• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نجوم به زبان ساده

• شروع کننده موضوع

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام اول فکر کنم بهتر باشه یه توضیحی برای تاپیک بدم...خیلی از ما که برای المپیاد می خونیم ممکن به دلایلی جوابی برای سوالایی که برامون پیش می یاد پیدا نکنیم(دسترسی به استاد نداشته باشیم یا سوالات اون قدر مبتدی باشند که نتونیم مطرح کنیم و ...).برای این مشکل فکری به ذهنم رسید که ما هر کتاب رو در تاپیکی جداگانه نقد کنیم(منظور اینه که سوالات و ایراداتمون رو برطرف کنیم) شاید بگید که با کمی گشتن میشه جواب ها رو پیدا کرد اما از خوبیای این روش اینه که اینجور هم در وقت صرفه جویی میشه و هم یه جور جزوه مرتب درست میشه برای اونایی که وقت ندارن خوشون کتاب رو بخونند و هم ممکنه در بین سوال ها اطلاعاتی اضافه هم گفته بشه که قطعا مفیده.
امیدوارم موافق با این پیشنهاد باشید و همکاری کنید.

و لطفا نظرتون را درباره اینکه خلاصه هر کتاب رو بزاریم چیه

• شروع کننده موضوع

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نجوم به زبان ساده

سوال اول:
تو صفحه ی اول نوشته شده تعریف دقیق دایره البروج از کشفیات دوره زمین مرکزیه، اگه ممکن در این مورد اطلاعاتی بدبد

×اگه سوالا خیلی ساده اس به بزرگی خودتون کوچیکی ما رو ببخشید

• شروع کننده موضوع

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

سوال دوم:
تو صفحه دوم رصد های پردامنه از عوامل پیشرفت نجوم در دوره کهکشانی ذکر شده، یکی هست بگه این پردامنه که اینجا گفته شده یعنی چه؟! :D

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نظر من این که بیایم وا3 هر کتابی تاپیک جدا بزنیم خیلی فکر خوبی نیست! خیلی تاپیک میشه با محتوای کم! ( البته این فقط نظر منه! )
یه تاپیک دیگه هست وا3 اشکالات! به نظرم بهتره همه ی سوالایی که جوابشون کوتاهه تو این تاپیک پرسیده بشن! این لینکشه!
حالا بازم هر جور خودت و بقیه صلاح میدونید! (;
-------------------------
× نجوم به زبان ساده ی من هر چی میگردم نیست! ولی فکر کنم این پردامنه منظورش اینه که رصد های زیاد و دقیقی در اون زمان انجام شده که باعث پیشرفت نجوم شده!
به مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید به دور زمین دایره البروج میگن! یه جورایی ما زمینو مرکز فرض میگیریم که خورشید به دورش میچرخه! یحتمل اونا که زمینو مرکز فرض میکردن به مدار خورشید ( که به دور زمین میچرخه ) میگفتند دایره البروج!

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

زمین دور خورشید می چرخه . دستگاه شما روی زمینه . یعنی شما با زمین حرکت می کنی و زمین رو ثابت می بینی . بنابراین می بینی که ظاهرا خورشید به طور نسبی دورت می گرده . به این مدار نسبی می گن دایره البروج .

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
مدال برنز 1 المپیاد نجوم سال 88
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

مفهومه؟

به نظر من تاپیک های موجود کافیه.
من ترجیح می دم اگه قرار باشه تاپیکه جدیدی واسه یکی از کتاب های المپیاد درست بشه واسه یکی از کتابای سنگین نجوم درست بشه. وگر نه واسه نجوم به زبان ساده و دینامیکی همون پرسش و پاسخ کافی هست.
البته ایده ی شما ایده ی خیلی خوبی هست ولی این جا نمی تونیم اجراش کنیم. چون هم تعداد ما توی این قسمت کم هست هم این که کسایی هم که هستن حضورشون این جا نسبتن کمه.

• لایک
امتیازات: Pegi

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من می گم لازم نیست حتی برای کتاب ها هم تاپیک باز کنید . بهتره برای مباحث تاپیک باز کنید .
مثلا اخترفیزیک ، مکانیک ، مکانیک سماوی ، فیزیک ، کیهان شناسی ، کروی ، اپتیک ، رصد و نجوم عمومی ...
این نظر منه ...

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از @Hosein@ :
من می گم لازم نیست حتی برای کتاب ها هم تاپیک باز کنید . بهتره برای مباحث تاپیک باز کنید .
مثلا اخترفیزیک ، مکانیک ، مکانیک سماوی ، فیزیک ، کیهان شناسی ، کروی ، اپتیک ، رصد و نجوم عمومی ...
این نظر منه ...

حالا این یه نمونه ی آزمایشی :D واسه اون طور مباحث اصلا انجمن هست ! میشه تاپیک بزنید خودتون!

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از سمانه ز. :
حالا این یه نمونه ی آزمایشی :D واسه اون طور مباحث اصلا انجمن هست ! میشه تاپیک بزنید خودتون!
مثلا تاپیک چی بزنم ؟ اون چیزایی که گفتم ؟
شما برید به همون انجمن اخترفیزیک ببینید چی توشه ؟ بعضیاش اصلا ربطی به المپیاد نداره ... . باید توش پر بشه از مباحث اخترفیزیک ِ المپیاد .
انجمن کروی که چیزی نگم بهتره ...
خلاصه من اصلا از نجوم اینجا راضی نیستم ...

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

شما الان یکی از بچه های این انجمن هستید. خوب تاپیک هایی که فکر می کنید لازم هست رو بسازید ما سعی می کنیم با مطالب المپیادی پرش کنیم.

• شروع کننده موضوع

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب ظاهرا با این نظرات باید بیخیال این طرح بشیم.... :-<

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از h3rm!+...pr!nc3$$ :
خب ظاهرا با این نظرات باید بیخیال این طرح بشیم.... :-<
نه. شما واسه رفع یه نیاز این طرح رو دادی.
نظر ما این هست که به نیاز شما تو یه قالب دیگه جواب بدیم. تو قالب تاپیک های موجود. یا اگه تاپیکش نیس خودتون واسه اون سر فصل زحمتش رو بکشید.

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من خودم وقت خالی ام خیلی کمه . ممکنه یه روز دو بار بیام اینترنت و ده بیست روزی رو یه دفعه غیب بشم . بنابراین رو من نمیشه حساب کرد ...
من فقط ایده دادم . پای اجراش نمی تونم خوب وایسم .

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

:D

ای بابا! توی انجمنایی که حداقل من مدیرشم هر جور خواستید تاپیک بزنین( البته مربوط به انجمن باشه !) بقیه ش رو هم بی خیال ...

حالا اگه سوالی هست بپرسین .. :-"

بالا