میشه ؛ توی ِ پ .خ ادامه میدیم بحث ُ :)

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از نسترنگار :
یکم مطالعه داشته باشین

سلام.

حالتون خوبه؟

ببخشید که من اولین پستم رو بدون معرفی و در یه همچین شرایطی میدم.

دوست عزیز. حرفتون کاملا تایید میشه.

ما تاریخ واقعا گسترده ای داریم. واقعا گسترده. این تاریخ اون قدر بزرگ هست که هخامنشیان با اون همه فجایع تاریخی کمتر از یک نقطه هست. ما سلسله هایی داشتیم مثل صفویان که واقعا از نظر معماری ، هنر ها، شعر ها و ... حرف اول رو میزنن.

همون طوری هم که همه میدونیم هخامنشیان یک قوم بیگانه هستن که اصلا ربطی به ایران ندارن. از شمال دریای خزر به سه قسمت تقسیم میشن و از این سه قسمت ، یک قسمت به ایران، قسمت دیگر به هند و گروه ی هم به اروپا میرن.دوستان، اگه قراره به یه قوم و سلسله ی خارجی افتخار کنیم، چرا به سلجوقیان افتخار نکنیم؟ همون طوری که مدیر انجمن هم فرموندن ایرانیا 7000 سال پیش با فلز کار میکردن و به نوعی آهنگر بودن.به هخامنشیانی افتخار کنیم که کوروشش یه گل نبشته رو مینویسه بعد خودش به اون عمل نمیکنه؟ به داریوشی افتخار کنیم که وقتی بابلیان در زمانش بر اون شورش کردن، به گفته ی خودش در کتیبه ی بیستون، اون هارو سرکوب میکنه؟یا به خشایارشا افتخار کنیم که یه فاجعه ای به نام پوریم رو در منطقه رقم میزنه؟و... .

دوستان عزیز، تاریخمون خیلی بزرگه، خواهشا اسمش رو با سلسله ای به نام هخامنشیان خراب نکنید (;
به نقل از A.M.T :

خسته نباشید. :)

میدونید چه طوریه؟ همون جایگاهی که کوروش برای ما داره رو اسکندر هم برای یونانیان داره.مطمئن باشید.

بله... . تاریخ نویسانی مثل گیرشمن، ویل دورانت، جان مانوئل کوک، مری کخ، هردوت و ... این طوری میگن؛ که البته توی این تاریخ نویسان ویل دورانت منصف تره(; اما میدونید چی جالبه؟ این جالبه که نویسنده های کتاب هایی که این جعلیات را وارد کردند، یا انگلیسی بودند یا آلمانی بودند یا فرانسوی بودند یا آمریکایی بودند یا روسی که بین اینها 2 چیز مشترکه:1-همه یهودی بودن 2-از اونجایی که اونا برای جنگ جهانی دوم هیچ دلیل مشترکی ندارن عجیبه که تو این مسئله همه با هم اتفاق کامل دارن . همه از یه مبتدا شروع میکنن؛ انگار که همه یک متن رو باز خوانی می کنن.

و همه ی این ها هم برای پوشوندن قتل عامی هست به نام پوریم که اگه خواستید براتون توضیح میدم.

موفق باشید.
به نقل از A.M.T :
خیلی ساده است...
چون کورش برتر از شاه عباس بوده...
و اینکه شاه عباس مروج دین و مذهب و مرامیه که امروزه من و شما داریم ازش می نالیم...!!!!

دوست من، عذر میخوام که یکم منتقد صحبت های شما هستم.

دلیلتون واقعا جالب بود :))

برتر؟ خودمون رو گول میزنیم.

دوست عزیز این نقص شاه عباس تلقی نمیشه.

عزیز، دین و مذهب و مرامش مشکلی نداره، اما ممکنه مروجینش مشکل داشته باشن که اونم بر میگرده به زمانی که دین با 30یاست ادغام شد (; که از این بگذریم که ادامش ممکنه 30یا30 بشه که قاعدتا هم برای تالار بد میشه.

اما اینجا کوروش خوبه. چون 3-4 تا دین رو هم زمان قبول کرده بود و ما همچنان انگشت بر دهان هستیم که دینش چی بوده ;))

خب استلال واقعا نادرستیه دوست من.

معذرت.

eliya

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بابل
شهر
بابل
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی در شهر مرحله اول رتبه اول

شما کورش کبیر رو با شاه عباس مقایسه میکنید؟؟؟؟؟

بالا