• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه داستان بنویسیم ؟!

• شروع کننده موضوع Seti
  • تاریخ شروع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه
در داستان کوتاه فوق العاده "ایساک بابل" با عنوان " گی دی موپاسان"، راوی درباره داستان نویسی چنین می گوید: " هیچ آهنی نمی تواند با نیرو و قدرت جمله ا ی که در سر جای درست خودش قرار گرفته، در قلب نفوذ و اثر کند." به نظرم باید این نکته را بر روی کارتی بزرگ نوشت.
ریموند کارور

نوشتن یک داستان شاهکار ، آرزوی خیلی از ماست .خیلی از بازديدكنندگان سايت كه به‏شكل حرفه‏اى با ادبيات در ارتباط نيستند- اما به آن علاقه دارند - تمايل دارند كه با خواندن مقاله يا مقاله‏هايى ساده، مفاهيم و ترمينولوژى ادبيات داستانى را بشناسند . اینجا از دوستانی که سررشته ای در داستان نویسی دارند میخوایم تجربیات خودشونو بذارن . و همچنین از لینک ( فقط و فقط لینک ) مقالات مرجع استفاده میکنیم !

پاسخ : چگونه داستان بنویسیم ؟!

تو داستان نویسی 2 ملاک ِ خیلی مهم وجود داره

- خلاقیت که امری درونی ست و نمیشه اونو بدست اورد (البته تا حدی امکان پذیر هس)

- واژگان مناسب ؛ که این امری کاملا اکتسابی هس ...

ترکیب ِ این دو ؛ داستان رو بوجود میاره ...

ذهن ِ خلاق یعنی بتونه از قالب های ِ نمادین ؛ استعاره های ِ قابل فهم ؛ و کلمات ِ مناسب استفاده کنه

هر داستان باید رسالت داشته باشه

یعنی نویسنده باید با بهره گیری از خلاقیت و واژگان ؛ خواننده رو متقاعد کنه به یک مفهوم

که البته در شیوه ی داستان نویسی مدرن ؛ بیشتر از شیوه ی تلنگر استفاده میشه

(منبع ش خودم - سوال کلی بود ؛ کلی جواب دادم)

خوب با توجه به این ، همه میگن خلاقیت تو درون همه هست و پرورشش مهمه . من چن تا سوال دارم :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

اینها رو لطفا توضیح بدین و البته مسائل جانبی زیر :

1- زمان مناسب برای داستان نویسی
2- نوشتن داستان ، تو دفتر یا تو کامپیوتر
3- الهام ا زواقعیت ها یا فقط تخیل ؟!

به نقل از ستایش !! :
خوب با توجه به این ، همه میگن خلاقیت تو درون همه هست و پرورشش مهمه . من چن تا سوال دارم :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

اینها رو لطفا توضیح بدین و البته مسائل جانبی زیر :

1- زمان مناسب برای داستان نویسی
2- نوشتن داستان ، تو دفتر یا تو کامپیوتر
3- الهام ا زواقعیت ها یا فقط تخیل ؟!
در مورد اون 5 تای ِ اول که چیزی نمی گم چون کلا چیزی حالیم نمی شه اما در مورد سه تای دوم ، با توجه به اون چیزایی که یه جاهایی خوندم چند تا حرف بزنم:
داستان نویسی زمان ِ روشنی نداره ، یه امریه کاملا شخصی ، که مربوط به خود آدمه ، فکر کنم جرج برنارد شاو بوده که شب ها بیدار می مونده و هی قهوه می خورده و می نوشته . یا مثلا همین رضا امیرخانی تو فاصله صبح تا ناهار خوب می نویسه ، به قول خودش بعضی وقتا برای ِ ادامه نوشتنم ناهار رو تا 6 عصر عقب می اندازم ، یا مثلا یکی از نویسنده های معروف ِ زن ِ آمریکایی( که اسمش رو یادم رفته) صبح ها بلند می شه می دوه ، بعد شروع می کنه به نوشتن و ...
در مورد دفتر یا کامپیوتر هم دقیقا همین جوره ، رضا امیرخانی می گه به هزار و یک دلیل باید با کامپیوتر نوشت ، گوستاو فلوبر هم مادام بواری رو با ماشین تایپ نوشت ، اما به عقیده خیلی دیگه از نویسنده ها هیچ نیازی نیست که با کامپیوتر بنویسیم، با قلم نوشتمون روحج دار تره می شه و آزادی عمل ِ بیشتری هم داریم . هر چند نوشتن با کامپیوتر سرعت ِ نوشتن رو به شدت بالا می بره ...
در مورد الهام از واقعیت هم مثل دو مورد قبلی تفاوت دیدگاه وجود داره ، یک سری آدم مثل جلال آل احمد کاملا نویسنده هایی واقع گراند که می شه گفت اغلب داستان هاش ریشه های محکمی در واقعیت دارند. اما یه سری هم نه ، کاملا شرایط و زمان و مکان رو تو ذهنشون خلق می کنند. آدم های ِ واقع گرا موفق ترند، چون چیزی رو توصیف می کنند که لمس کردند و ملموسه و خواننده باهاش راحت تر همذات پنداری می کنه ، اما اگه نویسنده ای باهوش و تخیلی باشه به شدت موفق خواهد بود ، نویسنده ای که بتونه فضا ها رو خلق کنه و البته خواننده رو هم با خودش همراه کنه ...
اما در کل این ها ترکیبیه ، نه نویسنده ای تخیل گرای محضه و نه واقع گرای ِ محضه . این درصداست که جا به جا می شه ...

پاسخ : پاسخ : چگونه داستان بنویسیم ؟!

به نقل از ستایش !! :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

خلاقیت و پرورش ِ اون اغلب از جنبه ی ذاتی ِ انسان برمیاد - شرکت در کارگاه های داستان نویسی - خواندن کتاب هایی که قوی هستند از لحاظ محتوایی

سوژه فراخور ِ مطلب باید به دست بیاد و باید غایت داشته باشه - الگوریتم یا فرمول ِ خاص نداره !!

سوژه باید در مسیر ِ جریان شناسی ِ داستان پرورش داده بشه و باید دنبال ِ هدف باشه ، یعنی بدون ِ داره به کجا میرسه ، مقصد داشته باشه

شخصیت پردازی با توجه به محتوای داستان و اینکه داستان ِ ت به چه کاراکترهایی نیاز داشته باشه ، بسته س

زمان و مکان چی ؟

زمان و مکان پردازش داستان ( یعنی جا و وقتی که سیر روایی داستان توش میگذره )

فقط جناب مرلیک ، مشکل اصلی من اینه که مقصد سوژه رو نمیتونم پیدا کنم . یا خیلی ایده های زیادی منو از داستان می زنه ، یا مشکل نبودن ایده !
سیگمای عزیز ممنون ! واقعا استفاده کردم ( والبته مارلیک عزیز ! )

پ.ن : تو جست و جوهام تو اینترنت ، به لینک های جالبی برخوردم :

http://mrabbaszadeh2.blogfa.com : همه چیز در باره قصه و داستان . وبلاگ محمد رضا عباس زاده داستان نویس .

و مقاله ای درآفتاب تحت عنوان موضوع و درون مایه در داستان نویسی : http://www.aftab.ir/articles/art_culture/literature_verse/c5c1240291805_dramaturgy_p1.php

و لینکی که توصیه میکنیم همه ببینین : http://darrenshanfans.ir/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=574&forum=24 از فروم سابق خودم ، که عده ی زیادی هم سن و سال خودمون که سمپادیم توشون زیاد هست ، تجربیاتشونو از داستان نویسی میگن !

ممنون !

Back
بالا