• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

يه مسئله چگالي

• شروع کننده موضوع

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-
نمي دونستم اينو تو كدوم قسمت بايد بپرسم به هر حال اگه جاش اشتباه بي زحمت منتقلش كنين.

داخل يك كره شيشه اي به قطر 12 cm يك جباب هوا وجود دارد اگر چگالي شيشه به كار رفته 2/5 گرم بر سانتي متر مكعب باشد و جرم كره شيشه اي 15000 گرم باشد حجم هواي محبوس چقدر مي باشد) عدد پي=3)

تو حل اين كره رو برابر جرم شيشه گرفته سوال من اينكه اون هواي محبوس جرم نداره؟ يعني فقط حجم داره؟

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : يه مسئله چگالي

سلام ، حجم كره كه از فرمول 4/3*p * r^3 به دست مي آد. حجم كره ميشه 864 سانتي متر مكعب ، ( البته اين حجم كره به اضافه ي حجم اون هواي محبوسه )
اگه از فرمول چگالي = جرم تقسيم بر حجم استفاده كنيم حجم شيشه ي خالص ميشه 15000 تقسيم بر 2.5 كه ميشه 6000 سانتي متر مكعب. !!!! اون وقت سوال غلطه به نظر من!!! چون كه حجم شيشه + حجم هوا بايد از حجم شيشه بيشتر باشه!! فكر كنم عدد هاتو اشتباه گفتي!! مگه نه؟ ( مطمئني اون 1500 نيست ، 15000 e?)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از maral55 :
نمي دونستم اينو تو كدوم قسمت بايد بپرسم به هر حال اگه جاش اشتباه بي زحمت منتقلش كنين.

داخل يك كره شيشه اي به قطر 12 cm يك جباب هوا وجود دارد اگر چگالي شيشه به كار رفته 2/5 گرم بر سانتي متر مكعب باشد و جرم كره شيشه اي 15000 گرم باشد حجم هواي محبوس چقدر مي باشد) عدد پي=3)

تو حل اين كره رو برابر جرم شيشه گرفته سوال من اينكه اون هواي محبوس جرم نداره؟ يعني فقط حجم داره؟

جرم هوا در سوال ما و در مقایسه با جرم شیشه ناچیزه و برای همین صفر در نظر میگیریم . کلا" تو فیزیک زیاد از این کارا میکنیم.

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای

الان اطلاعات مسئله درسته؟!؟!؟!؟ جواب آخرش نمي آد :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

فرض میکنیم r شعاع بیرونی کره باشه که مقدارش برابر 6 است. و V حجم حباب (دقیقا" مماس و محاط در درون دایره). در این صورت داریم :

gif.latex

gif.latex

بالا