• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پليس امنيت اخلاقي و گشت ارشاد

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
پاسخ : پليس امنيت اخلاقي و گشت ارشاد

به نقل از H O S E I N :
من میگم "باشه ولی نه تا این حد"

ولی حدی که من میگم مربوط به حد حجاب و لباس برای افراد نیست ...

من منظورم حد برخورد با این افراده ...
حسین داداش تورو نگفتم دخترارو گفتم مگه تو ام دو تا تار موتو میدی بیرون مانتوت کوتاس‌؟!

محمد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
مدال المپیاد
ریاضی و کامپیوتر

به نقل از Coraline :
ولی خوب هر کاری یه راهی چاهی داره دیگه!

باید اصولی باشه!

حجاب باید به شکله هنجار ت جامعه در بیاد همین!
نه اینکه زور کنن!

در مورد رابطه ها و این چیزام همینطور!
با تذکر دادن هیچی درست نمی شه!
من یه حرفی می زنم! ببین شبیه حرف تو نیست؟
"یه دزد، با زندان رفتن آدم نمی شه! باید براش هنجار بشه که نباید دزدی کنه! کلا همه ی زندون ها رو باید بست! اینجوری که فایده نداره"

بین دزدی و بدحجابی خیلی تفاوت وجود داره! اما خود شما بد حجابی رو یه ناهنجاری دونستی(به طور غیر مستقیم! :) دزدی رو هم که همه می دونیم ناهنجاریه! پس یه شباهتی بینشون هست!در این شکی نیست که بهترین کار برای ترویج حجاب کار فرهنگیه! اما این گشت ارشاد اصلا هدفش با حجاب کردن مردم نیست! هدف کنترله! مثال زندون را به ذهن بیارید!
البته این گشت ارشادی که امروز شاهدش هستیم ایراداش بسیار زیاده! حتی من روحانیونی رو دیدم که نسبت یه بهضش رفتار های اینا معترضن! اصل فلسفه ی کار درسته! نحوی اجراش اشتباه

ساده

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دیدن فیلم گلادیاتور
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Lorca :
من یک پیشنهاد دارم؛ از حرفم هم احتمالا برداشت های ناجور خواهد شد (تجربه ی این جور حرفها و برداشت ها رو زیاد داشتم اینجا)
لطفا وقتی می خواین یک بحثی رو با استفاده از استدلال و منطق ثابت کنید، پای اسلام یا هر مکتب عقیدتی دیگه ای رو وسط نکشین؛ این کار از ریشه خلاف مجادله ی منطقیه.
1. اینکه شما پای امر به معروف و نهی از منکر رو وسط می کشین خودش یک نمونه از سفسطه ی منطقیه > argumentum ad verecundiam به طور کلی هر چقدر هم یک مکتب پذیرفته شده باشه، شما نمی تونین اسم استدلالتون رو منطقی بذارین، اگر یک نتیجه گیری مربوط به یک مسئله ی خاص رو بخواین بر اساس اصل عمومی اون مکتب، و بر پایه ی پذیرفته شده بودن اون مکتب، توجیه کنید.
2. چرا فکر می کنید این برخوردها کارسازه؟ دیدگاه خودتون رو بگین فقط. کدوم منطق و تجربه، کارساز بودن و مهم تر از همه به صرفه بودن این مسئله رو ثابت کرده؟

آرامش روانی موقعی توی یک جامعه هست که آدم وقتی گشت ارشاد یا هر مأمور امنیتی رو میبینه، نپیچه توی کوچه بغلی. چطور می تونن اجازه بدن به خودشون که توی موقعیتی بیفتن که وقتی دارن یک دختر رو به زور می برن، صدها نفر از مردم جمع شن، بهشون فحش بدن و لعن و نفرین کنن و هر کاری بکنن تا دختره رو ول کنن؟ چطور با دیدن فقط یکی از این واکنش ها هنوزم به این کار ادامه میدن؟
یه نکته مهمی که دوستان معمولا تو بحثا توجه نمی کنن اینه که دلیلا با هم قاطی میشه.توکتابای اعتقادی 4 جور دلیل داریم.
1)دلیل عقلی
2)دلیل حسی و تجربی
3)دلیل دینی
4)دلیل عرفانی یا شهودی
که البته دلیل دینی به عقلی برمیگرده(یعنی خدا و دین رو باید با عقل ثابت کرد)
پس اگه اصول دینمونو بدون تقلید یاد گرفتیم و با عقل(هر کسی اندازه عقل خودش)هیچ اشکالی نیست از دلیل دینی استفاده بشه و خلاف منطق نیست.از اون مهمتر اینکه اگه دستوری از دین رو دلیلشو نفهمیدیم چون اصل دینمون با دلیل ثابت و قطعیه میزاریم به حساب بی اطلاعی یا کم اطلاعی خودمون از دین و میریم دنبال جوابش نه اینه جهل خودمونو بذاریم به حساب دین یا مجریان دین.
دیگه اگه یه دستور دین باشه سوال نمیشه که دلم نمیخواد یا یه دونه تار مو چه تاثیری داره.
یکی از اصول حقوق (به اصطلاح )بشر !!!(که همه دلشون براش غش میره )اینه که اموزش اجباریه.خوب یکی دوست نداره سواد یاد بگیره چرا باید مجبور باشه؟؟؟!!!
پس همه نهاد ها اجبار دارن اما جنس و هدفشون فرق میکنه.اگه واقعا صلاح تو اجبار باشه(البته به شرطی که صلاح بودن ثابت بشه)دلیل بد بودن نیست.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

جواب دو تا دوست بالایی
1- هنجار با قانون فرق میکنه .ببین دماغ قلمی سربالا یه هنجاره
الان ماتیک مشکی و بی حجابی هم اتفاقا هنجاره.یعنی هنجار چیزیه که اکثرسپیت مردم پذیرفتن .مثل بد حجابی
کسیو واسه ناهنجاری نمی ندازن زندان

راستی دقت کردین مثالای دوستان از حلق منه ؟

یعنی مرغ به اشکنه کشک ربط میدن در این حد

ساده

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دیدن فیلم گلادیاتور
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از BrainDamage :
جواب دو تا دوست بالایی
1- هنجار با قانون فرق میکنه .ببین دماغ قلمی سربالا یه هنجاره
الان ماتیک مشکی و بی حجابی هم اتفاقا هنجاره.یعنی هنجار چیزیه که اکثرسپیت مردم پذیرفتن .مثل بد حجابی
کسیو واسه ناهنجاری نمی ندازن زندان

راستی دقت کردین مثالای دوستان از حلق منه ؟

یعنی مرغ به اشکنه کشک ربط میدن در این حد
اگر چه حقیر فرمایشات دوستمونو نفهمیدم که نظر بود یا طنز و یا هجو... اما کاش یه سری حداقل به ویکیپدیا میزدن ( :-??هنجار یا norm....در صورتی که شخصی ان را مراعات نکند جامعه او را مجازات میکند......ترس از مجازات یا میل درونی اعضای جامعه را به پیروی از ان ترغیب میکند
متاسفانه خیلی وقتا خودمون رو با همه اطلاعات کممون ملاک همه چیز قرار میدیم و بعدا که کاره ای شدیم میشیم مثل یکی از این مسئولان /مدیران /گشتهای ارشاد/همه گزینه ها و...که ازشون مینالیم .

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

ببین ویکی درست گفته ها ولی حرف منو رد نمیکنه ببین چند نوع هنجار داریم اخه.
ببین مثلا لباس عروسی پوشیدن یک هنجاره
اینکه داماد با جین بیاد نمی ندازنش زندان ولی در نظر عموم اشتباست و جامعه مجازاتش می کنه
یا مثلا اگه یه خانومی تو ی لاس وگاس چادر سرش کنه قانونن کاریش ندارن ولی شاید مردم باهاش بد برخورد کنن .
یا مثلا یه دختر خانومه قرتی که کلی ارایش کرده کفش پاشنه بلند پوشیده بیاد اطراف حرم مغازه دارا راشم نمیدن.
حالا بعضی وقتا از هنجار ها تبدیل به قانون میشن
ولی بعصی وقتا قانون وضع میشه که هنجار ایجاد کنه.مثلا بستن کمربند ایمنی

یعنی ببین هنجار چیزیه که اکثریت جامعه پذیفتن و اگه کسی رعایتش نکنه مردم یا قانون به شکل های مختلف جریمش می کنن .
پس همه هنجار ها قانون نیستن یعنی معنای هنجار و قانون جداس
حالا قضیه حجابم همون کمربنده . که مردم رعایت نمیکنن دولت میخواد با قانون و گشت هنجارش کنه

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

اونو که خودم نوشتم ولی بیا اینم رفرنس دارش :-"

برو این سایت قسمت هنجار ها و مجازات رو بخون
www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=43473

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

تاپیک از انجمن اعتقادی ؛ به گفت و شنود منتقل شد .
دقت داشته باشید که تاپیک نظرتون درباره ی پلیس ؟ با این تاپیک متفاوته .

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از BAX :
خیلی مسخرس
من اون روز تو خیابون یه زنه رو دیدم تیپ خیلی خیلی ساده و معمولی داشت
مانتو گشاد و یه کم بالاتر از زانو(خیلی کم)
یه عینک دودی ساده و یک کلاه آفتابی
اون زنه( فاطی کماندوئه) بهش گیر داد!!
من خودم تعجب کردم جدا!!!
اينجور كه تو ميگي چادرم بندازي بري اخر يه چي ميگن! =)) :-?? :-\
به نقل از Angel of Mo0n :
این گشت ارشــــاد خیلی جاها که باید باشه نیست.بعد جاهایی که همه مردم خانوادگی میرن میاد رژه میره.
همه شم به دخترا گیر میدن.ندیدم تا حالا به ی پسر که وضعش خوب نیس گیر بدن ~X(
راس ميگياااا...همين ديروز پسره يقش تا نافش باز بود...بو عطرشم تا نيم كيلومتري ميرفت ماشالا...از جلو ماشين ارشاد كه رد شد سربازه انگار نه انگار...اينجوري بود دقيقا :-"بعد من كه تازه از كلاس زبان ميومدم مقنعه سرم بود همچيننن بد نگا كرد گفتم حالا پرتم ميكنه تو ماشين...اما هيچ كار نكرد :D

alireza007

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلے 10 (پاسداران)
شهر
طهران
مدال المپیاد
خدا عالمه!
دانشگاه
؟
رشته دانشگاه
؟

نظره من دربارش good میباشد نه very good اینم نه nice اینم نه very nice
اگر اینا نبودن اینجا (تهران) از وگاس و تگزاس بدتر میشد به خدا.

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

این کاملا فاضحه ، چرا یه سری درکش نمیکنن ، اگه به مردم گفتید این جوری لباس نپوشید ، از عمد میرم همون جوری میپوشن لج شما رو در بیارن . عملا این گشت و این کارو بد تر میکنن ، کار درستی نیست با مردم کشورتون این جوری رفتار کنید :) عملا یه توهینه.

@بالایی: تگزاس خبری نیست :) جو نده. اگر اینا نبودن ، خود مردم ، خوانواده هاشون به خودشون اجازه نمیدادن خلاف عرف جامعه لباس بپوشن ، ولی اگه عرف جامعه اون جوری شده باشه نمیشه عرف رو به زور یه ون و یه ماشین پلیس عوض کرد. پس ینی اگه اینا نبودن ، مردم همون جوری بودن که میخواستن باشن ، یه سری این جوری دوست دارن همین جوری خواهند شد ، یه سری دین ندارن ، همون جوری که دلشون بخواد خواهند شد ، تصمیم کسی نیست که دیگری چه لباسی بپوشه.

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...
پاسخ : پاسخ : پليس امنيت اخلاقي و گشت ارشاد

به نقل از Hespride :
دوستان ببينيد، من نميخوام از گشت ارشاد و نحوه ي برخوردش دفاع كنم. اما چندتا نكته رو فق ط ميگم:
1- امر به معروف و نهي از منكر، از واجبات يه جامعه است. شما راه بهتري جز گشت داريد براي اينكار؟ مثلا مغازه دارارو بكنن مسئول تذكر؟
2- مثلا چيزي مثل بد حجابي يا روابط ناهنجار در جامعه، قطعا نياز به فرهنگ سازي داره براي اصلاحش. اما قبلا هم بحث شده كه همزمان با فرهنگ سازي، يه سري برخوردهايي هم لازمه.

3- در مورد اون جريمه ها هم كه همتون قضيشو ميدونيد! پس توضيح نميدم.
4- متاسفانه 90% برخوردهاي گشت ارشاد ،برخورد هاي خشن وزننده اي هست، كه اين يه مورد بايد اصلاح شه.

انصافا اگه نحوه ي برخورد ها مناسب باشه،چه اشكالي داره وجود يه سري افراد كه سلامت روحي و ديني جامعه رو كنترل كنن؟
دوست من این حرفمو کاملا منطقی می دونم!اگه این مانتو شال روسری کفش مورد داره از اول تمام اجناس مغازه ها رو کنترل کنن!من خودم خیلی ساده لباس می پوشم ولی بعد که میرم لباس بخرم میبینم دیگه هیچی نیس مجبورم یه مانتوی کوتاهه ساده انتخاب کنم!به نظرم اگه از اول کتنرل بشه بهتره تا اینکه تو خیابون جلو ادمو بگیرن!این نوعی توهینه! [-(

alimoeini

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید یهشتی
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
ی زمان واس شیمی و نجوم میخوندم بعد واس شیمی اخرسم ول کردم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من هر جامعه ای ی سری هنجارا داره ک مردمش نباید اونارو بشکونن هرکی ام شکوند باید باهاش برخورد شه
ولی درین مورد اصلا زور و اجبار و کتک و بگیر و ببند به نظرم جواب نداده نمیده نخواهد داد حالا وضعو بدترشم میکنه
خیلی از کسایی ک شور بد حجابی رو درمیارن یا از لجشونه یا از اطلاعات کمشون درمورد خودشون
اگاهی دادن ک به زور نمیشه

BlackTG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر نیمچه مدال
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
صنایع

یه جمله کافیه "لا اکراه فی الدین" به زور که حجاب و اسلام نمیشه

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از BlackTG :
یه جمله کافیه "لا اکراه فی الدین" به زور که حجاب و اسلام نمیشه
ولی فرد میتونه دین رو تو خونه اش داشته باشه... .
هر اجتماعی قوانینی داره.... .
حتی کشور های خارجی هم یه محدودیت هایی دارن برای این مسئله... .

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

نمیشه یکیو به زور مسلمون کرد.
من الان اگه مقنعه یا شالمو میکشم جلو و آستینامو میکشم پایین به خاطر این نیس که از متلک انداختن و این جور چیزا بترسم. به خاطر ترسم از پلیسه.
ینی چی توی یه کشوری از پلیس مملکت باید بیشتر ترسید تا از جوونش؟ الان این امنیته که برقرار میشه؟ یا ایجاد ترسه تو آدمای عادی؟
کدوم سیاستشون موفقیت آمیز بوده که این یکی باشه؟
منو با پسرخالم سوار ماشین نگه میدارن و تا یه ساعت ولمون نمیکنن . این اوج توهینه هم به من هم به خانوادم.

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

خیلی هم خوبه ، اصلا خیلی کیف میده انداختن مردم تو ون ارشاد. نمیدونید که 8->

Newton

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
کامپیوتر/فیزیک
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

همونطور که داشتن حجاب رو حق یه خانوم می دونن نداشتنشم همین طور باید باشه!
حجاب نباید اجباری باشه والسلام!

M r . e n i a c

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمانشاه
شهر
کرمانشاه

واقعا دیگه شدن عذاب برای من :|

از ترس اینها من با دایی یا داداشم هم نمیرم بیرون...

یه بار رفتم برای هفت پشتم بس بود

بالا