• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

• رای‌دهندگان
    93

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
پاسخ : هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

به نقل از prabd.chess :
جوابت در پست های قبلیم هست...وقتی هدف حقیقت باشد(و نه کاربردی)من حاضرم حقیقتی دون ان را فدایش کنم...خیر...تناقضی نیست...
می تونی حقیقت را تعریف کنی ؟
از دیدگاه یک فرد مذهبی معتقد دین و اعتقاد و ایمانش حقیقت هست پس برای رسیدن به این حقیقت باید هر کاری انجام بده ؟ فرض کن فرد یک فرد معتقده و برای سود و کاربرد این کار را نمی کنه و اعتقاد داره در مسیر حقیقت و رسیدن به کمال هست.
به نقل از Dorna :
البته در باره ی این سناریوی 1 اگه کسی معتقد باشه که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه باز هم میتونه اولی رو انتخاب کنه؛اینجا جنس هدف و وسیله متفاوته ولی اگه به جای شکنجه تحت 1شرایطی اون شخص رو باید بکشه؛اونوقت نه...
الان واسه من سوال شد؛کسایی که میگن هدف وسیله رو توجیه نمیکنه توی این ورژن 2ی سناریوی 1 که گفتم چه تصمیمی میگیرن؟
توی سناریوی 1 چون جنس هدف و وسیله متفاوته کسی که به "هدف وسیله را توجیه نمی کنه " اعتقاد داره می تونه شکنجه را انتخاب کنه ؟ یعنی در موردی که جنس هدف و وسیله متفاوت باشه ما می تونیم اینطوری قضاوت کنیم ؟ و اگه جنس هدف و وسیله یکسان باشه مثل همون ورژن 2 سناریو که گفتی ( اگه مطمئن باشیم با کشتن 1 نفر جان 1000 نفر را نجات می دیم ) چون جنس هدف و وسیله یکسان هست تناقض داره و کسی که به "هدف وسیله را توجیه نمی کنه " اعتقاد داشته باشه در این مورد نمی تونه کشتن اون فرد را انتخاب کنه ؟ شاید من بد متوجه شدم .
تو صفحه قیل مطرح شد که در صورتی که جنس هدف و وسیله یکسان باشه می تونیم قضاوت کنیم . مثلا کشته شدن 1 انسان خیلی بهتر از کشته شدن 1000 انسان هست . ولی در مواردی که جنس هدف و وسیله یکسان نباشه نمی شه درست قضاوت کرد
مثلا سوالی از شما پرسیده می شه اگه جواب راست بدین جان یک فرد را به خطر می اندازین ولی اگر دروغ بگین جان اون فرد مفروض به خطر نمی افته ؟
در این مورد باید چی کار کرد ؟ دروغ گفتن بدتره یا مردن یه نفر ؟

فکر می کنم بحث می ره توی اخلاقیات
نمی دونم این برداشت من درسته یا نه ؟
" هدف وسیله را توجیه می کنه " یعنی اینکه فرد برای رسیدن به هدف حاضر باشه دست به هر کاری بزنه من با این مخالفم . ولی در مورادی مثل همین مثال هایی که گفته شد مثلا کشته شدن 1 نفر از کشته شدن 1000 نفر بهتره ... و تو این موارد ما به چیزی به نام اخلاقیات رجوع می کنیم .
ولی یه سوال : تو سناریو دروغ گفتن برای نجات یک نفر آیا این اخلاقیه که دروغ بگیم و جان اون فرد را نجات ؟ یا اخلاقیه که راست بگیم ؟
فکر کنم توی مواردی که جنس هدف و وسیله یکی نیست قضاوت ها متفاوته ... چون اخلاقیات به نظر من یه چیز کاملا نسبی است.
مثلا طبق چیزی که پوریا گفت وقتی هدف حقیقت باشه و نه کاربردی اخلاقیه .
پ ن : شرمنده من جمله بندیم افتضاحه .

• لایک
امتیازات: dorna

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

بستگی داره ک هدف چی باشه،
بعضی اهداف مثل ایدیولوژی از جونه ادم هم مهمتره

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

اصولا آدم اول باتوجه به مسائل خودش اهدافي پيدا مي كنه و اين اهداف وابسته به وسائل پيرامونشه. نه اونچيزي كه تا بحال كسي نشنيده باشه و وجود نداشته باشه. اهداف ما با پيرامونمون مرتبطن. وسائل هم همون دور و برمونه.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

لطفاً برای حرفی که میزنین دلیل بیارین وگرنه نظر سنجی هم هست.

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

یک آپدیت در حرفم. چیزی که بعدا به درکم وارد شد، این بود که عقاید، شخصی هستن. این قضیه هم همینطور. ارزش های هرفرد شخصین، پس خود اون شخص تعیین میکنه چی رو برای چی میشه فدا کرد، که شاید از نظر من یا هزاران نفر دیگه درست نباشه.

yasam1n

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

به نظر من هدف رو نمیشه تحت عنوان کلمه بیان کرد هدف راهه به علاوه مقصده در این صورت وسیله هم جزو هدفه و بستگی به شخص داره که هدفش چی باشه

sina_oonline

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
بریتیش کلمبیا
رشته دانشگاه
دکترای بایوانفورماتیک

به نظر من سوال مطرح شده خیلی گنگ است. کاش میشید یک مثال بزنید. در حالت کلی ضمن یاد آوری که یک انسان در زندگیش یک هدف نداره و هزاران هدف و اصول موضوعه داره. اگر واقعا وسیله با هیچ کدوم از این موارد در تناقض نبود اون وقت به وضوح برای فرد وسیله موجه تلقی میشه. مثلا اگر کسی تنها هدف زندگیش قبول شدن در کنکور باشه طبیعتا تقلب کردن یک وسیله مناسب هست. ولی اگر هدف های دیگه ای مثل کمک به بشر یا ضایع نکردن حقوق هم نوع هم توی ذهنش باشه اون وقت وسیله با این هدف در تناقض قرار میگیره و از موضوعیت خارج میشه. یعنی دیگه وسیله برای رسیدن به هدف مفید نیست!

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

به نقل از sina_oonline :
به نظر من سوال مطرح شده خیلی گنگ است. کاش میشید یک مثال بزنید. در حالت کلی ضمن یاد آوری که یک انسان در زندگیش یک هدف نداره و هزاران هدف و اصول موضوعه داره. اگر واقعا وسیله با هیچ کدوم از این موارد در تناقض نبود اون وقت به وضوح برای فرد وسیله موجه تلقی میشه. مثلا اگر کسی تنها هدف زندگیش قبول شدن در کنکور باشه طبیعتا تقلب کردن یک وسیله مناسب هست. ولی اگر هدف های دیگه ای مثل کمک به بشر یا ضایع نکردن حقوق هم نوع هم توی ذهنش باشه اون وقت وسیله با این هدف در تناقض قرار میگیره و از موضوعیت خارج میشه. یعنی دیگه وسیله برای رسیدن به هدف مفید نیست!

درواقع اون چیزی که مدنظره اینه که آیا از نظر اخلاقی اعمال ما به نسبت نتیجه و هدف توجیه پذیر هستن یا نه. یعنی پیامد اخلاقی در یک اولویت بالاتری از ویژگی و ذات عمل اخلاقی هست یا نه. مثال‌های بسیار می‌شه زد براساس گستردگی بحث، اما مثالی که خیلی استریوتایپ شده اینه که اگه بنا باشه که انسانی رو زمین نمونه جز یک پسر و مادرش، آیا برای بقای نسل هم‌خوابه‌گی این دو اخلاقی هست؟ آیا هدف (بقای نسل انسان) وسیله (عمل بین مادر و پسر) رو توجیه می‌کنه؟ از دیدگاه اخلاقی خیلی جنبه‌های مختلفی هست که کل توجیه پذیری «وسیله» رو تحت تاثیر قرار می‌ده، اما در یک نُرم خاصی از فرهنگ می‌تونیم این بحث رو داشته باشیم. گرچه شاید خارج از اون بازه و نُرم «وسیله»ی بالفرض تایید شده‌ی ما، یک تابو محسوب بشه.

بالا