• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تحریم (آرشیو)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
خب من بعد از اينكه توي خيلي از سايت ها به اين جمله برخورد كردم كه "اين سرويس در كشور شما قابل ارائه نيست" و خيلي از صنايع رو ديدم كه يه سري مواد اوليه شون رو نميتونن از طريق قانوني تهيه كنن، بسيار بسيار به اين فكر فرو رفتم كه اين تحريم هايي كه الان عليه ايران هست، چه تاثيراتي ميتونن داشته باشن روي اقتصاد كشور.

لطفا نظراتتون رو با دليل منطقي بگين.

آيا اين تحريم ها باعث عقب افتادن ما ميشه؟
ممكنه از اين تحريم ها استفاده ي خوب بكنيم؟
الان چيكار ميتونيم بكنيم با اين اوضاع؟
و...

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
پاسخ : تحریم (آرشیو)

1-در مورد صنعت هوایی که یک کوچولو اطلاعات دارم بگم که تحریم روی این صنعت تاثیر تخریبی زیادی دارد!
فکر کنم این رو همه می دانند که ایران تنها اجازه دارد که هواپیماهایی رو دست اول خریداری کنه که فقط 10 درصد قطعات اون آمریکایی باشه و در غیر اینصورت اون هواپیما رو نمیشه خرید!و اگر هم خریداری بشه نمیتونه پرواز کنه...! :|
یک مورد دیگر این که ایران در خرید قطعات نو هواپیما تحریم نیست اما عملا نمیتونه خریداری کنه چون بانکهای خارجی امکان تبادل پول را برای شرکتهای شناخته شده ایرانی که شرکتهای هواپیمایی هم جزو آنها هستند فراهم نمی کنند!
و اما راهکارهایی که شرکتهای هواپیمایی ایرانی استفاده می کنند عبارت اند از خریداری هواپیماهای قدیمی و باز کردن قطعات آنها!! یا خرید هواپیماهای دست دوم با هزاران دوز و کلک مثل تاسیس شرکتهای دروغین آفریقایی و .. !
که این راهکارها هم گاه با شکست رو برو میشه و زیان زیادی رو به شرکنت وارد می کنه!
3- در مورد صنعت هوانوردی فکر کنم اصلا نمیشه استفاده ی خوب کرد! ( صنایع دیگر را اطلاع ندارم! ; )D

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

ميگم خب چرا خودمون نميتونيم توليد بكنيم؟؟
مگه اين همه مهندساي هوافضا و ... نداريم؟ اينقدر تكنولوژيش غير قابل دسترسه كه فقط مجبوريم بخريمش؟؟؟

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

شاید حرفی که زدید به این موضوع شبیه باشه ...
پدر من که از مسیولای شرکت لاستیک دنا هست میگن که :
دولت به مردم گفته که لازم نیست لاستیک ها ی گرون داخلی رو بخرید ، ما در آینده خودمان از چین و کشور های دیگه با نصف قیمت وارد می کنیم ...!!!!، فروش لاستیک پایین اومده و خب شرکتی با این عظمت و 1000 تا ( نمی دونم شاید 2000 تا!) کارگر در معرض بیکاری اند ....
حالا ما قضاوت رو به شما می سپاریم ...

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

اين دقيقا ارتباطش با تحريم چي بود؟؟؟

اگه منظورتون اين بود كه مثلا دولت نميزاره يا حمايت نميكنه از توليد داخلي، كه خب در اين مورد حرفتون كاملا رد شدست. توي چيزي مثل لاستيك،نه تحريمي هست نه .... اما مثلا براي هواپيما، واقعا هيچ دولتي چنين حماقتي نميكنه بگه شماها توليد نكنيد، ما با وجود تحريم، ميريم پدر خودمونو در مياريم يه جوري وارد ميكنيم!!

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

اگر بخوایم بدون تحریم فکر کنیم و تصور کنیم مانعی به نام تحریم وجود نداره چرا قابل دسترسی همانطور که برزیل الان هواپیمای خیلی با کیفیت تولید می کنه! <D=
ولی الان آره تقریبا خیلی غیرقابل دسترسه! :D
اولا تا آنجا که من اطلاع دارم ما مهندس هوافضا در آن حد زیاد نداریم! و تحصیل مهندسی هوافضا در خارج از کشور و دانشگاه های برتر هم برای ایران تحریمه! :D پس تولید علم به کندی پیش خواهد رفت!
دوما ما زیرساختهای تولید هواپیما رو به هیچ وجه نداریم! احتمالا می دونی که همان آلیاژ تیغه ی موتور خودش یک صنعت خیلی پیچیده ای داره و ما با این وضعیت زیرساخت های صنایع فلزی که داریم حالا حالا ها نمیتونیم به اون نزدیک بشیم! حالا قسمتهای دیگر موتور بماند...! #S-:
پس راه حل اینه که ما بیایم از مونتاژ و همکاری در تولید شروع کنیم بعد به سمت تولید بومی پیش بریم که اون هم با وجود تحریم نمیشه! :D

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از Hespride :
ميگم خب چرا خودمون نميتونيم توليد بكنيم؟؟
مگه اين همه مهندساي هوافضا و ... نداريم؟ اينقدر تكنولوژيش غير قابل دسترسه كه فقط مجبوريم بخريمش؟؟؟
دوست عزیز من جواب این سوال شما رو دادم .... فکر کنید ارتباطشو می فهمید ....

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از arman aria :
دوست عزیز من جواب این سوال شما رو دادم .... فکر کنید ارتباطشو می فهمید ....

بله. بنده هم عرض كردم جوابتون رو!

به نقل از جوجه اردک زشت :
اگر بخوایم بدون تحریم فکر کنیم و تصور کنیم مانعی به نام تحریم وجود نداره چرا قابل دسترسی همانطور که برزیل الان هواپیمای خیلی با کیفیت تولید می کنه! <D=
ولی الان آره تقریبا خیلی غیرقابل دسترسه! :D
اولا تا آنجا که من اطلاع دارم ما مهندس هوافضا در آن حد زیاد نداریم! و تحصیل مهندسی هوافضا در خارج از کشور و دانشگاه های برتر هم برای ایران تحریمه! :D پس تولید علم به کندی پیش خواهد رفت!
دوما ما زیرساختهای تولید هواپیما رو به هیچ وجه نداریم! احتمالا می دونی که همان آلیاژ تیغه ی موتور خودش یک صنعت خیلی پیچیده ای داره و ما با این وضعیت زیرساخت های صنایع فلزی که داریم حالا حالا ها نمیتونیم به اون نزدیک بشیم! حالا قسمتهای دیگر موتور بماند...! #S-:
پس راه حل اینه که ما بیایم از مونتاژ و همکاری در تولید شروع کنیم بعد به سمت تولید بومی پیش بریم که اون هم با وجود تحریم نمیشه! :D

خب راه حل؟؟
الان چيكار كنيم دقيقا؟

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

خب راه حل؟؟
الان چيكار كنيم دقيقا؟
فکر کنم نتیجه ی پست قبلیم مشخص بود!!
یا با اتوبوس سفر کنیم! ( یا قطار!!! (; :-$ )
یا کاری کنیم تحریم برداشته بشه!( با این وضعیت غیر ممکنه!) :D
یا همینجوری سر کنیم و با سیلی صورت هواپیمهامون رو سرخ کنیم!! :D
اما در مورد صنایع دیگر فکر کنم راه حل باشه! :)

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---&gt; بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

خيلي تحريما باعثه پيشرفت ميشن خيلي جاها تحريم باعث خودكفايي يه كشور تو يه سري زمينه بوده توجه به نيروي داخلي زياد ميشه و باعث ميشه مسئولين بيشتر به فكر بيفتن
كلا مردم تنبلن تا يه جايي به خودشون بيان
ولي الان مثلا گفتن تو بنزين خودكفا شديم دوتا جنبه داره 1 اينكه باعث شد برن دنبالش يني حداقل يه حركتي رخداد 2 با اين همه بنزين مفت نمي ارزه بدردنخوره يني درست كارشون انجام ندادن
اگه درست انجام بشه تو خيلي از زمينه ها مثبته
به قوله يارو نبايد تحت تاثير فضاي رواني که تحريم کنندگان به دنبالش بودند قرار بگيريم
اگه قرار بگيريم ميشه بالايي ها ميگيم ما نميتونيم در نتيجه واقعا نميتونيم و...

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

آفرين
دقيقا همينه!

اتفاقا مويد حرف خانم آبجي! همين ژاپن خودمونه!! :D
بعد از جنگ جهاني، ژاپن خودش خودش رو تحريم كرد و 7 سال همه ي واردات رو محدود كرد! و همين الان هم تحليل گر هاي اقتصادي و سياسي، پيشرفت ژاپن رو مديون اون تحريم ميدونن!!

به نظرم وجود فشار، باعث پيشرفتاي خوبي ميشه. مخصوصا در مورد ايرانيا كه تا زور بالاي سرمون نباشه كار نميكنيم :D

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

خب گفتم شاید اینجا سمپادیاست شاید بشه یک جور متفاوت از رسانه های داخلی بحث کرد اما...
فکر کنم نه الان زمان جنگ جهانی باشه نه ایران ژاپن باشه نه مردم ایران ژاپنی باشن!
ژاپن خودش قبل از جنگ جهانی جزو قدرتهای برتر بود خودش صاحب فناوری بود ناوشکن، هواپیما، زیردریایی کاملا بومی که خودشون جزو فناوری های بسیار پیچیده بودن. بعد از جنگ درسته کل صنایع از بین رفتن اما این ظاهر بود اصل قضیه که پایه علمی و دانشگاه هاش بودن دوباره ژاپن رو ساختن!
من نمی دونم این قضیه ۷ سال تحریم واقعی یا از همون افسانه هاست! کشوری که اشغال شده نابود شده چطور می خواد بدون یک سری واردات پیشرفت کنه؟ چطور می خواد مردم گرسنش رو سیر کنه و...
اما ایران کدام ویژگی ژاپن رو داره که باهاش مقایسه می شه؟ دانشگاه های برتر؟
توان علمی بالا؟
الان ۲۰۱۱ هستیم در ایران با فرهنگ و دولتمردان ایرانی! نه ۱۹۴۵ و ژاپن...

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

ببين، ژاپن يه مثاله!
مثال اينكه يه ملت اگه بخوان، ميتونن!

شايد خيلي پيشرفتا دروغ باشه، اما خوبه كه منصف باشيم. همينجوري نگيم كلا ايران هيچ پيشرفتي نداشته. وقتي يه نگاهي بكنيم ببينيم از سال 57 كه انقلاب شد، چي داشتيم، بعد هم كه واردجنگ شديم، همونايي هم كه داشتيم از دست داديم. حالا از 68 تاحالا توي اين 20 سال چقدر پيشرفت كرديم؟؟؟

ايران ژاپن نيست، مردم ژاپن روزي 12 ساعت كار ميكنن،مردم ژاپن سرانه ي مصرف نونشون ده ها كليوگرم بالاتر از مصرف جهاني نيست و آخرش وقتي قيمتش بره بالا كل مملكتشون رو منكر نميشن! مردم ژاپن نميشينن از صبح تا شب آرزو كنن كه اي كاش بتونن يه جوري برن يه كشور پيشرفته ي خارجي تا بتونن راحت زندگي كنن،ملت ژاپن توي كشورشون كار كردن!
همين
فقط كار!!!

ما هم اگه بخوايم، ميتونيم كار كنيم! تا الان كم پيشرفتايي نداشتيم، اين همه فناوري كه ميگن كاملا بومي هست، فرض بگيريم 90% از اينا دروغه و همش خارجيه، اون 10% چي؟؟
من ميگم ممكنه كه بر اثر فشار، تحركي شكل بگيره!

ميشه به جاي غر زدن، رفت و كار كرد. مثل همين قضيه هدفمند كردن، همه ملت غر ميزنن، اما حالا كه به زور گرون شدن ، ديگه حواسشون هست چجوري مصرف ميكنن!

اما ما چيكار بلديم؟
ميشينيم و فقط غر ميزنيم :D

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz

این یه بعد قضیه است ،
چیزی کهخودم تجربه کردم اینه که جماعت ایرانی تا بالای سرشون زورنباشه هیچ کاری انجام نمی دن ، حتما باید به غیرتشون بر بخوره تا شاید به فکر بیفتن!
ببین ما ایرانیا یهبار چوب خوردیم بایدیهباردیگه هم حتماچوببخوریمتاشاید آدم بشیم ! همین روسیه ، کم توتاریخ خیانت بهمون نکرده اما ..
بعدشم دلیل پیشرفت زاپن هم همکاریشونبا همدیگ هستش درواقع همشون ارتباط اجتماعی بالایی دارن اونجا ارتباط اجتماعیه که حرف می زنه
ولی تو ایران چی ؟ وارد یه مغازه ی ساده به عنوان کوچکترین واحد تجارت میشی ، کلن ارتباط اجتماعی رو میبینی ، :rolleyes: ما ایرانیا هوشو داریم اما ما بقی رو بهمون یاد ندادن ( اکتسابی)
آمریکاخیلیم بدی کرده باشه ، حداقل این تحریماش یه ذره به درد بخور بود. نمی گم خیلی پیشرفت کردیم ( پیشرفت ما فقط بین 4 تا کشور عربی خلاصهمیشه) :| حداقل اینه که نسبت بهزمان جنگ که کره برامون وانت درست می کرد ماهم می خریدیم اما قطعه ای که وقتی ماشین خرابمیشد نیازبود ، روبهمون نمی داد ، بهتر شدیم

من به شخصه فکرمی کنم دلیل پیشرفت ما محدود به این چیزاست اینه که جامعه یما از همه ی قواش استفادهنمی کنه ، زنامون که فقط بچهداری بلدن ، نصف مردامون هم که معتادن ، یه جمعیت خاص هم پیدامیشه کهاونا هم وقتی این وضیت رومی بینن میرن خارج ، خب دیگه چیزی باقی نمیمونه ( فقط یه مثال بود )
مثلا اگه آموزش پرورشمون فکر می کرد ، طرز فکر این دخترا رو عوضمیکرد الان جامعمون دو قدم جلوتر بود ، اگه حداقل دبستان رو رایگان کرده بود حالا دبستان همنمیگیم اول دوم دبستان اگه رایگان بود الان خیلی جلوتر بودیم !
اگر و اگر ....
همش اگرو اگر .... :|

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---&gt; بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از جوجه اردک زشت :
خب گفتم شاید اینجا سمپادیاست شاید بشه یک جور متفاوت از رسانه های داخلی بحث کرد اما...
فکر کنم نه الان زمان جنگ جهانی باشه نه ایران ژاپن باشه نه مردم ایران ژاپنی باشن!
ژاپن خودش قبل از جنگ جهانی جزو قدرتهای برتر بود خودش صاحب فناوری بود ناوشکن، هواپیما، زیردریایی کاملا بومی که خودشون جزو فناوری های بسیار پیچیده بودن. بعد از جنگ درسته کل صنایع از بین رفتن اما این ظاهر بود اصل قضیه که پایه علمی و دانشگاه هاش بودن دوباره ژاپن رو ساختن!
من نمی دونم این قضیه ۷ سال تحریم واقعی یا از همون افسانه هاست! کشوری که اشغال شده نابود شده چطور می خواد بدون یک سری واردات پیشرفت کنه؟ چطور می خواد مردم گرسنش رو سیر کنه و...
اما ایران کدام ویژگی ژاپن رو داره که باهاش مقایسه می شه؟ دانشگاه های برتر؟
توان علمی بالا؟
الان ۲۰۱۱ هستیم در ایران با فرهنگ و دولتمردان ایرانی! نه ۱۹۴۵ و ژاپن...
ببينيد شما يه ذره با غرض هم داريد برخورد ميكنيد
من نه كاراي داخليو نه اخباره داخليو تائييد ميكنم چون بيشترش تخيلاته مسئولينه
ولي ميگم خب اگه كلا همه بخوان بگن كه ما شرايطشو نداريم پس اين شرايط كي بوجود مياد اتفاقا اينكه ميگيد ما با ژاپن قابله مقايسه نيستيم درست ولي تا كي؟و بعدش كه ميگيد ما شرايطه ژاپنو نداريم كه بخوايم مقابله تحريم وايسيم اون موقع بعده جنگ بوده و ژاپن نميتونسته به داشته هاش اونقد تكيه كنه كه ميشه گفت شرايطش بيتر شبيه به ما ميشه چون بعده جنگ بود و اين يني هيچي
افسانه هم نيست اتفاقا من رو مثاله ژاپن اين حرفو زدم ولي مثالو نياوردم كه جنابه پاييني اوردن

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از Hespride :
آيا اين تحريم ها باعث عقب افتادن ما ميشه؟
به شدت ! مثلا تو پروژه پارس جنوبی قطر که آمریکایی ها اومدن براش سه سوته میدان گازی زدن داره از این منبع مشترکمون همینطوری برداشت میکنه و ما چون تجهیزاتشو نداریم همینطوری موندیم تا وقتی تموم شه ~X(

به نقل از Hespride :
ممكنه از اين تحريم ها استفاده ي خوب بكنيم؟
معتقدم هر سنگی که جلوی پامون میفته شروع یک پیشرفت میتونه باشه !
مطمئننا اگه تحریم های مایکروسافت نبود کسی به فکر سیستم عامل ملی و این حرفا نبود ! درواقع بزرگترین مزیتش همون خودکفاییه که چون خیلی طولانی میشه یکم ضربه میزنه به کشور و بعدش درست میشه

به نقل از Hespride :
الان چيكار ميتونيم بكنيم با اين اوضاع؟
و...
ماشالله چیزی که زیاد داریم تو ایران تاجر زرنگه !
طرف تو بازار تهران میگفت کافیه به من اجازشو بدن براشون سه ساعته قطعه بوئینگ وارد میکنم :D
ما نمیتونیم با اصل تحریم کاری کنیم چون واقعا تحریمیم ! ما باید یه جوری تحریمارو دور بزنیم مثلا از طریق واسطه که اون هم دردسر داره هم هزینه تمام شدش سنگینتر میشه

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

طرف تو بازار تهران میگفت کافیه به من اجازشو بدن براشون سه ساعته قطعه بوئینگ وارد میکنم پوزخند
صد در صد ایشون داشتند خالی می بستند!! :))
اگر مشناسیش آدرس مغازشو بده من خودم براش اجازه جور می کنم! :))
ماشالله چیزی که زیاد داریم تو ایران تاجر زرنگه !
همین تاجرهای به قول شما زرنگ به قول ما دلال نامرد هستند! :|

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

به نقل از Dr.Eniac :
طرف تو بازار تهران میگفت کافیه به من اجازشو بدن براشون سه ساعته قطعه بوئینگ وارد میکنم :D
ما نمیتونیم با اصل تحریم کاری کنیم چون واقعا تحریمیم ! ما باید یه جوری تحریمارو دور بزنیم مثلا از طریق واسطه که اون هم دردسر داره هم هزینه تمام شدش سنگینتر میشه

بحث باید دارای هدف باشه ، وگرنه هرچیزی میتونه بحث ایجاد کنه !! خب این نقل حضرتعالی منبع موثق ِش کو ؟! :D

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از marlik :
بحث باید دارای هدف باشه ، وگرنه هرچیزی میتونه بحث ایجاد کنه !! خب این نقل حضرتعالی منبع موثق ِش کو ؟! :D

اگه جمله اولمو میگی که واقعا ببخشید ، از نامبرده که توی مهمونی بود نه فیلم گرفتم نه صداشو ضبط کردم که به شما ارائه کنم !

قسمت دوم هم کاملا نظر شخصیه ! فکر نمیکنم برا نظر شخصیم احتیاج داشته باشم که به هرکسی منبع نشون بدم ، چون برای اثباتش بجز فکر کردن به چیز دیگه ای نیاز نیست !

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

چرا شماها اینقدر غیر منصفین؟به نظر من تحریما اثر بدی داشته...ایران شده مثل بدن انسان،ولی بدون انزیم!یعنی همه ی کارا انجام میشه،به پیشرفت هم خواهیم رسید،ولی سرعتش کافی نیست و وقتی به یه چیز میرسیم که دیگه خیلی دیره و کشور مرده و مردم برای نجات خودشون،فرار رو بر قرار ترجیح دادن! ~X( ~X(

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا