• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

می خواهم یک فروم باز حرفه ای شوم!

• شروع کننده موضوع

Kindboy

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد 0 و 1:دی
دانشگاه
دانشگاه پایتخت:دی
رشته دانشگاه
سیم کشی کامپیوتر(!)
خوب، احتمالا از سر تیتر یه چیز هایی دستگیرتون شد، این تاپیک صرفا نحوه استفاده خوب و خیلی عالی از یک فروم، افزایش محبوبیت و شخصیت، به دست آوردن پیشرفت و خلاصه نوعی فرهنگ سازی رو به شما با آموزش نکات ریز ارسال پست و موضوع آموزش میده، من به شخصه هرچیزی که به ذهنم برسه و در طی این مدت تجربم در فروم های خارجی و داخلی به دست آورده باشم رو سعی میکنم بهش اشاره کنم.

این مطالب شامل بعضی نکات ریز و کلی میشه که هرکسی که دوست داشت روی اصول کار کنه و یه ذره متمایز باشه میتونه ازشون استفاده کنه و در غیر اینصورت هیچ اجباری نیست :D

من از یکسری تعریفات شروع میکنم، سیستم ها رو معرفی میکنم، و بعد در هر بخش مطالب رو ریزتر میکنم تا نحوه ارسال پست و به کار بردن کلمات و مطالب و ...! همش رو هم یکجا قرار نمیدم، قاعدتا انسانم و برای اینکار وقت محدودی دارم!پس هر روز یا هر هفته یه بخشی رو تکمیل میکنم.
_____________________________________________________________________________________

بخش اول: فروم چیست؟

نمیخوام بشینم به صورت کتابی تعریف بگم! اما خیلی ها هنوز درکی از تالار گفتگو و فروم ندارند، یه تعریف جامعی هست که نسخه این موضوع رو کاملا میپیچه، به صورت علمی بیان میشه فروم (Forum) در معنای لغوی به معنای میدان، بازار، محل مجمع عمومی و ... هست! حالا در سطح اینترنت و وب بیشتر معنا بر روی محل مجمع عمومی تمرکز داره، مکان یا جایی که افراد با هر نوع اطلاعاتی در اون عضو شده و به ارائه اطلاعات خود و باحث در موضعات مختلف میپردازند. این شد تعریف فروم!

فروم ها از 2 حالت خارج نیستند! یا تخصصی اند یا غیر تخصصی و عمومی، فروم سایت هایی مثل موبایلستان، هات اورکلاک، وینبتا، برنامه نویس و ... تالار های گفتگو یا فروم های تخصصی محسوب میشند(به دلیل لاگ موجود در SMF لینک گذاری نشد!)، یعنی روی یک مبحث خاص مثل موبایل یا سخت افزار خیلی بیشتر از بقیه مباحث مانور میدند! البته تخصصی بودن نسبی هست، مثلا هر تالار گفتگویی به هر شکل یک بحث آزاد هم برای پرداختن به مسائل متفرقه داره.

فروم های غیر تخصصی که بیشتر تفریحی هستند مثل فروم ایرانیان و ... موضوع خاصی رو در بر نمیگیرند!در مورد همه چیز بحث می کنند، از جون آدمیزاد تا شیر مرغ رو میشه در این فروم ها پیدا کرد.

پس تا الان فروم یا همون تالار گفتگو رو تعریف کردیم، دو نوع متداولش رو بررسی کردیم و حالا میریم سر بررسی تاثیر گزاری و نحوه کار و ...!

ببینید در سطح وب و از زمان پیدایش فروم ها اثبات شده که این سیستم(تالار گفتگو یا فروم) بهترین وسیله یادگیری و تبادل اطلاعات و گفتگو در سطح وب هست، چراکه خیلی از اتفاقات محیط طبیعی و واقعی در اون ها و حتی با کنترل بیشتر مباحث و نظم بهتر بیان میشند، پس هر سایتی که بخواد موفقیت و بازدید بیشتری داشته باشه و مطلبی رو هم ارائه بده و به بحث و تبادل نظر روی اون بپردازه نیاز به یک فروم داره که به وسیله اون به این اهداف برسه و همچنین یک تقابل و رقابت و تمرکز رو در بین بازدید کنندگان و مخاطبانش ایجاد بکنه.
در عصر جدید، یعنی این دو سه سال اخیر کم کم فروم ها دارند جاشون رو با شبکه های اجتماعی یا اصطلاحا Social Network ها عوض می کنند، شبکه های اجتماعی شکل مدرن تر و به روز تر تالار های گفتگو هستند که بیشتر به سمت اجتماعی شدن و جامع شدن میل دارند. حالا مبحث ما این نیست که بیایم بگیم آقا شبکه اجتماعی چطور هست و .. !ما میخوایم یک فعالیت اصولی و مفید و به قولی فروم باز حرفه ای شدن رو آموزش ببینیم.

فروم ها از نظر فنی پلاگین یا هک و ... محسوب نمیشند، بلکه به تنهایی یک بخش عظیمی از یک سایت شناخته شده و دارای کد نویسی و سیستم مستقلی هستند، چه بسا بعضی وقت ها فروم ها مهمترین بخش یک سایت میشند و عمده بازدید یک سایت مربوط به بخش فروم هست. شرکت های برنامه نویسی و وب زیادی دست به طراحی فروم ها زدند و تا به امروز سیستم های زیادی در این زمینه عرضه شدند. یکسری از این سیستم ها به دلیل بازده و امکانات و سهل بودن استفاده از اون ها نسبت به بقیه پرکاربرد تر و شناخته تر شده هستند و یکسری هم به دلایل متعدد این حالت رو ندارند.

من زیاد روی قسمت فنی مانور نمیدم، شما فقط کافی هست اسم این سیستم ها و بعضی مزایاشون رو بدونید، حالا اگر خواستید خودتون یه فروم ایجاد کنید یا اطلاعات بیشتری به دست بیارید Google.com سایت خیلی مفیدی هست! :D

در سطح وب سیستم های VBulletin یا اصطلاحا VB و PHP-Nuke و SMF و IP.Board و چند سیستم دیگه نسبت به بقیه به خاطر یکسری مزایا شناخته شده تر هستند، این مزایا شامل محیط کاربری، هک ها و پلاگین های موجود برای اون سیستم، انعطاف پذیری و حجم، قدرت بروز رسانی، انعطاف پذیری کد نویسی و مسائلی از این قبیل میشند، من از هرکدوم از این سیستم ها یک سایت معرفی می کنم، هرکس علاقه مند بود میتونه یه سری بزنه و با این سیستم ها آشنایی کامل پیدا کنه.

برای سیستم VB میتونید از فروم سایت هات اورکلاک، برای سیستم PHP-Nuke میتونید از سایت دکتر رهام، برای سیستم SMF همین فروم سمپادیا و برای فروم IP.Board به انجمن سروای مهر کودک مراجعه کنید.

تا الان سیستم ها و تاثیر گزاری و ... بررسی کردیم، از این به بعد یکم به خاطر سیستم SMF سمپادیا یکم روی این سیستم کار میکنیم، توضیحاتی در مورد امکانات میدیم، و در نهایت وارد مسائل جزئی و خیلی جزئی مثل نحوه انتخاب کلمات و کلا فروم بازی میشیم! :D
_____________________________________________________________________________________

کپی رایت:این مطالب اختصاصا برای کاربران فروم سمپادیا نوشته شده است، در صورت استفاده از متن و یا بخشی از آن ذکر نام سایت یعنی Sampadia.com و پروفایل کاربری بنده یعنی این لینک ضروری می باشد.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
پاسخ : می خواهم یک فروم باز حرفه ای شوم!

تاپیک پاکسازی شد. لطفا از بحث اصلی تاپیک منجرف نشین.

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89

مطلب رو ادامه نمی دین؟ مطلب خوبی بود.

• شروع کننده موضوع

Kindboy

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
رشته دانشگاه
سیم کشی کامپیوتر(!)
بخش 2 فروم باز حرفه ای!

از وقفه ی پیش اومده متاسفم!دردسر کسایی هست که المپیاد کامپیوتر می خونند دیگه :D به هر حال امروز به ادامه مبحث قبل و چیزی که مشخص کرده بودیم میپردازیم!این ها ر بخونید، خوندنشون 5 دقیقه وقت نمیبره! اما مطمئنم براتون خیلی مفید هست.
بخش دوم:این سیستمی که تو سمپادیا ازش استفاده می کنیم چی هست؟!!

خیلی مستقیم بگم خدمتتون که در حال حاضر فروم سمپادیا داره از سیستم SMF که یک سیستم رایگان و مناسب و خوب برای فروم های اینچنینی هست استفاده میکنه! به علاوه یکسری پلاگین ها و دستکاری تو کد ها که در سطح فروم کاملا مشخص هست که باید تبریک گفت به کسی که این تغییرات کدی رو میده! هرکسی جرات این کار ها رو نداره :D

SMF یا Simple Machines Community Forum یک نوع نرم افزار آزاد هست که به نوعی حرفه ای محسوب میشه و قابلیت ایجاد فروم رو در چند دقیقه به یک فردی که دارای هاست و دومین باشه ارائه میده، این نوع فروم در سطح وب خیلی مورد استفاده قرار میگیره، در سطح سایت های دانش آموزی و یا کارگروه ها و .. کلا جاهایی که خیلی تخصصی و گسترده نیستند، SMF یکسری ویژگی های خیلی خوب داره! توی بروشور نرم افزار هم لیست شدند که میتونید بخونید:

لیست ویژگی های SMF
اصلی

- استفاده از PHP و MySQL
- امکان استفاده از قالب های متعدد
- دسترسی پیشرفته و مدیریت کاربران
- امکان پشتیبانی از چندین زبان
- ارائه به صورت متن باز
- طراحی برای کارکرد بهینه
- خروجی های مختلف(XHTML, XML, RSS, WAP)
- امکان استفاده چندین زبان در کنار هم برای انجمن های بزرگ
- مدیریت بسته ها برای نصب و حذف بسته ها
- جستجو:
- جستجو در داخل انجمن ها
- جستجو در داخل پیغام های خصوصی
امنیت
- تمام اعمال نیاز به جلسه دارند
- اعمال مدیریتی نیازمند رمزعبور کاربر می باشد
- IP و زمان انجام اعمال مدیریتی ثبت می شود
- اگر چندین تلاش ناموفق برای ورود توسط یک IP رخ دهد ، ان IP برای مدتی مسدود خواهد شد.
تنظیمات انجمن
- امکان نمایش زمان ایجاد صفحه و تعداد بازدیدها
- قرار دادنانجمن در حالت تعمیرات که فقط مدیران دسترسی داشته باشند
انجمن ها و شاخه ها
- امکان باز و بسته شدن شاخه ها
- امکان ایجاد انجمن های زیر گروه در انجمن های دیگر
- اختصاص مدیر به هر انجمن
- امکان دادن سطح دسترسی های مختلف برای هر انجمن
ثبت کاربران
- ملزم کردن کاربران برای عضویت قبل از ورود
- ملزم کردن کاربر به پذیرفتن قوانین
- قابلیت غیرفعال کردن کامل انجمن و ثبت کاربران توسط مدیران
- امکان استفاده از ایمیل تایید جهت فعال سازی
- امکان تایید مدیر جهت فعال سازی
- ثبت کاربر جدید از طریق بخش مدیریت

مانیتورینگ کاربران
- دیدن لیست کاربران به همراه دسترسی ها
- نمایش کلیه پیغام های خطا نمایش داده شده به کاربر به همراه IP
- دیدن فعالیت های کاربر در انجمن
آمار
- آمار دقیق انجمن
- نمایش حاضرین در سایت
- نمایش تعداد ارسال ها و ...

اطلاع رسانی و اخبار
- قابلیت ایجاد انجمن اطلاع رسانی
- امکان ارسال خبرنامه به صورت پسغام خصوصی برای عده ای از کاربران
- استفاده از جعبه اخبار
ارتباطات
- امکان ارسال موضوع به دوستان
- قابلیت چاپ موضوع
گروه های کاربری
- امکان ایجاد گروه های کاربری متعدد
- دادن دسترسی های متفاوت به هر گروه بر اساس انجمن
محدود کردن
- محدود کاربر براساس IP ، Hostname و نام کاربری
- نمایش دلیل محدود شدن کاربر
- امکان تنظیم سطح محدود بودن
دسترسی WAP
- پشتیبانی از WAP و WAP2
- کاهش اندازه انجمن جهت نمایش در WAP
- قابلیت ورود و خروج
- قابلیت دیدن ارسال های جدید
- قابلیت ارسال موضوع جدید
قالب ها
- امکان انتخاب قالب توسط کاربر
- قابلیت نصب قالب های جدید
- اضافه نمودن صورتک های جدید
امکانات ارسال
- تصحیح خطای تایپی(انگلیسی)
- پاسخ سریع
- امکان نقل قول تو در تو
نظرسنجی
- امکان ایجاد یا حذف نظرسنجی به موضوع
- تنظیم تاریخ انقضا
- نمایش نتایج نظرسنجی بعد از رای دادن
- گسترش گزینه ها تا 256 مورد
پیوست نامه
- امکان دسترسی به هر کاربر یا گروه
- کد کردن نام فایل به نحوی که شما بتوانید فایل .php آپلود نمایید
- قرار دادن تصاویر پیوست در موضوع
پشتیبانی از تقویم
- نمایش وقایع مهم و تاریخ تولدها
- نمایش اطلاعات تقویم در صفحه اصلی انجمن
- امکان ایجاد چند واقعه در یک روز
- امکان ویرایش وقایع
امکانات مدیریت
- امکان قفل و باز کردن موضوع
- امکان گزارش به مدیر
- حذف و ویرایش ارسال ها
- انتقال و حذف موضوع ها
- مهم کردن یک موضوع
- اختصاص یک انجمن به عنوان سطل بازیافت جهت تاپیک های حذف شده
- امکان ویرایش به صورت AJAX
مشخصات و گزینه های کاربر
- قابلیت مخفی کردن ایمیل از دیگر کاربران
- انتخاب قالب مورد علاقه
- باخبرسازی از طریق ایمیل در صورت ارسال جدید
- ورود به صورت مخفی
- انتخاب آواتور
- امکان داشتن آواتور ، امضا و ...

ما به قولی عمرا برسیم همه این ها رو بررسی کنیم! خیلی هاش به درد وبمستر ها میخوره، ما فقط با اون قسمت هایی که به کاربران مربوط میشه کار داریم و روی اون ها بحث می کنیم، مهمترین بخشش هم استفاده از ابزار ارسالو آمارنامه ها و استفاده بهینه از ابزار هست!

همونطور که میبینید SMF از نظر ابزار امکانات خوبی رو برای کاربران و مدیرانش فراهم میکنه که به نظر من کافی هست اگرچه پلاگین و ها و .. زیادی نداره به نسبت VB و ..، من تصمیم دارم تو این قسمت بیشتر یه نگاه کلی به قسمت هایی که یک کاربر میتونه بهشون سر بزنه بندازم و یه توضیحی در موردشون بدم!

از صفحه اصلی یک فروم اصلی(نمونه ما Sampadia.com) شروع می کنم! تو یه نگاه کلی نسبت به یک فروم معمولا ما به دنبال چند تا سوال میگردیم که طی پاسخ دادن به این سوال ها با چند بخش آشنا میشیم.

اول اینکه آیا این فروم ارزش فعالیت کردن رو داره یا نه؟ محیطش مناسب هست یا نه و موضوعاتش حول چه چیز هایی میچرخه و رو چه موضوعاتی بحث داره، مدیریت به چه شکل هست و اتمسفر سایت چگونه هست، کاربران فعال چه کسانی هستند و فروم از چه بخش هایی تشکیل شده و سوالات اینچنینی! برای پاسخ به سوال اول خیلی ها فقط معیار رو تعداد ارسال های موجود هست که کار اشتباهی برای سنجش یک فرومه. شما اگر می خواید مطلع بشید ببینید یک فروم در چه جایگاه و محیطی قرار داره باید اول از همه به تنوع فعالیت ها و نظم و ترتیب اون فروم توجه کنید!خوب یعنی چی؟

ببینید شما باید بررسی کنید ببینید این فروم چه مکان هایی داره که شما می تونید توشون فعال باشید، چه فعالیت های دست جمعی داره که توی اجتماع واقعی هم براتون مفید باشه، چه طور اداره میشه و رسیدگی در فروم به چه شکل هست! ما بر میگردیم سر مثال خودمون یعنی سمپادیا. وقتی وارد فروم سمپادیا میشید با چند بخش که برای فعالیت های دست چمعی مناسب هستند برخورد می کنید(حالا نیاز نیست حتما این فعالیت در فروم باشه! میتونه در هر قسمت سایت صورت بگیره و فقط در فروم فراخوان داشته باشه) اول از همه به نشریه بر میخوریم.

نشریه یکی از جمعی ترین و هماهنگ ترین نوع فعالیت های جمعی و اجتماعی هست که به خوبی میتونه از پتانسیل افراد فروم استفاده کنه! همچنین به نوعی تبلیغات خیلی خوبی هم برای یک فروم هست که حالا به اون مبحث هم بعدا میرسیم. اونطور که من اطلاع دارم سمپادیا در گذشته نشریه ای داشته که فعال بوده و در حال حاضر هم در دست سازمان مردم نهاد هست و داره تکمیل میشه، میشه گفت نشریه برای سمپادیا یک پوئن خیلی مثبت هست! از دید من هم نقطه قوت بزرگی بوده و خواهد بود.

قسمت بعدی که باهاش برخورد می کنیم بخش اخبار هست که توش فراخوان ها و کار های دسته جمعی خوبی رو به نمایش میگذاره و یا کلا مسائلی رو که نیاز به فعالیت و مطالعه دارند به نمایش قرار میده که خیلی خوبه. جدید ترین فراخوان هم که مال پادکست سمپادیا هست که یکی از بهترین کارهای ممکن هست و اگر درست به اجرا در بیاد خیلی از نشریه پرطرفدار تر و پربارتر خواهد بود.

یه قسمت خیلی مهم من دیدم که یکذره فروم رو هدفمند تر کرده و اونطور که اطلاع دارم سایتی هم به صورت جداگانه داره و اون بخش سمن یا سازمان مردم نهاد سمپاد هست که خیلی فعالیت خوبی برای دفاع از حق کاربران و بچه های سمپاد و به علاوه رسمی تر بودن و نفوذمند تر بودن سایت هست. با این سازمان طیف فعالیت های سمپاد جدا از مسائل سیاسی بسیار گسترده میشه و میشه از توانمندی های بچه ها در امور خیلی زیادی بهره برد.

چند قسمت مهم دیگه هم هستند که به اندازه مورد های بالا مهم نیستند اما خیلی تاثیر گذار و خوب هستند، یکی از اون ها شوراها هست. وجود شورا یعنی دادن اختیارات به کاربران برای تصمیم گیری ها و دخالت در امور، این طرح خیلی میتونه به منسجم بودن و احساس پوچی نکردن کاربران و در نتیجه خسته نشدن بچه ها کمک کنه... بعضی تاپیک ها و محافل و فراخوان ها هم بودند که دیگه زیاد نمیرم تو نخش!

خوب تا الان دیدم منظور از فعالیت های جمعی و تاثیر گذاری و داشتن بخش های فعال به چه معناست! در مورد رسیدگی هم شما میتونید به چند بخش توجه کنید! بخش انتقادات و پیشنهادات! مهمترین مرکز اطلاع رسانی و رسیدگی و نظم در یک فروم هست! اگر یک فروم تاپیک های به روز و پاسخ های بی وقفه ای از سوی مدیران داشته باشه نشون میده که از نظر رسیدگی در سطح خوبی هست، اما اگر تاپیک ها بی پاسخ مونده باشند، پیشنهادات انجام نگرفته باشه و خلاصه به شکل پوچ و ظاهری فقط در فروم باشند مشخص می کنه که رسیدگی در سطح پایینی هست.

تا الان ما با چند بخش که میتونه مورد فعالیت کاربران در سطح فروم باشه آشنا شدیم!بعضی از اون ها رو هم تحلیل کردیم و معرفی کردیم. در واقع با یک تیر دو نشون رو مورد هدف قرار دادیم! اول اینکه مثالی برای محفل هایی که کاربران یتونند برای استفاده از یک فروم در سطح عالی از اون ها استفاده کنند رو معرفی کردیم! دوم اینکه یک فروم خوب رو ویژگی هاش رو معرفی کردیم.

میریم سراغ بخش های دیگه سایت، آخرین ارسال ها در قسمت بالا و پایین فروم بخش های خیلی مهمی هستند. ما باید در طی وب گردی استفاده بهینه از زمان رو یاد بگیریم، بخش اخبار و آخرین ارسال ها که در سه بخش در فروم SMF و سمپادیا قرار گرفته یکی از ابزار های استفاده بهینه از زمان هست. شما نیاز نیست وقتی وارد فروم میشید کل فروم رو بگردید!اینکار کلی زمان رو به هدر میده. شما اول مشخص کنید من می خوام به پست ها و پاسخ هایی که به پاسخ های خودم داده شده رو مرور کنم یا اینکه میخوام بحث های جدید رو که قبلا ندیدم بخونم.

من به شخصه پیشنهاد میکنم اول مورد اول رو انتخاب کنید! یک فروم باز خوب کسی هست که نسبت به پست های خودش بی تفاوت نباشه، یعنی اگر کسی اومد به پستش انتقاد کرد، پاسخ داد و یا ... اون رو بی پاسخ نزاره!این نشون میده یک نفر نسبت به حرف هاش احترام قائل هست! یکچیزی رو از رو هوا نگفته و برای کارهاش ارزش قائله! پس اصل اول این هست که حواستون به ارسال های قبلی خودتون باشه که می تونید اینکار رو به راحتی از بخش" دیدن پاسخ های جدید به ارسالهای شما "انجام بدید.

بعد از چک کردن این بخش در اول ورودتون به یک فروم یا همون مثال خودمون یعنی سمپادیا، بخش بعدی آخرین ارسال ها پس از آخرین ورود شما هست. این بخش در واقع به شما به صورت خیلی خلاصه و خوب نشون میده که از نظر مطلب در سطح سایت به چه چیز هایی پاسخ داده شده و چه چیز هایی ایجاد شده که شما بتونید در اون فعالیت کنید. یک لیست از پیشنهادات برای شماست که شما رو به مباحثه دعوت می کنه! پس اگه یک فروم باز خوب هستید همیشه این بخش رو چک کنید و اون بحث هایی که برای شما خوب هست رو انتخاب کنید و پاسخ بدید و یا مطالعه کنید.

در رابطه با بخش بالا وقتی به موضوع انتخاب تیتر برای موضوعات میرسیم اعلام میکنم چرا تیتر یک تاپیک خیلی مهم هست!

سیستم سمپادیا خوبی هایی از این قبیل داره که به نوعی ابزار کار ما محسوب میشند! حالا بریم سراغ انتهای فروم! فعلا با سر در سمپادیا زیاد کار نداریم. در انتهای فروم با چند بخش آشنا میشیم. باز هم آخرین ارسال ها! این آخرین ارسال ها موضوعاتی هستند که داغ تر از بقیه هستند و در همین چند دقیقه اخیر پاذسخ داده شدند! اگر می خواید وارد موضوعاتی بشید که از نظر مانور ارائه اطلاعات و بیان نظر و مباحثه قوی هستند به این بخش نگاه کنید و اون تاپیکی که بیشتر تعداد قرار گرفتن در این لیست رو داره انتخاب کنید، با اینکار میتونید چند هدف رو مورد نشونه قرار بدید! اول از همه اینکه عقایدتون رو به جمع کثیری از کاربران سایت ارائه بدید! دوم اینکه اگر کاربر جدیدی هستید خودتون رو خوب نشون بدید و سوم هم اینکه فرصت خوبی برای دریافت امتیاز و افزایش ارسال ها کسب می کنید.(البته مورد آخر اصلا مهم نیست!)

بخش بعدی کاربران آنلاین هست. این بخش به نسبت به ما کمک زیادی می کنه. اول اینکه به ما نشون میده بهترین زمان ایجاد یک موضوع که لازم هست توش همه شرکت کنند کی هست! دوم اینکه اگر نیاز به مدیری داشتیم میتونیم ببینیم جدیدترین مدیری که آنلاین بوده چه کسی هست، سوم اینکه میتونیم به عنوان یه لیست از کاربران فعال ازشون استفاده کنیم( برای پیغام های دسته جمعی که فکر می کنم اینجا به خاطر پهنای باند ممنوع باشه!) و چهارم هم اینکه کاربران فعال و جدید ترین کسانی که آنلاین شدند رو مشاهده کنیم.

بعضی وقت ها هست که می خوایم یک موضوع ایجاد کنم که لازمه تعداد زیادی از افراد از اون بازدید کنند، نیاز هست بهترین زمان رو انتخاب کنیم، شما میتونید پارامتر های زیادی رو برای این مورد قرار بدید اما راحت ترین کار این هست که یک نگاه به قسمت چه کسانی آنلاین هستند بندازیم!(البته در نمونه ما یعنی سمپادیا این بخش برای 180 دقیقه تنظیم شده که آمار کذبی رو به ما میده). شما میتونید با یکی دو بار چک کردن این تابلو در روز متوجه بشید شلوغترین زمان سایت چه زمانی هست.

از کاربرد های دیگه این تابلو برای یه فروم باز حرفه ای این هست که به راحتی نزدیک ترین مدیر آنلاین رو پیدا میکنه و برای ارائه گزارش یا ارسال پیامش از اون مدیر استفاده میکنه... در مورد بقیه قابلیت های این تابلو فکر نکنم زیاد نیاز باشه صحبت کنیم.

سایت یه بخشی هم داره به عنوان تقویم آینده، این بخش میتونه جنبه دوستانه و پاچه خواری داشته باشه :D (شوخی!) اگر در سطح فروم شناخته شده هستید و می خواید به بقیه احترام بزارید برای تبریک تولد کاربران از این بخش استفاده کنید! ما یه اصلی داریم که میگه کاربری از بقیه متمایز هست که به عقاید بقیه احترام بزاره، نسبت بهشون بی تفاوت نباشه و تک تک کاربرا براش ارزشمند باشه! تبریک گفتن تولد یک فرد هم از این قبیل کار ها هست.

بخش مهم دیگه ای هم هست که ما ازش استفاده های زیادی میبریم، اون بخش آمار انجمن هست! تو قسمت اول متن هم بهش اشاره کردیم! این آمار یه اطلاعات جامع و کلی از فروم و کاربران به ما میده. شما با دقت به این تابلو میتونید با تعداد کاربران فروم و تعداد ارسال ها و مسائلی از این قبیل آشنا بشید. بخش سایر آمار و اطلاعات بخش مهم دیگری هست که باید حتما بهش سر بزنید. این بخش برای مدیران و کاربرای حرفه ای بخش مهمی محسوب میشه.

با کلیک بر روی سایر اطلاعات و آمار وارد صفحه وسیعی میشیم که بر اساس آپشن های تعریف شده "ترین ها" رو برای ما به نمایش میگذارند و آمار اصلی انجمن رو لیست می کنند. من چند تا از کار های این صفحه رو توضح میدم و بحث رو خلاصه میکنم! چون همونطور که گفتم این بخش مهم هست! اما بیشتر برای مدیران. از طریق این صفحه میشه مدیرانی رو از بین کاربرا انتخاب کرد، میشه بر اساس نیاز افرادی رو انتخاب کرد! مثلا کسانی که در امور تبلیغات فعالیت می کنند میتونند از کاربرانی که بیشترین فعالیت رو مثلا در زمینه ارسال پست دارند حسابی استفاده کنند.

تا الان با سیستم سمپادیا در سطح مقدماتی و کلی و مختص صفحه اول آشنا شدیم! دفعه بعد به بررسی TAB ها و بخش های کلی دیگه فروم میپردازیم و بعد وارد بخش های تنظیمات کاربری و انجمن ها و .. میشیم.

• شروع کننده موضوع

Kindboy

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
رشته دانشگاه
سیم کشی کامپیوتر(!)

مطلب بعدی تا انتهای این هفته قرار میگیره! با تشکر از مخاطبان این تاپیک (;

shad

Parisa
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
نرم افزار

خیلی خوب و جامع بود! مرسی! میشه بعدش راجع به فروم های open source دیگه هم توضیح بدی؟

بالا