• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دات نت ، آری یا نه ! .NET

• شروع کننده موضوع

A GIRL

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
طهران، تهران
مدال المپیاد
بیخیال
سلام !
حتما از آشغال های Closed - Source مایکروسافت که روز به روز جدیدشون میان و مردم نادان می خرند خبر دارید ! نمونش ویندوز سون هست که میگن ثانیه ای هفت نسخش فروخته میشه ! ( ویندوز 8 - 9- 10 - 11 ... )

حالا، بحث ما اینجا، دات نت، آری یا نه هست !

من اصولا معتقدم زبان های خانواده دات نت رو یاد نگیرید ! چون مایکروسافت داره کم کم قدرتشو از دست میده. حالا فرض کنید شما C#.NET رو در حد Professional یاد گرفتید، فردا اومدیمو مایکروسافت ورشکست شد ( نگید نمیشه ! نمونه هاش بودن که ترکیدن ! نت اسکیپ ) کلا لینوکس شد سیستم عامل default ؛ حالا چی ؟! در نهایت علم برنامه نویس به درد خواهر پدرش می خوره !!!

من میگم زبان هایی رو یاد بگیرید که وابسته نباشن ؛ مثلا c, c++, ...

حتی با جاوا هم مخالفم ! دلیلش اینه که جاوا بیش از حد گسترش یافته

حالا دوستان برنامه نویس نظراتشون رو بگن تا ادامه بدیم ! ( در مورد اسکریپتی ها هم حرف بزنید ( bash, perl, python, ruby, powershell و ... ))

• شروع کننده موضوع

A GIRL

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
طهران، تهران
مدال المپیاد
بیخیال
پاسخ : دات نت ، آری یا نه ! .NET

یعنی واقعا 1 دونه برنامه نویس هم نیست اینجا ؟ خیلی نا امید شدم !

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

تأیید می‌کنم! البته با توضیح:
کلا به نظر من یاد گرفتن زبان کار سختی نیست که قرار باشه بهش فکر کنیم. زبان‌ها اصولا تفاوت خیلی فاجعه‌ای با هم ندارن و بیشتر توی syntax فرق دارن، که یاد گرفتن syntax کار یکی دو روز، و عادت کردن بهش هم کار یه هفته‌اس.
ولی یادگیری زبان صرفا به سختی بستگی نداره. مثلا باید ارزشش رو داشته باشه، یه قدرتی داشته باشه که زبان‌های قبلی نداشتن و ...! یا حتی ممکنه برامون این مهم باشه که برنامه مستقل-از-سیستم-عامل (یا cross-platform) باشه. مثلا در مورد دات‌نت، من هیچ وقت طرفش نرفتم، چون خیلی با لینوکس سازگار نیست (الان دوستان نظر می‌دن که مونو برای لینوکس هست! می‌دونم!)
در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی، به نظر من، حداقل سی.پلاس.پلاس و جاوا رو باید یاد گرفت.
در مورد زبان‌های اسکریپت‌نویسی هم که شدیدا به همون قضیه‌ی syntax و الخ معتقدم. ولی این‌ها تو عمل بیشتر بدردبخور هستن. مثلا من مسلما برای یه کار rename-کردن-دسته-جمعی، ترجیح می‌دم یه خط کد bash بزنم، تا اینکه یه برنامه‌ی ۱۰ خطی «سی» بنویسم و بعد کامپایل و ...

پ.ن. «حتی با جاوا هم مخالفم ! دلیلش اینه که جاوا بیش از حد گسترش یافته» یعنی چی؟ واقعا خیلی نامفهومه. به نظرم سی به عنوان یه زبان همه-کاره، و جاوا به عنوان یه زبان کم-درد-سر-تر-ولی-همچنان-قدرتمند لازمه.

mahrud

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
[...]

در مورد زبان های برنامه نویسی حرفی اضافه بر حرف مهران ندارم، ولی در مورد زبان های اسکریپت نویسی، به نظرم bash قابل مقایسه با perl یا python نیست! بزرگ ترین تفاوتش هم header و libraryها هست!
بین زبان های اسکریپت نویسی فکر میکنم perl و python (حداقل) ارزش آشنایی داشته باشن ... ولی در نهایت نمیشه از زبان های اسکریپت نویسی توقع چیزی بیش از یه script داشت! (هر چند کلی برنامه ی گنده با همین perl و python نوشته شده، و دلیلش هم [فکر میکنم] اینه که perl و python یه چیزی بین زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی هستن [از نظر قدرت] ... نمیدونم، ممکنه هم اشتباه کنم!)

• شروع کننده موضوع

A GIRL

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
طهران، تهران
مدال المپیاد
بیخیال

به نقل از مهران :
تأیید می‌کنم! البته با توضیح:
کلا به نظر من یاد گرفتن زبان کار سختی نیست که قرار باشه بهش فکر کنیم. زبان‌ها اصولا تفاوت خیلی فاجعه‌ای با هم ندارن و بیشتر توی syntax فرق دارن، که یاد گرفتن syntax کار یکی دو روز، و عادت کردن بهش هم کار یه هفته‌اس.
ولی یادگیری زبان صرفا به سختی بستگی نداره. مثلا باید ارزشش رو داشته باشه، یه قدرتی داشته باشه که زبان‌های قبلی نداشتن و ...! یا حتی ممکنه برامون این مهم باشه که برنامه مستقل-از-سیستم-عامل (یا cross-platform) باشه. مثلا در مورد دات‌نت، من هیچ وقت طرفش نرفتم، چون خیلی با لینوکس سازگار نیست (الان دوستان نظر می‌دن که مونو برای لینوکس هست! می‌دونم!)
در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی، به نظر من، حداقل سی.پلاس.پلاس و جاوا رو باید یاد گرفت.
در مورد زبان‌های اسکریپت‌نویسی هم که شدیدا به همون قضیه‌ی syntax و الخ معتقدم. ولی این‌ها تو عمل بیشتر بدردبخور هستن. مثلا من مسلما برای یه کار rename-کردن-دسته-جمعی، ترجیح می‌دم یه خط کد bash بزنم، تا اینکه یه برنامه‌ی ۱۰ خطی «سی» بنویسم و بعد کامپایل و ...

پ.ن. «حتی با جاوا هم مخالفم ! دلیلش اینه که جاوا بیش از حد گسترش یافته» یعنی چی؟ واقعا خیلی نامفهومه. به نظرم سی به عنوان یه زبان همه-کاره، و جاوا به عنوان یه زبان کم-درد-سر-تر-ولی-همچنان-قدرتمند لازمه.
کاری نیست که بشه با جاوا کرد و بقیه نتونن ؛ جاوا کم دردسر نیست !
من با اساس شیء گرایی مخالفم ؛ فکر نمی کنم شیء گرایی برای مدیریت و کنترل پروژه 50 میلیون خطی هم لازم باشه !
به نقل از mahrud :
در مورد زبان های برنامه نویسی حرفی اضافه بر حرف مهران ندارم، ولی در مورد زبان های اسکریپت نویسی، به نظرم bash قابل مقایسه با perl یا python نیست! بزرگ ترین تفاوتش هم header و libraryها هست!
بین زبان های اسکریپت نویسی فکر میکنم perl و python (حداقل) ارزش آشنایی داشته باشن ... ولی در نهایت نمیشه از زبان های اسکریپت نویسی توقع چیزی بیش از یه script داشت! (هر چند کلی برنامه ی گنده با همین perl و python نوشته شده، و دلیلش هم [فکر میکنم] اینه که perl و python یه چیزی بین زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی هستن [از نظر قدرت] ... نمیدونم، ممکنه هم اشتباه کنم!)
bash خوبه ؛ ولی واقعا بعضی مواقع کارایی لازم رو نداره ! ( الان اینو گفتم 50 نفر میریزن سرم کتک می زنن که آره تو ... )
ولی فکر نمی کنم کسی که python یا perl ( یکیشونو بلد باشه ) نیاز داشته باشه اون یکی رو یاد بگیره. ( مگر اینکه مثل دوستان بخواد اسکریپت مردم رو تغییر بده بنام خودش !!! )
خلاصه کاری نبوده که بشه با سی و ... کرد و نشه با python کرد. حداقل شاید برای من نبوده.

SeMeKh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
من و المپیاد؟

به نقل از A GIRL :
کاری نیست که بشه با جاوا کرد و بقیه نتونن ؛ جاوا کم دردسر نیست !
درسته که کاری نیست که با جاوا بشه ولی با سی نشه، ولی خیلی کارها با جاوا خیلی راحت‌تر می‌شه. مثلا جاوا garbage collecting قوی‌ای داره که باعث می‌شه موقع کار با پوینتر خیلی راحت‌تر باشی.
به نقل از A GIRL :
من با اساس شیء گرایی مخالفم ؛ فکر نمی کنم شیء گرایی برای مدیریت و کنترل پروژه 50 میلیون خطی هم لازم باشه !
اصلا موافق نیستم. اساسا شیءگرا بودن اینقدر مهم بود که سی.پلاس.پلاس بوجود اومد. مهم‌ترین فرق سی و سی.پلاس.پلاس تو بخش شی‌ءگراست. نمی‌دونم تا حالا طولانی‌ترین کدی که زدی (و کار کرده!) چقدر بوده، اما برای انجام پروژه‌ای که قراره بیشتر از دست-گرمی باشه، احتمالا یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها شیءگرا بودنه. دیگه فوایدش رو هم تو این مقاله‌ها هزار بار دیدید احتمالا.
به نقل از A GIRL :
bash خوبه ؛ ولی واقعا بعضی مواقع کارایی لازم رو نداره ! ( الان اینو گفتم 50 نفر میریزن سرم کتک می زنن که آره تو ... )
اختیار دارید! کسی که با لینوکس کار کنه، باید همیشه bash جلو دستش باشه. حداقل اینه که خیلی کار راه می‌ندازه. منظورت از کارآیی رو نمی‌دونم، ولی بالطبع قرار نیست انتظارهای عجیب و غریبی ازش داشته باشی. جمله‌ی معروفی که برای معرفی bash به کار می‌ره:
BashScript: to show that you can do it in one line
به نقل از A GIRL :
ولی فکر نمی کنم کسی که python یا perl ( یکیشونو بلد باشه ) نیاز داشته باشه اون یکی رو یاد بگیره. ( مگر اینکه مثل دوستان بخواد اسکریپت مردم رو تغییر بده بنام خودش !!! )
خلاصه کاری نبوده که بشه با سی و ... کرد و نشه با python کرد. حداقل شاید برای من نبوده.
حالا من دوباره بشینم فلسفه‌ی «بعضی وقت‌ها ممکنه اینکه یه زبانی راحت‌تر یه کاری رو انجام می‌ده ملاک باشه» ببافم خوبه؟ اصلا یه سری از زبان‌ها به زبان‌های کاربردگرا معروف شدن (مثل matlab, mathematica, maple, haskell و ...) که هدفشون همین بوده. اینکه آدم بتونه توی کمترین میزان ارتباط با کامپیوتر، بیشترین استفاده رو ببره. برای اینکه واقعا به قدرت این زبان‌ها پی ببری، بد نیست یه سرچی تو اینترنت بزنی تا ببینی بعضی‌هاشون کار رو واقعا خیلی آسون می‌کنند.
از یه طرف دیگه، این جور زبان‌ها، اکثرا قدرت هر کاری رو (مثلا اونقدری که سی اختیار کامل داره) ندارن. این قضیه، یه مقابله (ترجمه‌اش درسته؟! منظورم trade-off بود) کاربردی بودن و عمومی بودنه. هر چقدر زبان عمومی‌تر باشه، احتمالا پیچیدگی‌هاش هم بیشتر می‌شه، آموزشش سخت‌تر می‌شه، طول کد بیشتر می‌شه و ...

Navid_Nabavi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه امینی
شهر
میانه
مدال المپیاد
برکزیده استانی مسابقات کارگاه رایانه

.net برای پروژه های اتوماسیون های کوچیک عالیه و نسبت به جاوا دردسرش کمتره. شی گرایی چیزه مفید برای برنامه های بزرگه و مخصوصا برای برنامه هایی که گروهی نوشته می شه. نکته ی بعدا اینکه ماکروسافت راه زیادی تا ورشکتگی داره. تازه حتی اگه با .net کار نکنین باید مستقیم با سیستم ارتباط برقرار کنین که باز مشکله وابستگی به ویندوز وجود داره. پروژه دات نت جذب خوبی داشته و کامپایلر زیادی هم داره. پس نگران نباشین و ازش استفاده کنین چون اپل در مرز ورشکستگی دوباره بالا اومد. شرایط هر لحظه عوض میشه و هیچ کی نمی تونه بگه که 5 سال دیگه چه خبره. کسی هم که برنامه نویس شده باید همیشه آماده مهاجرت باشه.

سروش ربیعی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اورمیه
شهر
اورمیه
دانشگاه
اورمیه
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر / نرم‌افزار

کاملاْ موافقم. مایکروسافت تو هرجایی قدم بذاره اونجا به گند کشیده میشه. نه فقط تکنولوژی .NET، همۀ کارای مایکروسافت آشغالن.
نمونه‌اش سیستم‌عامل‌های مزخرف، زبان‌های بسته و محدود، تکنولوژی‌های فاجعه‌بار در وب و هر چیز دیگه‌ای که به ذهنتون برسه.
ْ
من خودم از python + pyqt استفاده می‌کنم. زبان‌های مایکروسافت حتی ۱/۱۰ از کارهایی رو که با پایتون قادر به انجامشون هست نمی‌تونن انجام بدن و این (برخلاف چیزی که اقای نبوی اشاره کردن) هیچ ربطی به متدولوژی زبان نداره. ضعف مایکروسافت در تئوری‌های زبانشه. حالا اینکه شیء‌گرایی #C در مقابل شیءگرایی پایتون هیچی هست بماند.

کسی که معتقده می‌توه با تکنولوژی‌های مایکروسافت برنامه بنویسه احتمالاً تا به حال هیچ برنامه‌ای ننوشته و فقط کد تولید کرده.

بررسی کامل‌تری رو قبلاً انحام دادم. بد نیست یه نگاهی بندازید:
http://www.uucom88.blogfa.com/post-191.aspx
http://www.uucom88.blogfa.com/post-194.aspx
http://www.uucom88.blogfa.com/post-195.aspx

V0R73X

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
مدال المپیاد
قبولی در المپیاد کامپیوتر مرحله اول سال 88-89

چرا اینجا همه از ماکروسافت متنفرن؟
میدونم که ماکروسافت کیفیت نداره ولی بزرگترین دلیلی که به خاطرش معروف شده کاربر پسند بودن برنامه هاشه!
مثلا همین .Net خداییش به نظر شما اصلا کاربردش با C قابل مقایسه است؟ C زبان ماشینه ولی با .NET میشه 100 خطی رو که تو C مینویسی واسه طراحی کلاس با یک درگ و دراپ خلاصه کنی! خیلی آسون تره و به خاطر همینم مفیده!

badihi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیداژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
ندارم

سلام.
نظرات جالبي رو از دوستان شنيدم. ولي به نظر من زبان هاي دات نت ارزش ياد گرفتن دارن.
چون شما با قدرت عظيمي که کتابخونه کلاسهاي دات نت داره مي توني صد برابر زبون هاي ديگه ازش کار بگيري.کارایی که با دات نت میشه انجام داد چند برابر کاراییه که با کتابخونه های توابع عادی زبونای دیگه میشه.
البته از حق نگذریم زبونای دیگه ای هم هستند که کتنابخونه کلاسهای کاملی دارند مثل جاوا ولی هیچکدوم به اندازه دات نت قدرتمند نیستند.
الان هم ديگه دات نت فقط متعلق به مايکروسافت نيست و کتابخونه هاب اپن سورس دات نت هم عرضه شده.
براي مثال ميتونم کامپايلر خيلي خوب مونو تحت لينوکس رو نام ببرم.
مونو با يک IDE کامل و خوب عرضه شده که ميشه باهاش راحت کار کرد.
پس دیگه فکر نکنم دلیی داشته باشه که از دانت نت استفاده نکنیم.

sutech

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
88
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
sutech-iust
رشته دانشگاه
برق-کنترل-مهندسی پزشکی(علوم اعصاب)

من اصولا معتقدم زبان های خانواده دات نت رو یاد نگیرید ! چون مایکروسافت داره کم کم قدرتشو از دست میده. حالا فرض کنید شما C#.NET رو در حد Professional یاد گرفتید، فردا اومدیمو مایکروسافت ورشکست شد ( نگید نمیشه ! نمونه هاش بودن که ترکیدن ! نت اسکیپ ) کلا لینوکس شد سیستم عامل default ؛ حالا چی ؟! در نهایت علم برنامه نویس به درد خواهر پدرش می خوره !!!

بحث خیلی قشنگیه اما یه نکته هست که باید دقت کنی:

اینکه یه شرکت مثل مایکروسافت یا یه محصول مثل دات نت در حال حاضر یا در طول عمر علمی ما ! ارزش یادگیری داره یا نه دقیقا چیزیه که یه مهندس باید بدونه - این محدود به سیستم عامل و زبان برنامه نویسی نیست اگه فکر می کنی مایکروسافت داره به سرنوشت نت اسکیپ میرسه(که من نمیدونم چرا اینو میگی؟!) باید کلا بیخیال سیستم عامل هاش بشی اما این دلیل نمیشه که کلا بیخیال مجموعه هایی بشی که وابسته به یک نوع خاص سیستم عاملند(چه ویندوز چه لینوکس)- این مورد ازین جهت که باعث عدم وابستگیت میشه خوبه ولی در عین حال تو رو از امکانات خیلی زیادی که در این مجموعه های به اصطلاح specified Purpose هست محروم میکنه(البته لغت specified Purpose برای این موضوع خیلی دقیق نیست)
پس بهتره بجای دل بستن ! به مجموعه های عمومی دنبال این باشیم که کدوم مجموعه آینده ی بهتری داره.!.

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نظر من تا جایی که آدم مجبور نباشه بهتره استافده نکنید از زبان های .net
برای مثال تا وقتی PHP هست از ASP.Net استفاده نکینم
تا وقتی JavaScript هست از VBscript.Net استفاده نکنیم
و...
چون علاوه بر این که یک سری محدودیت هایی داره (توی وب که اینطوریه کلاینت رو نمیدونم) هزینش هم نسبتا توی یک سری چیزا بیشتره و کار باهاشون سخت تره و امکاناتشون نسبت به بقیه کم تره :-"

siavash.ssgm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی 2
شهر
تهران
دانشگاه
ایشاللا تهران
رشته دانشگاه
ایشاللا گرافیک

دات نت آری بودنش که حتمیه .

تو هر جورم حساب کنی الان مایکروسافت تو اوجه حالا گیرم که چندسال یعدم ورشکست شد.

بعدم این که اصولا یه برنامه نویس باید گسترده کار کنه یعنی تمام عمرش رو روی دات نت نزاره (یا حتّی تمام عمرش از دات نت بیزارم نباشه)

بعدم این که دات نت به نظر من تا الان از هر زبونی بهتر روی شی گرایی کار کرده یعنی شما اون جوری که توی سی شارپ شی گرایی رو درک میکنی تو هیچ زبونی نمیتونی پیدا کنی

بعدم این که دات نت یه قدرتی مث C# رو داره که به نظر من اگه یه بزرگ مردی پیدا بشه که دات نت رو برای پلت فرم های مختلف گسترش بده کلا زبون هایی مث جاوا و ... اینا کنار میرن (کما که شده ینی الان با سی شارپ میشه برای اندروید برنامه نوشت)

بعدم این که مایکروسافت تا یه چند سال دیگه (حداقل 5 -6 ) کاملا پابرجاست یه ذره شواهد رو بررسی کنی متوجه میشی .

کلا فک کنم کافی باشه دیگه .

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

حرف شما قبول که سی شارپ عالیه و شی گرا و خفنه
اما باید ببینی کجا میخوای استفاده کنی . مثلا توی اندروید خب پیشنهاد خود گوگل اینه که از JAVA استفاده کنیم در حالی که سی شارپ شاید بهتر باشه
توی وب هم با این که سی پارپ در برنامه نویسی شی گرا بیست هست اما به درد طراحی وب نمیخوره و PHP و ASP.NET بهتره

اما توی کلاینت و ویندوز 100% سی شارپ حرف اول رو میزنه
پس این که بیایم بگیم یک زبان خوب مطلق هست اصلا درست نیست.

بالا