• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Macbook و مشکلات احتمالی آن

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
قبلا تاپیک راجع به سیستم‌عامل‌ها و Macbook بود؛ می‌دونم! انجمن بهتر از این هم پیدا نکردم.
اما قصدم اینه که انحصارا راجع به Macbook بحث بشه و سیستم‌عاملش.

من خودم به شخصه در یه بازهٔ زمانی خاصی علاقهٔ وافری به MacBook داشتم، اما الان از لحاظ کاربردی به نظرم نمی‌آد مورد مناسبی نباشه، لااقل تو ایران. اول این که خب سیستم‌عاملش!
کار من قراره که بیش‌تر تو زمینهٔ برنامه‌نویسی و این‌جور چیزا باشه؛ نمی‌دونم، یه جوری یه احساسی بهم می‌گه Macbook به کارم نمیاد.
در ثانی مشکل نرم‌افزار هاست. تعداد نرم‌افزارهایی که می‌شه واسش پیدا کرد -در مقایسه با ویندوز- خیلی کمتره؛ یا لااقل من اینجوری فکر می‌کنم. یه راه حل اینه که روش ویندوز ریخت، که خب چه کاریه آدم Macbook بگیره روش ویندوز بریزه؟
بعدشم، قیمتش بی‌خودی گرونه به نظرم! کلا اپل پول مارکشو می‌گیره فک می‌کنم. کلی پورت‌های لازم و حیاتی (LAN، خروجی مونیتور و ...) رو هم نداره که می‌گن با یه کم خرج اضافه البته قابل حله.

واسه همین الان کلا گیجم بین VAIO و Macbook نمی‌دونم کدومو انتخاب کنم و البته بیش‌تر به VAIO متمایلم تا اون یکی.
دوستان اگه نظر یا تجربه‌ای دارن خوشحال می‌شم بشنوم.

• لایک
امتیازات: N.M

mehrdadb

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : Macbook و مشکلات احتمالی آن

به نظر من Macbook يه انتخاب با آينده ايه!
درسته الان تو ايران نرم افزار واسش خيلي كم پيدا ميشه و كلي دردسر داره ولي الان ميبينيم تو همين ايران تمايل به خريد macbook بيشتر از vaio داره ميشه در نتيجه طي چند سال آينده به حتم نرم افزار هاش زياد ميشه ، تازه ميتوني توش ويندوز هم بريزي و از امكاناتش استفاده كني.
ولي جدا از نرم افزار ، سيستم عاملش خيلي بهتر از ويندوزه ... ويندوز ديگه زياد جاي مانور نداره. واسه كارهاي گرافيكي هم كه ديگه كاملا واضحه كه كدوم بهتره.
درباره هزينش هم باهات موافقم... يك خورده داره بيش از امكاناتش هزينه بر ميداره كه اونم به قول خودت پول ماركشه ديگه.

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

اگه پولی که می دی برات مهم نیست، آره برو Macbook بخر! قیمتش نسبت به امکاناتش بینهایت بالاس! مثلا با امکانات مساوی، Macbook می شه 1.500.000 ولی برندهای دیگه می شن 800.000 (توی لپ تاپ های معمولی رو به ضعیف) توی قوی ها هم همینه

مگر اینکه بخوای لپ تاپ راحت و جمع و جور بخری، که در اون مورد هم بقیه شرکت ها پیشرفت های خوبی داشتن! :D

مثلا : http://www.dell.com/us/p/xps-15z/pd.aspx?~ck=mn جمع و جور و خیلی قوی
یا سری Z از Vaio که همشون جمع و جور و سبک، در عین حال قوی هستن.

در هر صورت Macbook ساخته شده برای سرکیسه کردن مردم :D کسایی هم که می گن برای گرافیک خوبه و فلان و بیسار، گرافیست ها همه از imac استفاده می کنن، نه مک بوک

مساله نرم افزار هم که خوب گفتن نداره دیگه! نرم افزاراش نسبت به ویندوز کمه.

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

من خودم به شخصه در یه بازهٔ زمانی خاصی علاقهٔ وافری به MacBook داشتم، اما الان از لحاظ کاربردی به نظرم نمی‌آد مورد مناسبی نباشه، لااقل تو ایران. اول این که خب سیستم‌عاملش!
من خودم الان یک ساله مک بوک دارم. در مورد سیستم عاملش که خب از نظر من بهترینه. مهمترین نکتش اینه که آنتی ویروس لازم نداره. دلیلشم این نیست که چون کاربراش کمه ویروس براش نیست، مربوط به کارایی که اپل روی سیستم عامل انجام داده هست. مثل sandboxing !
سیستم عامل Lion هم که تا چند وقت دیگه بیاد امکانات عالیی داره که هیچ سیستم عاملی فعلا نمی تونه برسه بهش.

کار من قراره که بیش‌تر تو زمینهٔ برنامه‌نویسی و این‌جور چیزا باشه؛ نمی‌دونم، یه جوری یه احساسی بهم می‌گه Macbook به کارم نمیاد.
بستگی به زبان برنامه نویسیتون داره. قطعا اگه با زبان های استاندارد مثل c++ , PHP و ... کار می کنی، مکینتاش بهترین گزینست. من خودم از Xcode خیلی راضی ترم نسبت به Visual Studio !!
در ثانی مشکل نرم‌افزار هاست. تعداد نرم‌افزارهایی که می‌شه واسش پیدا کرد -در مقایسه با ویندوز- خیلی کمتره؛ یا لااقل من اینجوری فکر می‌کنم. یه راه حل اینه که روش ویندوز ریخت، که خب چه کاریه آدم Macbook بگیره روش ویندوز بریزه؟
نرم افزاراش بله کمتره، چون نرم افزار تکراری نداره ! من خودم هیچ وقت به مشکل نرم افزاری نخوردم. توی نسخه ۱۰.۶.۶ هم که App Store اضافه شد، دانلود و پیدا کردن نرم افزار ها خیلی راحت و سریع شد. الانم بیشتره نرم افزار ها نسخه مک هم می زنن. مثل مایکروسافت که آفیس و نرم افزار های دیگش و برای مکینتاش بیرون میده !
بعدشم، قیمتش بی‌خودی گرونه به نظرم! کلا اپل پول مارکشو می‌گیره فک می‌کنم. کلی پورت‌های لازم و حیاتی (LAN، خروجی مونیتور و ...) رو هم نداره که می‌گن با یه کم خرج اضافه البته قابل حله.
پورت اگه بیشتر از بقیه نداشته باشه، کمتر نیست ! مثلا پورت تاندربولت که فقط روی مکبوک هست !
قیمتشم به خاطر امکاناتشه ! مثلا بدنش آلومینیوم یک دسته ! یا داخلش Motion Sensor داره ! یا نور زیر کی بورد (همه اینا امکاناتی بود که اول روی مک بوک بود بعدا بقیه اسکی رفتن !‌:D)
اگه به فکر آینده هستی ، مک بگیر. پارسال ویندوز -1 % افت داشته ، مکینتاش +20% (بیشتر دقیق یادم نیست !)

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از مــــهران :
من خودم الان یک ساله مک بوک دارم. در مورد سیستم عاملش که خب از نظر من بهترینه. مهمترین نکتش اینه که آنتی ویروس لازم نداره. دلیلشم این نیست که چون کاربراش کمه ویروس براش نیست، مربوط به کارایی که اپل روی سیستم عامل انجام داده هست. مثل sandboxing !
سیستم عامل Lion هم که تا چند وقت دیگه بیاد امکانات عالیی داره که هیچ سیستم عاملی فعلا نمی تونه برسه بهش.
بستگی به زبان برنامه نویسیتون داره. قطعا اگه با زبان های استاندارد مثل c++ , PHP و ... کار می کنی، مکینتاش بهترین گزینست. من خودم از Xcode خیلی راضی ترم نسبت به Visual Studio !!نرم افزاراش بله کمتره، چون نرم افزار تکراری نداره ! من خودم هیچ وقت به مشکل نرم افزاری نخوردم. توی نسخه ۱۰.۶.۶ هم که App Store اضافه شد، دانلود و پیدا کردن نرم افزار ها خیلی راحت و سریع شد. الانم بیشتره نرم افزار ها نسخه مک هم می زنن. مثل مایکروسافت که آفیس و نرم افزار های دیگش و برای مکینتاش بیرون میده !پورت اگه بیشتر از بقیه نداشته باشه، کمتر نیست ! مثلا پورت تاندربولت که فقط روی مکبوک هست !
قیمتشم به خاطر امکاناتشه ! مثلا بدنش آلومینیوم یک دسته ! یا داخلش Motion Sensor داره ! یا نور زیر کی بورد (همه اینا امکاناتی بود که اول روی مک بوک بود بعدا بقیه اسکی رفتن !‌:D)
اگه به فکر آینده هستی ، مک بگیر. پارسال ویندوز -1 % افت داشته ، مکینتاش +20% (بیشتر دقیق یادم نیست !)
مرسی، واقعا کمک بزرگی کردی!
فقط واسه پورت‌ها من منظورم Pro و Air بودش، پورت‌های ضروری رو شنیدم که نداره واقعا!
مثلا بدون پورت LAN و خروجی مونیتور من یکی که نمی‌تونم زندگی کنم. آیا درسته؟ قابل حله این مشکل؟

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از مهران م. :
مرسی، واقعا کمک بزرگی کردی!
فقط واسه پورت‌ها من منظورم Pro و Air بودش، پورت‌های ضروری رو شنیدم که نداره واقعا!
مثلا بدون پورت LAN و خروجی مونیتور من یکی که نمی‌تونم زندگی کنم. آیا درسته؟ قابل حله این مشکل؟
ببین Air پورت شبکه نداره ولی Pro همه پورت های رو داره. در مورد مانیتور هم چون هر مانیتور پورت های ورودیش فرق می کنه (بعضی VGA , بعضی HDMI و ...) یک پورت Mini Display داره بعد با توجه به نوع مانیتور می تونی تبدیل شو بگیری که خود اپل تولید می کنه. مثلا من چون زیاد به Projector وصل می کنم، یک تبدیل Mini Display to VGA گرفتم، قیمتشم ۴۰ تومن بود !
Air هم Mini Display داره. برای LAN هم یک قطعه USB هست که وصل می کنی LAN دار می شه

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب علاوه بر این چیزایی که شما گفتین از طراحی زیبا و وزن کم macbook pro و air نمیشه گذشت!
مشکل کمبود برنامه های تحت مکینتاش(البته نمیشه اسمشو مشکل گذاشت!) با یه نرم افزار خیلی جالب و کاربردی به اسم Parallels Desktop تا حد قابل قیولی حل میشه!
من فکر میکنم اگه کسی قیمت واسش مهم نباشه macbook pro میتونه بهترین گزینه باشه!

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از missmarvelous :
خب علاوه بر این چیزایی که شما گفتین از طراحی زیبا و وزن کم macbook pro و air نمیشه گذشت!
مشکل کمبود برنامه های تحت مکینتاش(البته نمیشه اسمشو مشکل گذاشت!) با یه نرم افزار خیلی جالب و کاربردی به اسم Parallels Desktop تا حد قابل قیولی حل میشه!
من فکر میکنم اگه کسی قیمت واسش مهم نباشه macbook pro میتونه بهترین گزینه باشه!
باور کنید Parallels Desktop هم لازم نیست ! من اصلا ازش استفاده نمی کنم. تمام نرم افزار هایی که لازم دارم و یا خودشونو پیدا کردم، یا نرم افزار های مشابهی که توی مکینتاش ساپورت می شه !

Diana1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من فکر میکنم وایو بهتره.درسته که اپل امکانات بیشتری داره ولی تو ایران وایو بهترین گزینه اس.من خیلی مک بوک ایرو دوست داشتم ولی وقتی یه دونه تبدیل پروژکتورش 40 تومن باشه و خودش هم بالای800 تومن دیگه فکنمیکنم انتخاب خوبی تو ایران باشه

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از Diana1 :
من فکر میکنم وایو بهتره.درسته که اپل امکانات بیشتری داره ولی تو ایران وایو بهترین گزینه اس.من خیلی مک بوک ایرو دوست داشتم ولی وقتی یه دونه تبدیل پروژکتورش 40 تومن باشه و خودش هم بالای800 تومن دیگه فکنمیکنم انتخاب خوبی تو ایران باشه
وایو و اپل ! مقایسه فقط بین سخت افزار و خود لپتاپ نیست ! یک فرق بزرگ این دو تا در سیستم عامل هست ! بدون در نظر گرفتن سیستم عامل هم، که به نظر من خیلی مهمه، امکاناتی که اپل روی لپتاپاش قرار میده بسیار بیشتر از وایو هست ! مثل تنظیم نور صفحه به صورت اتوماتیک با توجه به نور محیط ! یا خیلی چیزای دیگه.
در مورد پورت Mini Display هم یک مزیت هایی داره و یک سری ایرادات !‌ درسته، برای کابل پروژکنتور باید ۴۰ تومن هزینه کنی ولی مزیتش اینه که پرت Mini Display مک بوک هارو می شه هم به HDMI , VGA و ... تبدیل کرد ! باطریش هم مد نظر داشته باشین (۱۰ ساعت !) !‌ :D

Diana1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

وایو و اپل ! مقایسه فقط بین سخت افزار و خود لپتاپ نیست ! یک فرق بزرگ این دو تا در سیستم عامل هست ! بدون در نظر گرفتن سیستم عامل هم، که به نظر من خیلی مهمه، امکاناتی که اپل روی لپتاپاش قرار میده بسیار بیشتر از وایو هست ! مثل تنظیم نور صفحه به صورت اتوماتیک با توجه به نور محیط ! یا خیلی چیزای دیگه.
در مورد پورت Mini Display هم یک مزیت هایی داره و یک سری ایرادات !‌ درسته، برای کابل پروژکنتور باید ۴۰ تومن هزینه کنی ولی مزیتش اینه که پرت Mini Display مک بوک هارو می شه هم به HDMI , VGA و ... تبدیل کرد ! باطریش هم مد نظر داشته باشین (۱۰ ساعت !) !‌
بله امکاناتش بیشتره ولی خیلی هم گرون تره.
درمورد باتری هم:من ایسوس1005 دارم که 400 تومن خریدمش و باتریش 10 ساعت و نیمه

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از Diana1 :
بله امکاناتش بیشتره ولی خیلی هم گرون تره.
درمورد باتری هم:من ایسوس1005 دارم که 400 تومن خریدمش و باتریش 10 ساعت و نیمه
مشخصات لپ تاپ Asus 1005HA :
Processor: Intel Atom N280
Processor Frequency: 1.66GHz
Memory: 1GB DDR2 RAM – 533MHz
Hard Drive : 160GB – 5400RPM
Chipset: Mobile Intel 945GM Express
Graphics: Integrated Mobile Intel GMA 950
Operating System : Windows XP
Display : 10.1 inch
System Weight: 2.9 Pounds (1.3KG)
قطعا نمیشه ویندوز XP و Macintosh رو از نظر گرافیکی و به تبعش مصرف باطری مقایسه کرد ! همچنین CPU 1.66GHZ رو با CPU 2.66 Core 2 duo و صفحه نمایش 10" رو با 13" از نظر مصرف باطری مقایسه کرد ! (رم ۴ به رم ۱ بماند دیگه ! :D)

Diana1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

مشخصات لپ تاپ Asus 1005HA :
نقل قول
Processor: Intel Atom N280
Processor Frequency: 1.66GHz
Memory: 1GB DDR2 RAM – 533MHz
Hard Drive : 160GB – 5400RPM
Chipset: Mobile Intel 945GM Express
Graphics: Integrated Mobile Intel GMA 950
Operating System : Windows XP
Display : 10.1 inch
System Weight: 2.9 Pounds (1.3KG)
ببخشین این مشخصات غلطن.ویندوز این نت بوک سونه نه xp!!!!

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از Diana1 :
ببخشین این مشخصات غلطن.ویندوز این نت بوک سونه نه xp!!!!
من مشخصات و از سایت Cnet برداشتم. فکر کنم سایت معتبری باشه !
این جا !!

Diana1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من مشخصات و از سایت Cnet برداشتم. فکر کنم سایت معتبری باشه !
ولی من خودم دارم.ویندوزش سون استارتر بود که من سون آلتی میتش کردم.

بالا