• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نوشتن آرایش الکترونی عناصر

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : نوشتن آرایش الکترونی عناصر

به نقل از NADIMATRIX :
الان داری یه اشتباه کوچیک میکنی

بزار من منظورم رو با مثال واست بگم :

لیتیم عادی = 3Li : 1s2 2s1

لیتیم 2 بار مثبت (یون) = 3Li2+ : 1s1

الان آرایش الکترونی لیتیم 2 بار مثبت دقیقا با هیدروژن عادی یکیه پس لیتیم دوبار مثبت هم 1 لایه داره

نتیجه گیری کلی : هر عنصر تک الکترونی 1 لایه داره پس تعداد لایه رو الکترون مشخص میکنه نه عدد اتمی
ولی شما داری اشتباه کوچیک می کنی!
حتی هیدروژن هم چند تا لایه داره ولی فقط تو لایه ی اولش الکترون داره. چون وقتی برانگیخته بشه به لایه های بالاترش میره پس حتما یه لایه ای داره دیگه! در واقع همه ی اتم ها چند تا لایه دارند ولی تعداد الکترون تعداد لایه هایی که توش الکترون هست رو تعیین می کنه نه تعداد لایه.

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
ولی شما داری اشتباه کوچیک می کنی!
حتی هیدروژن هم چند تا لایه داره ولی فقط تو لایه ی اولش الکترون داره. چون وقتی برانگیخته بشه به لایه های بالاترش میره پس حتما یه لایه ای داره دیگه! در واقع همه ی اتم ها چند تا لایه دارند ولی تعداد الکترون تعداد لایه هایی که توش الکترون هست رو تعیین می کنه نه تعداد لایه.
الکترون هیدروژن وقتی برانگیخته میشه به لایه بالاتر نمیره بلکه بل کل از اتم جدا میشه چون لایه بالاتری وجود نداره و موقه برانگیخته شدن به همون تراز بینهایت میره
طبق دانسته های من هیدروژن یه لایه بیشتر نداره . منبع شما چیه که هیدروژن چندتا لایه داره ؟ اگه منظورت لایه بینهایت=n که این لایه تو همه عناصر هست و کاملا فرضیه
خط آخر حرفات و تناقضش با خط آخر حرف خودم تو پست قبلی رو هم اصلا نفهمیدم !

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
الکترون هیدروژن وقتی برانگیخته میشه به لایه بالاتر نمیره بلکه بل کل از اتم جدا میشه چون لایه بالاتری وجود نداره و موقه برانگیخته شدن به همون تراز بینهایت میره
طبق دانسته های من هیدروژن یه لایه بیشتر نداره . منبع شما چیه که هیدروژن چندتا لایه داره ؟ اگه منظورت لایه بینهایت=n که این لایه تو همه عناصر هست و کاملا فرضیه
منبع: کتاب شیمی2 - صفحه 20- شکل 6 B-)
خط آخر حرف من یعنی اینکه در اتم میشه لایه ای وجود داشته باشه که توش الکترون نباشه. => تعداد الکترون ها تعداد لایه ها رو مشخص نمی کنه.

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
منبع: کتاب شیمی2 - صفحه 20- شکل 6 B-)
خط آخر حرف من یعنی اینکه در اتم میشه لایه ای وجود داشته باشه که توش الکترون نباشه. => تعداد الکترون ها تعداد لایه ها رو مشخص نمی کنه.
دارم کم کم میفهمم چی میگی
ولی یه چیزی به مثال خودت تو صفحه قبل و جواب من دقت کن

چه تفاوتی بین اینا میبینی ؟

و راستی یه چیز دیگه
این شکلی که گفتی مربوط به برانگیختگی الکترون با انرژی های متفاوته و ربطی به تعداد لایه ای که گفتی نداره چون تا لایه 7 پیش رفته

پس از حرفای شما اینطور نتیجه میگیریم که از عنصر 1 تا 109 جدول تناوبی همگی 7 لایه دارن :-?
ولی من همیچین چیزی نمیبینم

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
دارم کم کم میفهمم چی میگی
ولی یه چیزی به مثال خودت تو صفحه قبل و جواب من دقت کن

چه تفاوتی بین اینا میبینی ؟

و راستی یه چیز دیگه
این شکلی که گفتی مربوط به برانگیختگی الکترون با انرژی های متفاوته و ربطی به تعداد لایه ای که گفتی نداره چون تا لایه 7 پیش رفته

پس از حرفای شما اینطور نتیجه میگیریم که از عنصر 1 تا 109 جدول تناوبی همگی 7 لایه دارن :-?
ولی من همیچین چیزی نمیبینم
من عذر خواهی می کنم برای مثال لیتیم (چرت نوشتم. کلا بی خیلش شو. :D)
من تا اونجایی که اطلاع دارم اتم هایی که تا حالا کشف شده حداکثر 7 تا لایه شون پر بوده برای همین تا لایه هفتم پیش رفته

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
من عذر خواهی می کنم برای مثال لیتیم (چرت نوشتم. کلا بی خیلش شو. :D)
من تا اونجایی که اطلاع دارم اتم هایی که تا حالا کشف شده حداکثر 7 تا لایه شون پر بوده برای همین تا لایه هفتم پیش رفته

خوب من نمیتونم معنی جمله دومت رو بفهمم
7 تا لایشون پر بوده یعنی چی آخه ؟ چطوری خالی شده اصلا ؟ :-?

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
خوب من نمیتونم معنی جمله دومت رو بفهمم
7 تا لایشون پر بوده یعنی چی آخه ؟ چطوری خالی شده اصلا ؟ :-?
خالی نشده #-oمنظورم از پر اینه که توش الکترون وجود دارد. مثلا توی اتم هیدروژن در حالت پایه 1 لایه وجود داره که توش الکترون باشه ولی توی ید 5 تا لایه ولی دلیل نمی شه که بیشتر از 1 یا 5 تا لایه نداشته باشن.

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
خالی نشده #-oمنظورم از پر اینه که توش الکترون وجود دارد. مثلا توی اتم هیدروژن در حالت پایه 1 لایه وجود داره که توش الکترون باشه ولی توی ید 5 تا لایه ولی دلیل نمی شه که بیشتر از 1 یا 5 تا لایه نداشته باشن.

ولی من بازم میگم که الکترونه که تعداد لایه رو مشخص میکنه نه عدد اتمی و این درست نیست که بگیم عنصری لایه داره و خالی از الکترونه چون لایه با الکترون معنا پیدا میکنه .
مثلا چون بین هر لایه ای تا لایه ی بعد فاصله است و الکترونی هم اصلا نمیتونه اونجا قرار بگیره پس میتونه بین اون دو لایه بینهایت لایه ی دیگه فرض کنیم با استناد به حرفت که لایه میتونه وجود داشته باشه ولی خالی از الکترون باشه و این به نظر من غلطه !

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
ولی من بازم میگم که الکترونه که تعداد لایه رو مشخص میکنه نه عدد اتمی و این درست نیست که بگیم عنصری لایه داره و خالی از الکترونه چون لایه با الکترون معنا پیدا میکنه .
مثلا چون بین هر لایه ای تا لایه ی بعد فاصله است و الکترونی هم اصلا نمیتونه اونجا قرار بگیره پس میتونه بین اون دو لایه بینهایت لایه ی دیگه فرض کنیم با استناد به حرفت که لایه میتونه وجود داشته باشه ولی خالی از الکترون باشه و این به نظر من غلطه !
مسئله این جاست که لایه چیزی نیست که بگیم وجود داره یا نداره!
همونطور که گفتم و خودت هم گفتی لایه یک چیز فرضیه که به یک فاصله ی مشخص از هسته گفته می شه حالا الکترون می تونه توش وجود داشته باشه یا نداشته باشه. ولی اینی که شما گفتی اگه هیدروژن انرژی بگیره به لایه بینهایت میره و از اتم خارج می شه به نظر من غلطه. در ضمن الکترون هر جایی نمی تونه قرار بگیره و لایه ها در فاصله ی خاصی از هسته هستند.

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
مسئله این جاست که لایه چیزی نیست که بگیم وجود داره یا نداره!
همونطور که گفتم و خودت هم گفتی لایه یک چیز فرضیه که به یک فاصله ی مشخص از هسته گفته می شه حالا الکترون می تونه توش وجود داشته باشه یا نداشته باشه. ولی اینی که شما گفتی اگه هیدروژن انرژی بگیره به لایه بینهایت میره و از اتم خارج می شه به نظر من غلطه. در ضمن الکترون هر جایی نمی تونه قرار بگیره و لایه ها در فاصله ی خاصی از هسته هستند.

الان دقیقا حرفای خودم رو واسه خودم تکرار کردی !
خوب حرف منم اینه که نمیتونم واسه هر عنصری که دلمون خواست و هرجایی که خواستیم لایه فرض کنیم . لایه با الکترون معنا پیدا میکنه نه بدون اون !
اگر عنصر تا لایه 7 الکترون نداشته باشه پس لایه ی 7 ی هم نداره . نمیتونیم بگیم لایه داره ولی خالی از الکترونه چون اینجوری تمام عناصر دارای یک تعداد لایه میشن

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
الان دقیقا حرفای خودم رو واسه خودم تکرار کردی !
خوب حرف منم اینه که نمیتونم واسه هر عنصری که دلمون خواست و هرجایی که خواستیم لایه فرض کنیم . لایه با الکترون معنا پیدا میکنه نه بدون اون !
اگر عنصر تا لایه 7 الکترون نداشته باشه پس لایه ی 7 ی هم نداره . نمیتونیم بگیم لایه داره ولی خالی از الکترونه چون اینجوری تمام عناصر دارای یک تعداد لایه میشن
به نقل از NADIMATRIX :

من منظورم اینه که هر اتمی درحالت پایه بسته به تعداد الکتروناش لایه داره ولی وقتی الکترونش برانگیخته بشه به تراز بینهیت نمیره بلکه به لایه بعدی میره. مثلا هیدروژن در حالت پایه یک لایه داره ولی اگه برانگیخته بشه الکترونش می تونه توی لایه ی 3 یا 4 هم قرار بگیره
وقتی میگیم هیدروژن برانگیخته شده و مثلا به لایه سوم رفته یعنی در فاصله ای از اتم قرار گرفته که انرژی آن برابر با تراز سوم است. ولی اگه بگیم الکترون به تراز بینهایت رفته یعنی الکترون از اتم جدا شده و یون H+ تشکیل شده

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
من منظورم اینه که هر اتمی درحالت پایه بسته به تعداد الکتروناش لایه داره ولی وقتی الکترونش برانگیخته بشه به تراز بینهیت نمیره بلکه به لایه بعدی میره. مثلا هیدروژن در حالت پایه یک لایه داره ولی اگه برانگیخته بشه الکترونش می تونه توی لایه ی 3 یا 4 هم قرار بگیره
دارم کم کم میگیرم چی میگی
یعنی منظورت اینه که یه حدی از انرژی رو بهش بدیم که کمتر از انرژی مورد نیاز برای جدا شدن باشه دیگه ؟

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
دارم کم کم میگیرم چی میگی
یعنی منظورت اینه که یه حدی از انرژی رو بهش بدیم که کمتر از انرژی مورد نیاز برای جدا شدن باشه دیگه ؟
آره <D=

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :

خوب پس بزار با همین شکلی که گفتی (ص 20 شیمی 2) واست بگم
اگه دقت کنی الکترون برانگیخته شده در این شکل در هر صورت از اتم جدا شده (با هر انرژی که بهش داده شده) و به تراز پایه یعنی n=1 برنگشته و در تمام موارد به تراز n=2 برگشته . به زبان ساده تر الکترون بر انگیخته شده از هیدروژن با هر میزان انرژی که بهش داده شده از اتم جدا شده چون حالت پایه ای که الکترون هیدروژن درش قرار داره n=1 ه

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
خوب پس بزار با همین شکلی که گفتی (ص 20 شیمی 2) واست بگم
اگه دقت کنی الکترون برانگیخته شده در این شکل در هر صورت از اتم جدا شده (با هر انرژی که بهش داده شده) و به تراز پایه یعنی n=1 برنگشته و در تمام موارد به تراز n=2 برگشته . به زبان ساده تر الکترون بر انگیخته شده از هیدروژن با هر میزان انرژی که بهش داده شده از اتم جدا شده چون حالت پایه ای که الکترون هیدروژن درش قرار داره n=1 ه
اولا که چون شکل داره در مورد طیف نشری هیدروژن توضیح می ده و طیف نشری هیدروژن از لایه های بالاتر به لایه دوم در ناحیه مرئیه در تمام موارد به n=2 برگشته.
دوما من نمی فهمم که چه مشکلی با این که الکترون هیدروژن به لایه بالاتر بره ولی از اتم خارج نشه داری؟ :-??
توی همین شکل کتاب الکترون از لایه های بالاتر به لایه دوم میاد پس یعنی لاتیه دوم می تونه وجود داشته باشه...

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
اولا که چون شکل داره در مورد طیف نشری هیدروژن توضیح می ده و طیف نشری هیدروژن از لایه های بالاتر به لایه دوم در ناحیه مرئیه در تمام موارد به n=2 برگشته.
دوما من نمی فهمم که چه مشکلی با این که الکترون هیدروژن به لایه بالاتر بره ولی از اتم خارج نشه داری؟ :-??
توی همین شکل کتاب الکترون از لایه های بالاتر به لایه دوم میاد پس یعنی لاتیه دوم می تونه وجود داشته باشه...

چون من هنوز نمیتونم درک کنم که یه عنصر تک الکترونی مثل هیدروژن که تو جدول تناوبی با 1s1 نمایش داده میشه و یک لایه بیشتر نداره به گفته شما میتونه هر تعداد لایه داشته باشه که الکترون توش تردد کنه !

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
چون من هنوز نمیتونم درک کنم که یه عنصر تک الکترونی مثل هیدروژن که تو جدول تناوبی با 1s1 نمایش داده میشه و یک لایه بیشتر نداره به گفته شما میتونه هر تعداد لایه داشته باشه که الکترون توش تردد کنه !
پس به نظر شما اگه الکترون هیدروژن انرژی دریافت کنه ولی انرژی دریافتی کمتر از انرژی یونش الکترونش باشه الکترون کجا میره؟ :-?

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
پس به نظر شما اگه الکترون هیدروژن انرژی دریافت کنه ولی انرژی دریافتی کمتر از انرژی یونش الکترونش باشه الکترون کجا میره؟ :-?

چون انرژی کمتر از انرژی یونشه اصولا جایی نمیره چون هیدروژن یه لایه بیشتر نداره که الکترون بخواد بین لایه هاش تردد کنه .
اگر انرژی کمتر از انرژی یونش باشه جاذبه هسته بر انرژی داده شده غلبه میکنه و الکترون همچنان در اتم باقی میمونه

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NADIMATRIX :
چون انرژی کمتر از انرژی یونشه اصولا جایی نمیره چون هیدروژن یه لایه بیشتر نداره که الکترون بخواد بین لایه هاش تردد کنه .
اگر انرژی کمتر از انرژی یونش باشه جاذبه هسته بر انرژی داده شده غلبه میکنه و الکترون همچنان در اتم باقی میمونه
پس بنا به گفته شما الان طیف نشری هیدروژن چجوری توجیه میشه؟
(با توجه به اینکه طیف نشری هیدروژن زمانی که هیدروژن از لایه های بالاتر به لایه ی دوم میاد در ناحیه ی مرئیه.)

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از z.azin :
پس بنا به گفته شما الان طیف نشری هیدروژن چجوری توجیه میشه؟
(با توجه به اینکه طیف نشری هیدروژن زمانی که هیدروژن از لایه های بالاتر به لایه ی دوم میاد در ناحیه ی مرئیه.)

گفته ی من تناقضی با طیف نشری هیدروژن نداره
قبلا هم گفتم الترون بر انگیخته شده در هیدروژن هر چند که با گسیل نور به لایه پایین تر برگشته ولی باز هم از اتم جدا شده .

بالا