• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

غیرت و تعصب

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : غیرت و تعصب

خدایا چه پیچیده شد . X_X
کسی اینجا حرف درباره‌ی اینکه زنا نسبت به حمایت شوهرشون چه رفتاری نشون می‌دن صحبت کرد؟ اصن چه ربطی به بحث داشت؟ خب سوال مثلا ۱۲ امتحان زبان‌فارسی هم مثن ۳ تا جواب داشت ۲ تاشو می‌نوشتی نمره می‌گرفتی. چه ربطی داره خواهر من. اصن کسی این بحثو نکرد.
نیرمان گفت : اما جنس مؤنث اگه عزم کنه نیازی به غیرت هیچ مردی نداره! من دختر نیستم و نمیتونم درک کنم چه حسیه ولی زیاد دیدم دخترایی رو که به حمایت کسی احتیاج نداشتن. ؛ استنباط من از این جمله این بود که نیرمان داره راجع به عکس العمل برخی از دخترا نسبت به غیرت و حمایت حرف میزنه . عکس العمل که میگم منظورم این نبود که خانم ها بعد از حمایت دیدن چه می کنند منظورم دیدشون نسبت به حمایت و غیرت شوهراشون بود و نیرمانم حرفش این بود هستند دختر هایی که به حمایت نیاز نداشته باشن . یعنی دیدشون اینه که بی نیازند .بعد تو اومدی گفتی نه علم روانشناسی میگه دخترا نیاز دارن به حمایت ، اینجا هم داری میگی چیزی که دخترا در مقابل حمایت از جنس مخالف دارن ، نیازه . ( جمله بندی ُ ! ) منم اگر گفتم : ولی رفتارشون در برابر حمایت کردن شوهراشون ( یا هر کی ) دیگه یکسان نیست منظورم همین بی نیازی یا نیازمندی بود که گفتم یکسان نیست .
فکر می‌کنم نتیجه گیری بدیهی باشه که وقتی می‌گیم زن‌ها به صورت فطری به حمایت نیاز دارند، معنیش اینه ه این همگانیه، تفاوت فردی هم نداره و در هر فردی صادقه.
این که زن احساسات دارد و این فطری است که یک جمله‌ی بدیهیه . همه آدما احساسات دارن . این که احساسات زن قوی تر از مرد هم هست ( هر چند استناد علمی نشده توی بحث ) اما اینم قبول . اما کی گفته این مستقیما به نیاز به حمایت بستگی داره ؟ اصلا احساسات زن چی تعریف میشه ؟ وقتی میگن احساسات زن زیاده یعنی چیش زیاد تره ؟
درباره‌ی x و y . اینکه ابعاد شخصیتی زن به هم ربط دارند چطوری نتیجه می‌دهد که درباره‌ی زن حکم کلی نمی‌شه داد و اگه بدیم ینی نسخه پیچیدیم؟! درباره‌ی y = x^2 . اگه x بین صفر و یک باشه اون وقت y از x کوچیکتر می‌شه. اگه x بزرگتر ۱ باشه، اونوقت y از x بزرگتر می‌شه. پس به نوعی x و y به هم وابسته هستند و رو هم تاثیر می‌گذارند شرایط هر کدوم. ولی من می‌تونم حکم کلی بدم که y مربع کامله! نتیجه چیه؟ نتیجه اینه که ما می‌خوایم درباره‌ی "داشتن" یا "نداشتن" یک ویژگی زن صحبت کنیم در حالیکه شما داری درباره‌ی "مقدار" اون صحبت می‌کنی که اصلا مورد بحث ما نیست.
من گفتم با استناد به یک بُعد ِ زن ؛ یعنی نیاز به حمایتش ( من هنوز قبول ندارم نیاز به حمایت توی زنا فطریه ، صرفا می تونم قبول کنم توی خیلیاشون هست ) نمی تونیم بگیم : جنس مونث، به شدت نیاز به حمایت روحی و احساس داره. چون این جنس مونث ویژگی های متفاوتی داره که یکیش نیاز به حمایته و ابعاد دیگه هم داره ، که تا ندونیم کدوم قوی ترن نمی تونیم بگیم همگی نیاز به حمایت دارن . بعد تو گفتی چه ربطی به 4 بُعد داره ؟ گفتم این ابعاد به هم مربوطن و از هم تاثیر پذیرن اگر یکی زیاد بشه می تونه باعث کم شدن دیگری بشه . پس برای این که نسخه بپیچیم : برای زنانتان حامی باشید ؛ نیاز به چیزی بیشتر از " زن ِ من نیاز به حمایت دارد " داریم . چون ممکن است زن من بیشتر از نیاز به حمایت ، روحیه‌ی جنگجو بودن داشته باشد . اینجا دیگه بحث بودن یا نبودن یک نیاز نیست . مقدارشه . چون تو داری طبق فرضیه‌ت ، رفتار تعیین می کنی . ( رفتار = حامی بودن) ؛ با این که زن نیاز به حمایت داره یا نداره نمیشه این رفتار رو چید . مثل این که ما با دونستن بودن یا نبودن ِ آفتاب نمی تونیم تعیین کنیم چه لباسی بپوشیم . ممکنه برف باشه ممکنه فقط هوا ابری باشه . این جا بحثه مقداره . اگر بحثت داشتن یا نداشتن این ویژگیه ، اوکی اثبات کن همه‌ی زنا نیاز دارن یه حمایت و این هیچ ربطی به ابعاد دیگه‌شون نداره ، منم بحثی ندارم و دیگه بحث ِ ابعاد و اینائم نمی کنم . ولی تو داری رفتار تعیین می کنی . من به این میگم نسخه پیچی .
بعد هم راجع به x , y باید بگم که این مثال جدیدی که گفتی که یک معادله‌ست ، چه تناقضی با حرف من داره ؟ خب x و y روی هم تاثیر دارن . و این حکم کلی که داری میدی وابسته به x ـه و با بررسیه هر دو تا بُعد به این نتیجه رسیدی . اگر با بررسی ابعاد به نتیجه‌ای رسیدی خب حکم کلی بده نوش ِ جونت !
ما می‌خوایم داشتن و نداشتن یک رفتار رو بررسی کنیم نه جزئیات اون رو. من با یه فردی آشنا می‌شم که پرخاش‌گره! و درباره‌ی این فرد هیچ چیز دیگه‌ای نمی‌دونم! ولی الان چیکار کردم؟ حکم کلی دادم که پرخاش‌گره. با چیزهای دیگش کاری نداشتم!
اینم تو بالا گفتم ، اول ثابت کن پرخاشگره ( ثابت که همه زنا نیاز به حمایت دارن و این فطریه ) بعد حکم کلی بده که : پرخاشگره ( که نیاز دارن ) نمی تونی بگی این پرخاشگره پس تنبیه‌ش کنید . ( نیاز به حمایت تو همه زنا هست پس حامی زنتون باشید ) چون تو راجع به میزان پرخاشگریش نمی دونی ، راجع به دلیل پرخاشگریش نمی دونی و ... ( راجع به زن ، نمی دونی ممکنه چه خاصیت های ویژه و ابعاد دیگه ای هم داشته باشه )
پس در کل باید ثابت شه احساس نیاز به حمایت توی همه زنا هست و این فطریه و ابعاد دیگه‌ی شخصیتی اون زن تاثیری روی این قضیه نداره تا بعد بشه گفت برید حامی ِ زنتون باشید ؛ و من نمی دونم واقعا این چه جوری ثابت میشه و تو با چه قاطعیتی می گی این هست !

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

ببینید حمایت با غیرت خیلی فرق داره
می خواد حمایت کنه حمایت بکنه
مگه دو تا خواهر نمی تونن همدیگرو حمایت کنن
آخه یعنی چی که زن به حمایت شوهرش نیاز داره ؟؟؟ یعنی چی استثنا نداره؟؟ مگه میشه چیزی استثنا نداشته باشه؟؟
بعد مگه زوره ؟؟؟ آخه اگه یه زن خودش بگه که اقا من نمیخوام شما منو حمایت کنی باید بگه نه ببین تو نمی فهمی تو باید حمایت بشی!!!!
غیرت شاید از نظر شما پسرا خیلی چیزه خوبی باشه ولی بعضی از دخترا این رو دوست ندارن این مربوط به خود دختر میشه که بخواد کسی مرقبش باشه یا نه . زندگی اون که متعلق به شما نیست
ببین میگم غیرت نه حمایت
حمایت که خب مرد هم به حمایت احتیاج داره ولی خب طبق گفته شما زن احتیاج شدید(!) داره و این احتیاج شدید به معنی این که همیشه بخوای مراقب کسی باشی نیست

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

اولین نکته اینه که پس می‌تونی از قابلیت "نقل قول" استفاده کنی تا خواننده رو متوجه کنی که در حال حاضر داری درباره‌ی حرف چه کسی حرف می‌زنی و نظرتو می‌گی.
دوما اینکه یک فردی به حمایت نیاز یا احتیاج نداره چطوری نتیجه می‌دهد که بحث درباره‌ی این بود که عکس‌العمل اون‌ها در برابر حمایت یا غیرت چیه؟! و همچنین چطوری می‌شه به دید اون فرد نسبت به حمایت پی برد؟! مثلا من در حال حاضر به ساندویچ نیاز ندارم، شما از کجا میای استنباط و تحلیل می‌کنی که من دیدم نسبت به ساندویچ چیه؟ اصلا صحبت سر اینکه فردی به چیزی چه دیدی داره نبود. نیرمان گفت زیاد دیدم دخترایی رو که احتیاج ندارن. خب حالا شما نهایت کاری که می‌تونی بکنی اینه که بیای بگی احتیاج دارن یا نه. اینکه بگیم دیدشون نسبت به حمایت چیه، اصلا مورد بحث ما نیستش. همونطوری که نمی‌شه فهمید دید من به ساندویچ چیه. همونطوری که نمی‌تونید بفهمید دید من نسبت به شات‌گان چیه. همونطوری که نمی‌تونید بفهمید دید من به چه می‌دونم آیپد چیه.
بعد یه نکته‌ای. فرد A به یه چیزی نیاز نداره گیریم. چطوری نتیجه گرفتی فرد A فکر می‌کنه نیاز نداره؟ من به مثلا x نیاز ندارم ولی همش دارم به خانوادم اصرار می‌کنم که برام x رو تهیه کنند چون فکر می‌کنم نیاز دارم. پس حرفتون از پایه غلطه چرا که من مثالی زدم که فردی به چیزی نیاز نداره در حالیکه فکر می‌کنه نیاز داره. پس اینکه بگیم دخترهایی هستند که نیاز نداشته باشن به حمایت پس دیدشون اینه که نیاز ندارن کلا غلطه.
بعد شما حرف من رو خوندی؟ پستا رو با دقت می‌خونی یا فقط خط اول و آخر رو می‌خونی؟ بنده گفتم : "اینجا بحث حمایت، بحث حمایت روحی و احساسیه. جنس مونث، به شدت نیاز به حمایت روحی و احساس داره.". شما فکر کنم منظور من رو متوجه نشدی که منظورم از حمایت چیه. منظور من از حمایت ، حمایت احساسیه و روحیه. همین الانش خانواده و دوستان از لحاظ روحی حمایت نکنن آدم افسردگی می‌گیره و این وقتی ازدواج می‌کنید، تماما میفته رو دوش همسر. بعد شما گفتی:
ولی رفتارشون در برابر حمایت کردن شوهراشون ( یا هر کی ) دیگه یکسان نیست منظورم همین بی نیازی یا نیازمندی بود که گفتم یکسان نیست .
خب من باز دارم می‌گم اصلا مهم نیست رفتارشون چیه. به من چه که رفتارشون چیه. چیکار کنم خب؟ دارم می‌گم نیاز دارند . حالا اینکه عکس‌عالملشون نسبت به کسی که این نیاز رو پوشش می‌ده چیه، مهم نیست اصلا. بعد یه چیزی. "عکس‌العمل" چه ربطی به "بی‌نیازی یا نیازمندی" داره ؟!
این که زن احساسات دارد و این فطری است که یک جمله‌ی بدیهیه . همه آدما احساسات دارن . این که احساسات زن قوی تر از مرد هم هست ( هر چند استناد علمی نشده توی بحث ) اما اینم قبول . اما کی گفته این مستقیما به نیاز به حمایت بستگی داره ؟ اصلا احساسات زن چی تعریف میشه ؟ وقتی میگن احساسات زن زیاده یعنی چیش زیاد تره ؟
من دیگه مطمئن شدم شما پستا رو کامل نمی‌خونی. من اصلا اصلا احساسات رو به حمایت ربط ندادم! من اصلا نتیجه‌گیری‌ی از طریق احساسات نکردم! شما اومدی گفته نه آقا، نه آقا، ملت، مردم، باید ۴ بعد زن رو در نظر بگیریم. منم گفتم احساساتی بودن یک ویژگی فطریه و من لازم ندارم که ۴ بعد زن رو اصلا بشناسم تا بتونم دربارش نظر بدم!
بعدش اومدم گفتم یه ویژگی فطری دیگه رو در نظر بگیرید. اونم همین شرایط رو داره. نیازی ندارم من ۴ بعد زن رو حتی بشناسم و در نظر بگیرم. گفتم "نیاز به حمایت روحی و احساس" از ویژگی‌های فطری زن‌هاست. به عبارتی داخل همه‌ی زن‌ها مشترکه. و السلام.
درباره‌ی تعریف احساسات زن و مقدارش شما قبول کردی که در زن‌ها بیشتره. پس بحث کردن دربارش وقت تلف کردنه. وقتی شما قبول کنی، من می‌تونم ازش تو حرفام استفاده کنم و با شما بحث کنم.
شمام اگه قبول نداری این ویژگی فطریه، از اول میومدی می‌گفتی "قبول ندارم فطریه". دقیقا همینو میومدی می‌گفتی.
شما بیا ۴ بعد رو معرفی کن و بگو کدومشون دقیقا اگه زیاد شه، باعث کم شدن نیاز به حمایت خانم‌ها می‌شه و چرا؟ شما اینو به من بگو و من اونوقت جملم رو اصلاح می‌کنم به این صورت که "زن‌ها به حمایت روحی نیاز دارند منتها بیشتر از مردها"
و درباره‌ی جنگجو بودن حرفت بی‌اساسه. چطوری اندازه‌ی "نیاز به حمایت" رو "جنگجو" بودن مقایسه می‌کنی؟! آیا این دو یک احساسن؟ آیا این دو یک واحد دارن؟ خیر. قابل مقایسه نیستن که بگیم "فلان از فلان بیشتره".
شما مثل آفتاب رو زدی ولی ثابت نکردی چرا درسته. خب منم یه مثال می‌زنم که حرفم رو توجیه می‌کنه ولی اثبتشم نمی‌کنم مثل شما. فرد A ناراحته و منم فرد B هستم که می‌خوام باهاش صحبت کنم. با توجه به اینکه ناراحته، من باید جوری صحبت کنم که ناراحت‌تر نشه یا تسکین پیدا کنه. پس من تونستم رفتار تعیین کنم و هیچ نسخه‌ای هم برای فرد A نپیچیدم! مثال دیگه. من می‌تونم با دونستن اینکه برف میاد یا نمیاد چه لباسی بپوشم رو تعیین کنم! می‌دونم که رویی ترین چیزی که می‌پوشم کاپشنمه. پس من رفتار تعیین کردم و نسخه نپیچیدم.
حکم کلی که داری میدی وابسته به x ـه و با بررسیه هر دو تا بُعد به این نتیجه رسیدی
وابسته؟!!!‌ دوست من مفهوم وابستگی چیز دیگری‌ست. الان من x رو کم و زیاد کنم رو مقدار y تاثیر داره. به این می‌گن وابستگی! ولی من x رو کم و زیاد کنم ، باز هم y مربع کامله. این حکم کلیه من. من درباره‌ی مقدار y صحبت نکردم. من گفتم y مربع کامله. x رو از مقدار بزرگ منفی ببری به مقدار بزرگ مثبت، باز هم، باز هم y مربع کامله! این وابستگی به x نیست!

و اینکه یک فردی پرخاش‌گره چه ارتباطی داره با اینکه همه‌ی زن‌ها به نیاز حمایت دارند؟!!! بیا بگو ثابت کن یه زنی به حمایت نیاز داره! درباره‌ی اینکه یک فردی پرخاش‌گره. با توجه به رفتارش اینو متوجه می‌شم! یک فردی رفتارش به من ثابت کرده که در مقابل من پرخاش‌گره. همین که داریم می‌گیم پرخاش‌گره ثابت کردیم که پرخاش‌گره!

یا حضرت نوح! این استدلال رو جدی چطوری کردی؟!
نمی تونی بگی این پرخاشگره پس تنبیه‌ش کنید . ( نیاز به حمایت تو همه زنا هست پس حامی زنتون باشید )
تنبیه کردن رو معادل حمایت کردن می‌دونی؟! مجازات کردن رو معادل حمایت کردن می‌دونی؟! حکم من اینه دوست عزیز : "فرد A نیاز به x داره. پس x رو پوشش بدید!". شما احتمالا فکر می‌کنی همه‌ی مردا می‌خوان ازت انتقام بگیرن.
حرفت دقیقا مثل اینه که بگی : "جیب‌بر رو نباید اعدام کرد. پس به فردی که به محبت نیاز داره نباید لزوما محبت کرد!". چه ربطی داره اخه؟!

و البته حامی بودن هم ربطی به مقدار این نیازه نداره. ینی ما می‌دونیم که این "نیاز رو زیاد دارن" دارن پس به هر حال باید حامی بود! چون هستش! حالا اینکه چه مقداری هست رو من کاری ندارم. چون هست، باید حامی بود!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

غیرت=حمایت نه برای زن...حمایت برای احساسی در درون خود مرد
کاملا باهاش مخالفم...
حمایت=غیرت-اجبار...

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

تا غیرت رو چی معنی کنی.....
اگه ب معنای حمایت روانی باشه، خوبه و در غیر این صورت.....
به نقل از آینه ی تو... :
ممنون بابت تعریف زیبا.....

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من غیرت ( غیرتی که یه مرد رو زن دختر خواهر و...داره ) رو کاملا نفی می کنم
اساسن به نظر من یه جور توهین به خانم هاست
لازم نیس به خاطر عقاید گندیده ای که یه بابایی(=آغایی)داره و واقعن هم قصد خوبی داره از غیرتمند بودن(نمی دونم مظورمو خوب رسوندم یا نه... منظورم اینه که به گمان! خودش اگه یه مردی فک کن این غیرتش واسه خونواده ش خ.وبه و باعث سلامتی روانی و... :-& اینا میشه) افراد خاواده ش هم قربانی بشن و نتونن خیلی کارایی که مطابق میلشونه رو انجام بدن

بزارید مستقیم بگم : اگه یه بابایی(منظورم یک مرده) خودش از لحاظ اخلاقس سالم باشه فک نکنم زیاد رو غیرت و ... حساس باشه... اونایی که زیادی غیرتی ان خودشون مشکل دارن..

به علاوه : چه کسی گفته که یه مرد حق داره و می تونه و باید از زنان خانواده ش حمایت کنه؟؟
مگه اونا خودشون چلاغن ؟

یه مرد (یا یه زن فرق نفکوله ) اینکه بتونه به اخلاقیات خودش مسلط باشه هم زیادیشه... چه برسه به اینکه بخاد به افراد دیگه برسه...

به نقل از Hespride :
غيرت يه چيز مشتركه بين زن و مرد!
در حالي كه همه فكر ميكنن فقط مال مرداست!
غيرت به نوعي حس حفاظت از فرد مورد علاقست، كه شدتش بيشتر شده!
به اين صورت كه يه نفر، دوست داره كسي كه بهش علاقه اي داره( به قولي بهش ميگن ناموس!!) از هر لحاظ از مشكلات حفظ شه و حتي گاهي اوقات هم به صورت محفوظ باقي بمونه!

به نظر من این کار اصن درست نیس
اینکه شما کسی رو عمیقا دوس داشته باشی این اختیار و اجازه رو بهت نمی ده که بخوای تو اموری که به اون فر مربوطه دخالت کنی
چه زن و چه یک مرد (که البته مردا بیشتر زود جوگیر میشن :D) باید اونقدی به حریم شخصی طرف مقابلشون احترام بزارن که تو مسائلشون دخالت نکنن
به علاوه این حس فک نکنم از دوست داشتن پدید بیاد شاید از این گمان پدید بیاد که طرف مقابل توانایی مقابله با مشکلات خودشو نداره

×دو پست ترکیب شد!

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

غیرت یعنی حمایت کردن منطقی و در مورد چیزی که حمایت ازش لازمه.
و تعصب یعنی حمایت بدون منطق و بیش از حد.
اون چیزی که نباید باشه؛ تعصّبه... .
بی غیرتی بیش از حد؛ مشکلاتی روایجاد میکنه که اینجا مجلّه نیست من براتون تعریف کنم و همین قدر کافی ؛ که غیرت در یک حدّ مناسب که برای خانواده فرد ایجاد اذیّت نکنه؛ لازمه... .

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

اونایی که می خوان هرزگی کنن،
غیرت چه کم چه زیاد مزاحم کارشونه
تعهد و حرمت برای این دست افراد بی ارزشه

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از اخوی! :
هرزگی هم به خودش ربط داره... [-(
به من و تو هیچ ربطی نداره"مردم توی خونشون چه میکنند..." تویی که ادعای دین داری باید"فقط تبلیغت را بکنی..."

اصلا سخت نیست نام تحجر بر اسلام نهادن...پس بیاین به طرف مقابل توهین نکنیم... :|

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

جامعه مثل یک کشتی روی دریا است.
هرکسی توی کابین خودش می تونه هرکاری بکنه
به شرطی که بقیه آسیب نزنه
هرزگی و بی غیرتی مثل روشن کردن آتش یا سوراخ کردن کف کشتی می مونه
کل جامعه رو به انحطاط می کشونه
این مطلب که شما می فرمایید صحیح نیست،
ما در سلول های جدا از هم زندگی نمی کنیم،
در یک اجتماع زندگی می کنیم و ابعاد زندگی مان بر اساس ارتباط دو طرفه است.
همه ما به هم مربوطیم و هرکسی هرجایی هرکاری که می کند بر دیگران اثر می گذارد.

• لایک
امتیازات: @m!n

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از اخوی! :
جامعه مثل یک کشتی روی دریا است.
هرکسی توی کابین خودش می تونه هرکاری بکنه
به شرطی که بقیه آسیب نزنه
هرزگی و بی غیرتی مثل روشن کردن آتش یا سوراخ کردن کف کشتی می مونه
کل جامعه رو به انحطاط می کشونه
این مطلب که شما می فرمایید صحیح نیست،
ما در سلول های جدا از هم زندگی نمی کنیم،
در یک اجتماع زندگی می کنیم و ابعاد زندگی مان بر اساس ارتباط دو طرفه است.
همه ما به هم مربوطیم و هرکسی هرجایی هرکاری که می کند بر دیگران اثر می گذارد.
کتاب دینی سال دوم دبیرستان...

خانه...من در خانه هر غلطی بخواهم بکنم به خودم ربط دارد...اگر اثبات نشود کاری اضافه کرده ام شما هیچ حقی ندارید...

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

صحبت شما در ارتباط با قانون جزای اسلامی است
ربطی به حیا و عفت و غیرت ندارد.
عمل شما بر جامعه تاثیر گذار است
چه خوب،چه بد،
چه عامدانه،چه غیر عامدانه،
چه در ظاهر،چه در باطن،
بحث اینجا اخلاقیات است.
نه جرم شناسی!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از اخوی! :
صحبت شما در ارتباط با قانون جزای اسلامی است
ربطی به حیا و عفت و غیرت ندارد.
عمل شما بر جامعه تاثیر گذار است
چه خوب،چه بد،
چه عامدانه،چه غیر عامدانه،
چه در ظاهر،چه در باطن،
بحث اینجا اخلاقیات است.
نه جرم شناسی!
جامعه چیست؟...مجموعه ای با ماهیت ما اما متشکل از من ها...
و من...
خود سازنده ی جامعه هستم...
و اصلا میخواهم عقیده ام را در سطح جامعه تبلیغ کنم...
مشکلی هست؟؟ :)

+اشتباه نکنید...خود من از این جور مسائل دل خوشی ندارم...صرفا میخوام بهتون بگم چقدر راحت میشه دلیل اشتباه برای گزاره ی درست آورد [-(

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

هم اکنون من و شما در حال تبلیغ اندیشه خود در جامعه دیجیتالی سمپادیا هستیم.
خب،
الان مشکل شما چیه؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

در مورد گفته ی آقای پوریا خلوت باید بگم بنده هم با اخوی هم نظر هستم اما:
شما سازنده ی جامعه نیستید؛همه سازنده اند و شما جزء بسیار کوچکی از افراد جامعه اید؛اگر عقیده ی شما به افراد جامعه آسیبی بزند در آن صورت مشکل زیاد هست و شما باید کنترل اجتماعی شوید.

دوستان عزیز بهتره یک جمع بندی کلی کنیم:

بر اساس نظرات اکثر دوستان پیش میریم:

• غيرت در یک جامعه، نمودي از ميزان توجه افراد جامعه به یکدیگر است
  • غیرت در معنای تام به معنی حمایت و پشتیبانی است اما امروزه در میان برخی افراد و طبقات جامعه معنایی نادرست و ناقص دارد
  • غیرت نوعی دید منطقی و کاملا معقول است اما اگر به حدی برسد که حالت تهاجمی یا ناسازگارانه و آسیب زا به خود بگیرد ، میشود تعصب
  • ریشه غیرت غیر است به معنای هرآنکه به او تعلق خاطر دارم/ریشه تعصب عصب است اگر برای غیرخدا و غیر حق باشد حالتی از جنون محسوب می شود
  • تعصب باعث می شود فرد در مورد موضوع ، نظر یا چیزی که نسبت به آن تعصب دارد غیرمنطقی عمل کند
  • تعصب در اصل صرفا مربوط به ناموس نيست. بلکه بيشتر مربوط عقايد و اندیشه ها است
  • غیرت و تعصب آرمش بخش است؛ اما اگر کنترل نشود زیان بار است

×دوست عزیز sara.n پستی که از اخوی نقل قول کردید از نظر من مشکلی نداشت.

به نقل از sara.n :
جناب اخوی نمیدونم خطاب صحبتات چه کسی است و نمیخوام هم بدونم
فقط یه چیزی که میخام بگم اینه که شما که اینقد رو این کشتی جامعه مصر(مسر :-? ) هستی خوبه بدونی عفت کلام داشتن هم جز یکی از همون اخلاقیاتی هستش که باید تو جامعه رعایت بشه...بنا به پستای خودتون باید نتیجه بگیرید که چون صرفن این پست متعلق به شماست حق ندارد هر چی از دهنتون و ذهنتون خارج بشه رو بنویسید... البته اگه به گفته های خودتون واقعن معتقد هستید...

پ.ن : امیدوارم این پست اونقدی بی ربط نباشه که توسط مدیریت محترم حذف بشه...حتی اگه اینطوریه امیدوارم یه چن روز وایستید تا این جناب اخوی این پستو بخونن بعد حذفش کنید

به نقل از اخوی! :

من چیزی توو این پست نمیبینم جز اظهار نظر،به معنی اینه که توو جامعه افرادی هستند که متعهد نیستن و بودن و نبودن غیرت براشون یکسانه.
شما هم اگه میخواید اخوی پستتون رو ببینه پ.خ کنید اینجا اسپم ندید.

• لایک
امتیازات: ibtkm

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

سر حرفم هستم...
عقیده ی متفاوت آسیب نیست...نباید با نام فساد سرکوبش کرد...

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

غیرت
تعریف جدیدی ازش شد
به معنای کنترل به معنای بی اعتمادی
من اگه غیرت رو چیز خوبی میدونستم هم با تعریف شما حالم ازش بهم میخوره
این که شما زن رو یه موجود فاقد شعور و هوس باز می بینید که باید مراقبش بود که مبادا اشتباهی بکنه
من با غیرتی که شما می گید کاری ندارم
من غیرت رو این میبینم که مثلا اگه کسی چیزی به من گفت بابام باهاش دعوا کنه یا اصلا من رو دعوا کنه که مثلا چرا با این پسره بحث کردی که بهت چیزی بگه
این که بخواد همه جا همراهیم کنه
این که به بقیه اعتماد نداشته باشه نه به من
و آقای مدیر انجمن
ما اینجا داریم بحث می کنیم
کم نبودن کسایی که گفتن غیرت بده و ایشون با این حرفشون به همه کسایی که اینو گفتن توهین کردن
در ضمن این تفکر واقعا...
نمی دونم چه واژه ای براش استفاده کنم
تعهد و حرمت آیا ربطی به حمایت اجباری ای داره که موضوع بحث بود
اگه من نخوام وقتی میخوام توی جامعه باشم کس دیگه ای برای نوع حضور و خود حضور من تصمیم بگیره شامل حال حرف شما میشم ؟؟؟ نه نمیشم
این قدر دنیا رو بد می بینید؟؟
این قدرا هم کثیف نیست
و من برام جالبه که ذهن شما به چنین جایی کشیده شد
ولی این نگاه شماست و نگاه من نیست و نگاه خیلیای دیگه هم نیست
اگر کسی غیرت با این تفاسیر را بی اساس و ریشه می داند احتمال زیاد میلی به عفت و حیا ندارد...بی بند و بار...
در ضمن مثل این که قبلا این رو گفته بودید

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

×پست های منحرف شده از موضوع اصلی بحث پاک شدند، از دوستان تقاضا میکنم از جمع بندی که براساس گفته دوستان انجام شد به بعد بحث رو ادامه بدید و بر نگردید خونه اول.ممنون.

به نقل از Nirman Irani :
  • غيرت در یک جامعه، نمودي از ميزان توجه افراد جامعه به یکدیگر است
  • غیرت در معنای تام به معنی حمایت و پشتیبانی است اما امروزه در میان برخی افراد و طبقات جامعه معنایی نادرست و ناقص دارد
  • غیرت نوعی دید منطقی و کاملا معقول است اما اگر به حدی برسد که حالت تهاجمی یا ناسازگارانه و آسیب زا به خود بگیرد ، میشود تعصب
  • ریشه غیرت غیر است به معنای هرآنکه به او تعلق خاطر دارم/ریشه تعصب عصب است اگر برای غیرخدا و غیر حق باشد حالتی از جنون محسوب می شود
  • تعصب باعث می شود فرد در مورد موضوع ، نظر یا چیزی که نسبت به آن تعصب دارد غیرمنطقی عمل کند
  • تعصب در اصل صرفا مربوط به ناموس نيست. بلکه بيشتر مربوط عقايد و اندیشه ها است
  • غیرت و تعصب آرمش بخش است؛ اما اگر کنترل نشود زیان بار است

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از پوریا خلوت! :
کاملا باهاش مخالفم...
حمایت=غیرت-اجبار...
تأیید!

مثلا فرض کنید چند نفر توی خیابون مزاحم یه دختر شدن و اون دختر به وحشت افتاده و کمک میخواد. خب این که در این شرایط کسی کمکش کنه، فقط یه کمکه. یه کار خوبه.
اما فرض کنید مثلا برادر یا شوهر همون دختر یا هر کسی، از سر چیزی که اسمش رو غیرت میذاره بگه تو نباید این لباس رو بپوشی. این تحقیر زنه. یعنی تو نباید اون طور که خودت میخوای باشی، چون من حق دارم اینو تشخیص بدم.

تعصب هم کلا چیز خوبی نیست.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

غیرت دلبخواهی نیست :D
خیلیم خوبه اصلآ ! اگه غیرت داشتیم خیلی وضعمون بهتر بود
اگه غیرت داشتیم هر دختری پاشو میذاشت از خونه بیرون هزار نفر بش تیکه نمینداختن که این دختر مجموعه خواهر و دوست دختر و فامیلای من و شماست :D
درباره ی همین شاهین میگه ؛ وقتی که زن من و دختر تو و مادر شما یعنی داف ....

ولی غیرت باید جنبه ی حمایتی داشته باشه نه محدودیتی

بالا