• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظرسنجی تحقیقی/آیا توپولف سوار می شوید؟

آیا شما توپولف سوار می شوید؟ یا از آن تفکر بدی دارید و می ترسید؟

• رای‌دهندگان
    159
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
دفاع از توپولوف!

خب نتیجه ی نظر سنجی و البته پست های کاربرها خیلی جالب نبود!اولش که این نظرسنجی رو قرار دادم گفتم شاید دانش آموزای سمپاد یکم به اخبار پیرامون خودشون بیشتر فکر کنن و آنها رو چشم بسته قبول نکنن!اما مثل اینکه ....
اما دفاع از توپولوف شاید نظرتون عوض بشه!
همونطور که برخی از دوستان اشاره کردند درصد کمی از سقوطهای ایران بدلیل مشکل هواپیما است!!
به عنوان مثال غیر از 1 مورد سقوط توپولوف در اطراف قزوین بقیه ی موارد هیچ ربطی به خود هواپیما نداشتند!!
1- وقتی یک جنگنده بر اثر اشتباه خلبان و برج مراقبت میاد میخوره به هواپیمای مسافربری و اون رو نصف میکنه انتظار دارید سقوط نکنه؟؟ :-??
2- یا وقتی برج مراقبت اشتباه محاسبه میکنه و خلبان توپولوف هم در راستای همون اشتباه ، خودش هم اشتباه میکنه میخوره به کوه مقصر هواپیماست؟
3- وقتی هوا مه آلوده و دید افقی 20 متره!! خلبان اشتباه میکنه نمیتونه فرود بیاد سقوط میکنه هواپیما مشکل داره؟
متاسفانه یکی از دلایل سوانح ایران مجهز نبودن فرودگاه ها به تجهیزات پیشرفته است! مثلا همین سانحه ی بوئینگ در ارومیه اگر فرودگاه ارومیه تجهیزات فرود بدون دید مدرن داشت مطمئنا سقوط نداشتیم!
دلایل مهمتر دیگر هم آب و هوا و اشتباه خلبان است!
در ضمن دیگر هیچ توپولوفی در ایران پرواز نمیکنه!(فعلا البته! (; )
حواسم نبود به گزینه دوم (نه) رای دادم! قابلیت تغییر رای رو میزاشتین خوب بود
اضافه شد! :D(امیدوارم با خواندن متن بالا رای ها دیگر هم تغییر کنه!!! :D)

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|
پاسخ : نظرسنجی تحقیقی/آیا توپولف سوار می شوید؟

خب شاید شما درست بگید

ولی چرا اکثر این خطاها واسه خلبان های هواپیما های تو پولف میفته؟!

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

من برا خودم مشكلي ندارم ولي دوست ندارم خونوادم سوار شن

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

منم سوار میشم!......کلا از اتوبوس و اینا بدم میاد واسه مسافرت!....گلاب به روتون حالت تحوع (درسته؟ :D ) میگیرم!!!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

به نقل از Pariya :
ولی چرا اکثر این خطاها واسه خلبان های هواپیما های تو پولف میفته؟!
خب اول از همه! بگم چه عجب یک سوال خوووب!بسی خوشحال شدیم!:D
اما در مورد سوال! توپولوف در بین خود خلبانهاش هواپیمای خیلی محبوبیه!
اما شاید یکی از مهمترین دلایل این که اشتباه در اون زیاده میشه گفت چون کابین خیلی شلوغی داره!
برای مثال:
در توپولوف شما وقتی میخواید سرعت رو کم کنی و فرود بیای باید به ترتیب حدود 20 تا دکمه رو بزنی تا این عمل را به خوبی انجام بده اما در هواپیما های غربی شما 2 تا دکمه میزنی بقیه 18 دکمه رو کامپیوتر هواپیما میزنه!! و شما به خوبی فرود میای!

Simorgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران

توپولوفو ول کنید. شرکت هسا (هواپیما سازی ایران) میخواد با همکاری اوکراین آنتونوف 158 بسازه. از نظر تکنیکی مشکلی نیست چون آنتونوف 140 هم میسازیم. اما مشکل سر خود آنتونوف صد و پنجاهو هشته. همین سال جدید میلادی یکیشون به علت کنده شدن بال سقوط کرد. اینم بگم که این نوع هواپیما تازه دو ساله داره ساخته میشه و کلا هواپیما ی جدیدی هست. خدا بهمون رحم کنه!!!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

هواپیماهای آنتونف واقعا از نظر فنی عقب مونده اند! مثلا این کاکپیت همین آنتونف 140 که هسا با نام ایران 140 میسازه
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/3/7/9/1146973.jpg ( ;)) اون دوتا پنکه ها منو کشته!)
این وحشتناکه! هواپیماهای قرن 20 هم کاکپیت پیشرفته تر از این داشتن، همه چیز آنالوگه و خلبان ممکنه اشتباه های زیادی بکنه
کافیه این تصویر رو مقایسه کنی با یه هواپیمای هم کلاس مثلا bombrider Q-400 مقایسه کنی تا عمق تفاوت رو درک کنی
http://up.iranblog.com/images/sx0vgiwfn3vtkzhd1xqk.jpg

@ علی پاشا: به هر حال هواپیماهای توپولف بی نقص نیستن و نمیشه در حوادث اونها رو بی تقصیر دونست، ولی من با این که سوار توپولف نشیم و بگیم سقوط میکنه هم مخالفم و این کار رو یه نوع جوگیری مسخره میدونم :D

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

والا ما كه هيچ سفري رو با هواپيما نرفتيم اما فك ميكنم به هواپيماي توپولف نبايد اعتماد كرد.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

هواپیماهای آنتونف واقعا از نظر فنی عقب مونده اند! مثلا این کاکپیت همین آنتونف 140 که هسا با نام ایران 140 میسازه
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/3/7/9/1146973.jpg ( ;)) اون دوتا پنکه ها منو کشته!)
یک چیز جالب در مورد این آنتونوف 140 بگم بخندیم!!
هسا که اینها رو داره تولید میکنه تو داخل غیر از 1 فروند که به نیروی انتظامی فروخت (قالب کرد) مشتری دیگه پیدا نکرد!!! :D
بعد دید نمیتونه بفروشه برداشت یک ایرلاین زد به اسم هسا! که base ش تو اصفهانه هواپیماهای خودش رو به خودش میفروشه!
شیوه ی جدید بازاریابی!! :))
1 چیز دیگه اینکه قبل از اینکه این آنتونوف قرارداد مونتاژش بسته بشه قرار بود ارابه ی فرود یک سری هواپیمای ATR-72 که ساخت فرانسه هستش به صورت اشتراکی با انتقال فناوری در داخل تولید بشه و ایران هم ATR-72 بخره که از بالا!! گفتن نه!! ^-^
.
.
.
.
جدای تمام اینها خداوکیلی توپولوف 154 خیلی خشگله!!! x: x: :-[

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از Ali pasha :
خب اول از همه! بگم چه عجب یک سوال خوووب!بسی خوشحال شدیم!:D
اما در مورد سوال! توپولوف در بین خود خلبانهاش هواپیمای خیلی محبوبیه!
اما شاید یکی از مهمترین دلایل این که اشتباه در اون زیاده میشه گفت چون کابین خیلی شلوغی داره!
برای مثال:
در توپولوف شما وقتی میخواید سرعت رو کم کنی و فرود بیای باید به ترتیب حدود 20 تا دکمه رو بزنی تا این عمل را به خوبی انجام بده اما در هواپیما های غربی شما 2 تا دکمه میزنی بقیه 18 دکمه رو کامپیوتر هواپیما میزنه!! و شما به خوبی فرود میای!
چون اینقدر درصد خطا داره محبوبه؟؟!!

چی باعث محبوبیتش شده؟؟!
به نقل از GCD :
@ علی پاشا: به هر حال هواپیماهای توپولف بی نقص نیستن و نمیشه در حوادث اونها رو بی تقصیر دونست، ولی من با این که سوار توپولف نشیم و بگیم سقوط میکنه هم مخالفم و این کار رو یه نوع جوگیری مسخره میدونم :D
فکر نکنم به این بگن جوگیری مسخره..!
وقتی تو همچین هواپیمایی اینقدر درصد خطا وجود داره...شما میری سوار این هواپیما میشی یا یه هواپیما بهتر؟؟!کدوم رو ترجیح میدی؟!
به این میگن جوگیری مسخره؟!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

چون اینقدر درصد خطا داره محبوبه؟؟!!
چی باعث محبوبیتش شده؟؟!
نوچ! چون هواپیمای خوشدستیه!شما وقتی ماشین میخری چه چیز اون ماشین اون ماشین خوشت میاد؟سرعت فرمانپذری خوب دیگه! :D
فکر نکنم به این بگن جوگیری مسخره..!
وقتی تو همچین هواپیمایی اینقدر درصد خطا وجود داره...شما میری سوار این هواپیما میشی یا یه هواپیما بهتر؟؟!کدوم رو ترجیح میدی؟!
به این میگن جوگیری مسخره؟!
اتفاقا اتفاقا دقیقا به این میگن جوگیری مسخره! :D هیچ هواپیمایی وقتی مجوز پرواز گرفته غیر ایمن نیست که ازش ترسید و سوار نشد!
درصد خطای توپولوف نسبت به هواپیماهای دیگر موجود در ایران اختلاف زیادی نداره!
اگر شما میبینی توپولوف حوادثش بیشتر از ایرباس هستش دلیلش تعداد زیاد پرواز هاست! یه عنوان مثال ساده اگر توپولوف های موجود در ایران در روز 50 تا پرواز انجام میدن ایرباسها زیر 20 تا پرواز انجام میدن! حالا احتمال اشتباه و سقوط در کدوم بیشتره؟
در ضمن هواپیمای بهتر؟؟ غیر از تعدادی انگشت شمار بقیه هواپیماهای موجود در ایران تقریبا در یک حد هستن و خیلی با توپولوف فرق ندارن!( مطمئنا این حرف رو قبول نخواهید کرد! :D )

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

معلومه که سوار میشم ...

هواپیما به این خوبی! اگه مشکل از هواپیما بود همه جا به یه مقدار احتمال سقوط هست ولی وقتی تراکم این اتفاقات تو ایران زیاده مشکل از هواپیما نیست!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

علی پاشا 154 موتوراش عقبه، اگه مشکلی واسش پیش بیاد هیچ جوری نمیشه از سقوطش جلوگیری کرد و 100% همه مسافرا میمیرن! مثل همون هواپیمای قزوین
از لحاظ خوشگلی قبول دارم خیلی خوشگله، ولی امنیت بعد از نقص فنیش کمه

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

به نقل از GCD :
علی پاشا 154 موتوراش عقبه، اگه مشکلی واسش پیش بیاد هیچ جوری نمیشه از سقوطش جلوگیری کرد و 100% همه مسافرا میمیرن! مثل همون هواپیمای قزوین
نه خیر!به نظر من موتور عقب بودن هواپیما هیچ تاثیری روی امنیت و سقوطش نداره!
اتفاقا تمام جتهای شخصی که از نظر امنیت خیلی روشون کار میشه موتور عقب هستن! ( جدای مساله طراحی) پس نمیشه گفت موتور عقب بودن باعث کاهش ایمنی هواپیما بشه!
اما در مورد حادثه قزوین من خودم خیلی پرس و جو کردم ولی به جواب درست نرسیدم!اما اگر نقص فنی موتور بوده باشه اگر موتور رو بال هم میبود همین اتفاق می افتاد!شاید با شدت کمتر!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از Ali pasha :
نه خیر!به نظر من موتور عقب بودن هواپیما هیچ تاثیری روی امنیت و سقوطش نداره!
اتفاقا تمام جتهای شخصی که از نظر امنیت خیلی روشون کار میشه موتور عقب هستن! ( جدای مساله طراحی) پس نمیشه گفت موتور عقب بودن باعث کاهش ایمنی هواپیما بشه!
اما در مورد حادثه قزوین من خودم خیلی پرس و جو کردم ولی به جواب درست نرسیدم!اما اگر نقص فنی موتور بوده باشه اگر موتور رو بال هم میبود همین اتفاق می افتاد!شاید با شدت کمتر!
نه خوب وقتی موتور عقب باشه در صورت حادثه کنترل کاملا از بین میره
چون اکثر ابزارای کنترل، سیمکشی های سکان عمودی و... توی یک جا متمرکز میشه، درسته شتابگیری بالاتری داره و از این جهت موتور عقب خوبه اما اگه مشکلی برای موتور هواپیما پیش بیاد سکان عمودی کنده میشه یا کنترلش از دست میره
ولی وقتی موتور زیر بال باشه با آتیش گرفتنش یا حتی کنده شدن موتور بازم میشه تا حدی هواپیما رو کنترل کرد
تو حادثه قزوین اینطور که خود وزارت راه گفت، موتور هواپیما بعد از کنده شدن سکان عمودی رو کنده، در نتیجه هوای داخل کابین تخلیه شده و هواپیما هم با شتاب رفته زمین، اینطور مواقع به دلیل شتاب بالا و تخلیه هوای کابین همه بیهوش میشن و شاید به همین دلیل از جعبه سیاه چیزی دستگیرشون نشد

به نقل از Ali pasha :
هیچ هواپیمایی وقتی مجوز پرواز گرفته غیر ایمن نیست که ازش ترسید و سوار نشد!
البته استانداردها تغییر می کنن

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

به نقل از GCD :
نه خوب وقتی موتور عقب باشه در صورت حادثه کنترل کاملا از بین میره
چون اکثر ابزارای کنترل، سیمکشی های سکان عمودی و... توی یک جا متمرکز میشه، درسته شتابگیری بالاتری داره و از این جهت موتور عقب خوبه اما اگه مشکلی برای موتور هواپیما پیش بیاد سکان عمودی کنده میشه یا کنترلش از دست میره
ولی وقتی موتور زیر بال باشه با آتیش گرفتنش یا حتی کنده شدن موتور بازم میشه تا حدی هواپیما رو کنترل کرد
تو حادثه قزوین اینطور که خود وزارت راه گفت، موتور هواپیما بعد از کنده شدن سکان عمودی رو کنده، در نتیجه هوای داخل کابین تخلیه شده و هواپیما هم با شتاب رفته زمین، اینطور مواقع به دلیل شتاب بالا و تخلیه هوای کابین همه بیهوش میشن و شاید به همین دلیل از جعبه سیاه چیزی دستگیرشون نشد
البته استانداردها تغییر می کنن
در مورد مورد اول آره درست میگی در صورت حادثه احتمال سقوط بیشتره!
اما در مورد حادثه ی قزوین جعبه ی سیاه فقط مکالمات رو ذخیره نمیکنه پارامترهای موتور رو هم ضبط میکنه و ازش استفاده میکنن!اما هیچوقت دلیل اون سانحه رو رسمی نگفتن! وزیر راه سابق تو یک برنامه گفت مشکل از موتور بوده ولی اثبات نشد! ( بیخیال قزوین!)
اما در مورد استانداردها! بله تغییر میکنن اما استاندارد های قبلی نقض نمیشن و ایمنی رو تضمین میکنن.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از Ali pasha :
نوچ! چون هواپیمای خوشدستیه!شما وقتی ماشین میخری چه چیز اون ماشین اون ماشین خوشت میاد؟سرعت فرمانپذری خوب دیگه! :D اتفاقا D )
والا من دیگه نمیدونستم توپولف فرمون هیدرولیک داره..

ولی مگه یه خلبان چقدر میخواد از فرمون هواپیماش استفاده کنه؟!!یه بار موقع بلند شدن یه بار موقع نشستن..حرکت نمایشی هم نمیخواد با هواپیمای مسافر بری انجام بده...

×البته من هیچی درباره هواپیما و اینا نمیدونم!مسلما شما بیشتر میدونید!

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

من که یه بار سوار توپولوف شدم
وقت فرود داشت گریه ام میگرفت موتور هاش خیلی صدا بدی داشت داشتم از گوش درد میمردم
این شد تجربه تا دفعه ی دیگه سوار توپولف نشم

**arezooooo5**

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan4D
شهر
طهرون!
مدال المپیاد
روباتيك! rescueديگه المپياد شيمي نمي رم!
دانشگاه
ایشاا... تهران!
رشته دانشگاه
فقط و فقط pezeshki

مگه از جونم سير شدم كه سوار شم؟ :D

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

والا یکی از آشنا های ما که خلبانه هم عاشق توپولوف بود و رسما" گفت با توپولوف خیلی بیشتر حال میکنم و ازش خیلی تغریف کرد ولی من یه مورد کوچیک و ظاهریش رو یادمه:
میگفت: ... و اگه بری زیر توپولوف رو ببینی یک ذره اینی که روغن پس داده باشه یا هر چیز دیگه ای رو ,نمیبینی و همه چی تر و تمیزه و ...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا