• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تنفس

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز
سلام دوستان !
یک سوال داشتم اینکه تنفس چه نوع تغییر شیمیایی هست ( گرماگیر یا گرماده ) البته می دونم سوال شیمی هست اما کتاب فیزیک از اول سال اول راهنمایی خیلی روش مانور داده ، ( خب البته به تولید انرژی هم که ربط دارد ، خیلی به فیزیک مربوط میشه )من خودم می دانم که عمل تنفس باید گرماده باشد و طبق واکنش های شیمیایی انرژی غذا به وسیله ی اکسیژن آزاد میشه اما به نطرم درست نیست ... خب استدلالم تو این مورد کمه اما طبق یک مشاهده ی شهودی می گم که وقتی ما دستمان رو جلوی دهانمان بگیریم و بعد هوا را تنفس کنیم ( دم ) در دستمان احساس سرما می کنیم وقتی هم هوا راباز می گردانیم دستمان گرم می شود . یعنی به نظر من دم و بازدم تفاوت دارند ، اگر اشتباه می کنم می توانید بگویید چرا ؟
از توجه شما متشکرم h-:

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز
پاسخ : تنفس

به نقل از arman aria :
سلام دوستان !
یک سوال داشتم اینکه تنفس چه نوع تغییر شیمیایی هست ( گرماگیر یا گرماده ) البته می دونم سوال شیمی هست اما کتاب فیزیک از اول سال اول راهنمایی خیلی روش مانور داده ، ( خب البته به تولید انرژی هم که ربط دارد ، خیلی به فیزیک مربوط میشه )من خودم می دانم که عمل تنفس باید گرماده باشد و طبق واکنش های شیمیایی انرژی غذا به وسیله ی اکسیژن آزاد میشه اما به نطرم درست نیست ... خب استدلالم تو این مورد کمه اما طبق یک مشاهده ی شهودی می گم که وقتی ما دستمان رو جلوی دهانمان بگیریم و بعد هوا را تنفس کنیم ( دم ) در دستمان احساس سرما می کنیم وقتی هم هوا راباز می گردانیم دستمان گرم می شود . یعنی به نظر من دم و بازدم تفاوت دارند ، اگر اشتباه می کنم می توانید بگویید چرا ؟
از توجه شما متشکرم h-:
کسی چیزی در این باره نمی دونه واقعا"؟

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

دوست عزیز اگه منظور شما پاسخ به سوال من که "کسی چیزی نمی دونه؟ " نه ، بود یعنی اینکه شما چیزی نمی دونید در این صورت باید مثبت می دادید یعنی اینکه : بله من چیزی در این باره نمی دونم . اگر هم منفی دادن شما به این خاطر بود که یعنی " خیر من چیزی در این باره می دانم ." پس بهتر نبود پست می دادید ؟

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

nima-m شما دیگر چرا منفی می دهید ؟ خب مگر من چه حرفی زدم ؟ :( من فقط گفتم کسی چیزی نمی دونه که جواب نمی ده و اگر می دونه بگه منفی نده ...

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

به طور مستقیم نمیدونم تنفس چیه، اما از راه زیستی این استدلال منه:
تنفس باعث ورود اکسیژن به درون بدن میشه،
این اکسیژن در سلول ها تبدیل به انرژی میشه،
پس میتونیم تنفس رو انرژی زا بگیم!
اما آخه عملی وابسطه به کلی چیز دیگس!
فکر نکنم بشه گفت گرما آزاد میکنه یا نه! :-?چون مثلا علت گرمی هوای خروجی میتونه عبور از مجاری تنفسی باشه.
(من نمیگم استدلالم درسته ها! :D صرفا نظرمو گفتم)
(دلیل منفی من دوباره تعداد پست ها بود!)

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب من تا یه حدی از حرف شما رو قبول دارم ؛ در واقع اینکه تفس در داخل بدن یه تغییر گرماده هست ( خب چیزی که تو خیلی از کتاب ها از جمله کتاب فیزیک از اول سال اول راهنمایی نوشته ) .
پس تقریبا" میشه گفت شکی درش نیست که بدن از راه تنفس انرژی لازم برای متابولیسم بدن رو تامین می کنه. اما خب این چیزی که گفتید واسه ی اینکه از مجاری عبور میکنه ، خب ممکنه در اثر اصطکاک به مقدار خیلی کم ( خیلی خیلی کم ) هوا گرم بشه ولی خب اونقدر زیاد نیست که اینطور صریح قابل حس کردن باشه ... ( تازه ضریب اصطکاک هوا هم خیلی پایینه . )
معلم شیمی ما بهمون گفت (؟) که فقط باید یه تغییر گرماده در نظر بگیریم تنفس رو .ولی من کاملا " باهاش موافق نیستم خب همونطور هم که تو پست های قبلی نوشتم ، ( صرف نظر کنید کلا" از فیزیکی و شیمیایی بودن تغییر ) باید دم و بازدم رو اینجا از هم متمایز کنیم ، تنها مدرکم واسه حرفم هم یه مشاهده ی شهودی هست . شما اگه دستتون رو جلوی دهنتون بگیرید ، هنگام بازدم دستتان گرم می شه ولی هنگام دم به مقدار خفیف احساس سرما می کنید تو دستتان . ( من خودم اصلا" مطمین نیستم که که دلیل این سرمای خفیف صرفا" گرماده و گرماگیر بودن دم و بازم است خوب مثلا" شاید یکی از دلایلش رطوبت دستمان باشه که هنگامی که ما هوا رو فرو می بریم ، یه جورایی حالت تبخیر رو هم داشته باشه و متعاقبا" چون تبخیر گرماگیره ، باعث بشه احساس سرما کنیم ، اسدلال این حرفم هم این بود که وقتی ما دستمان رو خیس می کنیم ، سرما را بهتر احساس می کنیم . ( واقعا" نمی دونم ) :-?

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

1 ببینید چرا موافقین منفی میدین؟ :D

2.علت خنکی هوا هنگام دم، مکشه!
علت گرم بودن هم موقع بازدم، عبور از مجاریه تنفسیه، چون مجاری هم گرم ترن هم مرطوب.

حرف معلموت فکر میکنم درسته!
چون منم گفتم که، O2 تو یه سری واکنش های انرژی زا شرکت میکنه!

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

من که همچین چیزایی رو تو حرفای شما ندیدم و در ضمن
مکش چیه ؟ ( خب نمی دونم :-[ )
حرف شما رو هم به علت عبور از مجاری تنفسی کاملا" نمی تونم قبول کنم . اگه میشه توضیح بیشتر .

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از panther :
چون مثلا علت گرمی هوای خروجی میتونه عبور از مجاری تنفسی باشه.
ببینید مثلا جارو برقی هوا و آشغال هارو میکشه تو، پس عمل مکش انجام میده! ما هم هوا رو میکشیم تو .
مجاری تنفسی ما ، همینطور داخل بدن به مراتب گرم تر از بیرونه،
با لایه موکوزی هم پوشیده شده که مرطوب باشه!
دلیلش یادم نیست اما هوا وقتی وارد بدن ما میشه باید گرمتر باشه!

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

اوه آره حرفی که زدید درسته اما امکان داره این رو با تغییرات گرماده و گرماگیر توجیح کنیم ؟

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

:-?
آره دیگه!
واکنش آزاد شدن ای تی پی انرژی زاست!
اما من اطلاع ندارم تنفس به طور مستقیم انرژی زاست یا نه! :)

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

یک سوال ای تی پی چیه ؟

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

ATP
آدنین تری فسفات،
زیست سال دوم توضیح داده!
منبع انرژی برای بدنه
انرژی ATP رو به ADP
یعنی یه فسفات کم میکنه و انرژی بدست میاره.

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از arman aria :
دوست عزیز اگه منظور شما پاسخ به سوال من که "کسی چیزی نمی دونه؟ " نه ، بود یعنی اینکه شما چیزی نمی دونید در این صورت باید مثبت می دادید یعنی اینکه : بله من چیزی در این باره نمی دونم . اگر هم منفی دادن شما به این خاطر بود که یعنی " خیر من چیزی در این باره می دانم ." پس بهتر نبود پست می دادید ؟
منفی من برای این بوده که حتما با پنتر موافق بودم. همچنین با این که منفی یا مثبت دادن کسی رو بهش گیر بدید رو من باهاش مخالفم. واقعا برای مثبت گرفتن با کلی فیلتر شکن و بساط میای تو سایت؟؟ بیخیال بابا.

• شروع کننده موضوع

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از nima-m :
منفی من برای این بوده که حتما با پنتر موافق بودم. همچنین با این که منفی یا مثبت دادن کسی رو بهش گیر بدید رو من باهاش مخالفم. واقعا برای مثبت گرفتن با کلی ف****ر شکن و بساط میای تو سایت؟؟ بیخیال بابا.
خب اگر به خاطر اون دلیلی که شما گفتی بخواهم بیام تو سایت ، واقعا" آدم ضعیف النفسی هستم. موضوع خانم پنتر هم کلا" فرق می کنه . اگر تو تاپیک " یه چیز جالب " رفته باشید که می دونم رفتید متوجه میشید ایشون واسه یه چیزای الکی تر به من گیر داده بودند و من فقط همیشه با اشخاص اون طور که با من رفتار می کنند ، رفتار میکنم. منفی یا مثیت گرفتن هم تو سایت فقط یه قرارداد واسه اینه که بدونیم دیگران درباره ی نظر ما چی فکر می کنند . ما نمی تونیم دیگران رو مجبور کنیم نگرش مثبت یا منفی نسبت به ما داشته باشند ، به این دلیل از شما این سوالو پرسیدم من اونجا متوجه نمی شدم که دلیل کار شما دو نفر چی بود ، چون اون موقع نه تنها جوابمو نمی دادید ، بلکه بدتر گیجم می کردید که چرا سوال پرسیدم . تازه من متوجه هم هستم که نباید به دوستان توی سایت زیادی گیر بدم ولی در کل فقط این همه حرفو زدم واسه اینکه نگرش اشتباهتون درباره ی من تصحیح شه .
من از شما واقعا" متشکرم که اونقدر برام ارزش قایل شدید و اومدید اینجا نظرتون رو نوشتید . :) خب من اونقدر هم می فهمم به کسی که یه موقعی بهم یه چیزی یاد داده ( مثل شما یا H O S E I N یا حتی خانم پنتر )نباید گیر بدم !

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

حالا مهم نیس اصلا. جای این بحث ها هم اینجا نیست.
در ضمن اگه ما کاری کردیم وظیفه مون بوده برادر!

بالا