• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فانتزی چیست و چرا ما به آن علاقه مندیم؟

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
سلام تو این تاپیک مخاهیم در مورد ادبیات فانتزی و دلایل محبوبیت آن بحث کنیم.

فقط خواهشا کپی پیست نکنین :)

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
پاسخ : فانتزی چیست و چرا ما به آن علاقه مندیم&#1567

تاپیک خوبیه. (;
من خودم یه شخصه طرفدار هیچ سبک خاصی نیستم ولی میشه گفت فانتزی بیشتر میخونم خوب فانتزی یه ویژگیهای خاصی داره مثه ای که بعضی کارای خارقالعاده توش اتفاق میوفته.
این که بعضی دوستان میگن وقت تلف کردنه یه حرف کاملا بی حسابه!
مثلا کل حماسه ها این ویژگی فانتزی دارن که وقایع غیر طبیعی روی میده.

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام
پاسخ : فانتزی چیست و چرا ما به آن علاقه مندیم؟

به نظر من سبک فانتزی سبکیه که در اون چیزی به نام قانون وجود نداره ! یعنی چیزای که بر خلاف قوانین طبیعی وجود داره در اون زیاد دیده میشه !و این خودش باعث این میشه که هیجان خوندن این نوع کتابا بره بالا و نوجانان که هیجان خیلی دوست دارن :D مخاطب اصلی این نوع کتابا باشن. دلیل دیگه پرفروش بودن این سبک اینه که این سبک دهه فک نکنم به قرن برسه که مطرح شده وهنوز کامل شناخته مشده ولی به دلیل نو بودن آن و همه ی بچه ها هم که تنوع طلب هستن :D باعث محبوبیت این سبک شده است.

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از سیاوش :
به نظر من سبک فانتزی سبکیه که در اون چیزی به نام قانون وجود نداره ! یعنی چیزای که بر خلاف قوانین طبیعی وجود داره در اون زیاد دیده میشه !و این خودش باعث این میشه که هیجان خوندن این نوع کتابا بره بالا و نوجانان که هیجان خیلی دوست دارن :D مخاطب اصلی این نوع کتابا باشن. دلیل دیگه پرفروش بودن این سبک اینه که این سبک دهه فک نکنم به قرن برسه که مطرح شده وهنوز کامل شناخته مشده ولی به دلیل نو بودن آن و همه ی بچه ها هم که تنوع طلب هستن :D باعث محبوبیت این سبک شده است.
اندر احوالات تاریخ این ژانر، به نظر من یه قرنی می شه، چون هم خود لوتر 60 سال پیش منتشر شده :D

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از The Lich King :
به نام خدا
اندر احوالات تاریخ این ژانر، به نظر من یه قرنی می شه، چون هم خود لوتر 60 سال پیش منتشر شده :D
تا تعریفم ازش چپی باشه مثلا فاوستم میتونه فانتزی باشه که یه دویست سالی میشه گوته نوشتش! :D

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

آقا یک سری کتابای جدید فاتزی رو بگید ببینم دقیقا منظور چه مدل کتابیه

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از Captain. Pisko :
آقا یک سری کتابای جدید فاتزی رو بگید ببینم دقیقا منظور چه مدل کتابیه

همین چیز هایی که خیلی به اسم " تخیلی " میشناسن دیگه! ارباب حلقه ها ، هری پاتر ، دموناتا ، حماسه دارن شان ، آرتمیس فاول و این جور چیزا :D

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

دلتوراااااااااااااااااااااااا!
من عاشق این یکیم پس

هر وقت هم میرم سر وقت این جور کتابا پس گردنی رد خور نداره!

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از Captain. Pisko :
دلتوراااااااااااااااااااااااا!
من عاشق این یکیم پس

هر وقت هم میرم سر وقت این جور کتابا پس گردنی رد خور نداره!
بله دلتورا هم جز این مجموعه هستن .
از کتابای دیگر این دسته میشه به پیشتازان و اربابان مرگ. روون . دیگه وارکرافت . آرتمیس فاول اشاره کرد (;

• لایک
امتیازات: HHH

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

من خودم به این خاطر فانتزی می خونم که یه خورده من رو از دنیایی که توش زندگی می کنم و واقعیت های مسخره ای که باید با اون ها بسازیم دور میکنه ، خیلی جالبه ، باعث میشه که ما با یه دید گشترده تر نگاه کنیم به دنیا ، و چیز هایی که غیر ممکن نشون میده باشن ،
راستی ژرول ورن هم تو زمان خودش کتاباش فانتزی بودن دیگه ؟ : دی

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

بچه ها میگم کتابای اس سی آی - اف آی (علمی تخیلی) فرضا مثه کتابای دن براون رو باس فانتزی حساب کنیم ؟

آخه تقریبا واقعیه ولی خب راست نیس ، از طرف دیگه رگه های کلاسیک داره ولی کلاسیک نیست !

در راستای بحث : من واقعن نمیدونم چرا فانتزی میخونم ، هیچ دلیل منطقی ندارم واسش ! صرفا دوست دارم بخونم

فانتزی یه دنیای آرمانی (حالا چه بهتر از زندگی معمولی -مثه ارباب حلقه ها- چه بدتر -مثه دموناتا- ) رو برای آدم در درجه ی اول ترسیم میکنه که به نحوی پتانسیل بالا تری نسبت به دنیای ما داره..آدما توش میتونن خیلی شریف تر - عوضی تر - جسور تر - باهوش تر - خوشگل تر و در یه کلام افسانه ای تر از ما ها باشن.. این درجه اول

خب ما میتونیم موقع خوندن همه زندگیمونو فراموش کنیم و دنیامون این بشه که "یعنی فرودو و سام با سمه آگول چیکار میکنن ؟" ، "هورکراکس بعدی ولدمورت چی میتونه باشه ؟"، "سیپتیموس چجوری میخواد برگرده به آینده ؟" و و و ... خب ینی ذهنمون رو در گیر یه چیز جادویی میکنیم که در اون لحظه با تمام وجود قبولش داریم ... خب این محشره !

بدی ای که فانتزی داره اینه که تا وقتی بچه ایم لذتش چندین برابره و هرچقد واقع بینی بیشتر تو ذهنمون ریشه میدوونه کم تر میتونیم توش غرق بشیم..دیگه نمیتونیم منتظر یه جغد از هاگوارتز باشیم ، صرفا میتونیم نقد کنیم "جغدای نامه رسان و نحوه ی اطلاع رسانی جادوگرا" رو :-<

در کل فانتزی واقن رویاییه ! هنوزم آرزو میکنم کاش دنیای ما هم جادویی بود !

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

منفانتزي ميخونم چون ميخوام از خوندن كتاب لذت ببرم :D

sahel.skualer

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
R@!-!N@MaY! f@rzan3gan
شهر
t3!-!r@N
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد تبهکار!

سوال خوبیه...فانتزی!چیزه خیلی قشنگیه! باهاش خوندنو یا گرفتم،باهاش خوشحال یا غمگین بودم،با این دنیا خندیدم یا گریه کردم... و با این دنیا زندگی کردم!
فانتزیم یه دنیا مث دنیا ی خودمونه با این فرق که چیزایی که اینجا عادی نیست اونجا عادیه...چیزایی که شاید ما از ته دل خواستار بودنشون هستیم:)
و من عاشق فانتزیم:)

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم سبک فانتزی به کتابایی میگن که شخصیت های داستان و فضاهایی که داستان توی اونا اتفاق می افته چیزی فراتر از دنیای واقعیه که توش زندگی میکنیم...

خب یه دلیل مهم میتونه این باشه که خوندن فانتزی خیلی آسون تر از سایر سبک هاس...
بعد اینکه غرق شدن توی کتاب و ارتباط برقرار کردن با کتاب راحته... :D این که فضاهای جدید توی کتاب و داستانش رو لحظه به لحظه مجسم کنی تو ذهنت...ینی میشه گف به پرورش تخیل خیلی کمک میکنه...

و عامل دیگه که به بزرگ کردن کتابای فانتزی کمک کرده هالیووده و فیلمای خیلی خوبی که میشه از تو کتابا درآورد...

از معایب زیاد مطالعه کردن این کتابا هم هدر رفتن وقته در شرایطی که شما هیچ چیز جدیدی یاد نمیگیرین :-"
و اینکه دوباره خوندنش جذابیت اول رو نداره...! :D

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظرم فانتزی فکر و احساس تخیلی شما رو قوت می بخشه و میزاره واسه خودش بلند پروازی کنه و هرآنچه در واقعیت اتفاق نمی افته رو در ذهنتان مجسم کنید! :D

همین کار باعث میشه خیلی ها به این ژانر علاقه داشته باشن!

در ضمن سیلماریون جان! سبک های تلفیقی وجود دارن! یعنی فانتزی خالص نیستن و یه رشته های تاریخی مثلا دارن!

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

من کلا خیلی درگیرم با این تقسیم بندی ها..مسن کتابای دن براون یا کلا کتابای علمی تخیلی تکلیفشون چیه این وسط ؟

داشتم یه بار گشت میزدم اینور اونور , نمیدونم دارک فنتسی یا دث فنتسی هم دیدم :)) انگا متاله مسن :))

+ مبینا گفته بود بارای بعدی جذابیت اولو نداره..من بار ۵-۶ ام هم ذوق میکنم حتی..یا دسام یخ میکنه (مثن اون تیکه ای که اسم هری از توی جام میخواد در بیاد :D) من احمقم یا بقیه هم شده اینجوری شن ؟

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

کتاب های زیادی فانتزین اماتموم ویژگی هاشون متفاوته
به نظرم خلاقیت آدمو بالامیبره یه فانتزیه خوب
واینکه جدیدباشه
من فانتزی هایی که برای سن خودم هست رودوس دارم
بعداینکه یک پیشنهاد:اگه فانتزی میخونید مطابق سنتون بخونید تا دیدتون نسبت به فانتزی بدنش
فیلم های خوبی هم میشن
×اگه خیلی واقع گراییدوتخیل نمیخواید وتموم داستان رو به دیدبلف نگاه میکنید َم نخونید فانتزی یافانتزی هایی که به واقعیت نزدیکترن بخونید
به نظرم هستن فانتزی هایی که درکنارسبک جالب وترغیب خواننده موضوعات محشری روهم میرسونند

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من خودم فانتزی رو دوست دارم چون که شکستن ایده های قدیمی و ایجاد فکر نو کار هر کسی نیست و خوندن کتابهای فانتزی به تو کمک می کنه توی لذتی که نویسنده از خلق کردن دنیا خودش داشته سهیم باشی.
من فانتزی رو دوست دارم چون توی دنیای فانتزی آدم های حوصله سر بر که یک سامسونت می گیرن دستشون و همش می گن"من کار دارم! کار های مهم!" وجود نداره و تازه از اون آدم هایی که هزارتا مطلب چرت رو می دن بخونی بدون هیچ درکی هم خبری نیست!
"دنیا بدون فانتزی هیچ چیز نیست"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97

فانتزی نقطه ای بین واقعیت و تخیله... واقعیت نیست چون که موجودات و جهان هایی که در اون استفاده میشن ولقعی نیستن... تخیل نیست چون که ما با همه ی وجود با اون زندگی کردیم و حتی اگه واقعی نباشه، در ذهن ما واقعیه... این کاریه که ما می کنیم؛ اینقدر از این دنیا و زندگی تلخ و خسته کننده مون بیزار شدیم که به جهان فانتزی پناه بردیم...

نمی دونم شما هم مثل من هستین یا نه... ولی من هر وقت یه کتابی رو می خونم سعی می کنم خودمو یه جورایی ان وسط بچپونم! من با فانتزی بزرگ شدم! شاید وقتی بزرگ بشم در بخشی از ذهنم باور داشته باشم که این داستان ها بچه گانه و مشخره ست... ولی مطمئنم حتی وقتی پیر هم بشم این داستان ها... این فانتزی از ذهنم بیرون نمیره... فانتزی همیشه با من میمونه و همیشه بخشی از زندگی منه... شاید از فانتزی ریاضی و فیزیک یاد نگرفته باشم... ولی من از فانتزی زندگی رو یاد گرفتم! فانتزی جزئی از وجود منه!

بالا