• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یک سوال،اینجا ایران است؟

• شروع کننده موضوع AMT
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی
آقا یک سوال مهم.چقدر از این رسم ورسومی که در جامعه امروز ما جریان داره یک رسم ایرانیه؟ یا ادبیاتمون یا برخوردمون یا جشن هامون؟
می خوام با هم بررسی کنیم که چند درصد ملل دیگر برما اثر گذاشتن.آیا چیزی از ایرانی بودنمون مونده؟

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : یک سوال،اینجا ایران است؟

رستم فرخزاد:
از این ناراحت نیستم که شکست می خورم از این ناراحتم که بعد از من نه ایران می ماند و نه ایرانی.چیزی باقی می ماند که معلوم نیست ترک است،تازی است،پارس است یا .......

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

ایرانی بودن به معنی عقب موندگی نیست
پس باید تغییراتی متناسب با پیشرفت جهان رخ بده که بطبع یکسری رسوم قدیمی از بین میره
ولی از جهتی هم یک سری رسوم هستن که جزو دسته رسوم پسندیده و در واقع نماد قومیت ما بودن
که به دلایل متفاوتی از بین رفتن
حدس می زنم منظور شما دسته دوم بوده
حالا میخواین دلایل از بین رفتن این رسوم رو بررسی کنیم؟

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
زيست زيست زيست زيست و ادبيات و فلسفه
دانشگاه
دانشگاه تهران(من از اين جا ميرم (تحمل اين جا رو ندارم)(تهران منتظرمه))

ولي نكته جالب اينه كه يه چيزي مثل حجاب تو فرهنگ ما به صورت بومي بوده و ربط مستقيمي به اسلام نداره
يعني قبل از حمله اعراب هم زنان ما حجاب داشتن B-) ???

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از Helius :
ولي نكته جالب اينه كه يه چيزي مثل حجاب تو فرهنگ ما به صورت بومي بوده و ربط مستقيمي به اسلام نداره
يعني قبل از حمله اعراب هم زنان ما حجاب داشتن B-) ???
اولا که یادت رفت بگی چپ دستی!
دوما مگه فقط حمله عرب بوده که فرهنگ مارو متحوب کرده؟ ???

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
زيست زيست زيست زيست و ادبيات و فلسفه
دانشگاه
دانشگاه تهران(من از اين جا ميرم (تحمل اين جا رو ندارم)(تهران منتظرمه))

اولن گفتم يه مدت تريپ تواضع بذارم (; :D
دومن :من فقط به عنوان نكته اي حجاب رو گفتم كه از زمان هاي خيلي خيلي قديم كه يكي بود يكي نبود اين رسم بوده

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

باعشه قبول
منم راست دستم B-)

پس منم یک نکته ای اضافه کنم که گوشه ای از بحث باشه

متاسفانه یا خوشبختانه نمی دونم چرا اسم ایران میاد می رن سراغ کوروش و زرتشت و اینا (اکثریت رو عرض کردم،الان نیاید دعوا کنید من اینطوری نیستم)

و همون اکثریت اگر بیان این تاپیکو بخونن باز هم ذهنشون میره به سمت رسوم دوره های کوروش و دین زرتشت و همون موقع ها

قرار نیست که وقتی میگیم رسوم حرف از بدو پیدایش قوممون باشه

رسوم درواقع میشه مجموعه عادات و رفتار یک عده از مردم که اسم خاصی مثل قبیله،ملت،قوم،مدرسه یا هرچیز دیگه ای گرفتن

مثلا نمی شه گفت اگر سال اولی که مدرسه ما تاسیس شد مانتو همه سرمه ای بود ولی الان توسیه پس ما هویت مدرسه ای خودمونو از دست دادیم
بعضی چیزا قشنگن ولی می تونن تو یک آرشیو ثبت بشن و برن یک گوشه بشینن

...
بیخیال حوصله تایپ ندارم (:| خودتون بیاین حرف بزنید

nazaninpary

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
به اندازه موهای سرم......
دانشگاه
علوم پیرا پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

وقتی یه عده مثل اکثر بچه های کلاس ما پیدا میشن که حتی حاضر نیستن تو کلاس پارسی حرف بزنن چون می گن با یک گل بهار نمیشه !!!!!1تا ابدیت وضع همین است......
بزک نمیر بهار میاد .......

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

لطفا از حرفام سوء استفاده نشه اما...
از ایران ما که روزی جهان رو در قبضه داشت الان فقط یک الف مونده که با حرف اول اسلام مشترکه!
جشن هامون شدن محفل عزاداری و ...
نوروز رو هم که با یک دعای عربی شروع می کنیم....یا محول ال....
از گذشته پر شکوهمون هم که فرار میکنیم.
تو تقویم ملی هم یک جشن ملی قراره اضافه کنن به نام جشن ملی ورود اسلام به ایران...
به صراحت: خاک تو سرمون کنن! ~X( ~X( ~X(

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

ولی من میگم هم اسلام ، هم ایران : هم جشنای ایران باستان هم اسلام. چی اشکالی داره؟بالاخره ما ایرانی و مسلمونیم و باید هر دوتاشو داشته باشیم.
من فکر می کنم الان باید تلاش کنیم که دیگه فرهنگای بیگانه وارد فرهنگ ما نشه و تلاش کنیم فرهنگای اصیل خودمونو جایگزین اونا کنیم.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از AMT :
لطفا از حرفام سوء استفاده نشه اما...
از ایران ما که روزی جهان رو در قبضه داشت الان فقط یک الف مونده که با حرف اول اسلام مشترکه!
جشن هامون شدن محفل عزاداری و ...
نوروز رو هم که با یک دعای عربی شروع می کنیم....یا محول ال....
از گذشته پر شکوهمون هم که فرار میکنیم.
تو تقویم ملی هم یک جشن ملی قراره اضافه کنن به نام جشن ملی ورود اسلام به ایران...
به صراحت: خاک تو سرمون کنن! ~X( ~X( ~X(

:))
دست در دست هم دهیم به مهر
میهن خویش را کنیم آباد...

چه شعر قشنگی بود

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

ولی من میگم هم اسلام ، هم ایران : هم جشنای ایران باستان هم اسلام. چی اشکالی داره؟بالاخره ما ایرانی و مسلمونیم و باید هر دوتاشو داشته باشیم.
من فکر می کنم الان باید تلاش کنیم که دیگه فرهنگای بیگانه وارد فرهنگ ما نشه و تلاش کنیم فرهنگای اصیل خودمونو جایگزین اونا کنیم.
من نمیگم که اسلام بده.میگم ما شدیم یک عرب. رسم و رسوم خودمون رو فراموش کردیم. چسبیدیم به یک سری چیزای مزخرف.
به نظر من فرهنگ بیگانه اعراب رو هم شامل میشه.ما مسلمون شدیم عرب نشدیم که؟؟؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

البته کمی از اصالت دور شدیم اما مهم اینه که هنوز هم رگه هایی هست مثلا در هیچ کشور عربیی حجاب نیست ولی ایرانیا از اول حتی قبل از اسلام چه مرد چه زن پوشیده بودند و البته رسم و رسومات از ملل دیگه هم وارد شده به کشور باید اصالتمون رو حفظ کنیم ولی نباید کاملا بر این پا فشاری کنیم که فقط رسومات خودمون البته باید پایه رسوماتمون ماله کشورمون باشه.

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

البته کمی از اصالت دور شدیم اما مهم اینه که هنوز هم رگه هایی هست مثلا در هیچ کشور عربیی حجاب نیست ولی ایرانیا از اول حتی قبل از اسلام چه مرد چه زن پوشیده بودند و البته رسم و رسومات از ملل دیگه هم وارد شده به کشور باید اصالتمون رو حفظ کنیم ولی نباید کاملا بر این پا فشاری کنیم که فقط رسومات خودمون البته باید پایه رسوماتمون ماله کشورمون باشه.
ببینین ایرانیا از همون قدیم الایام چیزای خوبو برای خودشون می پسندیدن. هخامنشیا لباسای مادیا رو اختیار کردن چون اون رو زیباتر می ونستن. الفبای میخی رو برای کاراشون پسندیدن و ...
اما حرف اصلی اینه که الان مدرسه ما تمام مناسبت هایی که مربوط به ولادت و شهادت و ... میشه رو برگزار میکنه پرشور... اون وقت ما برای روز کورش یک وقت 15 دقیقه ای خواستیم همون 10 دقیقه اول برنامه رو قطع کردن!!!!!
خب چرا؟؟؟ مگه بسیجیا و ... مسلمان نیستن!!!

3ggerman

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه میان برنامه برم من :

وقتی میان کتاب ادبیات فارسی 3 رو درس 15 ِش رو که درسی هست به نام " نوروز " , دو تا پاراگراف که درباره عقاید آیین زردشت در باره نوروز هست رو حذف میکنن ( پارسال بوده امسال برشداشتن )
, که از نظر من نتیجه ای جز ایجاد یک سری حساسیت که ختم میشه به آویزون کردن گردنبندهای فروهر به گردن هرکی که امروز میبینی ( حتی دم کنی با طرح فروهر دیدم من! ) , خب یعنی ای خواهر و برادر ایرانی به تو چه که کوروش و ایل و تبارش چه غلطی کردن !
در واقع به نظر من الان دنبال این سوالا گشتن تهش به جایی نرسیدنه , قبل از ما گشتن نبود , به قول معروف نگرد نیس .

سيانوباكتري!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد...خونمون...اتاقم...پشت ميز...توي نت و تو كتاب بيولوژي
مدال المپیاد
دوسال ديگه شركت ميكنم المپياد زيست و طلا ميارم:)
دانشگاه
تهران_بعدش آكسفورد!
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي-دندان پزشكي_پزشكي

مگه ايراني بودن يعني اين كه فارسي حرف بزنيم به نظر من كه ايراني هستم اصلا اين طوري نيست مثلا به كراوات بگيم دراز آويز تزييني !!!
واقعن مسخره هست!!! B-) :O

• شروع کننده موضوع

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

خب الان منظورت چیه؟واضح لطفا...

• لایک
امتیازات: *M.M*

سيانوباكتري!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد...خونمون...اتاقم...پشت ميز...توي نت و تو كتاب بيولوژي
مدال المپیاد
دوسال ديگه شركت ميكنم المپياد زيست و طلا ميارم:)
دانشگاه
تهران_بعدش آكسفورد!
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي-دندان پزشكي_پزشكي

به نقل از AMT :
خب الان منظورت چیه؟واضح لطفا...
كمي تاقسمتي!!!
به نظرم هر كس عقيده اي داره و از نظر حرف زدن نميتونه به فرهنگ ايراني بودنمون كمك كنه!:D :)) :D

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از AMT :
ببینین ایرانیا از همون قدیم الایام چیزای خوبو برای خودشون می پسندیدن. هخامنشیا لباسای مادیا رو اختیار کردن چون اون رو زیباتر می ونستن. الفبای میخی رو برای کاراشون پسندیدن و ...
اما حرف اصلی اینه که الان مدرسه ما تمام مناسبت هایی که مربوط به ولادت و شهادت و ... میشه رو برگزار میکنه پرشور... اون وقت ما برای روز کورش یک وقت 15 دقیقه ای خواستیم همون 10 دقیقه اول برنامه رو قطع کردن!!!!!
خب چرا؟؟؟ مگه بسیجیا و ... مسلمان نیستن!!!

ا
خب این حرف مشکل اصلیه ما هست که چرا به مراسم های ایرانی کمتر اهمیت داده میشه البته هنوز مهمترین مراسم سال که نوروز باستانی باشه ایرانیه یعنی حتی اگه این همه عید اسلامی باشه هیچکدومش واسه ما نوروز نمیشه . ولی در کل به قول دوستمون موجب حساس شدن میشه به نظرم باید چندتا مراسم باستانی به تقویم اضافه کنن.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از سيانوباكتري! :
آهان راستي ميدوني ايراني ها تنبل هستن همين طوريش اگر اون جشن ها ميبود كه كلا بايد بيخيال پيشرفت كشورمون ميشديم! :D :D
ا
بله از واقعیت نمیشه فرارکرد اکثر ایرانیا پشتکار کمی دارن نسبت به خیلی اقوام دیگه تلاشمون کمتره و بسیار احساسی یعنی تلاشمون در راستای احساسمونه تا به کشورمون حمله بشه با جونمون میریم جلو در جایی که اسم کشورمون باشه از جون مایه میزلریم و...

بالا