• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مباحث تخصصی شیمی منطبق با سطح المپیاد کشور

• شروع کننده موضوع

bmsn73

کاربر حرفه‌ای
به نام خدا

فهرست موضوعات این تاپیک (به روز می شود)

***برای المپیاد شیمی، تا مرحله دوم کافیست به شیمی عمومی و کتابهای درسی تسلط داشته باشیم... ولی، برای دوره تابستانه، شیمی رو تحت عنوان 4تا زیرشاخه اصلی ارائه می کنن. اون 4 شاخه عبارتند از:
  • شیمی فیزیک
  • شیمی تجزیه
  • شیمی آلی
  • شیمی معدنی

توی این تاپیک طبق بحثهایی که در تاپیک پشتیبانی شد، قراره ما طبق سرفصل کتابهایی که معمولاً بعنوان منابع مطالعاتی دروس تخصصی معرفی می شن، مطالبو بصورت منسجم بگیم و بریم جلو...

کتابایی که ما مد نظرمون هست اینا هستن:

• شیمی فیزیک آیرا لوین
  • شیمی تجزیه اسکوگ وست
  • شیمی آلی سولومونز
  • شیمی معدنی کاتن

از شیمی فیزیک شروع می کنیم به گفتن مطالب، چون هم مطالبش مفهومی تر هستش، هم یه اصولی مورد نیازن که باید با اونا کامل کنار بیایم... بعدش یا شیمی تجزیه و یا شیمی آلی رو می گیم، شیمی معدنی هم واقعاً نیاز به گفتن نداره، اکثر بچه ها هم خودشون تو دوره تمومش کردن... ولی اگرم کسی خواست، در حد رفع اشکال اونو هم مرور می کنیم...

چد نکته در مورد قوانین این دو تاپیک: (تاپیک مادر که همین تاپیکه و تاپیک پشتیبانی که لینکشو گذاشتم...)

• در این تاپیک مطالب هفتگی و بصورت درسنامه ارائه می شه و بین دو درسنامه، تاپیک قفل می شه... اگرهم یکی در زمان باز بودن تاپیک کامنت گذاشت، بدون پاسخگویی، کامنتش حذف می شه...
  • برای پرسیدن سئوالاتون یا پاسخ سئوالهای مطرح شده در این تاپیک، تاپیک پشتیبانی ایجاد شده که به همین منظور فعالیت می کنه...
  • هر از چند هفته یکبار، نتیجه بحثهایی که در تاپیک پشتیبانی شده بصورت منسجم به اینجا منتقل می شه
  • فهرستی بصورت لینک از مطالب و سرفصل ها در پست اول یا دوم تاپیک قرار خواهد گرفت که با اضافه شدن مطلب جدید، آپدیت می شه اون لیست...

با تشکر​

• شروع کننده موضوع

bmsn73

کاربر حرفه‌ای
1-مفاهیم مشتق و دیفرانسیل و انتگرال

بازم کمی صبر کنید تا آپلود شه... اگه کار نکرد، سرور آپلودمو عوض می کنم... با پ.خ حتماً بگید بهم یا در تاپیک
feedback...
Integ_Pishniaz.jpg

Integ_Pishniaz2.jpg

اینم لینک دانلودش:
مشتق و دیفرانسیل
انتگرال
فک کنم دیگه باید درست شده باشه... ولی اگه بازم خراب بود، سریع بهم بگید دوستان...

• شروع کننده موضوع

bmsn73

کاربر حرفه‌ای
2-تعریف پارامترهای ترمودینامیکی و روابط آنها

خب، کم کم از مباحث ریاضی می آیم بیرون و با سرعت هرچه بیشتر به ترمودینامیک می پردازیم... در ترمودینامیک چند کمیت داریم که عبارتند از:
گرمای منتقل شده به سیستم که با q نشون می دنش و از نوع انرژیه...
کار انجام شده روی سیستم که با W نشونش می دن و اونم انرژی هستش...
انرژی درونی که معمولاً نسبی هست... یعنی بیشتر با تغییرات انرژی دورنی سر و کار داریم که به ترتیب با U و dU نشونش می دن...
آنتالپی که اونم از نوع انرژی هست...
آنتروپی که با S نشونش می دن...
دمای مطلق (مقیاس کلوین)، فشار، و حجم...
اینارو فقط نامگذاریاشو گفتم، و هرکدوم به صورت زیر تعریف می شه:

Pishniaz_Thermo.jpg

اگه بازم خدایی نکرده عکس لود نشد، لینک دانلود:
http://parsaspace.com/files/7777538884/pishniaz_thermo.jpg.html

• شروع کننده موضوع

bmsn73

کاربر حرفه‌ای
3-فرآیندهای خاص ترمودینامیکی و محاسبات مربوط به آن

در ترمودینامیک بیشمار واکنش مختلف می تونیم داشته باشیم، ولی یه سری واکنشها هستن که شرایط خاصی دارن...
واکنشهای برگشتپذیر که شراسط خاصی دارن، شامل چهار دسته زیر می شن:
هم فشار (که در اون فشار اولیه مساوی فشار ثانویه است)
هم دما (دمای اولیه برابر دمای ثانویه)
هم حجم (حجم سیستم ثابت است)
بی دررو (گرمای راه یافته به سیستم 0 است)

گاز کامل یا ایده آل (بعداً فرق این دوتارو می گیم، ولی فعلاً برای اینکه گیج نشیم، دوتاشو یه جور تعریف می کنیم) گازیه که از فرمول PV=nRT تبعیت کنه و انرژی درونیش یا همون U فقط و فقط تابعی از دما باشه... ما چهار حالت خاص ذکر شده را برای گازهای کامل یا ایده آل بررسی می کنیم:

فرآیند همدما

isoT.jpg

لینک دانلود:
isoT.jpg

بازم اگه عکس لود نشد، تو تاپیک پشتیبانی بگید بهم...

فرآیند هم حجم که کار فشار در برابر حجم صفره و انتقال انرژی فقط از طریق گرما صورت میگیره:

isoV.jpg

لینک:
http://public.bay.livefilestore.com/y1pZdo4fULQGmZQTDJPrQdruU1NRj5En-kFehGZ2jRQueVnymeruVlGCmkCfrPKtuxDurZUtQNoPH4j5BpoVuaGSg/isoV.jpg?psid=1

فرآیند همفشار:

isoP%282%29.jpg

لینک:
http://public.bay.livefilestore.com/y1pZdo4fULQGmY34-LWEBWE-vRgGH7DhYldm0cLpl6JmZwa4QOGT1VF2roeTypyhz1ESq5VI1VKfcASuBY3rAlhTA/isoP%282%29.jpg?psid=1

و بالاخره فرآیند بیدررو: تبادل انرژی فقط از طریق کار هستش...

adiabat.jpg

لینک:
http://prrhew.bay.livefilestore.com/y1pw2sXhIsfpgkKcU2VtlUPWjsvvUGHqWiHQnnZuEWi3c4iMJeTrJhoVpDdkUfrRGkqarvpVW5vanWzZKpq4EE3kXB8ShPpjsTY/adiabat.jpg?psid=1

بازم می گم، اینایی که من می گم، خیلی مختصرن و یه دید کلی ایجاد می کنه برای شما... ولی به هیچ وجه کافی نیست! حتماً باید برید کتابشو بخونید! من خودم لوینو خوندم، ولی طبق فرمایشات دوستمون (Happiest Chemist)می شینم اتکینزو هم می خونم... مطالب کلی که تا حالا گفتم احتمالاً باید مشترک باشه... ولی بقیشو از اون کتاب خدمتتون عرض خواهم کرد!
فعلاً...

• شروع کننده موضوع

bmsn73

کاربر حرفه‌ای
4-گازها، گازهای کامل، بخش یک (کتاب اتکینز)

اینروزا دارم اتکینزو می خوندم... در حال ادیت متنش هستم که مربوط به گازهای حقیقیه عمدتاً... تا چندروز دیگه بخشای دیگشو هم می ذارم!

بسیار خب، اینم از فصل اول اتکینز... فعلاً قسمت اولش آمادس:
Gas%20Ideal%201.JPG

لینک دانلود:
http://public.bay.livefilestore.com/y1pb3znjX29uSsLdPbPgzUHMU_u23lXM3abBcN7LuRflR8eaG-_VuorpcXeVs1Az5oaxo3etPUXI2LTOtQguHGhtg/Gas%20Ideal%201.JPG?psid=1

موفق باشید!! B-)

بالا