• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عزت نفس

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89
چه اتفاقی میافته که توی کشوری مثل ژاپن مردم حتی اگر گرسنه باشند و سیل اومده باشه مملکت رو به هم زده باشه ، کسی نمیره شیشه فروشگاه رو بشکنه و بره دزدی و همه صف وایمیستن تا سهمشون رو بگیرند، ولی در کشوری مثل ایران توی صف خیرات ، سر شکسته میشه؟

طبیعتا اون فرد ژاپنی یک عزت نفس در خودش احساس میکنه که باعث میشه شخصیتش رو اونقدر حقیر نکنه که بره دزدی اونم در شرایط سختی. ولی خب ما ...

این عزت نفس چجوری ساخته میشه؟ کی مسئولشه؟ دولت ، خانواده ؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : عزت نفس

تمام اینها برمیگرده به تعلیماتی که از کودکی تا انتهای فعالیت های اجتماعی به فرد داده میشه. این موضوع رو از سه جنبه بررسی می کنم: تاریخ، نظام های اجتماعی و آموزش های رسانه ای

تاریخی: اگه تاریخ ژاپن رو بررسی کنیم، از ابتدای اون همیشه تعلیماتی مبنی بر احترام و آرامش وجود داشته و ژاپنی ها یاد گرفتن آدمهایی خوددار باشن، همچنین به دلیل شکل جزیره ای که ژاپن داره کمتر بهش حمله شده و فرهنگ خودش رو خیلی خوب حفظ کرده، این روند ادامه داره تا اواخر قرن 16، بعد از اون با ورود کشورای اروپایی به ژاپن تا حدودی این رویه به هم میخوره تا جایی که ژاپن قرن 16 به ضعف خودش پی میبره و میدونه که فرهنگشون خراب شده، در نتیجه گروهی از سیاستمداران و افراد با تجربه مامور اصلاح این کار میشن، خیلی خشن ریشه زیاده خواهی و بیماری های اخلاقی رو که از دربار شروع شده بود با قتل عام خشک می کنن، بدون توجه به پایگاه اجتماعی با اونها برخورد می شه و نهایتا پایتخت برای شروعی دوباره به توکیوی فعلی انتقال داده میشه، تا جایی که در دوره میجی و با اصلاحات اون (که با حفظ ویژگی های مثبت فرهنگی ژاپن، دستاورد های غرب رو هم اقتباس کرد) ژاپن به یک فرهنگ اصیل و قوی رسید که یک فرد ژاپنی میتونست به خودش افتخار کنه
اما اگه همین ها رو درباره ایران بررسی کنیم، از ابتدای تاریخ تا همین الان قانونی که بتونه مانع رفتارهای منفی بشه نداشتیم، تا همین 100 سال پیش که اصلا چیزی به نام قانون نداشتیم و تنها رفتار حاکم اشرافی گری بوده. این اشرافی گری و تجمل خواهی باعث گسترش رفتارهای زیاده خواهانه شده. عامه مردم هم به تبعیت از رده بالای جامعه شروع کردن به رقابت بر سر تجملات، این باعث به وجود اومدن فرهنگی شد که طی کردن یک شبه راه 100 ساله به هر قیمتی در اون یک مزیت و فضیلت بزرگه

نظام های اجتماعی با آموزه هاشون باعث میشن بچه ها از کودکی رفتارهای خیلی بدی رو پیاده کنن، مثال میزنم، در نظام آموزشی از همون کودکی، در کودکستان ها یک بازی خیلی معروف هست که حتما شما هم تجربش رو داشتین، به این صورت که مثلا یک گروه 10 نفره از بچه ها رو انتخاب می کردن و 9 صندلی میزاشتن، موزیک پخش میشد و با قطع موزیک بچه ها باید فورا روی صندلی مینشستن، و هرکسی نمیتونست بشینه بازنده بود و در دور بعد حذف میشد، این کار انجام میشد تا زمانی که 2 نفر میموندن و یک صندلی. حالا این بازی در ژاپن چجوریه؟ در کودکستان های ژاپن همین بازی هست با این تفاوت که کسی برنده میشه که بتونه نفر اضافه رو کنار خودش روی صندلی جا بده. یا مثلا در مدرسه اولین کتابمون با این جمله شروع میشه: "بابا آب داد" که تاثیر منفی میزاره، بچه با خوندن این جمله عملا الفبای تنبلی و مفتخوری رو یاد میگیره. این جمله در کتابهای درسی ژاپن به گونه دیگه ای هست: "その少年は、働いている" یعنی "that boy is working" تفاوت رو میبینید
در سطح خانواده ما بچه ها رو لوس و غیر مستقل بار می آریم، مثلا به بچه میگیم دروغگویی کار بدیه، دروغگو دشمن خداست، اما بعد اگه بچه کار بدی انجام بده چنان زمین و آسمون رو به هم میدوزیم که دفعه بعد بچه نتیجه بگیره دشمنی با خدا خیلی بهتر از اون برخورد وحشتناکیه که والدین باهاش خواهند داشت، و دروغ میگه... به علاوه که خودمون هم دروغ میگیم و اسمش رو "دروغ مصلحتی" میزاریم تا کار خودمون رو توجیه کنیم، بعد انتظار داریم بچه رفتار ما رو انجام نده

آموزش های رسانه ای دو کشور هم خیلی متفاوته، اگه دقت کرده باشید سریال های ایرانی همیشه یک فرد رو دارن که پولداره، زندگی خوبی داره، همه بهش احترام میزارن (بجز آدم خوبه قصه) و صد البته، این پول رو با زحمت خودش به دست نیاورده! اینها تاثیر بدی میزارن. یا یک سکانس خیلی خیلی عادی توی سریال های طنز اینه که یک نفر پیش فردی دیگه از یک سوم شخص بدگویی می کنه، سوم شخص ناگهان پشت سر فردی که بدگویی میکنه ظاهر میشه و اون فرد با دستپاچگی شروع می کنه به تعریف از سوم شخص (ااصطلاحا پاچه خاری) این صحنه روتینی توی سریال های طنزه، ما میخندیم، اما چی ازش یاد میگیریم؟ غیبت، دورویی، تملق و چاپلوسی، دروغگویی...

خیلی حرفا دارم در این زمینه... حیف که طولانی میشه

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

:(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( متاسفانه همش درسته...
به نقل از GCD :
اما اگه همین ها رو درباره ایران بررسی کنیم، از ابتدای تاریخ تا همین الان قانونی که بتونه مانع رفتارهای منفی بشه نداشتیم، تا همین 100 سال پیش که اصلا چیزی به نام قانون نداشتیم و تنها رفتار حاکم اشرافی گری بوده. این اشرافی گری و تجمل خواهی باعث گسترش رفتارهای زیاده خواهانه شده. عامه مردم هم به تبعیت از رده بالای جامعه شروع کردن به رقابت بر سر تجملات، این باعث به وجود اومدن فرهنگی شد که طی کردن یک شبه راه 100 ساله به هر قیمتی در اون یک مزیت و فضیلت بزرگه
فقط یه چیزی در مورد این پاراگراف. می گم درسته که چیزی به نام قانون نداشتیم اما یه شرع و دین داشتیم که مانع انجام این کارها بود ولی مردم به اون هم اعتنا نمی کردن...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من میخوام با سلسله مراتب نیازهای انسانی اینو توجیه کنم.
نیازهای انسان به صورت یک هرم هستن که از نیازهای ابندایی(نیازهای فیزیولوژیک، کار، امنیت و ....) شروع میشه و به نیازهای متعالی مثل احترام، خود یابی و ... میرسه. تا وقتی که نیازهای یک طبقه برآورده نشده فرد به طبقه بالاتر فکر نمیکنه. اما اگر کسی تا طبقه خاصی رفت، ممکنه یه مدت به پایین بیاد اما بازم برمیگرده. مثلا کسی که شغل خوبی داره، اگر مریض بشه نیازهای فیزیلوژیک براش در اولویت اول قرار میگیره اما بعد از این که خوب شده دوباره به طبقه بالاتر که قبلا توش بوده برمیگرده.
عزت نفس و نیاز به احترام، در رأس هرم قرار میگیرن و از نیازهای متعالی هستن. مردم ما هنوز نیازهای ابتداییشون برآورده نشده پس خیلی به نیازهای متعالی فکر نمیکنن. اما ژاپنیا چون که تا طبقات بالای هرم رفتن، اگر مدتی در اثر یک اتفاق(مثلا زلزله) نیازهای ابتدایی براشون اولویت پیدا کنه بازم عزت نفس و احترام و ... براشون مهمه.
علت این اتفاق به نظر من تفاوت امکانات و شرایط اجتماعی آدم هاست.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از anahid_30s :
نیازهای انسان به صورت یک هرم هستن که از نیازهای ابندایی(نیازهای فیزیولوژیک، کار، امنیت و ....) شروع میشه و به نیازهای متعالی مثل احترام، خود یابی و ... میرسه. تا وقتی که نیازهای یک طبقه برآورده نشده فرد به طبقه بالاتر فکر نمیکنه. اما اگر کسی تا طبقه خاصی رفت، ممکنه یه مدت به پایین بیاد اما بازم برمیگرده. مثلا کسی که شغل خوبی داره، اگر مریض بشه نیازهای فیزیلوژیک براش در اولویت اول قرار میگیره اما بعد از این که خوب شده دوباره به طبقه بالاتر که قبلا توش بوده برمیگرده.
عزت نفس و نیاز به احترام، در رأس هرم قرار میگیرن و از نیازهای متعالی هستن. مردم ما هنوز نیازهای ابتداییشون برآورده نشده پس خیلی به نیازهای متعالی فکر نمیکنن. اما ژاپنیا چون که تا طبقات بالای هرم رفتن، اگر مدتی در اثر یک اتفاق(مثلا زلزله) نیازهای ابتدایی براشون اولویت پیدا کنه بازم عزت نفس و احترام و ... براشون مهمه.
این همون هرم مازلو ـه ؟
منظورت از اینکه نیازای اولیه جامعه ما تامین نشــده دقیقا کودوم نیازاست ؟منظورت فقط بیولوژیکیه ؛ یا آموزش و شغل و اینا ـم هس ؟

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

Human Development Index (HDI)

Japan 0.884 rank:11
Iran 0.702 rank:72

علت همینه که میبینید. یعنی اختلاف فاحش شاخص توسعه انسانی. سایر بحث های ناملموس و شعاری زیاد در سنجش های اجتماعی جایگاهی ندارند. امروزه راهکارهای مشخصی برای بهبود این شاخص وجود داره. و این شاخص ملاک اصلی تعیین کشور های توسعه یافته و درحال توسعه میباشد.

لازم به ذکره که البته ایران در این شاخص در حال رشده و بین سالهای 2007 تا 2009 حدود 18 رتبه در جهان بهبود داشته.

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

باز جای شکرش باقیه که رشد داشته
====
به نظر من جامعه مون رو همین من و شمایم که میسازییم،هر کس با دیدن این رفتارها اگه به زشتیش پی ببره و سعی کنه اصلاح رو اول از خودش آغاز کنه و سعی کنه به دیگران آگاهی بده اونوقته که به خودمون میایم و میبینیم که جامعه مون به چیزی که ما میخوایم داره نزدیکتر میشه (;

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از ســـايــنا :
این همون هرم مازلو ـه ؟
منظورت از اینکه نیازای اولیه جامعه ما تامین نشــده دقیقا کودوم نیازاست ؟منظورت فقط بیولوژیکیه ؛ یا آموزش و شغل و اینا ـم هس ؟

آره دقیقا.
هم نیازهای بیلوژیک ( مثل غذا، مسکن، ...) که بخش زیادی از مردم ازش محروم هستن. هم سه طبقه دیگه ی نیازهای ابتدایی که لازمه رسیدن به طبقه پنجم یا همون نیازهای متعالی هستن.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

متن فرشید که به نظرم یه متن خیلی کاملی بود و اشاره به اون هرم هم بخش دیگری رو باز کرد اما من می خوام یه خصلت دیگر رو هم توی این موضوع وارد کنم اونم بافت جامعه ی ما هست مشکل سنت های غلط رایج در اون هست و البته بررسی ایجاد این سنت ها و راه های درمانش مهم تره من یکی از این مشکلات رو میگم و اون افتخار بی حد و اندازه به گذشته هست و نتیجه ی اون خود برتر بینی کاذب و ایجاد غرور هست که باعث میشه عملن افراد از خیلی از امور که اونا باعث پیشرفت میشه غافل بشن نمونش اینه که شما هر زمان بافت جامعه رو بررسی کنید دارن حسرت می خورن
یه راه تند که اول به ذهن میرسه برای درمان این مشکل اینه که ما تاریخمون رو بذاریم برای توی موزه ها اما من با این راهکار موافق نیستم و به نظرم نیاز به یه راه جدید مختص به جامعه ی خودمون داریم و دنباله روی صرف پاسخگوی این مشکل نیست

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از anahid_30s :
نه. تو جامعه امون می بینیم کسایی رو که از رفاه کامل برخوردارن ولی همچنان بی عزت نفس. یارو پولش از پارو بالا می ره واسه تفریح می ره دزدی!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از saye :
نه. تو جامعه امون می بینیم کسایی رو که از رفاه کامل برخوردارن ولی همچنان بی عزت نفس. یارو پولش از پارو بالا می ره واسه تفریح می ره دزدی!
..
منم اینو قبول دارم ! طبق گفته آناهید الان افراد سطح بالا بایـد عزت نفس داشـته باشـن !
ولی خب یه موضوعی هـس که جی سی دی گفت ! " آمورش رسانه ای" خب اون آدمم داره تو همون محیط زندگی می کنه و خواسته و نا خواسـته فرهنگش مساوی با فرهنگ جامعه‌س ! وقتیم که تو کل جامعه دزدی و همه سر هم کلاه می زارن خب اینم می کـنه دیگه !
به نظرم همه چیــز به هرم مازلو نمی تونه مربوط شــه چـون آموزش و فرهنگ و محیــط ِ زندگیم تاثـیر دارن تو داشتن یا نداشتن عزت نفس !

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

خب ببینید نیازهای ابتدایی فقط شامل پول و غذا و ... نیست.
امنیت اخلاقی، کاری، خانوادگی- پذیرش توسط اجتماع- دوستی- علاقه به دیگران.
تازه عزت نفس هم جز طبقه چهارمه. یهنی بازم زمینه ورود به نیازهایی مثل معنویت و ... محسوب میشه.
دوستی ها در جامعه ما چقدر واقعی هستن؟ یا علاقه به دیگران چقدر بدون قید و شرط و انسانیه؟ این نیازها بر طرف نشدن.
اما حتی اگر همه این ها هم برآورده بشن، بازم دلیل نداره که بگیم پس دیگه همه مردم عزت نفس دارن و به احترام اهمیت میدم. همیشه استثنا هم وجود داره.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظرم یکی از راه های ایجاد این امر استفاده از قانون هست اما متاسفانه به دلیل زندان درمانی در کشور ما این عمل کارکرد خودش رو از دست داده برای همین کسی از زیر پا گذاشتن این سنت ها پروا نداره و کم کم این به یه امر متداول تبدیل شده

saye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

اینم در نظر بگیرید که ژاپنی ها هم تو یوتوپیا زندگی نمی کنن...

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

× چ تاپیک خوبی حیف نیس خاک خورده؟
عزت نفس چیزیه که ما همه باهاش به دنیا میایم نشون به این نشون که یه بچه کوچیک بهش ی چیزی میدی حاضر نیست ازت بگیره این نشونه غدیش نیس ینی غرورش نمیذاره ی جوریایی همون عزت نفس (البته قطعا عزت نفس و اعتماد ب نفس و غرور فرقایی داره، چی مثلن؟ بحث کنیم!)

~عزت نفس یا حرمت نفس اصطلاحی در روانشناسی است برای بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزش خود. به تعبیر دیگر عزت نفس، باوری است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد. این حس از مجموع افکار، احساسات، عواطف و تجربیات فرد در طول زندگی ناشی می‌شود. حرمت نفس را می‌توان با عوامل مختلف توضیح داد از جمله فردی که حرمت نفس دارد معتقد است که انسان مقدّس است.[nb]مشخصه از جایی کش رفتم؟ اونجا تبیانه![/nb]

داشتن عزت نفس بالا برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است کسانی که عزت نفس بالایی دارند معمولا در زندگی تصمیمات درستی می‌گیرند.

همه افراد، صرف نظر از سن، جنسیت، زمینه فرهنگی، جهت و نوع کاری که در زندگی دارند، نیازمند عزت نفس هستند. در حقیقت بررسی‌های گوناگون روان شناسی حاکی از آن است که چنانچه نیاز به عزت نفس ارضا نشود، نیازهای گسترده تر نظیر نیاز به آفریدن پیشرفت و یا درک استعداد بالقوه محدود می‌ماند.

# عزت نفس هست اما افزایش یا کاهشش ب خانواده و دولت خیلی ربط داره ب نظرم ب اینکه اون فرد توچ طور جامعه ای بزرگ شه و چ محدودیت ها و آزادی هایی داشته باشه!

× واس این ک تاپیک خاک نخوره می تونیم راجع ب راه های افزایشش صحبت کنیم چون ب نظر من اعتماد ب نفس حاصل از عزت نفسه و اعتماد ب نفس تو جامعه امروز ما در محیط مدرسه، دانشگاه و کار و خانواده و خلاصه همه روابط اجتماعی لازمه!
# الان ما راجع ب عزت نفس در عرصه ها مختلف بحث خواهیم کرد!

×ستادِ موذیانِ کنه یـِ بیکارِ زجرپادیـِ حوصله سررفته!

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

عزت نفس رو نميشه يجوري با اعتماد به نفس يكي دونست؟
يا مثن بگيم عزت نفس اعتماد به نفس مياره؟ يا برعكس؟

اين مسئله حجاب هم درسته. اصولا عزت نفس خب يعني همين كه خودتو كوچيك نكني ديگ.

× ستادِ موذیانِ کنه یـِ بیکارِ زجرپادیـِ حوصله سررفته!

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

بیاین در مورد این سوال بحث کنیم که به نظرتون عزت نفس سر آخر به غرور ختم میشه؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

غرور؟خب اگه به غرور ختم بشه ک ادمای اطرافت پراکنده میشن از دورو برت :-?

Barium

فـ . بـ .
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قــُم
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
U of T
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

به نقل از مُحَمَّــــــــد.ح :
عزت نفس رو نميشه يجوري با اعتماد به نفس يكي دونست؟
يا مثن بگيم عزت نفس اعتماد به نفس مياره؟ يا برعكس؟

اين مسئله حجاب هم درسته. اصولا عزت نفس خب يعني همين كه خودتو كوچيك نكني ديگ.
نه شاید شباهت داشته‌باشن و حتی بعضی جاها هم‌معنی باشن اما در کل یکی نیستن؛ می‌دونی؟:‌-""""""""""""

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

غرور؟ نميشه اينجوري گفت. به نظر من حتي غرورم باشه غرور از نوع خوبشه.
مثلا ديدين يه غروري كه باعث ميشه از كسي كمك نخواين و همين باعث بشه بيشتر تلاش كنين تا خودتون اون چيز رو بدست بيارين؟ اينم همونه به نظرم.
يا مثلا عزت نفس باعث ميشه پيشرفت كرد حتي. رتبه ٥ كنكور رياضي ميگف كه درسم خوب نبوده و سال آخر ميخواستم به خودم ثابت كنم ميتونم. اينو ميشه عزت نفس دونست؟

بالا