• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خمیازه نکش!

• شروع کننده موضوع

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام...
به سوالی برخورد کردیم که جوابش رو نمیدونم!
خوش حال میشم اگه کسی میدونست....
چرا وقتی خمیازه میکشیم کسی که نزدیک ماست هم خمیازه میکشه؟ :D

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : خمیازه نکش!

فکر میکنم علت اصلی خمیازه کمبود اکسیژن توی بدن و زیاد شدن دی اکسید کربنه !
وقتی ما تو یه محیط قرار میگیریم که خمیازه میکشیم حتما اکسیژن محیط کمه و این فقط برای ما نیست برای بقیه هم هست

** الان که تحقیق کردم دیدم وقتی به عکس خمیازه کشیدن یه نفر هم نگاه میکنی خمیازت میگیره :D اصلا یه متن که همش توش بگن خمیازه ، خمیازه باعث میشه خمیازت بگیره :D پس دلیلش نباید اونی که من گفتم باشه :-"

• شروع کننده موضوع

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

آره این هارو میدونم!
دلیلش رو اما نمیفهمم!
مثلا چرا از خواب پا میشیم هم خمیازه میکشیم؟
(الان خمیازم گرفت خودم :)))

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

خب این میشه نوع دومش !
نظریه بعدی میگه خمیازه یه واکنش طبیعی و غیر ارادیه که بدن وقتی احساس خستگی میکنه انجام میده :D

شاید علت اینکه یه متنو میخونی خمیازت میگیره همینه که خستگی رو بهت القا میکنه !! :-?

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

اصلا رابطش با خواب چیه ؟! اکثرا وقتی که خوابمونم میاد خمیازه میکشیم ؟! :-?

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از 4245 :
اصلا رابطش با خواب چیه ؟! اکثرا وقتی که خوابمونم میاد خمیازه میکشیم ؟! :-?

موقع خواب هم آدم خستست !

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از Dr.Eniac :
موقع خواب هم آدم خستست !

من از معلممون علتشو پرسیدم ، گفت تو یه همایش که خودشم شرکت داشته ، یه نفر یه مقاله ای در موردش ارائه داد

که با توضیحاتش ، علت اصلی خمیازه ، کمبود اکسیژن ِ !

حالا خسته بودن چجوری باعث میشه ما خمیازه بکشیم ؟! خوب تو مواقع دیگه هم ممکنه خسته باشیم ولی خوابمون نیاد ! :-/

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از 4245 :
من از معلممون علتشو پرسیدم ، گفت تو یه همایش که خودشم شرکت داشته ، یه نفر یه مقاله ای در موردش ارائه داد

که با توضیحاتش ، علت اصلی خمیازه ، کمبود اکسیژن ِ !

حالا خسته بودن چجوری باعث میشه ما خمیازه بکشیم ؟! خوب تو مواقع دیگه هم ممکنه خسته باشیم ولی خوابمون نیاد ! :-/

دوتا دلیل براش میگن (;
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%87

mahta.H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

حذف شد.

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

خلاصه نکــنم بهتره :

بر اساس یك نظریه، خمیازه كشیدن مسری است. آخرین نظریه های فیزیولوژیست ها در رابطه با خمیازه كشیدن، از مسری بودن خمیازه حكایت می كند.
بر این اساس، خمیازه كشیدن یك عمل بدوی است كه در سیر تكامل انسان جا مانده است. یك پروفسور دانشگاه كشف كرده، خنده و خمیازه به گونه ای غیرعادی قابل سرایت هستند، به طوری كه تنها مطالعه درباره خمیازه كافی است تا شما نیز تمایل به آن پیدا كنید. برای مثال در بابون ها، 4 خمیازه سرپرست گروه، نشانه آن است كه اعضا باید برای گذراندن شب اطراق كنند.
در واقع خمیازه یك بازتاب است و شما نمی توانید به راحتی آن را متوقف كنید. این رفتار علامتی از تغییر حالت میان هوشیاری و خواب آلودگی و برعكس است. به اعتقاد او خمیازه كشیدن هیچ ارتباطی با كسب اكسیژن بیشتر برای فرد ندارد. همچنین گروهی از محققان، دلیل اینكه برخی افراد با مشاهده خمیازه دیگران، خود نیز آن را تكرار می كنند را نوعی پدیده ارادی موسوم به مجاورت می دانند.
خمیازه عبارت است از باز كردن دهان و تنفس عمیق به صورت غیر ارادی كه تقریباً از زمان پیش از تولد و به عبارت دقیق تر از دوره جنینی و یازده هفتگی قابل مشاهده است.

در ارتباط با خمیازه دو نظریه عمده مطرح است؛ نخست تئوری فیزیولوژیكی كه طبق آن كمبود اكسیژن با بالا رفتن میزان دی اكسید كربن در خون باعث می شود گیرنده های حسی پیام خاصی را منتقل و قسمت غیرارادی مغز فرمان خمیازه را صادر كند و نظریه دوم، تئوری خستگی است كه خمیازه را نوعی واكنش طبیعی بدن می داند.
از سوی دیگر محققان این مركز به تازگی دریافته اند زمانی كه فرد خمیازه می كشد، مقادیر بیشتری اكسیژن از طریق گشاد شدن مجاری تنفسی، وارد ریه هایش شده و درصد این گاز حیاتی در خون افزایش می یابد.
آنها می گویند: در 90 درصد موارد، خمیازه كشیدن به دنبال افت اكسیژن در بدن فرد رخ می دهد. برای مثال بعد از مدتی نفس كشیدن به صورت مقطع و كوتاه، ناگهان شخص خمیازه كشیده و با این كار بدن او میزان اكسیژن مورد نیاز را دریافت می كند، پس در حقیقت خمیازه پاسخی به نیاز فرد به هوای بیشتر است، نه دلیلی بر خواب آلودگی. خمیازه بی اختیار انجام می شود، زیرا در مغز ما مركزی است كه نفس كشیدنمان را تنظیم می كند. اگر مقدار زیادی گاز كربنیك در بدن ما باشد، این مركز فعال می شود و ما بی آنكه بخواهیم، نفس عمیقی كشیده و گاز كربنیك را هم بیرون می دهیم.
هر چند علل و چگونگی دقیق خمیازه كشیدن مشخص نیست، اما دیدن، شنیدن و یا حتی فكر كردن به خمیازه نیز می تواند آن را در یك فرد برانگیزد. زیرا نگاه كردن و شنیدن صدای خمیازه روی مغز ما اثر می گذارد و باعث خمیازه می شود. پیش از این تصور عمومی این بود كه ما تنها هنگام خستگی خمیازه می كشیم، اما ما موقع بیدار شدن از خواب و هوشیاری كامل نیز خمیازه می كشیم. امروزه می دانیم ریه ها مسئول سنجش میزان اكسیژن نیستند و از طرفی دیده شده كه حتی جنین انسان در شكم مادر با ریه های پر از آب خمیازه می كشد.

• لایک
امتیازات: ZOP

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس

دبیر زیست ما گفت یه سلول های عصبی هستن ک بش میگن سلول های آینه ای گمونم بد اون ها هر عملی میبنن انجاممیدن!خمیازه هم دلیلش اینه!

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از ElAhe.M :
دبیر زیست ما گفت یه سلول های عصبی هستن ک بش میگن سلول های آینه ای گمونم بد اون ها هر عملی میبنن انجاممیدن!خمیازه هم دلیلش اینه!

((مي بينن)) كه اصطلاح خيلي عاميانه ايه

ولي اين كه گفتي جالب بود

چجوري پيامو مي گيرن از بيناييمون؟ چجوري واكنش نشون مي دن؟ اينارم مي پرسي از كسي؟ ماهم حالا مي پرسيم اگه شد :D

• لایک
امتیازات: elahe

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من یادمه یه بار تو کلاس بودم.خمیازم گرفت.بعد به یکی از بچه ها نگاه کردم تا منو دید خمیازش گرفت.بعئ یکی دیگه رو دیدم اونم خمیازش گرفت بعد یه لحظه گیج شدم.تا دو سه دقیقه بعد فک کنم نصف کلاس خمیازه کشیدن(ببین درسه چقدر خسته کننده بود.)
این از همون دلیلی که دوستمون گفت نگاه کردن به خمیازه هم خمیازه میاره.
که علتش به نظرم اینه که وقتی یادهش میفتیم احساس میکنیم که الان بهش نیاز داریم.

goooogooooli

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران!
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست.........................دوستان می گن برو شیمی ولی من از شیمی بدم میاد!
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

شاید دلیلش بعد خواب این باشه:
اکسیژن به اندازه فعالیت بدن ونیاز بدن در خون موجود موقع خواب هم فعالیت بدن خیلی محدود وکم وقتی از خواب پامیشید چندین عضله وهمچنین فالیت مغزی وقلبی شما بیشتر می شه که به اکسژن بیشتری نیاز دارید وتا ترشح اریتروپویتین وساخت گلبول قرمز بیشتر برای حمل اکسیژن بیشتر زمان می بره که تو این فاصله به علت کمبود اکسیژن خمیازه می کشید برای دریاقت اکسیژن بیشتر.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از Lady Baran :
شاید دلیلش بعد خواب این باشه:
اکسیژن به اندازه فعالیت بدن ونیاز بدن در خون موجود موقع خواب هم فعالیت بدن خیلی محدود وکم وقتی از خواب پامیشید چندین عضله وهمچنین فالیت مغزی وقلبی شما بیشتر می شه که به اکسژن بیشتری نیاز دارید وتا ترشح اریتروپویتین وساخت گلبول قرمز بیشتر برای حمل اکسیژن بیشتر زمان می بره که تو این فاصله به علت کمبود اکسیژن خمیازه می کشید برای دریاقت اکسیژن بیشتر.

آره اینکه هست

ولی الان بحث سر اینه که چرا میبینی یکیو خمیازه می کشی؟ :-?

shadiiii

کاربر حرفه‌ای
شهر
میان2اب
دانشگاه
ارومیه-نازلو
رشته دانشگاه
دامپزشکی

من از علمی بودن حرفم مطمعن نیستم ولی میگم چون 20%حتما درسته مغز ما بعضی کارهارو که غیر ارادی هستن یه جورایی ذخیره داره بعد وقتی تو میبینی کسی خمیازه میکشه مغز تحریک میشه که اونکار رو انجام بده مثلا اگه یکی بدنشو بخاره یا از خارش حرف بزنه ممکنه بیشتر ما بدنمون بخاره بازم هست کارایی که بدن انجام میده
و نظریه خودمم اینه که مغز وقتی میبینه مغز یکی دیگه دستور خمیازه داده حسودی میکنه دستور میده که ماهم خمیازه بکشیم تا نشون بده که ماهم بلدیم از این کارا بکنیم :))

امیر حسین .

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راه دانش
شهر
میاندوآب

علت دقیقش تو یه کتابیه به نام 100 کار غیر ارادی از انتشارات مدرسه تو اون نوشتهه که یا شما خسته اید یا شما اکسیزن کم دارین یا این که میبینید اون یکی داره خمیازه میکشه شما هم میکشید این اخرش دیگه ندوستن چی بنویسند اینو نوشتن اما من فکر میکنم وقتی که ما خمیازه میکشیم طرف دیگه حسودیش میشه اونم میکشه =)) =)) =))

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

جالب بود حرفتون

ولی واقعا یکمش فکر می کنم برمی گرده به دلایل روان شناسی

مثل هر کار دیگه ای که فرد دیگه انجام می ده و ما هم دلمون می خواد

asghar shepeshu

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
نچ نچ

الان منم طی خوندن این تاپیک 8 تا خمیازه کامل و 4 نصفه نیمه کشیدم

• لایک
امتیازات: reza7

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

مثلا سر سفره تا میگی بهش که نمکدون رو بده اول رو ظرف خودش نمک میپاشه بعد میده =))

بالا