• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال دوم دبیرستان

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال دوم دبیرستان

به نقل از سکو تـ ـــ. :
همه ی قوانین نیوتون ، تجربیه ؟ یعنی اثبات ریاضوی نداره ؟
بامن بودین؟

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz

به نقل از S@daf jo0on! :
با فرد خاصی نبودم ، هر کی توضیح بده ، ممنون میشم

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از S@daf jo0on! :
سلام من یه سوال دارم اگه میشه جواب بدین البته اینم بگما جواب آخرش چندان مهم نیست توضیحات و راه حلش واسم از همه چی مهمتره..مرسی:
شیرآبی در ارتفاع یک متری از سطح آب استخری نصب شده است.دهانه شیر رو به پایین و قطر دهانه ی آن3 سانتی متر است و هنگامی که شیر آب را باز میکنیم آب با سرعت 0.5m/s از آن خارج میشود:
الف)ضخامت آب را حین سقوط و در ارتفاع نیم متری از شیر آب بدست آورید:
ب)اگر آب در مدت 4ساعت و 23دقیقه استخر را پر کند،حجم استخر را بدست آورید:
بازم مرسی از کمکتون!:)

سلام. من یه فکرایی دارم، ولی مطمئن نیستم!
فکر کنم اگه فرض کنیم آب تراکم پذیر نیست، و چگالی اش در اثر برداشتن فشار از روش تغییر نمی کنه، می تونیم تغییر مساحت رو با استفاده از سرعت حساب کنیم. البته 0.5m/s سرعت کمی هم نیست، و احتمال این که جزیان آشفته داشته باشیم هست، ولی برای این که سوال رو حل کنیم احتمالا باید فرض کنیم آشفتگی نداره!
یه جرم کوچیک از آب رو در نظر بگیرین که می خواد بیاد بیرون. در طول حرکتش، جرمش نباید تغییر کنه، و اگه نفطه آغاز حرکت (وقتی میاد بیرون) رو "1" و فاصله 0.5 متری رو "2" در نظر بگیریم، m1 = m2. در نتیجه Rho1.V1 = Rho2.V2 ، (که V حجمه! سرعت رو بگیریم v) چون چگالی رو ثابت فرض کردیم، Rho از دو طرف حذف می شه، می مونه V1 = V2. یعنی حجم اون مقدار فرضی آب نباید در طول حرکت تغییر کنه. چون حجم مساوی حاصلضرب مساحت در ارتفاع استوانه ایه که آب توشه و ارتفاع استوانه تفسیم بر زمان میشه حجم زمانی آب، A1.v1 = A2.v2. یعنی تو هر بازه زمانی کوتاه، مساحت آب ضربدر مسافتی که میره ثابته (البته باید بازه زمانی خیلی کوتاه باشه، که تغییرات مساحت قابل صرف نظر باشه). مساحت اولیه رو داریم (قطرش 3cm)، سرعت اولیه رو هم داریم (0.5m/s)، سرعت دوم رو هم با استفاده از شتاب جاذبه در طول 0.5 متر سقوطش حساب کنین، می مونه A2، که از روش میشه قطرش رو حساب کرد.
قسمت دوم هم فکر کنم مشابه این حل بشه. حجم آبی که وارد استخر می شه باید مساوی حجم آبی باشه که از شیر خارج می شه. در بازه های زمانی کوتاه مساوی، این مقدار میشه مساحت x سرعت ( m x m^2/3 = m^3/s). این مقدار رو اگه ضربدر کل زمان بکنین حجم استخر در میاد دیگه.
ببخشید جواب رو حساب نکردم.

البته یه خورده مشکوکه! اگه اینجوری باشه که من می گم، ضخامت آب باید رفته رفته کم بشه... یه خورده غیر قابل تصوره، ولی نمی دونم دیگه چه کار دیگه ای می شه کرد.
بازم می گم که مطمئن نیستم. اگه بچه های فیزیکی که مسلما از من بیشتر بلدن تایید یا ردش بکنن ممنون میشم!

به نقل از سکو تـ ـــ. :
با فرد خاصی نبودم ، هر کی توضیح بده ، ممنون میشم

اگه هم باشه من بلد نیستم. هوم، من که در مورد اثبات ریاضیاتیش چیزی نشنیده م. فقط اگه اثبات ریاضیاتی نداره، نیوتون تو کل Principia Mathematica چی گفته؟! داستان گفته؟! احتمالا یه اثباتی چیزی آورده دیگه...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

قوانین پایه ای نباید صرفا ریاضی داشته باشه باید از درک شهودی و استدلال فیزیکی سر چشمه گرفته باشه وبیشتر تناسب ها بدست میاد که بعدش با یه ثابت که آزمایشها اونو تعیین میکنه یه فرمول میشه یا اصالا چند کمیت تاثیرشون در آزمایشهای مختلف ثابت میشه .

D r . e n i a c

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

به نقل از سکو تـ ـــ. :
همه ی قوانین نیوتون ، تجربیه ؟ یعنی اثبات ریاضوی نداره ؟

نه اثبات ریاضی نداشته . این قوانین خیلی آزمایش شدن تا جایی که به "اصل" در مکانیک تبدیل شدن.

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

سلام!من یه چند تا آزمایش رو می خواستم ازتون بپرسم!البته اگه لطف کنین و جواب بدین! :)
آزمایشی طراحی کنید که:
الف)با یک خط کش میلی متری ضخامت یک ورق کاغذ فیزیک را اندازه گرفت!
ب)زمان نوسان یک آهنگ را در نظر گرفت!
آزمایشی طراحی کنید که با یک ترازوی آشپزخانه جرم یک قطره آب را بتوان اندازه گرفت!
آزمایشی طراحی کنید که با یک استوانه ی مدرج حجم یک قطره آب را اندازه گرفت!
بازم ممنون! ;;)

mahya...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شهرسازی

بچه ها به نظرتون چه کتابی به جز الگو واسه فیزیک 2 خوبه؟؟؟ :-?

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از ...mahya :
بچه ها به نظرتون چه کتابی به جز الگو واسه فیزیک 2 خوبه؟؟؟ :-?
خوشخوان.

mahya...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شهرسازی

به نقل از مرضیــــه :
آخه معلممون میگفت خوشخوان غلط زیاد داره.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خوشخوان فیزیک 2 خیلی مذخرفه.

اصلا" نویسنده تمریناشو یه بارم حل نکرده همینطوری از کتابای دیگه کپ زده گذاشته .

من خودم یه تمرین توش دیدم که شاید یکی از مشکل ترین تمرینای ایرودوف بود . اصلا" با اطلاعات دوم دبیرستان حل نمیشد .

mahya...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شهرسازی

به نقل از H O S E I N :
خوشخوان فیزیک 2 خیلی مذخرفه.

اصلا" نویسنده تمریناشو یه بارم حل نکرده همینطوری از کتابای دیگه کپ زده گذاشته .

من خودم یه تمرین توش دیدم که شاید یکی از مشکل ترین تمرینای ایرودوف بود . اصلا" با اطلاعات دوم دبیرستان حل نمیشد .
خب واسه فیزیک 2 چه کتابی بخرم ؟؟؟؟ :-/الگو دارم همه تمریناشو حل کردم یه کتاب دیگه میخوام.

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من واسه سینماتیک و دینامیک گاج سفید پیش میزنم اگه میشه بازم کتاب خوب معرفی کنین مخصوصا واس این دو فصل

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ...mahya :
خب واسه فیزیک 2 چه کتابی بخرم ؟؟؟؟ :-/الگو دارم همه تمریناشو حل کردم یه کتاب دیگه میخوام.

همون الگو خوبه.

اگه میخوای تمرین اضافه حل کنی و در حد متعارف فیزیک دوم رو بستی میتونی خوشخوان رو حل کنی.

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

به نقل از prometheus :
سلام!من یه چند تا آزمایش رو می خواستم ازتون بپرسم!البته اگه لطف کنین و جواب بدین! :)
آزمایشی طراحی کنید که:
آزمایشی طراحی کنید که با یک ترازوی آشپزخانه جرم یک قطره آب را بتوان اندازه گرفت!
بازم ممنون! ;;)
بچه ها خواهش می کنم یه نگاهی به اینا بندازین دیگه و اگه تونستین ج شو بگین!!!خوااااااااااهش!!!!!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از prometheus :
آزمایشی طراحی کنید که:
بازم ممنون! ;;)

اینا رو میشه با یه قاعده ای بدست آورد که دقت کار بره بالا.

مثلا" برای الف ضخامت 20 30 برگ کاغذ (هر چی بیشتر باشه بهتره) رو حساب کن این مقدار رو تقسیم بر تعداد کاغذ ها کن!
برای ب مثلا" آونگ رو تکون میدی و بعدش بذار 20 30 بار نوسان کنه و زمان این فرآیند رو حساب کن و بر تعداد دفعات نوسان تقسیمش کن.

اینطوری خطای آزمایش هم به مقدار خیلی خوبی کم میشه.

خب حالا با روشی برای دو تا بالایی گفتم میتونی اون دوتای دیگه رو هم حساب کنی (;

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

مرسی! :)

Raha storm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 کرج
شهر
خرم اباد و کرج

سلام . اثبات فرمول روش متوازی الاضلاع (جمع بردار ها)رو میخوام.لطفا کمک کنید [-o<

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

چهار سوال داشتم.اگه لطف كنين پاسخ بدين ممنون ميشم:

1.يك قطعه يخ صفر درجه را از ارتفاع چند متري سطح زمين رها كنيم تا پس از برخورد به سطح آب استخري كه دمايش صفر درجه است،يك هزارم جرم اوليه آن ذوب شود؟

2.چتر بازي به جرم m از ارتفاع بسيار زيادي از سطح زمين از هواپيمايي بيرون مي پرد.اگر او در ارتفاع h از سطح زمين به سرعت ثابتي در سقوط برسد،بزرگي نيروي مقاومت هواي وارد بر اين چترباز در اين ارتفاع چقدر است؟
3.دو جسم به جرمهاي m و M تحت تاثير دو نيروي مساوي از حال سكون همزمان به حركت در مي آيند.اگر در هر لحظه نسبت انرژي جنبشي m به M برابر 2 باشد،نسبت m به M چقدر است؟
4.اختلاف فشار بين دو نقطه از مايعي در حال سكون برابر P∆ است.اگر ظرف محتوي اين مايع با شتاب g/3 در راستاي قائم به طرف پايين حركت كند،اختلاف فشار بين دو نقطه چقدر خواهد شد؟
5.(اين يكي مثل آب خوردنه ولي همين جوري محض خالي نبودن عريضه!!! گذاشتم!):چگالي ماده A برابر 5/5 و ماده B برابر 6/6 گرم بر سانتي متر مكعب است.اگر حجم ماده C كه از تركيب اين دو ماده بوجود مي آيد برابر 10 سانتي متر مكعب باشد نسبت حجم ماده B به A را برحسب تابعي از جرم ماده C بنويسيد.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از IQ-High :
چهار سوال داشتم.اگه لطف كنين پاسخ بدين ممنون ميشم:

1.يك قطعه يخ صفر درجه را از ارتفاع چند متري سطح زمين رها كنيم تا پس از برخورد به سطح آب استخري كه دمايش صفر درجه است،يك هزارم جرم اوليه آن ذوب شود؟

2.چتر بازي به جرم m از ارتفاع بسيار زيادي از سطح زمين از هواپيمايي بيرون مي پرد.اگر او در ارتفاع h از سطح زمين به سرعت ثابتي در سقوط برسد،بزرگي نيروي مقاومت هواي وارد بر اين چترباز در اين ارتفاع چقدر است؟
3.دو جسم به جرمهاي m و M تحت تاثير دو نيروي مساوي از حال سكون همزمان به حركت در مي آيند.اگر در هر لحظه نسبت انرژي جنبشي m به M برابر 2 باشد،نسبت m به M چقدر است؟
4.اختلاف فشار بين دو نقطه از مايعي در حال سكون برابر P∆ است.اگر ظرف محتوي اين مايع با شتاب g/3 در راستاي قائم به طرف پايين حركت كند،اختلاف فشار بين دو نقطه چقدر خواهد شد؟
5.(اين يكي مثل آب خوردنه ولي همين جوري محض خالي نبودن عريضه!!! گذاشتم!):چگالي ماده A برابر 5/5 و ماده B برابر 6/6 گرم بر سانتي متر مكعب است.اگر حجم ماده C كه از تركيب اين دو ماده بوجود مي آيد برابر 10 سانتي متر مكعب باشد نسبت حجم ماده B به A را برحسب تابعي از جرم ماده C بنويسيد.

1- انرژی پتانسیل گرانشی اولیه رو مساوی انرژی لازم برای ذوب یک هزارم جرمش قرار بدید.

2- سرعتش ثابته پس برآیند نیروهای وارد بهش صفره ... پس نیروی مقاومت هوا با نیروی وزن مساویه.

3- نصف

4- سه دوم مقدار قبلی

5- خب پس خودت زحمتشو بکش.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

میشه درباره سوال 2 بیشتر توضیح بدین.آخه جوابی که بدست میارم با جوابی که توی گزینه های این تست وجود داره فرق میکنه!سوال 5 هم فقط جواب نهاییشو بگین ممنون میشم(ببینم با وجود راحتی این سوالو درست حل کردم یا نه!)

بالا