• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

قسمـت‌های جالـبِ کتـاب‌ها

کاربر حذف شده 8031

مهمان
پاسخ : قسمـت‌های جالـب از کتـاب‌های موردعلاقـه‌تون

~کافر ها حوصله ام را سر می برند ، چون فقط درباره‌ی خدا صحبت می کنند.

~ وقتی با خودم فکر می‌کنم که از دو نسل پیش تا کنون، بخش قابل توجّهی از سهام معادن زغال‌سنگ در انحصار خانواده‌ی ما بوده است، دل‌شوره و نگرانی آن‌ها را برای خاک مقدس آلمان درک می‌کنم.

عقاید یک دلقک؛هاینریش بل؛ترجمه‌ی شریف لنکرانی؛انتشارات امیرکبیر​

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

به همه می گویم که بچه ها تنها دلیل من برای زندگی اند،اما در واقع زندگی من تنها دلیل هستی آن هاست.

ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد*پائولو کوئلیو

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

صبحگاهی بودا در میان شاگردانش بود که مردی به آن ها نزدیک شد و پرسید :((آیا خدا وجود دارد؟))
بودا جواب داد : ((آری خدا وجود دارد))
بعد از ظهر مرد دیگری آمد و همان سوال را تکرار کرد
بودا جواب داد :((خیر وجود ندارد))
شامگاه مرد دیگری آمد و همان سوال را تکرار کرد
بودا این بار جواب داد : ((خودت باید پاسخ این سوال را بیابی ))

یکی از شاگردانش گفت :(( استاد، این بی معنی است . چطور ممکن است یک سوال سه جواب متفاوت داشته باشد؟؟))
بودا گفت: ((زیرا آن سه شخص متفاوت بودند...و هر کس به شیوه ی خود به خدا نزدیک میشود ؛ یکی با یقین ، دیگری با انکار و سومی با تردید ))

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

جایی که زور فقط میتواند نابود کند... لطافت میتواند نقش آفرینی کند :)

مکتوب ـ پائولو کوئيلو

barani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو ^.^
شهر
تهرانـــ
مدال المپیاد
ادبـــی
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی تکنولوژی نساجی

قبلا میتوانستم دختـری بی فکر و بی خیال و آسوده باشم، چون چیز ارزشمندی نداشتم که از دست بدهم! ;;)

ولی حالا تا آخر عمر یک نگرانی بزرگـ خواهم داشت و هروقت که تو از من دور باشی،به همه ی اتومبیل هایی فکر میکنم که ممکن است تو را

زیر بگیرند..یا همه ی تخته های اعلامیه ای که ممکن است روی سرت بیفتند!و یا همه ی میکروب های وحشتناکی که ممکن است بخوری.

آرامش خیالم تا ابد از بین رفته استـــــ..

"قسمتی از نامه ی پایانی جودی ابوت به بابا لنگ دراز"

{ بابا لنگ دراز /جیـن وبستر }

lisolar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
دانشگاه
Loading...

پولی که پدر مادرها می دهند پول واقعی نیست . صیقلی است و هیچ بویی هم نمی دهد مگر بوی مرکب شیمیایی . آن ها اسکناس های نویی هستند که باید خودشان چاپ کرده باشند . پولی که آدم خودش به دست می آورد کاملا مچاله شده است ، با پارگی های کوچک ، کمی چرب به علت کثیف بودن ، لمس کردنش لذت بخش است

طرحی برای انقلاب در نیویورک/آلن رب گریه

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

هيچ اشکالی ندارد که وقتی شواهدی له يا عليه يک ادعا نداريم ، « لاادری گری / آگنوستیکیسم » پيشه کنيم . در اين حالت لاادری گری موضع بخردانه ای است . هنگامی که از کارل ساگان پرسيدند که آيا در جهان های ديگر حيات وجود دارد ، با افتخار جواب داد که... در اين مورد لاادری گر [ آگنوستيک ] است . وقتی ساگان از پاسخ گويی قاطعانه امتناع کرد ، مصاحبه گر باز به او اصرار کرد که " در دلتان " در اين باره چه فکر میکنيد ؟ و ساگان پاسخی فراموش نشدنی داد :

" اما من سعی نمیکنم با دلم فکر کنم . کافیست که تا زمان حصول شواهد ، داوری را به تعويق بياندازيم . "

- پندار خدا - ریچارد داوکینز

fateme78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F@rz@NeG@N H!gh $ch00l
شهر
eMN@n$

پدرم گفته است قدر آدمی به عمق زخم های اوست. پس زخم هایت را گرامی دار. زخم های کوچک را نوشدارویی اندک بس است تو اما در پی زخمی باش که نوشدارویی شگفت بخواهد
و هیچ نوشدارویی شگفت تر از عشق نیست و نوشداروی عشق تنها در دستان اوست.
او که نامش خداوند است

من هشتمین آن هفت نفرم / میراث پدر علیه السلام - عرفان نظرآهاری

armin1272

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي ١
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94

افكار پوچ!-باشد، ولي از هر حقيقتي بيشتر مرا شكنجه ميدهد
بوف كور- صادق هدايت

میترا

میترا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشکده‌ی هنر و معماری تهران مرکز
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

هیچ وقت ِ خدا یک چیز ِ واقعی را، حالا هر چه که میخواهد باشد ، پشت ِ یک ظاهر دروغین پنهان نکرده ام . یعنی یاد نگرفته ام عکس ِ چیزی باشم که هستم . یا به چیزی تظاهر کنم که به بعضی آدم ها ، منزلت معنوی می دهد . از این منزلت های معنوی ِ دروغینی که خوب بهشان دقیق شوی ؛ تصنعی بودنشان پیداست .
پس بی هیچ تکلّفی ؛ بهتان می گویم و برایم اهمیتی ندارد که تا چه حد ممکن است ازش برداشت نادرستی داشته باشید . اعتراف میکنم که حالم دارد از بیشتر ِ چیزها بهم میخورد و قبل از همه ، از خودم .

کافه پیانو - فرهاد جعفری

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

«

قضیه 28 _ عالی ترین خیرِ نفس، شناخت خداست و عالی ترین فضیلت نفس این ست که خدا را بشناسد!

..

قضیه 37 _ اصحابِ فضیلت، خیری را که برای خود طلب میکنند _ برای دیگران هم میخواهند؛ و هرچه معرفت آنان به خداوند بیشتر باشد، این امر (خیرخواهی نسبت به دیگران) بیشتر خواهد بود.

..

قضیه 43 _ ممکن ست خوشی، افراطی و شرّ باشد، و ممکن ست اندوه، از این حیث که خوشی یا شادی شرّ ست، خیر باشد!

(بخشی از برهان) :

خوشی، شادی ای ست که ازین حیث که به بدنِ ما مربوط ست، عبارت ست از اینکه یک یا بعضی از اجزای بدن، بیش از دیگر اجزاء (از آن) متاثر شوند. 1
و ممکن ست قدرت این عاطفه آن اندازه شدید باشد که بر سایر افعال بدن تفوق یابد و ... ؛ لذا ممکن ست این عاطفه، شرّ باشد!

اما برعکس، درد که اندوه ست ممکم نیست، بصرف اعتبار ذاتش خیر باشد؛ اما از آنجا که قدرت و افزایش آن بواسطه قدرتِ علت خارجی در مقایسه با قدرت بدن ما تبیین میشود و .. ،
بنابراین میتوان نوع یا درجه ای از درد را تصور کرد که بتواند خوشیِ افراطی را مهار و از کاهش استعداد بدن جلوگیری کند و درین صورت،ممکن ست درد خیر باشد!

..

قضیه 46 _ کسی که تحت هدایت عقل زندگی میکند، حتی الامکان میکوشد تا نفرت خشم، یا بی اعتناییِ دیگران را نسبت به خویش، با عشق و کرامت پاسخ دهد!

..

قضیه 63 _ کسی که تحت تاثیر ترس عمل میکند و برای اجتناب از شرّ، عمل خیر انجام میدهد، تحت هدایت عقل نـیست.

..

قضیه 71 _ فقط انسان های آزاد ( تعریف انسان آزاد = انسانهایی که تحت هدایت عقل زندگی میکنند) اند که براستی از یکدیگر بسیار سپاسگزارند.

..

قضیه 72 _ عمل انسان آزاد، هرگز فریبکارانه نـیست، بلکه همواره صادقانه ست.

_ _ _

توضیح (1) : شادیِ خیر در نظر اسپینوزا، آن ست که تمامِ اجزاء نفس و بدن به یک اندازه از آن متاثر شوند.

»

...

اخلاق _ بندیکت (باروخ) اسپینوزا

پ.ن: ادامه دارد!!

.

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

فقط يك گناه هست . و آن دزدي است ... وقتي مردي را بكشي، زندگي را از او دزديده اي. حق زنش را براي داشتن شوهر دزديده اي. همينطور حق بچه هايش را براي داشتن پدر. وقتي دروغ بگويي، حق طرف را براي دانستن راست دزديده اي. وقتي كسي را فريب بدهي حق انصاف و عدالت را دزديده اي...

[بادبادک باز _ خالد حسینی]

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

"فرزندم ،خوب و جانسوز می نویسی،بسیار متاثر شدم.چیزهای خوب و زیبا و خنده آور هم در زندگی هست. از آن ها بنویس و بده بخوانم."
ومن داستان دانش آموزی را نوشتم که هیچ گونه گرفتاری نداشت الا این که می خواست بداند فرق "خر" و "الاغ"چیست؟ عاقبت دریافته بود خری که خوب تربیت شود،کاه و جو حسابی بخورد،پالان نو داشته باشد و چاق باشد و آدم های مهم و معروف و پولدار سوارش شوند می شود "الاغ".ما در شهر "الاغ"کم داریم و خر فراوان است.خرهایی که زیر بار سنگین زندگی فر فر می کنند،چوب می خورند،لاغر مردنی اند و واقعا خرند.
ته داستان نتیجه گرفته بودم که:پس ما باید بکوشیم،درس بخوانیم،زحمت فراوان بکشیم تا بتوانیم خود را بالا بکشیم که زندگی خوبی داشته باشیم.خوب بخوریم و خوب بپوشیم تا به ما "خر" نگویند و "الاغ" بگویند.چون الاغ محترم تر از خر است."

معلم انشا و آقای محزونی که داستانم را خواندند،خندیدند.بچه ها خوششان آمد و برایم کف زدند.

//شما که غریبه نیستید/هوشنگ مرادی کرمانی//

zmaa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تهران

معمولا در شهر های کوچک هستند کسانی ک شغل و حرفه اصلی انها جمع آوری خطاهای اشنایان و همسایگان است هر روز ب شکلی ان خطاها را ب زبان می آورند و دقت میکنن ک مبادا یکی از ان گناهان نابخشودنی ناگفته بماند...

ژان کریستف...جلد 2//// رومن رولان

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

... بعضی روزها هم پدرم «گیرنده»ها رو با خودش می‌برد. سر بِرکفست می‌شِست و می‌گفت: نجاتش دادم، و صورتش من رو یاد صورت کشیش، بعد از موعظه‌ی روزهای یکشنبه می‌نداخت.
ولی با این حال، دو سه بار در سال، پیش می‌اومد که روزها یا شب‌های آرومی داشته باشیم. پدرم به آسمون نگاه می‌کرد و می‎گفت: امشب شب آرومی خواهد بود. معنیش این بود که اون شب هیچکی هیچ‌جا احتیاج به هیچ پیوند پوستی، پیوند چشمی، پیوند قلبی، پیوند کلیه، خون یا مغز استخوانی نداشت ...
ولی بابا، تو از کجا می‌دونی که امشب شب آرومی خواهد بود؟
اونم بیرون رو نگاه می‌کرد، به تاریکی زل می‌زد و جواب می‌داد، حسش میکنم. انگار یه پیک مرموز بهش علامت داده بود که امشب همه‌چیز قراره رو به راه باشه.

[پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی، مائنی ویسنی‎یک]

lisolar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
دانشگاه
Loading...

کلمات خیلی شیطان هستند. فکر می کنیم فقط به آن هایی که برای ما شایسته هستند اجازه خروج از دهانمان را می دهیم، ولی ناگهان متوجه می شویم یکی از آنها، آن وسط ظاهر می شود. نمی دانیم از کجا آمده است، اصلا آن را خبر نکرده بودیم که آنجا بیاید و یک دفعه همه چیز عوض می شود، آنچه را که قبلا انکار کرده ایم، تایید می کنیم یا برعکس.

مرد تکثیر شده/ ژوزه ساراماگو

zmaa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تهران

مصیبت های جگر خراش مانند سمفونی ها که گاهی آهنگی آرام از میان ارکستر رخنه می کند بروز می کند ، انسان اول تمام عمق آنها را درک نمی کند . گاهی خودی نشان می دهند و در نیستی فرو می روند . ناگهان تمام ارکستر به صدا در می آید . آنوقت اشک از چشمان شما جاری می شود و خودتان نمی دانید برای چه گریه می کنید.

چشم هایش///بزرگ علوی

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

هر روز صبح در بانک زمان ما 86400 ثانیه واریز میشود و تا پایان شب به پایان میرسد و هیچ بازگشتی در کار نیست و هیچ مقداری از این زمان به فردا اضافه نخواهد شد

لطفاً گوسفند نباشید/محمود نامنی

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک

گمانم این وضعیت در خیلی از خانواده ها هست. منظورم تقسیم عقل و استعداد و این جور چیزهاست. همیشه فکر میکردم سهم هر خانواده از هوش و نبوغ مقدار معینی است و این مقدار اغلب به شکلی نامساوی بین افراد خانواده تقسیم شده است. هزار نمونه سراغ دارم. در خانواده ما بدون شک نگار سهم خودش را برداشته است. نه بیشتر و نه کمتر. نگار نه نبوغ فوق العاده ای دارد و نه کم استعداد است، گرچه به شکلی غریزی و باورنکردنی زندگی را خیلی بیشتر از ذهنش میفهمد.اما به هر حال نگار به اندازه طبیعی باهوش است. من از نگار باهوش ترم چون من سهم رحمت را برداشته ام. رحمت سی و شش سال دارد اما سهم او از هوش فقط هشت سال است. بقیه هوشی را که میتوانست داشته باشد به من داده اند. در این موضوع ذره ای تردید ندارم؛ حتی اگر همه ی مردم دنیا بگویند اشتباه میکنم...

مصطفی مستور. سه گزارش کوتاه درباره ی نوید و نگار

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

"چه ت شده ؟ اگه خودتو بزاری جای من میفهمی علافی یعنی چی . ولی من نقشم رو اون قدر خوب بلدم بازی کنم که همه فکر میکنن سرم شلوغه ... "

"دو پسر بچه ی نه ساله داشتند در خیابان راه میرفتند شب از نیمه گذشته بود و آن دو تازه از دیدن فیلم ترسناکی برگشته بودند. اسم فیلم بود " هیولای نا شناخته"
پسر بچه ها دست هم راگرفته بودند .
گری: داری به چی فکر میکنی ؟
جیم : اصلا دلم نمیخواد هیچوقت جونوری رو ببینم که خون آدم ها رو میخوره .
-منم همین طور
-می آی یه کم بدوییم ؟
گری گفت :"فقط برای ورزش کردن"

نامه ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی
ریچارد براتیگان

MMAskary

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

کامیار : عشاق بر سه دسته اند، یه دسته بی بخارن و هر کاریشون بکنی صداشون در نمی یاد مثل مجنون خدا بیامرز! یه دسته هم که خود آزارن! مثل فرهاد رحمة اللّٰه! اما یه دسته شون خطرناکن و مردم آزار! مثل این دلارام! عشقش از دستش بره تبدیل می شه به یه انتقام!

گندم
م.مؤدب پور

بالا