• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فوبیا

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : فوبیا

به نقل از prabd.chess :
هر جور میخوای فکرکن اما به نظر من ریشه یابی فوبیای بچه ها وسعی در درمانش کار من و شما نیست.روانپزشک کارش خیلی ظریفه.یک درمان غلط میتونه از 100 تا درمان بدتر باشه.حالا ما میتونیم خودمون چند فوبیای مهم و شایع(مثل ترس وحشتناک از مرگ)رو ریشه یابی کنیم.پیشگیری بهتر از درمان است
هدف ماهم درمانش نیست.میخوایم انواع فوبیا و انواعش رو بشناسیم و ببینیم کاربرا چه فوبیایی دارن.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
هدف ماهم درمانش نیست.میخوایم انواع فوبیا و انواعش رو بشناسیم و ببینیم کاربرا چه فوبیایی دارن.
باید بهشون یاد بدین خودشون بفهمن نه اینکه بهش بگین فوبیاش چه نوعیه که!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من ترس شدید از مرگ دارم ، فوبیای خواب دارم و حتّی فوبیای 2 که مهشید گفتم دارم .
بعد میره پیش روانشناس و اون رفتار درمانی می کنه. یعنی فرد رو اول مجبور می کنه که به اون چیز فکر کنه. بعد از اون، عکس و فیلم بهش نشون میده و مثلا در شرایطی که بتونه، اون رو در واقعیت با اون چیز، مواجه می کنه و در تمام این مراحل روانشناس، بیمار رو کنترل می کنه و بش یاد میده که چجوری ترسش رو کنترل کنه و بهش غلبه کنه...حتی گاهی اوقات از قرص های ضد اضطراب هم استفاده می کنه. بعد از یه مدت، دیگه شخص بیمار به اون چیز عادت می کنه و براش عادی میشه...
یعنی حتماً باید رفت پیش دکتر ؟

افتضاحه آقا .. افتضاح :| نمیدونستم آدمایِ دیگه ایم اینطورین ...

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اون تجربه ی کودکی خیلی دقیقه! :D
من وقتی هفت سالم بود انگشتم رو با قیچی بریدم، و بریدگی خطرناکی هم بود، هنوزم که هنوزه از چیزای تیز میترسم. X_X

فوبیا تا جدی نباشه که نیازی به درمان نداره که. حتی میشه به عنوان یه ویژگی خوب هم ازش استفاده کرد. :D

شایع ترین فوبیا چیه؟ ترس از سوزن؟ :-s

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نسترنگار :
اون تجربه ی کودکی خیلی دقیقه! :D
من وقتی هفت سالم بود انگشتم رو با قیچی بریدم، و بریدگی خطرناکی هم بود، هنوزم که هنوزه از چیزای تیز میترسم. X_X

فوبیا تا جدی نباشه که نیازی به درمان نداره که. حتی میشه به عنوان یه ویژگی خوب هم ازش استفاده کرد. :D

شایع ترسن فوبیا چیه؟ ترس از سوزن؟ :-s
فک کنم فوبیای مرگ خیلی شایع باشه .

اُه ، اینُ اضافه کنم که کلاً از چیزای تیز و حتی غیر تیز ( گوشه ی کاغذ و ... ) میترسم . :| چشمام درد میگیرن وقتی بهشون فک میکنم حتّی. :|

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من از اینکه یه چیزی بره تو چشمم میترسم . یعنی اگه هر چیزی که لبه داره و امکانش هست که لبه ش بره تو چشمم از یه حدی به صورتم نزدیک تر بشه چشمام درد میگیره ؛ انگار اون چیز رفته تو چشمم .
از گم شدن هم خیلی میترسم . از گم شدن در مسیر حمل و نقل عمومی !
از اینم میترسم که وقتی تاب بازی میکنم و تاب خیلی میره بالا، دستام ول بشن و با مغز بیام رو آسفالت .
از بغل کردن بچه های نوزاد هم میترسم . همش با خودم فک میکنم الان از دستم ول میشه و میفته زمین !

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

من فوبیای رد شدن از خیابون دارم!
به خاطر یه اتفاق تو بچگیه. دبستان بودم داشتم برمیگشتم خونه خیابون یه طرفه بود من فقط اون وری که ماشین میومدو نگاه کردم یه قدم برداشتم یه زنه داد زد دختر خانم!! برگشتم دیدم از جهت مخالف یه تاکسی داشت میزد بهم به موقع ترمز کرد البته دقیقا در تماس با پام ایستاد! خیلی ترسناک بود! از اون موقع کلا با رد شدن از خیابون مشکل دارم! اینجوری نیس که رد نشم و اینا اتفاقا به لطف کلاس یه روز درمیون باید رد کنم یه خیابون شیش لاینه رو! ولی خیلی میترسم هربار موقع رد شدن!

یکی هم تابه! دقیقا مثه چیزی که ارغوان گفت! از بچگی هیچ وقت نمیزاشتم زیاد هولم بدن میترسیدم بیفتم! البته الان زیاد سوار تاب نمیشم (:د) ولی خب بشم هیچ وقت تا حالا نشده از یه ارتفاع کمی بیشتر برم!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

فوبیا ی در ِ آسانسور :-" لعـنتی بیست طبقه هم شده با پله میرم ولی با آسانسورا نمیرم :-"

آهـا از شیب هم میترسم ، میریم پارک بچه ها خیلی عادی از یه شیب یا سرازیری میرن بالا و پایین بعد من هی میترسم پامو جای بدی بزارم با کله بیفتم زمین :-"

آهـا ، مقداری هم ترس از صحبت کردن توی ِ جمع دارم

• شروع کننده موضوع

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از نسترنگار :
شایع ترین فوبیا چیه؟ ترس از سوزن؟ :-s
فک میکنم ترس از ارتفاع باشه... مطمئن نیستم البته! فقط میدونم که خیلی بیشتر ازش صحبت شده

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

ترس از ترقه و چیزای منفجره ؛ بچه که بودم یه بار چهاشنبه سوری با پسر عموم اینا بودیم بعد من خیلی میترسیدم همیشه ولی خب اون موقع ها طبیعی بوده
بعد یه بار میخوان شوخی کنن یه ترقه که به گفته خودشون فکر میکردن روشنش نکردن رو میندازن جلو پام و درجا جیغ میکشم و یهو منفجر میشه ( البته سیگارت بوده ) ولی من خیلی خیلی میترسم ... هنوز که هنوزه دست به ترقه نمیزنم و چهارشنبه سوریا در حده مرگ میترسم از هر صدایی :rolleyes: :|

از اتش هم میترسم

اما من از ارتفاع نمیترسم :D

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

من فوبياى سلام كردن دارم! ينى وقتى بايد سلام كنم انگار زجر كشم مى كنن!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fa.z :
من فوبياى سلام كردن دارم! ينى وقتى بايد سلام كنم انگار زجر كشم مى كنن!
آهان...
ببینید مثلا ایشون مثال خیلی خوبی زد...
اینجور نیست که ما بینهایت فوبیا با اسامی مختلف برای هر پدیده ای داشته باشیم...یعنی مثلا بگیم پدیده ی ایکس رو نمیتونم انجام بدم...پس من فوبیای عدم ایکس یا فوبیای مواجهه با ایکس رو دارم...
میتونیم دسته بندی کنیم و خیلی ها رو به هم ربط بدیم...چون خیلیا ناشی از بقیه هستند...مثلا این سلام نکردن میتونه ناشی از اجتماع گریزی و فوبیا از حضور و ورود به اجتماع باشه(خصوصا که سلام یعنی شروع بحث)...
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه! :-"...اگه نه بگین ادامه بدم! :-"

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

نه اين فوبياى من از فوبياى جواب سلام نگرفتن نشأت(املا؟!) ميگيره!! اگه يكى جواب سلاممو نده اصن داغان...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fa.z :
نه اين فوبياى من از فوبياى جواب سلام نگرفتن نشأت(املا؟!) ميگيره!! اگه يكى جواب سلاممو نده اصن داغان...
خود گزاره ی"جواب سلام نگرفتن"کلی سرنخ دست روانشناس میده...من میتونم اینا رو از توش برداشت کنم"اعتماد به نفس پایین"..."ارضا شدن با غم"..."غرور"...مجددا!"جامعه گریزی"..."تصور انسان ناموفق داشتن انسان از خودش"...
فعلا چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه...
حال هر کدوم از اینا رو میشه ریشه یابی کرد...بلکه میشه از توشون منشا ترس هات رو هم پیدا کرد...

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

چه باحال... چن تا صفت جديد پيدا كردم... خيليا اين مشكلو دارنا مثلا من، دختر عموم، پسر داييم، پسر عموم...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fa.z :
چه باحال... چن تا صفت جديد پيدا كردم... خيليا اين مشكلو دارنا مثلا من، دختر عموم، پسر داييم، پسر عموم...
و صفت دیگری که برایت یافتم! :-":سرپوش گذاشتن...چرا؟...چون تا اسم ضعف آمد تو گفتی فکر نکنین فقط من اینجوریم ها! :-"خیلیا اینجورین...
روانشناسی واقعا شاهکاره...جامعه ی موعود یک روانشناس جامعه ای است که در آن هر کس روانپزشک خود باشد...هر کس خود صفاتش را بیابد...
مثلا تو روانشناسی ادبیات خیلی مهمه...چون زبان و حرف های ما دقیقا بازتاب ذهن ما هستند...خصوصا تداعی ازادهای ما که کاملا بدون سانسور ذهنما هر چه در آن هست را بیرون میریزیم...مثلا هر گاه من یک صفتی را به کسی نسبت بدهم و او سریع آن را رد کند این یعنی قصعا تصور ناخودآگاهش از او همان است...نه کم نه زیاد!...دقیقا همون...

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

خيلى جالبه من اينا رو خودم نمى فهميدما! مثلا اين حرف آخرمو فقط واسه اين گفتم كه پستم از حالت اسپم در بياد!!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fa.z :
خيلى جالبه من اينا رو خودم نمى فهميدما! مثلا اين حرف آخرمو فقط واسه اين گفتم كه پستم از حالت اسپم در بياد!!
و نکته ی آخر!(حس معلم بودن بهم دست داده :-&):تقریبا همیشه ذهن ما سرپوش و بهانه میاورد برای نیاز اصلی...برای انگیزه ی اصلی...مثلا تو که میگی برای از اسپم در اومدن...
بیا منطقی باشیم...واقعا اسپم ندادن برات مهمتره یا اینکه تصور دیگران درباره ات این چیزایی باشه که من گفتم...تو رو نمیدونم ولی من اگه بودم اولی برام به اون شکل ارزشی نداشت :-"

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

اين كه آره ولى من اون پستو بدون فكر نوشتم! اگه با فكر بود فك كنم مى گفتم نه من جمع گريز نيستم! ولى الان كه بازم بيشتر فك مىكنم مى بينم هستم!!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fa.z :
اين كه آره ولى من اون پستو بدون فكر نوشتم! اگه با فكر بود فك كنم مى گفتم نه من جمع گريز نيستم! ولى الان كه بازم بيشتر فك مىكنم مى بينم هستم!!
گویا اون یکی نکته ی آخر نبود! :-"...ولی این دیگه ایشالا آخریشه! :-"
تداعی آزاد که نزدیکترین چیز به ناخودآگاه ما و نیاز های برآورده شده و نشده ی ماست...این تداعی ها در حرف هایی هستند که ما نام آن ها را"بدون فکر"و بعضا"سوتی"مینامیم...
مثال:به جای گوشکوب میگم چکش! :-" :-"...یعنی توی ذهن من تعریف گوشکوب بسیار بسیار نزدیک به تعریف چکش است...
و مسلما برای همینه که توی بعضی از تست های روانشناسی که مربوط به فضاسازی ذهنی ماست میگویند بدون فکر زیاد جواب دهید...
تداعی آزاد:اولین چیزی که به ذهن میرسد و بدون کوچکترین سانسوری بیان میشود(@کسانی که"وقتی نیچه گریست"را خوانده اند!:این همون"بخاری پاک کنی"است)

بالا