• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معنی عشق چیه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک
پاسخ : معنی عشق چیه؟

علامه‌ طباطبايي(ره‌) در پاورقي‌ اسفار مي‌فرمايد: لفظ‌ عشق‌ بحسب‌ عرف‌ به‌ وابستگي‌ خاص‌ بين‌ حيوان‌ نر و ماده‌ بكار مي‌رود و آن‌ عبارت است‌ از «حب‌ وقاع‌». اما در عرف‌ خاص‌ مرادف‌ يا شبه‌ مرادف‌ «حبّ» مي‌باشد و آن‌ تعلق‌ خاص‌ موجود با شعور است‌ به‌ موجود زيبا، از آن‌ حيث‌ كه‌ زيباست‌. بگونه‌اي‌ كه‌ وقتي‌ محبوب‌ را بيابد از او دل‌ بكند و وقتي‌ او را از دست‌ بدهد او را بطلبد

خداوند در همه‌ موجودات‌، عشق‌ غريزي‌ بوديعه‌ نهاده‌ است‌ تا در تحصيل‌ كمال‌ خود كه‌ همان‌ خير است‌ بكار گيرند. همه‌ موجودات‌ عاشق‌ خير مطلقند و خير مطلق‌ براي‌ همه‌ عاشقان‌ تجلي‌ مي‌كند اما قبول‌ تجلي‌ و اتصال‌ آنان‌ به‌ او متفاوت‌ است‌. آن‌ چيزي‌ كه‌ خير محض‌ است‌ و سبب‌ حصول‌ خير مي‌شود و معشوق‌ حقيقي‌ موجودات‌ است‌ همان‌ علت‌ اولي‌ است‌ كه‌ معشوق‌ همه‌ اشياء است‌
معلولات‌ همة‌ خير و هستي‌ خود را از علت‌ خود مي‌گيرند و از اين‌ جهت‌ بالاترين‌ معشوق‌، خداوند است‌ كه‌ آگاهانه‌ يا ناآگاهانه‌ مورد عشق‌ورزي‌ موجودات‌ است‌.

مرحوم‌ شهيد مطهري‌ :
بعضي‌ معتقدند كه‌ عشق‌ يك‌ نوع‌ بيشتر نيست‌ و آن‌ همان‌ عشق‌ جنسي‌ است‌ و تمام‌ عشقهاي‌ موجود بشري‌ ريشه‌ در غريزه‌ جنسي‌ دارد كه‌ فرويد را از قائلان‌ به‌ آن‌ نام‌ مي‌برند اما اين‌ تئوري‌ بهيچ وجه‌ پذيرفته‌ نيست‌ چون‌ عشقهاي‌ جنسي‌ ريشه‌ در خود محوري‌ و منفعت‌طلبي‌ عاشق‌ و تصاحب‌ معشوق‌ براي‌ خود دارد كه‌ البته‌ اطلاق‌ نام‌ عشق‌ نيز بر آن‌ نمي‌توان‌ كرد و بهتر است‌ از آن‌ امور تعبير به‌ «شهوت‌» شود. در عشق‌ اصلاً مسئله‌ وصال‌ و تصاحب‌ مطرح‌ نيست‌ مسئله‌ فناي‌ عاشق‌ در معشوق‌ مطرح‌ است‌ كه‌ با خود محوري‌ سازگار نيست‌. اينجاست‌ كه‌ مسئله‌ مزبور شكل‌ فوق‌ العاده‌ و قابل‌ بحثي‌ پيدا مي‌كند و شايستگي‌ تحليل‌ در فلسفه‌ و روانشناسي‌ مي‌يابد.([21]

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من عاشقم اما...
به این جمله دقت کنید:کنار هم بایستید اما همدیگر را در اغوش نکشید

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

عشق هر چی باشه منطقی نیست .....

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

عشق ان چیز است که همه چیز است و در عین حال هیچ چیز نیست...یک چیز بیشتر اینجوری نیست و اون عشقه :((

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
عشق ان چیز است که همه چیز است و در عین حال هیچ چیز نیست...یک چیز بیشتر اینجوری نیست و اون عشقه :((
ا
حالا شما گریه نکن:D

به نظر شما هر چیز غیر منطقی باشه دلیل داره وجود نداشته باشه؟

sampadii_farzanegan2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 1.teh
دانشگاه
دانشکده علوم پزشکی شهید بهش
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

عشق یک فرآینده تو ضمیر ناهشیار که بروزش دسته جسمه...شاید برای همینه یه سری میگن عشق فعالیت غدده(به نظر من مسخره است) روان شناس ها میگن شما به طور ناخودآگاه عاشق کسی میشید که ضعف هاتون رو نداره ...!40% موارد این اتفاق می افته و بقیه موارد قابل توجیه نیست..! :D

aRThaS_08

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
شهید بهشتی، تهران، ماهان
رشته دانشگاه
اقتصاد صنعتی، عکاسی، مدیریت کیفیت

:)

عشق زیباست.. فقط میتونم بگم فک میکردم مزخرف ـه و دروغ ـه! عشق یعنی عشق، معنی دیگه ای نداره و هر برداشت دیگه ای شما رو به راه غلط میبره!

عاشق زندگی بودن خیلی راحته! فقط ببینید چیا دارید و به خودتون عشق بورزید! همین!

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من همه ی پست ارو خوندم!!! خوب بعضیا عشقو دروغ می دونستن خوب این عده یا عشقو ندیدن یا تجربش نکردن! عشق وجود داره چون دوست داشتن وجود داره! وقتی دوست داشتن از یه حدی بگذره میشه عشق(البته من خیلی سادش کردم) خدا وقتی انسانو خلق کرد بزرگترین گوهر دنیا رو به انسان داد که همون گوهر عشقه! این همون ویژگی انسان که اونو از تمام موجودات اعم از مادیات و مجردات بالاتر میبره!
در کل نمیشه عشقو در قالب منطق گنجوند!
عشق بزرگ تر از اونه که توی یه قالب گزاشت بگیم این عشقه! ولی میشه مثال هایی زد!
اگه بخوایم یه تعریف ساده از عشق بکنیم: دنیا رو اندازه ی یه نفر ( یا یه چیز) کوچیک کردن و اون یه نفرو اندازه ی دنیا بزرگ کردنه!!
وقتی کسی عاشق می شه یعنی دنیاشو معشوقش کرده و معشوقشو دنیای خودش!!!
واسه همینه میتونه حتی واسه اون خودشو بکشه! چون دنیای عاشق معشوقشه! به نظر من عشق بزرگترین قدرت انسان هاست ولی همون قدر که برای عاشق قدرت میاره همون قدر خطرناکه ! و باز به نظر من تا حالا عاشق و معشوق زمینیی نبوده (البته عشق واقعی) که به هم رسیده باشن! یا اگه هم رسیدن خیلی خیلی زود نابود شده!
در کل من عشقو یه جام خیلی زیبا با یه سم مهلک و کشنده که زیباترین مزه ی دنیا توaه و هرکی اونو سربکشه یعنی عاشقه!
حالا باید می ارزه یا نه؟
به نظر من می ارزه!!!!!!

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

اقا عشق یعنی عشق و حال
حالا با جنس مخالف قوی ترین نوعش میتونه باشه
یه چیزیه که کمک میکنه عشق کنی

ویرایش:ممنون از اسپم ندادناتون!

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

عشق همیشه از نیاز ناشی میشه. فقط یک سری فعالیت های روانیه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
عشق همیشه از نیاز ناشی میشه. فقط یک سری فعالیت های روانیه.
مسلما نیاز روانی هست...انسان نیازمند به عشق ورزیدن است...اما به عشق ورزیدن...نه لزوما نیاز ج ن س ی...این دو تا رو احتمالا اشتباه کردی

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

نه؛ نیاز جنسی فقط یک سری از این احساسات رو تشکیل میده. نیاز به مادر، معمولا نیازیه که به غذا، محبت دیدن و محافظت داری؛ عشق به خدا رو میگن عشق به لاینتاهی، یعنی چون میگیم خدا بی نهایت و قدرتمنده پس عشق نهاییمون اونه. چون هرکسی به افراد برتر از خودش جذب میشه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
نه؛ نیاز جـنس‍‌‍ی فقط یک سری از این احساسات رو تشکیل میده. نیاز به مادر، معمولا نیازیه که به غذا، محبت دیدن و محافظت داری؛ عشق به خدا رو میگن عشق به لاینتاهی، یعنی چون میگیم خدا بی نهایت و قدرتمنده پس عشق نهاییمون اونه. چون هرکسی به افراد برتر از خودش جذب میشه.
در مورد خدا حرفت جای کار زیاد داره...ابتدا باید اثبات منطقی شود سپس...حال...پرسش این است:ما انسان ها بر حسب نیاز هامان زندگی میکنیم یا عقایدمان؟؟

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

نیاز ها. نیاز ها هر حرکت کوچک مارو میسازند.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
نیاز ها. نیاز ها هر حرکت کوچک مارو میسازند.
این نظر توست هنری جان!...و البته محترم
ببین ما اینجا یه دور داریم...ایمان به گزاره ی"من بر روی نیازهایم زندگی میکنم"خود یک عقیده است...و عقیده داشتن خود یک نیاز است...
جواب دادن بهش م3 این میمونه که بگی اول مرغ بوده یا تخم مرغ...حتی از اون سختتر!چون ممکنه اون با تز خدای افریننده حل بشه ولی این چی؟!

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

چرا "عقیده داشتن خود یک نیاز است..." ؟ فرد میتونه زندگی کنه بدون هیچ اعتقادی. باید زندگی کردن رو اول تعریف کرد.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
چرا "عقیده داشتن خود یک نیاز است..." ؟ فرد میتونه زندگی کنه بدون هیچ اعتقادی. باید زندگی کردن رو اول تعریف کرد.
نه عزیز من...نمیگم این درسته که...میگم این یه گزاره است...به مفهومش نگاه نکن...به بازی کلماتش نگاه کن...

sampadii_farzanegan2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 1.teh
دانشگاه
دانشکده علوم پزشکی شهید بهش
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از paulhenry :
همین که یه فرد زندگی می کنه با این اعتقاد که"من به هیچ چیز اعتقاد ندارم" یه اعتقاده.خودش شاید ندونه اما تمام زندگیش با این باور جلو میره که " به هیچ چیز اعتقاد ندارم".اعتقاد اون آدم همین جمله است.پس هر آدمی اعتقادی داره!

نقل قول از: paulhenry در 30 نوامبر 2011 ,ساعت 19:13:32

نه؛ نیاز جـنس‍‌‍ی فقط یک سری از این احساسات رو تشکیل میده. نیاز به مادر، معمولا نیازیه که به غذا، محبت دیدن و محافظت داری؛ عشق به خدا رو میگن عشق به لاینتاهی، یعنی چون میگیم خدا بی نهایت و قدرتمنده پس عشق نهاییمون اونه. چون هرکسی به افراد برتر از خودش جذب میشه.

نه همیشه اون آدم برتر نیست.فقط چیزی رو داره که تو دوست داری و نداری(دو تا دیوونه که عاشق همن رو در نظر بگیر:هیچ برتری به هم ندارن اما..)
ویرایش:حنا پستات خیلی قشنگه...و غنی از مفهوم...ولی لطفا پشت هم پست ندید...

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

عشق یعنی اینکه قبول کنی ناقصی و فقط یه نفرو پیدا کنی و حس کنی اونه که میتونه خلا زندگیتو پر کنه
عشق یعنی ارامش محض کنار معشوقت و دست یافتن به بی نیازی
عشق یعنی لرزیدن دل در یک نگاه
عشق یعنی تهی کردن سر از مغز
عشق یعنی حرف زدن با چشم با نیم نگاهی با حس
عشق یعنی به دست اوردن دنیایی تنها با یک لبخند
عشق یعنی دیدن طلوع حورشید را هرروز صحبت با ستارگان هر شب
نمیدونم هنوزم چیزی به نام عشق وجود داره یا نه؟!
این ها فقط یه مشت نظر شخصی بود

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

هر چه بیشتر پیش میروم...در میابم عشق تنها یک چیز است:لذت عشق را فدای راحتی معشوق کنی x:...اری عشق تنها جایی بود که مفعول از فعل مهم تر شد...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا