• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مدار منطقی

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : مدار منطقی

در تکمیل پست استاد پریسای، یه گیتی هم داریم به نام xnor که در اصل همون not شده ی گیت xor هستش
شماتیکش هم همون شماتیک xor هست که یه نقطه بهش اضافه شده مثل nand که نسبت به and، یه نقطه بهش اضافه شده (امکان آپلود عکس ندارم الان!)
جدولش هم دقیقا عکس جدول xor هست که یعنی تنها وقتی 2ورودی هم 0 یا 2ورودی هم 1 باشن (یکسان باشن)، خروجی 1 میشه، در غیر این صورت خروجی 0 ـه
گیت های xor و xnor برخلاف سایر گیت ها تمایلی به 0 دادن یا 1 دادن ندارن (تعداد حالت هایی که منجر به خروجی 1 میشن با تعداد حالت هایی که منجر به خروجی 0 میشن، برابرن) به همین دلیل استفاده های خیلی زیادی دارن
اگه اشتباه نکنم به دلیل دارا بودن همین خاصیت تو رمز گشایی استفاده ی زیادی دارن، که خودمم نمیدونم چه طوری، اگه کسی میدونه، توضیح بده ممنون میشم

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Fatemeh Mohammadkhani :
در تکمیل پست استاد پریسای، یه گیتی هم داریم به نام xnor که در اصل همون not شده ی گیت xor هستش
شماتیکش هم همون شماتیک xor هست که یه نقطه بهش اضافه شده مثل nand که نسبت به and، یه نقطه بهش اضافه شده (امکان آپلود عکس ندارم الان!)
جدولش هم دقیقا عکس جدول xor هست که یعنی تنها وقتی 2ورودی هم 0 یا 2ورودی هم 1 باشن (یکسان باشن)، خروجی 1 میشه، در غیر این صورت خروجی 0 ـه
گیت های xor و xnor برخلاف سایر گیت ها تمایلی به 0 دادن یا 1 دادن ندارن (تعداد حالت هایی که منجر به خروجی 1 میشن با تعداد حالت هایی که منجر به خروجی 0 میشن، برابرن) به همین دلیل استفاده های خیلی زیادی دارن
اگه اشتباه نکنم به دلیل دارا بودن همین خاصیت تو رمز گشایی استفاده ی زیادی دارن، که خودمم نمیدونم چه طوری، اگه کسی میدونه، توضیح بده ممنون میشم

توی صنعت کلا خیلی به این شکل از گیت ها استفاده نمیشه و نمیصرفه که واسه یه پروژه که 100000 تا گیت داره از 3 نوع گیت استفاده کنند!!

من خیلی از پست هایی که دادم پاک شده نمیدونم چرا!!

ولی با کشیدن جدول حالت هر گیتی تقریبا" میشه اون رو با گیت های دیگه ساخت و الان بحث اصلی بحث ساخت یه مدار با گیت nand یا nor هست چون با اینها همهی گیت هارو میشه ساخت و بحثی دیکدینگ و اینکدینگ کلا یه بحث جداست و روش های خاص داره ولی ساده ترین حالتش دیکدر ها و اینکدر هایی اند که بالفرض اگه یه کد تو مبنای 2 بهشون بدی اون پایه ای که اون شماره رو داره یک کنه یا برعکس این ولی من چیزی من باب استفاده از xor و xnor تو این ضمینه نشنیدم و پر استفاده ترین گیت ها nand و nor هست که با هر کدومش همه مدار های منطقی + مدار های منطقی فید بک دار و چند مرحله ای رو میشه ساخت

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با تچکّر از اساتید، گیت های منطقی قشنگ جا افتاد. بحث مدار منطقی ادامه دارد آیا ؟ :-/

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از هـامـون :
با تچکّر از اساتید، گیت های منطقی قشنگ جا افتاد. بحث مدار منطقی ادامه دارد آیا ؟ :-/

ادامه که داره! خیلی جا واسه بحث داره
اما اساتید میگن به دلیل عدم استقبال، بیخیال ادامه دادنش شدن( هم آقای پریسای، هم آقای شیرازی)
مثه این که پست ها هم خیلی بیشتر و کامل تر بوده اما نیستش الان!

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

موضوع 1500 تا بازدید داره دیگه. مگه تعریفتون از استقبال چیه؟! :-?

بهرحال اینجانب از ادامه ی بحث استقبال می کنم \:D/

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خب استقبال به سوال پرسیدن و تو بحث شرکت کردن و این حرفا میگن احتمالا!
بنده هم به هردو شون گفتم و بازم این جا میگم که اسقبال میکنم! :)

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

خوب سعی کنید خودتون هم جلو برید همون موریس مانو رو بخونید
سوالی داشتید بپرسید
بعد که خوب گیت ها رو فهمیدید برید سراغ جبر بولی و تبدیل معادلاتش به صورت های مختلف
بعد هم جدول کارنو و ...
بیشتر از اینو وقت نکردم مطالعه کنم :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام :)
من حیفم میاد اینجا (کلا چ این تاپیک، چ الکترونیک و روباتیک) بخوابه ک میشه گفت بحثای مفیدش خوابیده :|

این جا تا حدودی طراحی دیجیتال تدریس شده، حالا هم کسی قصد ادامه نداره، من فک کردم خوبه ک بیایم تو قالب ی پروژه ی ساده، بقیه ی مطالبو بیان کنیم.

اگه خدا بخواد و دوستان کمک کنن میخوام این کارو شروع کنم (شاید از نظر اطلاعات الکترونیکی، یا روباتیکی، تو سایت خیلی پایین باشم، اما وقتی کسی کاری نمیکنه احساس میکنم من باید ی کاری کنم)، من تصمیم دارم آموزش ی تعقیب خط ساده رو با گیت داشته باشیم برای دوستانی ک ب روباتیک علاقه مندن و میخوان تو این زمینه فعالیتشون رو شروع کنن.

لطفا تا 10 اُم مهر با لایک ها و دیس لایک هاتون ب این پست من، نظر بدین ک این کارو انجام بدم یا نه.

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Fatemeh Mohammadkhani :
سلام :)
من حیفم میاد اینجا (کلا چ این تاپیک، چ الکترونیک و روباتیک) بخوابه ک میشه گفت بحثای مفیدش خوابیده :|

این جا تا حدودی طراحی دیجیتال تدریس شده، حالا هم کسی قصد ادامه نداره، من فک کردم خوبه ک بیایم تو قالب ی پروژه ی ساده، بقیه ی مطالبو بیان کنیم.

اگه خدا بخواد و دوستان کمک کنن میخوام این کارو شروع کنم (شاید از نظر اطلاعات الکترونیکی، یا روباتیکی، تو سایت خیلی پایین باشم، اما وقتی کسی کاری نمیکنه احساس میکنم من باید ی کاری کنم)، من تصمیم دارم آموزش ی تعقیب خط ساده رو با گیت داشته باشیم برای دوستانی ک ب روباتیک علاقه مندن و میخوان تو این زمینه فعالیتشون رو شروع کنن.

لطفا تا 10 اُم مهر با لایک ها و دیس لایک هاتون ب این پست من، نظر بدین ک این کارو انجام بدم یا نه.
راستش دیگه منم به نتیجه رسیدم آموزش فایده ای نداره
چون مثلا همین کتاب موریس مانو هست میتونید بخونید و یادبگیرید
نفهمیدید میاید اینجا میپرسید
فکر کنم آموزش اینجا به جایی نرسه ولی میشه با پروژه اینجا رو پر بار تر کرد

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

از اونجایی ک الان چن روزه از 10 ام گذشته و من هنوزم منتظر بودم و این پست هیچ لایکی نگرفته جز لایک آقای شهریار، باید فهمید وقتی جایی دوس ندارن چیزی رو آموزش بدی، باید بری پی کارت و اصرار الکی نکنی!
هر وقت هرکس علاقه مند شد به این بحث و خواست در قالب پروژه، روش کار کنه، خوشحال میشم بهم خبر بده شروع کنم.

mohammad_kashan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
کاشان

من خودم به شخصه زیاد از این مطالب سر در نمیارم!
چند مدت پیش گیت ها ، فلیپ فلاپ ها و ... رو هم خونده بودم ولی الآن هیچی ازشون یادم نیست!
اگه شما میتونید آموزش دیجیتال رو در انجمن داشته باشید فکر کنم ایده ی خوبی باشه.
مخصوصا الآن که انجمن ها خوابیده و باید یجوری رونق داد به اینجا.
در هر صورت من به شخصه از هر اقدام الکترونیکی و رباتیکی استقبال میکنم و تا جایی هم که در توان داشته باشم کمک میکنم :)

• لایک
امتیازات: SR

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

دوستان علاقه مند به این زمینه اما بی کار
بهتون توصیه میکنم اگه الکترونیکی کامپیوتری چیزی تو دانشگاه میخواید برید این کتابه رو تو دانشگاه درس میدن به همین عنوان پروژه تهش هم طراحی یه پردازنده کوچیکه
خلاصه خواستم بگم فهم جبر بولی زیاد سخت نیست و دانش زیادی نمیخواد(در حد اینکه با جبر معمولی آشنا باشید) میتونید از حالا رو نمره این درس حساب باز کنید!اگه دانشگاه قبول شدید!
و در آخر اگه بتونید روی پردازندتون کار کنید... (خودتون بهتر از من میتونید حدس بزنید چی میشه ;))

اگر هم هوص عملی کردنش به سرتون زد fpga در خدمت شماست با این میتونید مدارتون رو تو یه چیپ پیاده کنید

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از شهریار :
دوستان علاقه مند به این زمینه اما بی کار
بهتون توصیه میکنم اگه الکترونیکی کامپیوتری چیزی تو دانشگاه میخواید برید این کتابه رو تو دانشگاه درس میدن به همین عنوان پروژه تهش هم طراحی یه پردازنده کوچیکه
خلاصه خواستم بگم فهم جبر بولی زیاد سخت نیست و دانش زیادی نمیخواد(در حد اینکه با جبر معمولی آشنا باشید) میتونید از حالا رو نمره این درس حساب باز کنید!اگه دانشگاه قبول شدید!
و در آخر اگه بتونید روی پردازندتون کار کنید... (خودتون بهتر از من میتونید حدس بزنید چی میشه ;))

اگر هم هوص عملی کردنش به سرتون زد fpga در خدمت شماست با این میتونید مدارتون رو تو یه چیپ پیاده کنید

الان تو بعضی از مدارس یه درسی هست به اسم ریاضی تکمیلی، تو مدرسه ی ما بحثاش از بازی مسترمایند شروع میشه و بعد با گزاره ها و پارادوکس منطقو شروع میکنه، بعد میشه جبر بول، البته گسترده تر از اینی که تو الکترونیک استفاده میکنیم بعدم میره تو الگوریتم نویسی و اینا
کلا درس باحالیه!
تو کارنامه 20 نمره هم داره!
پس تو دبیرستان هم تاثیر داره!

• لایک

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

نکته ای بین آموزش هاتون:
(اگه این نکته مزاحمه پ.خ بدید یه بلایی سرش بیارم)
به گیت های nand و nor گیت های یونیورسال میگویند که به کمک آن ها میتوانیم سایر گیت ها را بسازیم.

×فاطمه م:لطفا محتوای پستتون مربوط به تاپیک باشه نه چیز دیگه ای. با تشکر.
×من: برو بابا

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از amoo.majid :
نکته ای بین آموزش هاتون:
(اگه این نکته مزاحمه پ.خ بدید یه بلایی سرش بیارم)
به گیت های nand و nor گیت های یونیورسال میگویند که به کمک آن ها میتوانیم سایر گیت ها را بسازیم.

بعدا نوشت: خودمون ایما، فکر نمیکردم این دو خط من 3 تا لایک بخوره!
بله درسته، Nand و Nor رو مستقیما با ترانزیستور داخل IC میسازن و بعد همۀ گیت های دیگه رو از روش می سازن. الان نکتۀ آموزشی بود یا سوال؟

• لایک

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با اجازه من توضیح بدم :

برای ساخت and با استفاده از nor :
3 تا nor رو در نظر بگیرین، با اسم های 1 و 2 و 3، به 2 پایه ی nor شماره ی 1 رو به ورودی A رو وصل کنید. به 2 پایه ی nor شماره ی 2 هم ورودی B رو وصل کنید. خروجی nor های 1 و 2 رو به 2 پایه ی ورودی nor شماره ی 3 وصل کنید. خروجی nor شماره ی 3 هم ارز با A and B هستش.
ایده ی این کار از دمورگان به دست اومده:
کد:
(A'+B')'=A.B

برای ساخت or با استفاده از nor :
2 تا nor رو در نظر بگیرین، ورودی A و B رو به 2 پایه ی ورودی nor شماره ی 1 وصل کنید. خروجی nor شماره ی 1 رو به 2پایه ی ورودی nor شماره ی 2 وصل کنید، خروجی nor شماره ی 2 هم ارز A or B هستش.

برای ساخت and با استفاده از nand :
2 تا nand رو در نظر بگیرین، ورودی A و B رو به 2 پایه ی ورودی nand شماره ی 1 وصل کنید. خروجی nand شماره ی 1 رو به 2پایه ی ورودی nand شماره ی 2 وصل کنید، خروجی nand شماره ی 2 هم ارز A and B هستش.

برای ساخت or با استفاده از nand :
3 تا nand رو در نظر بگیرین، با اسم های 1 و 2 و 3، به 2 پایه ی nand شماره ی 1 رو به ورودی A رو وصل کنید. به 2 پایه ی nand شماره ی 2 هم ورودی B رو وصل کنید. خروجی nand های 1 و 2 رو به 2 پایه ی ورودی nand شماره ی 3 وصل کنید. خروجی nand شماره ی 3 هم ارز با A or B هستش.
ایده ی این کار هم از دمورگان به دست اومده:
کد:
(A'.B')'=A+B

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

برای ساختnot با nor و nand
فاطمه م. توضیحاتی در مورد این که چه طوری با این دو تا گیت، یعنی nand و nor گیت های دیگه رو بسازیم داده بودند. ولی یه چیزی به نظر کم میومد اون ساخت not بود که البته شاید به علت آسونی نگفتن.
برای این کار کافی است دو سر گیت (nand یا nor فرقی نداره) رو به هم وصل میکنیم و اون وقت بهش ورودی میدیم که جدول درستی یا TruthTable اون به صورت زیر خواهد بود.
p ورودی هستش :)

p p out
0 0 1
1 1 0

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

گشتم و گشتم تا یه جزوه واستون پیدا کردم :)) که خوندنش خالی از لطف نخواهد بود >:D<

اینم لینکش

البته میشه گفت که این جزوه، بخش مدار منطقی همون جزوه ی الکترونیک فاطمه م. بود که لینکش رو قبلا قرار داده بودن. فقط اسکن شده نیست.

×فاطمه م: لینک متنی شد. لطفا محتوای پستتون مربوط به تاپیک باشه نه چیز دیگه ای. با تشکر
×amoo.majid: برو بابا

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

صفحه ی 22 الی 42 این جزوه ای که اینجا لینک دادم مربوط به مدار منطقی و طراحی دیجیتاله.

بالا