• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دلسوزی یا گداپروری؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

به گداهایی تو خیابونا کمک میکنین؟

• بله ، کمک مادی

رای‌ها: 9 28.1%
  • بله ، کمک غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • بله ، هم مادی هم غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • خیر

رای‌ها: 21 65.6%

• رای‌دهندگان
    32
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
هممون هر روز تو خیابون کلی گدا می بینیم. حالا گدایی اونجوری هم بی خیال شیم کلی بچه ی کم سن و سال می بینیم که دارن فال می فرشون و اوج ناراحتیش وقتیه که یه بچه رو در حال گریه کردن و مشق نوشتن می بینی که داره فال هم می فروشه.

بعضی ها مثل من می گن باید بهشون کمک کنیم. ما همه ادمیم. دل داریم. یکی از فرق های مهم انسان با حیوان میزان دلسوزیش هست. ولی بعضی ها می گن این کار گدا پروریه

خب دلم می خواد نظراتتون رو بشنوم.

صواع:
نظرسنجی قبلی:
FireShot_Screen_Capture_107_%D8%AF%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%B2%DB%8C_%DB%8C%D8%A7_%DA%AF%D8%AF%D8%A7_%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%9F_www_sampadia_com_forum_index_php_topic_75266_150_viewresults_html.png

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
پاسخ : دلسوزی یا گدا پروری؟

اگه اون کسی که داره گدایی میکنه بچه یا خیلی پیر باشه کمک کردن بهش گدا پروری نیست، چون اون فرد کار دیگه ای نمیتونه بکنه و تو میتونی با پولی که میدی شاید یکمی بهش کمک کنی. اگه طرف جوون یا میانسال باشه، میشه گدا پروری، چون میتونه به جای این که گوشه خیابون فال بفروشه بره یه کار بهتر واسه خودش پیدا کنه.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از پگاه :
اگه اون کسی که داره گدایی میکنه بچه یا خیلی پیر باشه کمک کردن بهش گدا پروری نیست، چون اون فرد کار دیگه ای نمیتونه بکنه و تو میتونی با پولی که میدی شاید یکمی بهش کمک کنی. اگه طرف جوون یا میانسال باشه، میشه گدا پروری، چون میتونه به جای این که گوشه خیابون فال بفروشه بره یه کار بهتر واسه خودش پیدا کنه.
حرف شما تا حد زیادی درسته. ولی شما همون جوون رو در نظر بگیرید. نه پول درست حسابی داره. نه احتمالا سواد درست حسابی داره . نه احتمالا ریخت و قیاقه ی درست حسابی داره. چه کاری می تونه برای خودش پیدا کنه؟!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

میتونه بره یه جا نگهبان، تمیزکار، آبدار چی بشه، میتونه بره شاگردی کنه، نقاش، بنا، کارگر، از این جور کار ها خیلی هست، کار هایی که به سواد نیاز نداشته باشه و مفید هم باشه. البته راحت نیست، بی کس و کار و بی پول باشی و انتظار داشته باشی بهت کار هم بدن ولی غیر ممکن هم نیست

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از پگاه :
میتونه بره یه جا نگهبان، تمیزکار، آبدار چی بشه، میتونه بره شاگردی کنه، نقاش، بنا، کارگر، از این جور کار ها خیلی هست، کار هایی که به سواد نیاز نداشته باشه و مفید هم باشه. البته راحت نیست، بی کس و کار و بی پول باشی و انتظار داشته باشی بهت کار هم بدن ولی غیر ممکن هم نیست
الان خیلی ادمای با سواد بی کارن! بعد این طرف که هیچی نداره می تونه کار پیدا کنه؟!!۱ شما جای مدیر یه شرکت باشید به یکی که سر و وضع درست حسابی نداره و پولی در بساط نداره شغل نگهبانی می دین انصافا؟!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

به نقل از پویا م :
الان خیلی ادمای با سواد بی کارن! بعد این طرف که هیچی نداره می تونه کار پیدا کنه؟!!۱ شما جای مدیر یه شرکت باشید به یکی که سر و وضع درست حسابی نداره و پولی در بساط نداره شغل نگهبانی می دین انصافا؟!

یکی از دلایلی که خیلی با سواد ها بیکارن اینه که هر کاری رو حاضر نیستن قبول کنن! طرف میگه کلی درس خوندم رفتم دانشگاه که حالا بیام زمین بشورم یا کارگری کنم؟!

سر و وضعش شاید مهم باشه ولی اینکه پول داره یا نه مهم نیست، چه فرقی میکنه واسه من ِمدیر؟ نگهبانی رو هم بگیم زیاده، بازم کلی کار هست...

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از پگاه :
یکی از دلایلی که خیلی با سواد ها بیکارن اینه که هر کاری رو حاضر نیستن قبول کنن! طرف میگه کلی درس خوندم رفتم دانشگاه که حالا بیام زمین بشورم یا کارگری کنم؟!

سر و وضعش شاید مهم باشه ولی اینکه پول داره یا نه مهم نیست، چه فرقی میکنه واسه من ِمدیر؟ نگهبانی رو هم بگیم زیاده، بازم کلی کار هست...
یارو وسط تهران به این بزرگی که پول کارت تلفن هم نداره. کفش و لباس درست حسابی هم نداره(که البته خیلی مهم نیست) چه جوری باید این شغل ها رو بگرده پیدا کنه؟!! در ضمن کلی ادم دیگه هستن که وضعیتشون از این بهتره و می تونن به جای این تو اون کار استخدام شن.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

به نقل از پویا م :
یارو وسط تهران به این بزرگی که پول کارت تلفن هم نداره. کفش و لباس درست حسابی هم نداره(که البته خیلی مهم نیست) چه جوری باید این شغل ها رو بگرده پیدا کنه؟!! در ضمن کلی ادم دیگه هستن که وضعیتشون از این بهتره و می تونن به جای این تو اون کار استخدام شن.

مگه واسه گدایی خیابونا رو متر نمیکنه هر روز؟ حتی پاتوقش یه خیابون خاص هم که باشه صبح تا شب لااقل 30 بار میره تا ته و برمیگرده، به جاش همین مسافت رو بره یکم این ور اون ور بگرده دنبال کار.

همیشه یه سری هستن که بهترن.... میتونه به حقوق کمتر قانع باشه. اونی که قراره استخدام کنه احتمالا جنبه های مالی شو هم در نظر میگیره.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من هرگز به هیچ گدایی پول نمیدم هیچ جوره. این کار دقیقا گداپروریه.

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی کار های شرافت مندانه تری هست جای گدایی!
وقتی میان سراغ گدایی یعنی علاوه بر فقیری، به شدت تنبل و همون هلو برو تو گلو...
واسه آقایون که شهرداری محل اسکان گذاشته جمع میکنه میتونن هم مستقر شن هم کار کنن....

*M.M*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

.

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

اگه یارو پیر بو یا توانایی کار نداشت و واقعا دیدم مستحقه بهش یه کمیک میکنم وگرنه به هیچ وجه

بره کار کنه پول دربیاره

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نظر من اصلا نباید به بچه ها پول داد.اگه بهشون پول بدی دیگه عمرا برن سراغ یه کاری!خب جوونن برن یه جا کارکنن بهتر از اینه که گدایی کنن یا آدامس بفروشن.شده جارو بکشن توی یه مغازه..بعدا کم کم از صاحب کارشون چیز یاد میگیرن و...
××××××××××××××××
یه پسربچه بود نزدیک خونه ما کفش واکس میزد و نقاشی میکشید همه هم نقاشی هاشو میخریدن!آخر سرم یکی بردش مدرسه ثبت نامش کرد(بس که با استعداد بود)

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از پگاه :
ولی یه مشکلی هست، اون هم اینه که تقریبا تمام بچه هایی که گدایی می کنن تحت کنترل یک باند یه یک گدای بزرگتر هستن و نهایتا هم این پول رو به اونا میدن! یا مثلا یه بابای معتادی داره که میره پولشو میده به اون - ولی از طرفی معمولا این بچه ها در صورت نفروختن همه چیزایی که دارن، تنبیه وحشتناکی میشن و اگه جنس ها رو نفروشن خیلی وقتا بخاطر این که آخر کار یک مقداری پول ببرن دست به دزدی و اینها میزنن - چکار باید کرد؟

آدمهای پیری که میان گدایی هم تقریبا بیشتر از 80% شون (پروندم) پولشون از پارو بالا میره، و اگه آدم شرافت مندی واقعا احتیاج داشته باشه هیچوقت حاضر به گدایی نمیشه! مگر این که کلا آبرو و اینا سرش نشه یا مثلا مشکل روانی داشته باشه و از این چیزا

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

ببینین بسته به اینه کــه یارو چجــور آدمی باشه . بعضیا 17-18 سالم نــدارن متکــدین ! چه مسخــره بازی ایه ! یا یارو معــتاده !
گرچه دین گفته به متکدیاپول بدین دروغ گفتن پای خودشون . بنظر من اگــه یارو واقعا نتونست ( جسمی ) ، عب نداره

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

خوب این کاملاً واضحه که باید شرایط طرفو ببینید.مثلاً در مورد اون بچه معلومه باید کمک کرد.(البته اگه کسی مجبورش نکرده باشه.)
ولی اگه یه مرد یا یه زن که توانایی کار کردن داره ،داره گدایی میکنه نباید کمک کرد.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از محمّد :
من هرگز به هیچ گدایی پول نمیدم هیچ جوره. این کار دقیقا گداپروریه.
خب می خوای بذاری یارو از فقر و گشنگی بمیره؟ اینجوری نمی شه که.

دوستان یه نکته ای. شما نمی تونید ثابت کنید که طرف پولش از پارو داره می ره بالا یا واقعا اه در بساط نداره. با همچنین شرایطی به نظرم نظر پگاه نظر کاملا مناسبیه. اون بچه یا پیرمرد رو شما نمی تونید ثابت کنید پولش از پارو بالا می ره یا واقعا اه در بساط نداره. پس بهتره مبنا رو بر نداشتنش بذاریم و کمکش کنیم. ولی اون جوون چه واقعا فقیر باشه چه نباشه به قول پگاه می تونه کاری برای خودش دست و پا کنه.

85050093

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین اصفهان

من شخصا بی اختیار به این بچه ها کمک می کنم.آخه بچه بیچاره اگه گدایی نکنه که باید کار کنه و کار واسه یه بچه خیلی سخته.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

به نقل از GCD :
ولی یه مشکلی هست، اون هم اینه که تقریبا تمام بچه هایی که گدایی می کنن تحت کنترل یک باند یه یک گدای بزرگتر هستن و نهایتا هم این پول رو به اونا میدن! یا مثلا یه بابای معتادی داره که میره پولشو میده به اون - ولی از طرفی معمولا این بچه ها در صورت نفروختن همه چیزایی که دارن، تنبیه وحشتناکی میشن و اگه جنس ها رو نفروشن خیلی وقتا بخاطر این که آخر کار یک مقداری پول ببرن دست به دزدی و اینها میزنن - چکار باید کرد؟

آدمهای پیری که میان گدایی هم تقریبا بیشتر از 80% شون (پروندم) پولشون از پارو بالا میره، و اگه آدم شرافت مندی واقعا احتیاج داشته باشه هیچوقت حاضر به گدایی نمیشه! مگر این که کلا آبرو و اینا سرش نشه یا مثلا مشکل روانی داشته باشه و از این چیزا

دقیقا، بچه ها اصلا کلا فرق میکنه وضعیتشون... بهشون پول بدی ، در واقع پولتو دادی به یکی دیگه درردی از این بچه دوا نمیشه، ندی هم از یه طرف دیگه...

به نظر من کسی که گدایی میکنه از همون اول شرافت رو میبوسه میذاره کنار...

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

میگین چیکار کنن
من که گفتم!
اول اینکه اکثر این گدا ها شهرستانین!
تشریفشون رو ببرن شهر خودشون، مسلما وضع بهتری دارن تا بمونن اینجا!
بعد اینکه شهرداری و پلیس کلی تدارکات دیده واسشون!
شما دم اوین دیده باشین یه خوابگاه دارن!
اما چرا باز ترجیح میدن گدایی کنن؟
چون مردم دلرحم و گاهی ناراحت ما انقدر به اینا پول میدن که حقوق خوبی دارن!

بالا