• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یه مساله از نظریه ی اعداد(فکر نمی کنم کسی اثباتش کنه)

سمر

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه
اثبات کنید:

اگر دو عدد اولaوbداشته باشیم که هم a-b و هم a+b اول باشند،a^b+b^a عددی اول است.

• لایک
امتیازات: s`dni
پاسخ : فکر نمی کنم کسی اثباتش کنه

کسی نبود؟
راهنمایی می کنم،یه راهش برهان خلفه.

b=2,a=5
از کی داری نظریه میخونی؟ :-?

نمیدونم درسته یا نه
میگیم
a^b مضربه a
b^a مضربه b
بعد وقتی دو عدد با هم جمع میشن باید یه مضرب مشترک بین دو تاش باشه تا بشه ثابت کرد مرکبه ولی چون a و b جفتشون اولن پس مضرب مشترکشون یکه
پس اوله.
درسته؟ :-?

اگه منظورت مقسوم علیه مشترکه :
8=7+1
8مرکبه ولی1 و 7 نسبت به هم اولند

1 نه به خودی خود اوله، و نه نسبت به یه عدد دیگه!

طبق تعريف دو عدد نسبت به هم اول هستن اگر ب،م،م دو عدد برابر ١ باشه!پس ١ نسبت به هر عددى اوله،در مورد اول بودن ١ هم بعضى جاها اول گرفتن بعضى جا ها كه تعدادشون بيشتره اول معرفى نكردنش مثل كتاب هاى درسى خودمون!حالا اگه با اون مثال مشكل داريد اينم هست ،اعداد ٣ و ٥ كه جمعشون ميشه ٨

اثبات من درست بود؟ :-?

به نقل از error :
نمیدونم درسته یا نه
میگیم
a^b مضربه a
b^a مضربه b
بعد وقتی دو عدد با هم جمع میشن باید یه مضرب مشترک بین دو تاش باشه تا بشه ثابت کرد مرکبه ولی چون a و b جفتشون اولن پس مضرب مشترکشون یکه
پس اوله.
درسته؟ :-?

نه درست نبود.
هر دو عدد فردی رو که نسبت به هم اول باشند بگیریم،a^b+b^a عددی زوج می شه که مرکبه.
3^7+7^3 =2530 که مرکبه.

به نقل از سمر :
نه درست نبود.
هر دو عدد فردی رو که نسبت به هم اول باشند بگیریم،a^b+b^a عددی زوج می شه که مرکبه.
3^7+7^3 =2530 که مرکبه.

خب فرد نیستن که! a حتما 2 هست! اگه نبود b+a و b-a زوج میشد که خلاف فرض هست!

به نقل از X R@y :
خب فرد نیستن که! a حتما 2 هست! اگه نبود b+a و b-a زوج میشد که خلاف فرض هست!

من می گم این حرف اشتباهه که
« وقتی دو عدد با هم جمع میشن باید یه مضرب مشترک بین دو تاش باشه تا بشه ثابت کرد مرکبه ولی چون a و b جفتشون اولن پس مضرب مشترکشون یکه پس اوله»
نمی گم که a،2 نیست.
نمیشه اینطوری اثباتش کرد.
اون طوری که قضیه رو نقض می کنن.
من می گم اون راه حل اشتباهه.

اگر d بر a^b+b^a بخشپذير باشه و d-x بر a^b و x بر b^a بخشپذير باشه پس d-x بر a و x بر b بخشپذيراست. پس a+b و a-b بر ي بخشپذير است و چون نسبت به هم اولند پس d=1 مي باشد.

به نقل از sssss :
اگر d بر a^b+b^a بخشپذير باشه و d-x بر a^b و x بر b^a بخشپذير باشه پس d-x بر a و x بر b بخشپذيراست. پس a+b و a-b بر ي بخشپذير است و چون نسبت به هم اولند پس d=1 مي باشد.

خوب d=1 بشه، چه ربطی داره به این که a^b+b^a اوله؟

به نقل از anahid_30s :
1 نه به خودی خود اوله، و نه نسبت به یه عدد دیگه!
ولی منم فک میکنم این حرف درست باشه
ولی با توجه به این که دو عدد متوالی نسبت به هم اولند 1باید به 2 اول باشه!
ولی چیزی که من یادمه بهمون گفتن این نبود

خب!دیگه خودم باید مساله رو حل کنم :D B-)
خب واضحه که a,b هر دو فرد نیستن!چون جمع و تفریقشون زوج میشه که امکان پذیر نیست!پس یکی از a , b عدد 2 ه!

حالا اگه a<b باشه که اون عبارتی که ذکر شده تو مساله صحیح نمیشه پس باید تو مساله می گفتید اینو!

پس a>b ،حالا a , a+2 , a-2 اول هستن! و a یه عدد اول فرد ه ! اعداد اول بزرگتر از 3 به پیمانه ی 6 ،یا 1 هستن یا 5 ،اگر a از 5 بزرگتر باشه اونوقت یکی از اعداد a+2 یا a-2 که از 3 بزرگتر هستن به پیمانه ی 6 برابر 3 میشن!یعنی به 3 بخشپذیرن!که یعنی اول نیستن!پس می مونه برای 3 و 5 که باید اول بودن اون عبارتو چک کنیم!یعنی a فقط 3 یا 5 می تونه باشه!برای 3 اگه 1 رو اول حساب کنیم مساله درسته!
یعنی 2^3 +3^2 اول هستش که میشه 17!
برای حالت 5 یعنی 5^2 +2^5 =57 که برابر است با 3*19 که یعنی اول نیست و یعنی مساله غلطه! :D

اسم تاپیکتونم عوض کردم با اجازه!

• لایک
امتیازات: y.a
پاسخ : یه مساله از نظریه ی اعداد(فکر نمی کنم کسی اثباتش ک

به نقل از a_mat_1995 :
b=2,a=5
از کی داری نظریه میخونی؟ :-?
به نقل از حامد مهدوی :
خب!دیگه خودم باید مساله رو حل کنم :D B-)
خب واضحه که a,b هر دو فرد نیستن!چون جمع و تفریقشون زوج میشه که امکان پذیر نیست!پس یکی از a , b عدد 2 ه!

حالا اگه a<b باشه که اون عبارتی که ذکر شده تو مساله صحیح نمیشه پس باید تو مساله می گفتید اینو!

پس a>b ،حالا a , a+2 , a-2 اول هستن! و a یه عدد اول فرد ه ! اعداد اول بزرگتر از 3 به پیمانه ی 6 ،یا 1 هستن یا 5 ،اگر a از 5 بزرگتر باشه اونوقت یکی از اعداد a+2 یا a-2 که از 3 بزرگتر هستن به پیمانه ی 6 برابر 3 میشن!یعنی به 3 بخشپذیرن!که یعنی اول نیستن!پس می مونه برای 3 و 5 که باید اول بودن اون عبارتو چک کنیم!یعنی a فقط 3 یا 5 می تونه باشه!برای 3 اگه 1 رو اول حساب کنیم مساله درسته!
یعنی 2^3 +3^2 اول هستش که میشه 17!
برای حالت 5 یعنی 5^2 +2^5 =57 که برابر است با 3*19 که یعنی اول نیست و یعنی مساله غلطه! :D

اسم تاپیکتونم عوض کردم با اجازه!

Back
بالا