• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زندان. اصلاح یا افزایش بزهکاری ؟

سيانوباكتري!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد...خونمون...اتاقم...پشت ميز...توي نت و تو كتاب بيولوژي
مدال المپیاد
دوسال ديگه شركت ميكنم المپياد زيست و طلا ميارم:)
دانشگاه
تهران_بعدش آكسفورد!
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي-دندان پزشكي_پزشكي
پاسخ : زندان. اصلاح یا افزایش بزهکاری ؟

به نقل از mohammadreza128 :
ای بابا این دیگه چه منطقیه؟
حرف شما از پایه غلطه اولا اعدام که اشد مجازاته تعریفشم یا قصاص یا از بین بردن مفسد فی الارض یعنی یا شما قتل کردین که قصاصه یا مفسد فی الارض شناخته شدید مثله گروگان گیری ادم ربای. تجاوز به عنف.قاچاق های کلان و... در موارد دیگه اصلا این حرف شما خنده داره اخه چه جبریه که کسی که موبایل دزدی کرده فردا قتل کنه ؟
عدالت چي حكم ميكنه اين كه از اعدام عقرب سياه صرف نظر كنن و 10 فقط بره زندان!
اين عدالت است!!؟ :O :O

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از سيانوباكتري! :
عدالت چي حكم ميكنه اين كه از اعدام عقرب سياه صرف نظر كنن و 10 فقط بره زندان!
اين عدالت است!!؟ :O :O
ا
عقرب سیاه؟ کیه؟ع
عدالت اینه که با هر کس با تو جه به گناهش برخورد بشه اگه کسی ادم کشت یا ادم دزدید اعدامش کنن من فقط میگم عدالت باید اجرابشه معنا نمیده واسه هرجرمی اعدام کنند . هر کاری یه تاوان داره متناسب با اثر اون کار.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از سيانوباكتري! :
توي حوادث روزنامه خراسان نوشته بود!
تو ايران عدالت نيست!
خيالت راحت بستگي داره پارتي داشته باشي!
ا
بابا حرف تو دهن ادم نزارین:D من توی پستام اصلا اسمی از ایران بردم بحث تاپیک کلیه یعنی اصلا من نگفتم درست اجرا میشه یا نه گفتم باید اصلش بر اساس عدالت باشه اسمی هم از این که تو ایران رعایت میشه یا نه نبردم والا

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

بحث اصلی سر عدالت و این حرفا نیستش. به هر حال کسی که جرمی رو مرتکب شده باید مجازات شه و بحث اصلی سر درجه ی مجازات نیست. صورت اصلی سوال معلومه. این مجازات چطوری باشه که :
۱- طرف بعد از اتمام مجازاتش میل بیشتری به انجام جرمش نداشته باشه
۲- چطوری مجازات ها تاثیر مثبت بیشتری روی طرف داشته باشه.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

مسلما ما نمیتونیم بصورت مطلق جرم رو از بین ببریم و کاری کنیم کسی دست به خطا و جرم نزنه چون بلاخره انسان نفسا یکسری نیازها و ذاتا یکسری افکار خاصی داره اما خب در راه بهبود و کم کردن اینا من یک ایده دارم اینکه بیایم برای فرد مثلادزد یک شغل در نظر بگیریم و بجای 4 سال زندان 6 ماه زندان بدیم عوضش6 سال طرف رو موظف کنیم فلان جا کار کنه اینجوری هم اگه واقعا گیر پول بوده مشکلش حله هم جلوی دزدی گرفته میشه هم میزان اشتغال بالا میره.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از محمدرضا.ا :
مسلما ما نمیتونیم بصورت مطلق جرم رو از بین ببریم و کاری کنیم کسی دست به خطا و جرم نزنه چون بلاخره انسان نفسا یکسری نیازها و ذاتا یکسری افکار خاصی داره اما خب در راه بهبود و کم کردن اینا من یک ایده دارم اینکه بیایم برای فرد مثلادزد یک شغل در نظر بگیریم و بجای 4 سال زندان 6 ماه زندان بدیم عوضش6 سال طرف رو موظف کنیم فلان جا کار کنه اینجوری هم اگه واقعا گیر پول بوده مشکلش حله هم جلوی دزدی گرفته میشه هم میزان اشتغال بالا میره.
ایده ی خوبیه! ولی خب همچنان مشکل کمبود شغل هست! این همه زندانی هست . به نظرتون تعداد شغل هایی که هست کفاف می ده؟! فک نکنما

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

مشکلش همینجاس ولی خب همه جرایم که نمیشه مثلا یه قاتل یا یه قاچاقچی رو نمیشه اینکارو کرد خب بعضیا مثلا تن به شغلای کم درامد نمیدن مثلا یارو با خودش میگه روزی 100 هزارتومن جیب میزنم دیگه کار با ماهی400 هزارتومن میخوام چیکار اما تو این طرح میایم و طرف رو مجبور میکنیم تو فلان اداره به عنوان نیروی نظافتی باشه یا طرف رو میفرستیم تو روستا فلان کارو بکنه و...

oo00oo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نچ!
دانشگاه
بقیت الله
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

کلا تو زندان از همه جور آدم هست
از چک برگشتی گرفته تا قاتل و .. :D
بعضی های به حق افتادن تو زندان و برخی به ناحق
مثلا دیروز نشون میداد یه مرد به 40 تا زن تجاوز کرده بود و تبرئه شده بود تو ایران
در عوض بعضی ها به خاطر کوچک ترین دلیل به زندانمیافتن
کلا هر جوی یه سری خوبی و بدی و تاثیرات داره مهم اینه تو در کدام جو باشی تحت تاثیرش باشی :D

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از oo00oo :
کلا تو زندان از همه جور آدم هست
از چک برگشتی گرفته تا قاتل و .. :D
بعضی های به حق افتادن تو زندان و برخی به ناحق
مثلا دیروز نشون میداد یه مرد به 40 تا زن تجاوز کرده بود و تبرئه شده بود تو ایران
در عوض بعضی ها به خاطر کوچک ترین دلیل به زندانمیافتن
کلا هر جوی یه سری خوبی و بدی و تاثیرات داره مهم اینه تو در کدام جو باشی تحت تاثیرش باشی :D
ا
چی ؟ کجا اینو نشون میداد؟
اصلا مگه میشه؟ حتی یک موردشم فکر میکنم اعدامه بعد شما میگی تبره؟
شاید جرمش اثبات نشده اگه اثبات بشه اصلا امکان این حرف نیست

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از محمدرضا.ا :
چی ؟ کجا اینو نشون میداد؟
اصلا مگه میشه؟ حتی یک موردشم فکر میکنم اعدامه بعد شما میگی تبره؟
شاید جرمش اثبات نشده اگه اثبات بشه اصلا امکان این حرف نیست
(صرفا جهت اطلاع: برای تجاوز باید شاکی خصوصی با مدرک باشه، اگه یه نفر به 10 تا هم تجاوز کرده باشه ولی هیچکدوم از اون 10 تا (واسه ترس یا آبرو یا نبود مدرک دادگاه پسند یا هرچی) شکایتی نکنن، در نتیجه شاکی خصوصی نیست و مدرکی هم نیست، مدعی العموم هم الکی کاری نمیکنه - برای خیلی حکمای دیگه هم اینه، پس این که میگن مثلا فلانی به 4 نفر تجاوز کرده و کاریش نکردن، ولی یکی دیگه دزدی کرده دستش رو قطع کردن بخاطر اجرا نشدن قانون نیست، بخاطر مسائل دیگست)

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

زندان خوب نیست...

اکثریت بدتر میشن که بهتر نمیشن...

بنظر من باید همه با جرمهای نتفاوت تو یه زندان نرن....

یه قاتل حرفه ای بایه نفر که بدهکاره باید یه جا باشن؟؟؟؟؟؟؟؟

بنظرم این انصاف نیست....

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از meli :
زندان خوب نیست...

اکثریت بدتر میشن که بهتر نمیشن...

بنظر من باید همه با جرمهای نتفاوت تو یه زندان نرن....

یه قاتل حرفه ای بایه نفر که بدهکاره باید یه جا باشن؟؟؟؟؟؟؟؟

بنظرم این انصاف نیست....

ا
تا حد امکان جرایم هرکدوم در کنار همن یعنی خیلی کم پیش میاد بدهکار با قاتل در یک جا باشه بصورت مطلق هم نمیشه گفت زندان بده خب اگه بد بود در همه دنیا و در هر زمانی استفاده نمیشد من نمیگم چون استفاده میشه توجیه میشه ولی میگم بی تاثیر هم نیست.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Mohammadreza128 :
مشکلش همینجاس ولی خب همه جرایم که نمیشه مثلا یه قاتل یا یه قاچاقچی رو نمیشه اینکارو کرد خب بعضیا مثلا تن به شغلای کم درامد نمیدن مثلا یارو با خودش میگه روزی 100 هزارتومن جیب میزنم دیگه کار با ماهی400 هزارتومن میخوام چیکار اما تو این طرح میایم و طرف رو مجبور میکنیم تو فلان اداره به عنوان نیروی نظافتی باشه یا طرف رو میفرستیم تو روستا فلان کارو بکنه و...
به نظرتون می شه همچین چیزی رو عملی کرد؟ چیز خوبیه ها. لازم هم نیست خیلی خیلی قانون رو تغییر بدن. قاچاقچی و قاتل ها رو می ذارن تو زندان بمونن. کسایی که دزدی کردن یا جیب بری کردن رو به عنوان نیروی نظافتی و .... بهشون کار می دن. هم دزدی کم می شه. هم برای اونا شغل پیدا می شه. هم به خاطر زندان تخریب روحی و ... نمی شن و ...
نظرتون چیه؟

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

به نظرم این زندانای ایران خیلی باحالن...
خورده فروش میره تو،قاچاقچی میاد بیرون...
دزد میره تو،قاتل زنجیره ای میاد بیرون...
کیف قاپ میره تو،کلاه بردار حرفه ای میاد بیرون...
:D

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از .:amir.mr:. :
به نظرم این زندانای ایران خیلی باحالن...
خورده فروش میره تو،قاچاقچی میاد بیرون...
دزد میره تو،قاتل زنجیره ای میاد بیرون...
کیف قاپ میره تو،کلاه بردار حرفه ای میاد بیرون...
:D

همون قضیه ی همنشین کردن همه جور خلاف کار باهمه

به پست اولم تو همین تاپیک رجوع شود :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

آپ!
نظراتتون رو بگید.انتظارتون به عنوان یه شهروند از "مجازات" برای یه مجرم چیه؟زندان رو توی چه شرایطی و چقدر و برای چه افرادی مناسب و بلعکس مضر میدونید.
سیستم جایگزین؟

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

زندان نباید جایی فقط برای نگه داری مجرم ها باشه .... در واقع زندان باید جایی باشه که زمینه های خلافکاری که در یک فرد مجرم وجود داره را از بین ببره . این اقدامات فکر می کنم توی زندان باید امجام بشه :
- برپایی کارگاه هایی در زندان برای آموزش مهارت ، حرفه و کار های مختلف : این کار می تونه خیلی مفید باشه . خیلی از افرادی که مرتکب جرم های سطح پایین تر مثل دزدی ها و ... می شن به دلیل اینه که کاری و مهارتی که سودمند باشه و درآمد داشته باشه بلد نیستن . خب اگه یه سری کارگاه هایی توی زندان باشه که افراد مهارت های مختلف کاری ( مثلا نجاری ، نقاشی ، لوله کشی و ... ) را یاد بگیرن ( با توجه به علاقشون ) بعد از آزاد شدن می تونن برن سراغ کار هایی که یاد گرفتن و مشغول بشن . حتی خود زندان هم می تونه این افراد را به شرکت ها ، کارخانه ها و ... معرفی کنه

- یه کار دیگه که خیلی مهمه اینه که توی زندان عوامل روانشناختی که باعث می شه یه فرد به کار خلاف دست بزنه بررسی بشه و در این زمینه به فرد مشاوره داده بشه ... سعی کنن با روش های مختلف یک سری ارزش ها و هنجار ها را در بین زندانیان جا بندازن .

و اما واسه این که زندان باعث افزایش بزهکاری بیش تر نشه نظر من اینه :
- زندان های مختلف برای جرایم با سطح های مختلف وجود داشته باشه ... مثلا یک زندان برای افرادی که جرایم سطح پایین انجام دادند باشه یه زندان برای جرایم سطح بالاتر و خطرناک تر و ... البته نمی دونم عملی هست و جواب می ده یا نه ! ؟ نظر شما چیه ؟

- توی یه زندان مجرم هایی که که سطح جرمشون پایین تره با مجرم هایی که جرم های خطرناک تر انجام دادن کم تر رابطه داشته باشند .
به نظرتون اینا عملی هست ؟ و فایده ای داره یا نه ؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

همین حالا تا اونجایی که من میدونم یک سری تقسیم بندی وجود داره؛مثلن بند زندانیان سیاسی از مجرمان قتل جداست
اما نمیدونم چجوریه دقیقن؛کسی که اطلاعات داره بگه لطفن؛توی زندان های فعلی رابطه ی یه قاتل مثلن با یه زندانی سیاسی یا یک دزد چجوریه؟چقدر با هم در ارتباطن و دسترسی دارن به هم؟
بعد علاوه بر تقسیم بندی تو خود زندان ها آیا خود زندان ها هم اختصاصی شدن یا تو هر زندانی همه جور مجرم هست؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من درباره ی تقسیم بندیا خبر ندارم ؛ امّا بعضی زندانیای سیاسی رو میدونم که بغلِ زندانیایِ خلافایی مثِ قتل و دزدی و ... گذاشته بودن . :rolleyes:
سیستمِ جایگزینم بستگی که جرمِ فرد داره .مثلاً به نظرم برایِ کسایی که بخاطرِ چک برگشتی و ... زندانی شدن ، شاید یه مرکزِ کار ( تقریباً همونی که مسیح گف ) مناسب تر باشه .

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از نرگس² :
من درباره ی تقسیم بندیا خبر ندارم ؛ امّا بعضی زندانیای سیاسی رو میدونم که بغلِ زندانیایِ خلافایی مثِ قتل و دزدی و ... گذاشته بودن . :rolleyes:
سیستمِ جایگزینم بستگی که جرمِ فرد داره .مثلاً به نظرم برایِ کسایی که بخاطرِ چک برگشتی و ... زندانی شدن ، شاید یه مرکزِ کار ( تقریباً همونی که مسیح گف ) مناسب تر باشه .
به نظرتون می شه همچین چیزی رو عملی کرد؟ چیز خوبیه ها. لازم هم نیست خیلی خیلی قانون رو تغییر بدن. قاچاقچی و قاتل ها رو می ذارن تو زندان بمونن. کسایی که دزدی کردن یا جیب بری کردن رو به عنوان نیروی نظافتی و .... بهشون کار می دن. هم دزدی کم می شه. هم برای اونا شغل پیدا می شه. هم به خاطر زندان تخریب روحی و ... نمی شن و ...
نظرتون چیه؟
بدیم به یکی ببره مجلس، به امید اینکه عملی شه! :D

بالا