• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

با مهاجران چگونه رفتار کنیم؟

ايا موافق با حضور و فعاليت مردم افغان مهاجر در ايران هستيد ؟

• رای‌دهندگان
    37

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
پاسخ : اتباع افغانی

به نقل از مازیمون :
تعداد ایرانی ها که زیاد هم هست :D

یاد اوری می کنم ایران کشوری هست که قسمت زیادی از خاکش رو بیابون ها و کوه ها تشکیل میدن!

در کنارش ما به کارگر نیاز داریم. یک کشور برای صنعتی شدن به کارگر ارزان قیمت احتیاج داره نه به بیاکاره شیعه!

یاد اوری می کنم. پناهنده حق خروج از شهر نداره. باید هر روز بره و حضورشو اعلام کنه. شب محل سکونتش چک میشه. همه اینا باعث میشه که این فرد نتونه کاری خلاف قانون انجام بده. یا اگه بده اون فرد راحت می تونه پیدا بشه. پس وقتی با این موضوع عاقلانه و قانونی برخورد بشه خیلی از مشکلات حل میشه.
خب خوندم دو صفحه رو :-"
خب به نظرم فرهنگ ایرانیمون خیلی با فرهنگ افغانستان فرق داره.فرقی هم نداشته باشه این تصور که چقد ما با اونا در زمینه فرهنگی فرق داریم باعث میشه نشه خووب باهاشون تعامل داشت!مثلن من خودم اگر یک دانش آموز افغانی با اینکه زرنگم باشه تو مدارس سمپاد قبول شه کلی تز میدم که آره حقِ خودِ ما ایرانیارو خورده و اینا.و اکثرن همینطورییم.دقیقن مثه همین تزی که سر مسئله کمک سپاه ایران به لبنان دادن ملت ایرانیمون.و خب حالا که اینطوره،برای اینکه بخوایم کارگر ارزان قیمت داشته باشیم،در مقابل باید هزینه های زیادیَم بکنیم.مدرسه افغانی و استخر و... و حتی شاید خیلی از مردم بگن ما میترسیم اینا تو شهرامون باشن که مجبوریم براشون شهرک های اختصاصی هم در نظر بگیریم.خب این خودش باز مشکلاتِ بیشتری هم در پی خواهد داشت.و نمیشه انقد راحت فقط برای داشتن کارگر ارزان اینجوری ریسک کرد.
+هزینه های ایران کم نیست که از اونا بخوایم با قیمت کم کارکنن برامون.و خب اکثرن به شغل کاذب روی میارن دگ.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

به پاکدشت ما میگن کابلستان ,در این حد افقانی داریم یعنی!
بیشترین جرما خصوصا قتل و تجاوز ماله ایناس,از ۱۰ تا اعدام ۸ تاشون افقانین اینجا!پس حق داریم متنفر باشیم ازشون,حالا الان که بهتر شده,مثن یه زمان که یه افقانی حدود ۵۰ تا دختر بچه و زنو تجاوز کرده و کشته بود,ملت هرافقانی ای تو خیابرن میدیدن کتک میزدن در حد مرگ!

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از ایلیا :
به پاکدشت ما میگن کابلستان ,در این حد افقانی داریم یعنی!
بیشترین جرما خصوصا قتل و تجاوز ماله ایناس,از ۱۰ تا اعدام ۸ تاشون افقانین اینجا!پس حق داریم متنفر باشیم ازشون,حالا الان که بهتر شده,مثن یه زمان که یه افقانی حدود ۵۰ تا دختر بچه و زنو تجاوز کرده و کشته بود,ملت هرافقانی ای تو خیابرن میدیدن کتک میزدن در حد مرگ!
خب مازیار میگه بیایم اینارو پناهنده کنیم که آمارِ دقیقشونو داشته باشیم و بتونیم راحت کنترلشون کنیم.اینجوری همین اتفاقا میتونه نیفته!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

البته که مسئله‌یِ مهاجرپذیری با کمک به انسانیت تفاوت داره.
از اینا که بگذریم، ما خیلی خودخواهانه به مسئله نگاه کردیم.
من بارها تویِ این مهمان‌شهرا که برایِ افغانی‌ها می‌سازن رفتم و چندروزی موندم حتا، زیرِ نظرِ سازمانِ ملله اما اوضاع به شدت داغونه، تویِ یه اتاقِ 2 در 3 بدونِ سرویسِ بهداشتی، یک خانواده‌یِ پرجمعیت زندگی می‌کنن. مسائل بهداشتی و آموزشی به شدت مشکل داره، درمانگاه با امکاناتِ فوق‌العاده کم وجود داره و کسانی که وضعِ مالیِ خوبی داشته‌باشن بچه‌هاشونو به مدرسه‌یِ نزدیک‌ترین شهر می‌برن.
دورتا دورِ این مهمانشهرا سیمِ خاردار و حالتِ خندق هست‌ش. هرسال عده‌ای فرار می‌کنن و کُشته می‌شن. کسانی هم که برایِ کار به شهر می‌رن و خانواده‌شون رو می‌ذارن تویِ مهمانشهر باید هر چند مدت بیان و کارت‌شون رو تمدید کنن وگرنه از کشور اخراج می‌شن. اما شرایط به قدری بده، فضا به قدری بسته است(از نظرِ جوِ موجود می‌گم). که عده‌ای خانواده‌شون رو برمی‌دارن و فرار می‌کنن.
البته باید به این نکته‌یِ مهم اشاره کنم که کسانی که غیرِ قانونی واردِ کشور شدن به این مهمانشهرا هدایت می‌شن.

من با کنترل شُده بودن این مهاجرت و استفاده‌یِ درست از کارگران و براشون حق قائل شُدن و در عینِ حال در نظرگرفتنِ منافعِ ملی بسیار موافقم.
اما گمانِ من باید ابتدا کشور و بچه‌های خودمون در الویت قرار بگیرن، شرایطِ کشورِ ما تا حدی با کشورهایِ مهاجرپذیرِ دیگه تفاوت داره. به نظر من باید در حالِ حاضر بهترین امکاناتِ آموزشی که وجود داره و تسهیلاتِ کاری برایِ بچه‌هایِ همین سرزمین در نظر گرفته بشه.

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

خب کسی که به طور غیرقانونی وارد یک کشور میشه،انتظار بالاتر از همون اتاق 2*3 ها بدن سرویس داره؟؟؟

#پُرروییِ

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Mysterious Quéèn :
البته که مسئله‌یِ مهاجرپذیری با کمک به انسانیت تفاوت داره.
از اینا که بگذریم، ما خیلی خودخواهانه به مسئله نگاه کردیم.
من بارها تویِ این مهمان‌شهرا که برایِ افغانی‌ها می‌سازن رفتم و چندروزی موندم حتا، زیرِ نظرِ سازمانِ ملله اما اوضاع به شدت داغونه، تویِ یه اتاقِ 2 در 3 بدونِ سرویسِ بهداشتی، یک خانواده‌یِ پرجمعیت زندگی می‌کنن. مسائل بهداشتی و آموزشی به شدت مشکل داره، درمانگاه با امکاناتِ فوق‌العاده کم وجود داره و کسانی که وضعِ مالیِ خوبی داشته‌باشن بچه‌هاشونو به مدرسه‌یِ نزدیک‌ترین شهر می‌برن.
دورتا دورِ این مهمانشهرا سیمِ خاردار و حالتِ خندق هست‌ش. هرسال عده‌ای فرار می‌کنن و کُشته می‌شن. کسانی هم که برایِ کار به شهر می‌رن و خانواده‌شون رو می‌ذارن تویِ مهمانشهر باید هر چند مدت بیان و کارت‌شون رو تمدید کنن وگرنه از کشور اخراج می‌شن. اما شرایط به قدری بده، فضا به قدری بسته است(از نظرِ جوِ موجود می‌گم). که عده‌ای خانواده‌شون رو برمی‌دارن و فرار می‌کنن.
البته باید به این نکته‌یِ مهم اشاره کنم که کسانی که غیرِ قانونی واردِ کشور شدن به این مهمانشهرا هدایت می‌شن.

من با کنترل شُده بودن این مهاجرت و استفاده‌یِ درست از کارگران و براشون حق قائل شُدن و در عینِ حال در نظرگرفتنِ منافعِ ملی بسیار موافقم.
اما گمانِ من باید ابتدا کشور و بچه‌های خودمون در الویت قرار بگیرن، شرایطِ کشورِ ما تا حدی با کشورهایِ مهاجرپذیرِ دیگه تفاوت داره. به نظر من باید در حالِ حاضر بهترین امکاناتِ آموزشی که وجود داره و تسهیلاتِ کاری برایِ بچه‌هایِ همین سرزمین در نظر گرفته بشه.

وظیفه ی دولت در مقابل پناهنده ها صرفن دادن یک مکان برای خواب ( حتا در حد صرف یک تخت ) و داده غذا به مقداری که زنده بمونن هست.

وظیفه ی رسیدگی به پناهنده ها و دادن امکانات فرهنگی و مدنی بهشون رو سازمان های غیر دولتی با گرفتن پول از مردم و سازمان های بین المللی انجام میدن.

مثلن من الان تو مدرسه ای ریاضی درس میدم که مخصوص پناهنده هاست. و حقوق مدرسه و هزینه هاش رو افراد دیگه میدن! و اونقدر این هزینه هست که مدرسه معلم هارو ( از جمله من ) ماهی چند بار مسافرت میبره یا کلاس هایی میذاره برای اینکه مدیریت کلاس و تحصیل یاد بگیریم!!!
( یا مثلن یادمه یکی از دانش اموزا که سوریه ای بود لباسش پاره شد، مدرسه براش لباسه نو خرید! ) این هزینه ها رو ادم های خیر میدن.

مساله اینه که باید بپذیریم که افغانی های زیادی سالانه به ایران پناهنده میشن و ما نمی تونیم اون هارو بیرون کنیم و بعد بگیم دیگه مساله حل شد!

ایران جلو گیری می کنه از ورود نوشیدنی های الکلی ولی میبینیم افراد وارد می کنن و حتا معتاد به الکل اونقدر داریم که چند وقت پیش خبر تاسیس یک مکان برای رفع اعتیاد به الکل تو اخبار بود!

نمیشه با جلو گیری کردن از یک روند طبیعی تمومش کرد. این شکل جلو گیری صرفن باعث میشه امار ورود و خروج این افراد از دست بره. و نشه بهش کمک کرد و در عوض اگر جرمی هم مرتکب بشن چون مکان مسکونی خاصی ندارن نمیشه حتا مجازاتشون کرد.

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

ببین دوستان برای شماهایی که تو شهر های دیگه زندگی میکننی شاید این یه امری باشه که باید به صورت انسان دوستانه انجام بشه و اون هام ام مثل ما ادمن اما من که تویه شهری مثل کرمان زندگی میکنم که به دلیل نزدیکی به سیستان بلوچستان و مرز افغانستان اینجور مهاجرا توی استان و شهر مازیاده بیشتر با این جور افراد سرو کار داشتم اما زیاد شدن این مهاجرا باعث میشه که ما خودمو امنیت و ارامشون رو از دست بدیم کلی از فرصت های شغلی ای و که هم وطنای خودمون بهش نیاز دارن در حال حاضر دست اوناست و اینکه روز به روز دارن پولدار تر میشن و ازادی های بیشتری رو پیدا میکنن باعث شده که فوق العاده پر رو بشن و من خودم دیدم که در جایی افغانی و ایرانی با هم دعواشون شده بود و اون افغانیه طوری ایرانی رو میزد و باهاش برخورد میکردو فوش میداد انگار که اون ماله این کشور و ایرانی مقیم اینجاست...هر دو هم خانوم بودن دگه وای به حال مرداشون تازه تو کلی از جنایت هایی هم که شکل میگیره افغانی ها دخیل هستن پس بهتره یکم این حسه انسان دوستانمونو واسه ی مردم و هم وطنای خودمون به کار ببریم در حال حاضر جنگ توی کشور اونا تموم شده میتونن به کشورشون برگردن اونا اینجا از سرمایه و امکانات کشور ما که حق مسلم ماست استفاده میکنن تازه طلبکار ما هم هستن و چند سالی دیگه اگر لطف کنن و کشورمونو از دستمون در نیارن به کشورشون برمیگردن و این سرمایه و پولی رو که از مردم ما به دست اوردن اونجا به کار میگیرن اما مردم ما چون موقعیت های شغلیشون دست امسال این مهاجرین بوده پول و سرمایه کمی دارن و انگار باید از صفر که نه از زیره صفر شروع کنن...
مثلا چه دلیلی داره که بچه های ما قرار باشه شهریه بدن اما هیچ مدرسه اجازه ی شهریه گرفتن از بچه های افغان رو نداره...با اینکه وضعیت مالی اونا از خیلی از ایرانی ها بهتره خیلیا هستن که به دلیل فقر بچه هاشونو به مدرسه نمیفرستن ایا این حق که کسایی که هیچ حقی تویه این اب و خاک ندارن از امکانات استفاده کنن و بچه هایی که از این خاک ان و باید اینده ی کشورشونو بساز به دلیل فقر از تحصیل عقب بمونن؟!

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از BaNoGoGoRy :
ببین دوستان برای شماهایی که تو شهر های دیگه زندگی میکننی شاید این یه امری باشه که باید به صورت انسان دوستانه انجام بشه و اون هام ام مثل ما ادمن اما من که تویه شهری مثل کرمان زندگی میکنم که به دلیل نزدیکی به سیستان بلوچستان و مرز افغانستان اینجور مهاجرا توی استان و شهر مازیاده بیشتر با این جور افراد سرو کار داشتم اما زیاد شدن این مهاجرا باعث میشه که ما خودمو امنیت و ارامشون رو از دست بدیم کلی از فرصت های شغلی ای و که هم وطنای خودمون بهش نیاز دارن در حال حاضر دست اوناست و اینکه روز به روز دارن پولدار تر میشن و ازادی های بیشتری رو پیدا میکنن باعث شده که فوق العاده پر رو بشن و من خودم دیدم که در جایی افغانی و ایرانی با هم دعواشون شده بود و اون افغانیه طوری ایرانی رو میزد و باهاش برخورد میکردو فوش میداد انگار که اون ماله این کشور و ایرانی مقیم اینجاست...هر دو هم خانوم بودن دگه وای به حال مرداشون تازه تو کلی از جنایت هایی هم که شکل میگیره افغانی ها دخیل هستن پس بهتره یکم این حسه انسان دوستانمونو واسه ی مردم و هم وطنای خودمون به کار ببریم در حال حاضر جنگ توی کشور اونا تموم شده میتونن به کشورشون برگردن اونا اینجا از سرمایه و امکانات کشور ما که حق مسلم ماست استفاده میکنن تازه طلبکار ما هم هستن و چند سالی دیگه اگر لطف کنن و کشورمونو از دستمون در نیارن به کشورشون برمیگردن و این سرمایه و پولی رو که از مردم ما به دست اوردن اونجا به کار میگیرن اما مردم ما چون موقعیت های شغلیشون دست امسال این مهاجرین بوده پول و سرمایه کمی دارن و انگار باید از صفر که نه از زیره صفر شروع کنن...
مثلا چه دلیلی داره که بچه های ما قرار باشه شهریه بدن اما هیچ مدرسه اجازه ی شهریه گرفتن از بچه های افغان رو نداره...با اینکه وضعیت مالی اونا از خیلی از ایرانی ها بهتره خیلیا هستن که به دلیل فقر بچه هاشونو به مدرسه نمیفرستن ایا این حق که کسایی که هیچ حقی تویه این اب و خاک ندارن از امکانات استفاده کنن و بچه هایی که از این خاک ان و باید اینده ی کشورشونو بساز به دلیل فقر از تحصیل عقب بمونن؟!
خب الان ما بخوایم یا نخوایم اونا مهاجرت میکنن.حالا بیایم ممنوع کنیم و براشون مجازات هم در نظر بگیریم.مثلِ همین مثال که مازیار گفت که ما ورود مواد مخدرَم براش مجازات و اینا در نظر گرفتیم اما بازم به آسونی میشه پیدا کرد.ما اگه اینارو تحت نظر داشته باشیم + ازشون تمام استفاده هم بکنیم.مثلَن چین یکی از دلایل موفق شدنش اینه که مردمِش خیلی دستمزد کمی برای کارگری میگیرن در نتیجه کالاهاشون ارزون ترِ و خب بیشتر فروش میره و سودِ خوبی هم دارن که این سودُ برای امکاناتِ همون مردم،خرج میکنن.جوونای کشورمون همه دانشگاه رفتن و نمیشه شما به یه لیسانسه بگی مثلَن برو کارگری کن.اصن یه جوریه!ولی اگه کارگرامون افغانی باشن،میشه مثله چین عمل کرد با این فرض که سهمِ خیلی کمی برای افغانیا و سهم خیلی زیدی برای خودمون میمونه.کشورمون صنعتی میشه.ولی خب مشکلات فرهنگیم طبق اولین پستَم تو همین پیج باید در نظر گرفته بشه!

کی گفته هیچ مدرسه ای اجازه شهریه گرفتن از افغانیارُ نداره؟؟؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از BaNoGoGoRy :

اول یک موضوع ساده رو مطرح می کنم!

شما زحمتی نکشیدی که ایرانی بشی! زحمت رو پدر مادرت کشیدن!!!

این وسط شما از سره خوش شانسی یا بد شانسی بر طبق جبر جغرافیایی تو یه جایی به دنیا اومدی که اسمش ایرانه!
این به صرف ایرانی بودن به شما حقه خاصی نمیده! منابع معدنی ایران رو به اسم فامیل شما پای روز تولدت اسم نزدن!

به صرف اینکه یک عده قبلن جدشون از جایی به جایی سفر کردن و حالا سره چند تا جنگ و از بد اقبالی اون خانواده اون جا یهو جزو کشوری دیگه شده نمیشه گفت اون افراد حق ندارن! در واقع شما نمی تونید بگید حق دیگرون چی هست. حق اون چیزی هست که فرد بابتش زحمت کشیده.

کسی که جنگیده و از ایران دفاع کرده می تونه بگه ایرانی هست و حق داره. ولی نه من و شمایی که هیچ کاری نکردیم.

و این تازه حق خودمون هست ما در مورد حقوق مردم تصمیم گیر نیستیم.

در کنارش باید قبول کنید که مشکل ایران اینه که به جای کمک برای عمران کشور های اطرافش درواقع جنگ افروزی می کنه.

یک کشور نمی تونه کشور موفقی باشه مگر اینکه همسایه هاش موفق باشن. بیشتر مبادلات تجاری کشور با همسایه هاش هست. در مقابل ما ایران سرشار از منابع رو داریم و افغانستانی که تقریبن نه زمین کشاورزی داره نه اب کافی. تا وقتی که ایران اوضاع بهتری داشته باشه نمیشه جلو گیری کرد از مهاجرت یا پناهنده شدن افغان ها، عراقی ها، سوریه ای ها به ایران.

ایران اگر می خواد واقعن در طی یک مدت طولانی به طور کلی تعداد این پناهنده هارو کم بکنه تنها راه این هست که تو بقیه کشور ها سرمایه گذاری کنه. ایران درامد قابل توجهی داره. ولی متاسفانه این درامد به جای سرمایه گذاری تو کشور های همسایه به شکلی دیگه خرج میشن. اگه سرمایه گذاری تو کشور های همسایه باشه. باعث رشد اقتصادی هر دو کشور و بهتر شدن روابطشون میشه. به این ترتیب با ایجاد کار تو کشور همسایه از تعداد مهاجرانش کمتر میشه.

ولی تا اون زمان ایران باید قبول بکنه که حجم قابل توجهی از این کشور ها پناهنده ی ایران میشن. و ما نمی تونیم باهاشون مقابله کنیم. صرفن می تونیم کنترل کنیم. ایران کشور پیشرفته تری از نظر علمی از همسایه های شرقیش هست. و مردمش از سطح تحصیلات بالاتری برخوردارن. به خاطر همین به کار های سطح پایین تر و کارگر اولیه بودن روی نمیارن. در عین حال ما محصولات اولیه الکترونیکی رو معمولن وارد می کنیم. پس میشه با استفاده کردن از کارگر ارزون تر این هزینه ی اضافی ورود محصولات رو جبران کرد و محصول نهایی تولید شده به این شکل قدرت رقابت پیدا کنه.

اینکه مردم ما کار گیرشون نمیاد به خاطر اینه که نمی خوان هر کاری رو قبول کنن. و اینکه کاری که مد نظر دارن وجود نداره یا حقوقش کافی نیست.

محدودیت کاری که پناهنده ها تو ایران دارن قدرت رقابتشون رو با ایرانی ها به شدت محدود می کنه.

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از ـفاتـــــ :
خب الان ما بخوایم یا نخوایم اونا مهاجرت میکنن.حالا بیایم ممنوع کنیم و براشون مجازات هم در نظر بگیریم.مثلِ همین مثال که مازیار گفت که ما ورود مواد مخدرَم براش مجازات و اینا در نظر گرفتیم اما بازم به آسونی میشه پیدا کرد.ما اگه اینارو تحت نظر داشته باشیم + ازشون تمام استفاده هم بکنیم.مثلَن چین یکی از دلایل موفق شدنش اینه که مردمِش خیلی دستمزد کمی برای کارگری میگیرن در نتیجه کالاهاشون ارزون ترِ و خب بیشتر فروش میره و سودِ خوبی هم دارن که این سودُ برای امکاناتِ همون مردم،خرج میکنن.جوونای کشورمون همه دانشگاه رفتن و نمیشه شما به یه لیسانسه بگی مثلَن برو کارگری کن.اصن یه جوریه!ولی اگه کارگرامون افغانی باشن،میشه مثله چین عمل کرد با این فرض که سهمِ خیلی کمی برای افغانیا و سهم خیلی زیدی برای خودمون میمونه.کشورمون صنعتی میشه.ولی خب مشکلات فرهنگیم طبق اولین پستَم تو همین پیج باید در نظر گرفته بشه!

کی گفته هیچ مدرسه ای اجازه شهریه گرفتن از افغانیارُ نداره؟؟؟

اگه اینجوری که شما میگین بشه بله امامتاسفانه برعکسش اتفاق میوفته و بسیاری از ایرانی ها دارن زیره دسته افغانی ها کار میکنن مثلا توی ساختمان سازی افغانی ها در بسیاری از موارد میشن سر کارگر و یه ایرانی باید زیره دستشون کار کنه ویا حتی اصلا اجازه نمیدن که یه ایرانی زیره دستشون کار کنه و همه کارگرا رو افغانی میگیرن ما نباید رویایی فکر کنیم درسته که یه قشر عظیممی از جامعه ی ما تحصیل کردن اما ایا کار مناسب برای همه این قشر هست؟!
+
اخبار

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از BaNoGoGoRy :
اگه اینجوری که شما میگین بشه بله امامتاسفانه برعکسش اتفاق میوفته و بسیاری از ایرانی ها دارن زیره دسته افغاین ها کار میکنن مثلا توی ساختمان سازی افغانی ها در بسیاری از موارد میشن سر کارگر و یه ایرانی باید زیره دستشون کار کنه ویا حتی اصلا اجازه نمیدن که یه ایرانی زیره دستشون کار کنه و همه کارگرا رو افغانی میگیرن ما نباد رویایی فکر کنیم درسته که یه قشر عظیممی از جامعه ی ما تحصیل کردن اما یای کار مناسب بریا همه این قشر هست؟!
+
اخبار
والا من داداشم مهندس شهرداریِ کُلی کارگر افغانی داره فقط سرکارگراش ایرانیَن.اینجوری نیست که افغانیا صاحب کار باشن.خب اصن سرکارگرا افغانیَم باشن چی میشه؟ما میخوایم سود ببریم.مثه اینه که یه پیمانکار بگیریم برای ساختمونمون هم اون و هم شما سود میکنی.ولی اصلِ سود مالِ توعه.خب ما میتونیم تمام استفاده رو ازشون ببریم.رویایی فکر کردن نیست.یه چیزِ عادی فقط باید کمی روش کار بشه و از جنبه های مختلف بررسی بشه!

+چی؟

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از ـفاتـــــ :
والا من داداشم مهندس شهرداریِ کُلی کارگر افغانی داره فقط سرکارگراش ایرانیَن.اینجوری نیست که افغانیا صاحب کار باشن.خب اصن سرکارگرا افغانیَم باشن چی میشه؟ما میخوایم سود ببریم.مثه اینه که یه پیمانکار بگیریم برای ساختمونمون هم اون و هم شما سود میکنی.ولی اصلِ سود مالِ توعه.خب ما میتونیم تمام استفاده رو ازشون ببریم.رویایی فکر کردن نیست.یه چیزِ عادی فقط باید کمی روش کار بشه و از جنبه های مختلف بررسی بشه!

+چی؟

اخبار گفت :|

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

اخبارو چیکار داری؟همین چن ماه پیش ما بنایی داشتیم،سرکارگر یا به قولی اوسا :-" افغانی بود،دوتا کارگز زیر دستش ایرانی!دقیقا هم سرگاره گره روزی 2 برابر کارگر مزد میگرفت

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

به نقل از ایلیا :
اخبارو چیکار داری؟همین چن ماه پیش ما بنایی داشتیم،سرکارگر یا به قولی اوسا :-" افغانی بود،دوتا کارگز زیر دستش ایرانی!دقیقا هم سرگاره گره روزی 2 برابر کارگر مزد میگرفت
مشکلش چیه؟ :-"

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از ایلیا :
خب که چی واقعن؟مگه ما ندارم ایرانیایی که تو کشور های خوبِ دنیا سرکارگرَن بعد افراد همون کشور کارگرَن زیر دستش؟هوم؟داریم باور کن.
حالا افغانی جماعت سرکارگرِ چیزِ مهمی نیست اصن.اصن بحث سرِ کارگر و سرکارگر بودنشون یه چیز مسخرست.مثلَن یکی میگه فلان جا کارگرن فلان جا رییسَن و کارخونه ایزوگام دارن و اینا.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

به نقل از ـفاتـــــ :
خب که چی واقعن؟مگه ما ندارم ایرانیایی که تو کشور های خوبِ دنیا سرکارگرَن بعد افراد همون کشور کارگرَن زیر دستش؟هوم؟داریم باور کن.
حالا افغانی جماعت سرکارگرِ چیزِ مهمی نیست اصن.اصن بحث سرِ کارگر و سرکارگر بودنشون یه چیز مسخرست.مثلَن یکی میگه فلان جا کارگرن فلان جا رییسَن و کارخونه ایزوگام دارن و اینا.
من نگفتم خوبه یا بده!منبع خاستن،گفتن اخبار،گفتم اخبارم در نظر نگیرین به به چشم خودم دیدم.

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مازیمون :
اول یک موضوع ساده رو مطرح می کنم!

شما زحمتی نکشیدی که ایرانی بشی! زحمت رو پدر مادرت کشیدن!!!

این وسط شما از سره خوش شانسی یا بد شانسی بر طبق جبر جغرافیایی تو یه جایی به دنیا اومدی که اسمش ایرانه!
این به صرف ایرانی بودن به شما حقه خاصی نمیده! منابع معدنی ایران رو به اسم فامیل شما پای روز تولدت اسم نزدن!

به صرف اینکه یک عده قبلن جدشون از جایی به جایی سفر کردن و حالا سره چند تا جنگ و از بد اقبالی اون خانواده اون جا یهو جزو کشوری دیگه شده نمیشه گفت اون افراد حق ندارن! در واقع شما نمی تونید بگید حق دیگرون چی هست. حق اون چیزی هست که فرد بابتش زحمت کشیده.

کسی که جنگیده و از ایران دفاع کرده می تونه بگه ایرانی هست و حق داره. ولی نه من و شمایی که هیچ کاری نکردیم.

و این تازه حق خودمون هست ما در مورد حقوق مردم تصمیم گیر نیستیم.

در کنارش باید قبول کنید که مشکل ایران اینه که به جای کمک برای عمران کشور های اطرافش درواقع جنگ افروزی می کنه.

یک کشور نمی تونه کشور موفقی باشه مگر اینکه همسایه هاش موفق باشن. بیشتر مبادلات تجاری کشور با همسایه هاش هست. در مقابل ما ایران سرشار از منابع رو داریم و افغانستانی که تقریبن نه زمین کشاورزی داره نه اب کافی. تا وقتی که ایران اوضاع بهتری داشته باشه نمیشه جلو گیری کرد از مهاجرت یا پناهنده شدن افغان ها، عراقی ها، سوریه ای ها به ایران.

ایران اگر می خواد واقعن در طی یک مدت طولانی به طور کلی تعداد این پناهنده هارو کم بکنه تنها راه این هست که تو بقیه کشور ها سرمایه گذاری کنه. ایران درامد قابل توجهی داره. ولی متاسفانه این درامد به جای سرمایه گذاری تو کشور های همسایه به شکلی دیگه خرج میشن. اگه سرمایه گذاری تو کشور های همسایه باشه. باعث رشد اقتصادی هر دو کشور و بهتر شدن روابطشون میشه. به این ترتیب با ایجاد کار تو کشور همسایه از تعداد مهاجرانش کمتر میشه.

ولی تا اون زمان ایران باید قبول بکنه که حجم قابل توجهی از این کشور ها پناهنده ی ایران میشن. و ما نمی تونیم باهاشون مقابله کنیم. صرفن می تونیم کنترل کنیم. ایران کشور پیشرفته تری از نظر علمی از همسایه های شرقیش هست. و مردمش از سطح تحصیلات بالاتری برخوردارن. به خاطر همین به کار های سطح پایین تر و کارگر اولیه بودن روی نمیارن. در عین حال ما محصولات اولیه الکترونیکی رو معمولن وارد می کنیم. پس میشه با استفاده کردن از کارگر ارزون تر این هزینه ی اضافی ورود محصولات رو جبران کرد و محصول نهایی تولید شده به این شکل قدرت رقابت پیدا کنه.

اینکه مردم ما کار گیرشون نمیاد به خاطر اینه که نمی خوان هر کاری رو قبول کنن. و اینکه کاری که مد نظر دارن وجود نداره یا حقوقش کافی نیست.

محدودیت کاری که پناهنده ها تو ایران دارن قدرت رقابتشون رو با ایرانی ها به شدت محدود می کنه.
هیچ ربطی نداره اونا هیچ زحمتی نکشیدن که افغانی شدن و حالا همه ی دنیا باید بخاطر جنگ های اونا بسیج بشن و کمکشون کنن که دوباره یه سریا بیان بمب بزارن و همه چیو خراب کنن!به هر حال الان من ماله این کشورم و از این اب و خاکم و اینده این کشور و من و امثال من باید بسازیم نه اونا پس حق ماست ک از امکاناتم استفاده کنیم....! منم نمیگم که این منابع به اسم منه اما این یه روال عادیه که توی همه ی کشور های دنیا طی میشه منابع و سرمایه های هر کشوری مال اون کشور و مردمش حالا اگه همین افغانی ها میتونستن از منابع طبیعی استفاده کنن به نظرتون همین کار و میکردن؟!

نه منم یه ایرانی ام و میتونم راجب حق صحبت کنم و اگرم جنگ بشه واسه کشور و هدفم و همین منابعی که الان دارم میگم که حق ماست نه حق کسایی که از یه جای اومدن میجنگم همون افرادی که شما میگین رفتن تا امثال ما از این منابع استفاده کنیم وگرنه نمیرفتن و عراقی ها کشورمونو میگرفتن الان اونا داشتن استفاده میکردن غریبه غریبست چه فرقی داره افغانی باشه یا عراقی یادتون هست که همین افغانیام 1بار به کشورمون حمله کردن و 7سال کشور دست اینا بوده؟!

درضمن افغانستان جزو پر اب ترین کشورهای دنیاست و از نظرمنابع طبیعی هم اونقدرا فقیر نیست گاز نفت فلزات و سنگ های گران قیمت...

وقتی ما تو کشور خودمون به این سرمایه نیاز داریم و اینو میتونی توی نقاط مختلفش بکار بگیریم از نظر کشاورزی و گردشگری و ...اقتصادمون رو بالا ببریم چه دلیلی داره ریسک کنیم و توی کشور های دیگه پولمونو سرمایه گذاری کنیم بهتره اول به اقتصاد خودمون برسیم وقتی که به یه حالت تقریبا خوبه رو به بالایی رسید اون موقع است که میتونیم بریم سراغ کشورا های خارجی و...در ضمن با یکم تلاش بیشتر میتونیم جلوی اومدن اتباع افغان رو بگیریم اما متاسفانه جدیدا دارن بهشو شناسنامه میدن علاوه بر اون کارتی که اجازه ی ورود به ایران رو داده....تا وقتی که همه واقعا نخوان اینکار عملی نیست....!

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
پاسخ : با مهاجران چگونه رفتار کنیم؟

بحثارو خوندم،من اطلاعاتی ندارم،لطفا بیاین بگین مثن الان نسبت به دوسال پیش ک این تاپیک در جریان بوده تغییر در وضع بوجود اومده؟دولت کاری کرده؟

iSalar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید باکری
شهر
میانه

دم تبریز گرم که از روز اول نزاشت یه افغانی وارد شهرشون بشه !
افتخار میکنم به استانمون

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

ما چه جوری رفتار کنیم یا حکومت؟

اگه منظور مردمه که باید مث یک فرد معمولی باهاشون رفتار بشه....... بالاخره درسته هموطن ما نیستن ولی انسان که هستن

بالایی: چه تعصبی.... انسان انسانه دیگه..... وقتی شما اینجوری در مورد برادران افاغنه :-" صحبت میکنید طبیعیه یه سری دیگه هم به خودشون حق بدن و در مورد ترکا و کردا و سایر اقوام عزیز کشورمون بد حرف بزنند

بالا