• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بهینه سازی حداکثری کنکور

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
کنکور یکی از بزرگترین مشکلات ماست که بخوری پاته نخوری پاته ! کشور ما من جمله معدود کشورهایی هست که کنکوری به این شکل دارند. متاسفانه نیاز به تحصیلات دانشگاهی برای کار و جایگاه اجتماعی ، کمبود دانشگاه خوب و ظرفیت محدود و ... همگی دلایلی هستند که 99 درصد نوجوانان رو در مسیر کنکور قرار میدن. در این تاپیک میخواهیم بحث کنیم که چطور میشه فرآیند کنکور رو بهینه سازی کرد و به سمتی پیش برد به ضریب خطای آزمون خیلی کمتر از وضع فعلی بشه. کاری هم با امتحان نهایی و تاثیر نمرات مدرسه نداریم. پیش فرضمون اینه که کنکور وجود داره در هر صورت.

پیشنهاد اول رو من خودم میدم. به نظر من سوالات نباید لزوما ارزش یکسان داشته باشند. سوالات باید امتیازبندی بشن و سوال سخت نمره بیشتری داشته باشه. اشتباه جواب دادن سوال سخت نمره منفی کمتری نسبت به اشتباه جواب دادن سوال آسون داشته باشه. چیزی شبیه به المپیاد. البته اینکار باعث میشه اختلاف نمرات بالا بره. دانش آموزان قوی نمراتشون بکشه بالا. ضعیف ها بیاد پایین ولی خب خیلی منطقی تره.

منتظر نظراتتون هستم.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : بهینه سازی حداکثری کنکور

من یه ذره با عنوان تاپیک مشکل دارم
محسن هم یه اشاره کرد، بهینه سازی منظور بهینه سازی هزینه هاست یا برقرار شدن عدالت؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

برقراری عدالت ( که طبیعتا ممکنه هزینه بر هم باشه )

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یکی از راه های اون به نظرم متناسب سازی برگزاری کنکور و سوالات اون با رشته ی مورد علاقه ی فرد هست
یعنی من قبل از کنکور معلوم کنم چه رشته ای می خوام برم بعد سوالات من بیشتر در زمینه ی اون باشه یا اگر اینطور هم نیست حداقل میزان تاثیر درس مرتبط با اون در کنکور بالاتز بره

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

به نقل از مُحسن..! :
پیش دانشگاهی هم نهایی بشه، اینطوری اگر کسی سوم رو هم خراب کرد، هنوز کاملا امیدش رو از دست نداده، بتونه با پیش دانشگاهی هم خودش رو تا حدی بالا بکشه..

مخالفم !
کنکور یک آزمون تستی هست و روش مطالعه برای اون با آزمون های تشریحی متفاوته !
این که امتحانات پیش دانشگاهی نهایی بشه، یک اجبار برای مطالعه ی سخت دروس تشریحی برای کسانی هست که در کم تر از یک ماه بعد باید کنکور رو به صورت تستی بگذرونن !
توی این مدت، روش های حل سوالات تشریحی در مغز جای میگیره و راه های تستی که فرد از گذشته مطالعه کرده مختل میشن !
بنابراین، در صورتی که دانش آموز هر یک از این دو مورد ( کنکور یا امتحان نهایی ) رو برای مطالعه انتخاب کنه، در مورد دیگه دچار مشکل خواهد بود !

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

رتبه بندی مدارس و سهمینه بندی و بومی و ... همگی به جامعه علمی لطمه میزنه. جامعه علمی مسئول جبران ضعف های مدیریتی اقتصادی فرهنگی نیست. نه؟ به نظر من کلیه اینها باید حذف بشن و کنکور بدون سهیمه باشه.

حالا کاری با نهایی ها نداریم. صرفا در مورد خود کنکور حرف بزنید.

به نقل از احمدرضا.ج :
یکی از راه های اون به نظرم متناسب سازی برگزاری کنکور و سوالات اون با رشته ی مورد علاقه ی فرد هست
یعنی من قبل از کنکور معلوم کنم چه رشته ای می خوام برم بعد سوالات من بیشتر در زمینه ی اون باشه یا اگر اینطور هم نیست حداقل میزان تاثیر درس مرتبط با اون در کنکور بالاتز بره
روش خوبی نیست. فایده نداره. چون تناسبی بین رشته های دبیرستان و دانشگاه نیست. مثلا کسی بخواد اقتصاد بخونه باید ریاضیات خوبی داشته باشه ولی انسانی ریاضیش سخت نیست. دانش آموز ریاضی میتونه اقتصاد هم انتخاب کنه بره بخونه.

پیشنهاد دیگه من تقسیم بندی کنکور به 4 کنکوره مجزا در زمان های مختلفه. تعیین سرنوشت در یک آزمون ضریب خطای بالایی داره چون آزمون صرفا تابع درس بلد بودن فرد نیست. برگزاری چند کنکور متوالی یا با فاصله زمانی خیلی کمک میکنه به اینکه هرکس به حقش برسه. نه؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

1- توی کنکور نگه داشتن زمان و سرعت عمل تو تست زدن خیلی مهمه تا اونجایی که شنیدم! خب این خودش یه استرس اضافیه که به زور به دانش آموز وارد می کنن

چرا تایم رو اینقدر محدود کنن؟ خب واقعا درسته که به خاطر استرس کمبود وقت با چند تا تست اشتباه زدن کلی تراز یه نفر بیاد پایین؟

2- در مورد این:
به نقل از محمّد :
پیشنهاد دیگه من تقسیم بندی کنکور به 4 کنکوره مجزا در زمان های مختلفه. تعیین سرنوشت در یک آزمون ضریب خطای بالایی داره چون آزمون صرفا تابع درس بلد بودن فرد نیست. برگزاری چند کنکور متوالی یا با فاصله زمانی خیلی کمک میکنه به اینکه هرکس به حقش برسه. نه؟

اینم خوبه! ولی دو جور داره!

یکی دسته بندی بر اساس مبحث و تقسیم کنکوره (مثلا درسای محاسباتی یه مرحله جدا ، درس حفظی جدا، درسای فلان و بهمانم جدا)
یکی دیگشم اینکه بر اساس یه سری بودجه بندی این تقسیما انجام بشه ! مثل آزمون های شبه سراسری گاج و گزینه دو و آینده سازان و غیره که بودجه بندی دارن

حالا کدوم یکی مفید تره؟

من که میگم دسته بندی اولی! چون راحت تر مباحث شبیه به هم (یا شبیه هم یا روش مطالعشون شبیه هم) رو می شه خوند و آماده شد

3- فعلا همون بالاییا رو داشته باشید! :D تا بعد برم افتخار بدم روش فکر کنم و راه حل های سازنده ی خودمو ارائه بدم :-"

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نظر شما کار درستیه سوالات هوش هم اضافه بشه به سوالات کنکور؟

مونا پ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ف یک تهران.
شهر
تهران

به نقل از محمّد :

به نظر من اصن کار درستی نیس چون من با خود کلمه هوش مخالفم. همون جور که انیشتین هوشو نود و نه درصد تلاشو یه درصد شانس تعریف کرده.

یه نکته هس و اونم اینکه توی مشاغلی که معمولا پر طرفدار هستند نقس هوش خیلی کمرنگ احساس میشه

مثلا توی پزشکی یک یا دو درصد و در مهندسی ماکسیموم ده درصد. تنها شغل و رشته ای هم که هوش بالایی میهواد رشته انسانیه که توی جامعه ما معمولا اشخاصی با ضریب هوشی و تلاش هایی پایین سمت این رشته میروند .(ضعف اداره کشور و اینا هم بر میگردن به همین موضو)

پس اگه هوش هم اضافه شه هیچ فرقی بوجود نمیاد در آینده ی جامعه و همه میرن سر جایی که باید برن :D

nastaran1r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
East Azerbaidjan
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از محمّد :

به نظرم باید باشه اگه اینطوری نباشه فرق باهوش و کسی که درس حفظ میکنه مشخص نمیشه
یکی هم بعضی دروس چرت حذف بشه از لیست دوروس امتحانی خیلی خوب میشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از محمّد :
مخالف.
سوالات هوش چه جوری معلوم میشن؟ ببین مشکل اینجاست که اصولا سوالات هوش، فقط هوش ریاضی رو می سنجن!
این همون اشکالیه که آزمونهای ورودی سمپاد هم داشته.
اینکه فقط هوش ریاضی معیار قرار بگیره اصلا خبو نیست.
غیر از اون هم با این حرف محسن کاملا موافقم.:
به نقل از مُحسن :
جالب نیست. معمولا تو اینجور جاها باید پشتکار در نظر گرفته بشه. دانشگاه هوش لازم داره اما نه به اندازه پشتکار.

به نقل از محمّد :
پیشنهاد اول رو من خودم میدم. به نظر من سوالات نباید لزوما ارزش یکسان داشته باشند. سوالات باید امتیازبندی بشن و سوال سخت نمره بیشتری داشته باشه. اشتباه جواب دادن سوال سخت نمره منفی کمتری نسبت به اشتباه جواب دادن سوال آسون داشته باشه. چیزی شبیه به المپیاد. البته اینکار باعث میشه اختلاف نمرات بالا بره. دانش آموزان قوی نمراتشون بکشه بالا. ضعیف ها بیاد پایین ولی خب خیلی منطقی تره.
آره منم کاملا موافقم.
الان خیلی مسخره ست!
من خودم تا قبل از سال پیش دانشگاهی فکر میکردم همینطوریه.
اما وقتی فهمیدم نیست واقعا تعجب کردم.
این سیستم خیلی میتونه عدالتو برقرار کنه.

یه چیز دیگه هم که هست، سیستم دومرحله ای قبلیه.البته اون هم مشکلات خودشو داره.ولی خوبیش این بوده که دروس عمومی تمرکزشون در یه مرحله بوده و مرحله بعد کاملا تمرکز روی دروس اختصاصی و دروس سال آخر بوده.به نظر من این اگرچه خوب نیست ولی بهتر از سیستم الانه!
به نقل از مُحسن :
پیش دانشگاهی هم نهایی بشه، اینطوری اگر کسی سوم رو هم خراب کرد، هنوز کاملا امیدش رو از دست نداده، بتونه با پیش دانشگاهی هم خودش رو تا حدی بالا بکشه..
مخالف!
ببین هنوز امتحان نهایی نداید نمیدونی چه جوریه!
تو امتحان نهایی باید واو به واو عین کتاب بنویسی.من چون خودم معدل خیلی خبوی آوردم تو امتحانات نهایی و از 10 درس 7تاشو کامل 20 شدم اینو بهت قول میدم که تنها چیزی که سنجیده نیمشه، اطلاعاته!!!! من بعد از خوندن درس مینشستم و کلیدهای سالهای قبل ومیخوندم ودقیقا میدیدم که چه چیزهایی بارم میگیره و سر امتحان سعی میکردم عین اسلوب کلید سالهای قبل بنویسم! (کاری که دوستام نمیکردن و الکی نمراتشون کم میشد!!)
اصلا خوب نیست! وقتی تمرکزت باید روی تست باشه به خاطر کنکور، امتحان نهایی یه چز واقعا مزاحمه.
تازه امسال که همون معدل سومو هم واسه ماها تاثیر ندادن!!که نگران تاثیرش باشین!

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

من از یکی از معلمامون -که یادم نیس کی که بخوام به قضیه اعتبار بدم- شنیدم قبلاً سوال هوش بوده تو کنکور . یه چن وقت پیش با بعضی سوالات درسی ترکیب شده!

غلطه؟:-/

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نظز من همه ی دروس عمومی نباید توی کنکور باشه.زبان انگلیسی یا توجه به اهمیتش لازمه ولی بقیه دروس با این سبکی که مورد پرسش هستن واقعا مسخره س.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

دوستان دیگه پیشنهادی برای بهینه سازی کنکور ندارند؟

خلاصه این پیشنهادات رو به صورت یک مقاله در یکی از سایت های خبری میخوام منتشر بکنم.

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

یه سری درس هایی که خونده میشن، و تو دانشگاه ول میشن رو باید حذف کرد، یا حداقل تو دانشگاه ول نشن!!

مثلا با حذف شدن اون درسا ( از رشته هایی که ربطی بهشون ندارن) به دروس مرتبط با اون درس بیشتر بپردازن، وقت بذارن،کاربردی ترش کنن، دانش آموزای دبیرستانی رو بیشتر اشنا کنن با اون چه که قراره بعدا باهاش مواجه بشن،
مثلا،چه فایده داره که اینقدر عربی خوند،و سر امتحان کنکور،مثله سیفون عمل کنی،همه ی عربی همونجا دفع میشه ، مثلا برای رریاضی ها، که البته با توجه به زبان دوم کشور،حذف درس عربی ، یعنی حذف کلی چیزا که تا حالا هنجار شدن!
سمپاد رو یکی از دلایل حذفش رو میگفتن، سود جویی برخی آدما از این آب گل آلود، تو این دوره زمونه حقه ها و شگرد های موسسه های آموزشی کنکور بر کسی پوشیده نیست دیگه،قراردادهای دروغین که واقعا آفت شده نمونه ی بارزشه!!خود من چند نمونه تناقض میتونم بیارم تو تبلیغات اینجور موسسات!!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

آقا من نظرم خیلی هزینه بر و زمان بره و صرفه نداره
اما با این حال معتقدم برای علوم انسانی باید کنکور تشریحی باشه
تا قدرت تحلیل و شم فرد در اون مورد معلوم بشه

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نظرم بهتره دروس اختصاصي و عمومي رو توي دو روز جداگانه امتحان بگيرن
چون وقتي دفترچه ي اول رو جواب مي دي جواب دادن دومي خيلي خسته كننده است .
اصلا اين همه مدت روي يه صندليه غالبا چوبي نشستن خيلي خسته كنندس .
تواناييه پاسخ گويي رو مياره پايين .

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از sk1v :
آقا من نظرم خیلی هزینه بر و زمان بره و صرفه نداره
اما با این حال معتقدم برای علوم انسانی باید کنکور تشریحی باشه
تا قدرت تحلیل و شم فرد در اون مورد معلوم بشه
مشکل اینه که کسی که تصحیح می کنه شم نداره!یا یه معلم درجه 4 آموزش و پرورشه ،یا اگه درجه 1 هستش مجبور به این کارش کردن زود می خواد رد کنه بره!باید پیشنهاد ها براساس واقعیات جامعه ی ایران باشه !
الان هر سوال تو کنکور 1/3 نمره منفی داره ،بهتره تصحیح ها طوری بشه که این نمره منفی واسه هر گزینه ی غلط باشه ،اونوقت داوطلبا بتونن چندتا گزینه رو بزنن ،یعنی طرف اگه میدونه یه گزینه حتما غلطه اونو نزنه ،خب کسی که می تونه یک یا دو گزینه رو حذف کنه حتما بهتر از کسیه که اصلا نمی تونه کاری کنه!

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

حالا که ایام کنکوره بچه ها یک نگاهی به این تاپیک بندازید و نظرتون رو بگید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا