• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جُک های قومیتی

نظرتون درباره ي فرهنگ سازي در اين مورد چيه؟

• موافقم

رای‌ها: 118 48.8%
  • موافق نيستم

رای‌ها: 37 15.3%
  • من فقط به لطيفه ها ميخندم به اين چيزا كار ندارم

رای‌ها: 87 36.0%

• رای‌دهندگان
    242

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : جُک های قومیتی

بنظرم با اون انسانیت وجودیمون در تناقضه.ما اقوام مختلف رو مسخره میکنیم و هم چنین برای مردم کشورهایی مث افغانستان هم .
میخایم بگیم چی؟
که ما برتریم؟
چ شخصی میتونه این برتری ت رو ثابت کنه؟
بنظرم گاهی لازمه خودمون رو جای این افراد بذاریم و این تمسخرات رو تجسم کنیم برای خودمون.... .

behrad1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی بناب
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
1393
پاسخ : پاسخ : تحريم لطيفه هاي قوميتي

به نقل از hidden :
تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها(؟)
من خودم عینا دیدم
ترک که خیلی : نمونش جنجال پارسال برنامه 90 دانشمندارو نشون داد
قزوینی که رسما قبول دارم :از بچه های کلاس (البته از بس بهش تلقین کردیم اینجوری شد)
آبادانیا هم که دیگه ترکوندن
رشتیو نمیدونم
دنبال مثال نقض نگردید چون قطعا وجود داره .. عموم فرهنگ مهمه ...البته همه دارن بهتر میشن
(حالا دیدمت تو مدرسه همرو بهت نشون میدم)
قبول دارم که دست گذاشتن رو این مسائل زشته و باعث تفرقه میشه فقط خواستم این نقل قول رو روشن کنم
به جای روشن کردنش زدی خاموشش کردی
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

همين جوکاست که بعدا به ادم جرئت جسارت و توهين به اونارو ميده
معلممون گفت يکي از فاميلاشون تهراني بوده بعد دانشگاه تهران ميرفته بعدانگار تلويزيون يکي از اين روستايي هارو که دانشگاه تهران قبول شده بوده رو نشون داده بعد معلم ما رفته به فاميلش گفته اين يارورو ميشناسي اونم گفته همون داهاتي چوپونه؟
اينه نتيجه ي به سخره گرفتن اقوام واقعا که

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نظرتون این جک ها باعث ایجاد شکاف و دلخوری بین قومیت ها میشن و یا برعکس باعث همدلی؟

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

اینکه ویژگی های نسبت داده شده به هر قوم صرفا به خاطر یه سری واقعه تاریخیه و عمومیت نداره که خیلی واضحه
من به شخصه با جوک قومیتی مشکل ندارم
و به نظرم به جز چیزایی که در مود رشتی ها میگن بقیش اونقدر ناراحت کننده نیست

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از arvin.a :
اینکه ویژگی های نسبت داده شده به هر قوم صرفا به خاطر یه سری واقعه تاریخیه و عمومیت نداره که خیلی واضحه
یه سری چیزا هستن که ما مشکلی نداریم ولی مشکل سازن.
جکی که درباره ی رشتیا میگن شما رو آزار داده و بقیه جک های قومیتی هم به ترتیب اشخاص رو ناراحت میکنه و گاهی میتونه فاجعه بسازه.که نمونه ش هم زیاد بوده و حتی تو خود فروم هم داشتیم این تجربه رو.
می تونیم طنز پردازای بهتری داشته باشیم،سالم تر بخندیم مثلا

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
مشکل اینه که این نوع جکا کلا به عنوان "فقط برای خنده" تلقی میشن!
ولی واقعا تاثیر میذارن رو افکار و طرز تفکر آدم. مطمئنم نصف این قضیه پان ترکسیم تو ایران به خاطر توهین به قشر ترک جامعست(که عمده قشر جامعه هستن).
من به شخصه وقتی اسم قزوین و رشت رو میشنوم فکرم منحرف میشه.اسم ترک میاد(با این که خودم ترکم) ولی یه ذهنیت خشنی میاد تو ذهنم.و همین طور بگیر تا آخر! کلا هم ناخود آگاه.
حداقل خود ما سعی کنیم جمعش کنیم این چیزارو :|

Shirin 77

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
96
می دونید برای چی به رشتی ها ..... !:|

زمان قاجار که زنها حق رفتن به مدرسه رو نداشتند، اولین مردمانی که به دخترهاشون اجازه درس خوندن دادند رشتی ها بودند، وقتی این خبر به شهرهای دیگر رسید، مردمانشان می گفتن رشتی ها چقدر بی غیرت هستند که دخترانشان را به مدرسه میفرستن! و این تا الان هنوز مونده !

Shirin 77

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
96
این متن خیلی قشنگه !

چرا ترک خر شد؟!!

بعد از به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه، تبریزی ها قیام کردند. شهر توسط شاه و استعمار انگلیس محاصره شد 6 ماه تمام شهر در محاصره بود. قحطی و کمبود غذا بیداد میکرد. اما مردم میهن پرست تبریز تسلیم نشدند. پیغام مردم شهر به محاصره کنندگان
این بود: غذا تمام شده عیب ندارد یونجه میخوریم، یونجه هم تمام شود برگ درخت می خوریم ولی تسلیم نمی شویم. همه جا پیچید که ترک ها خر شدند..!!

*یه روز یه ترکه
اسمش ستار خان بود، شاید هم باقر خان..
خیلی شجاع بود، خیلی نترس.. یکه و تنها از پس ارتش حکومت مرکزی براومد جونش رو گذاشت کف دستش و سرباز راه مشروطیت و آزادی شد فداکاری کرد برای ایران برای من و تو.....
برای اینکه ما یه روزی تو این مملکت آزاد زندگی کنیم.

*یه روز یه رشتیه
اسمش میرزا کوچک خان بود، میرزا کوچک خان جنگلی برای مهار کردن گاو وحشی قدرت مطلقه تلاش کرد، برای اینکه کسی تو این مملکت ادعای خدایی نکنه اونقدر جنگید تا جونش رو فدای سرزمینش کرد.

*یه روز یه لره
اسمش کریم خان زند بود، موسس سلسله زندیه، ساده زیست، نیک سیرت و عدالت پرور بود و تا ممکن می شد از شدت عمل احتراز می کرد.

*یه روز یه قزوینه
اسمش علامه دهخدا بود، از لحاظ اخلاقی بسیار منحصر بفرد بوده و از بزرگان ادبیات ایران بود

بیایید تا به اقوام مختلف ایرانی احترام بزاریم و به ایرانی بودنمون افتخار کنیم

skyhacker79

سپهر
نام مرکز سمپاد
اردبیل ناحیه1
شهر
اردبیل
به صورت خیلی تصادفی به این بحث برخوردم و خواستم به عنوان یکی از اعضای یک قوم که جک زیاد براش میسازن نظرم رو بگم:
1-افزایش تمرکز روی قومیت یک انسان کار اشتباهیه.به نظر من هویت یک انسان در جهان به کشورشه و قومش در اولویت دومه.یعنی من مثلا توی یک کشور خارجی خودم رو ترک یا ترک ایران معرفی نمیکنم و فقط میگم که ایرانی هستم
2-این جک ها برای بعضی خیلی ناراحت کننده است ولی برای من شخصا هیچ اهمیتی نداره چون سطح شعور و هدف سازنده اش مشخصه کاملا

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399

دقیقا چون همه از یه جایی شروع شدن و همه هم به صورت غلط جا افتادن!

درمورد رشت:
رشت اولین شهری از ایران بود که در اون درکنار مدرسه پسرانه، مدرسه دخترانه ای به نام «سعادت نسوان» هم تاسیس شد، مدارکش هم موجوده، این خبر پیچید و گفته شد که رشتی ها غیرت ندارن که میذارن دختراشون برن مدرسه! از اینجا این لقب نادرست شکل گرفت٬ اما در کتاب «ولایات دارالمرز گیلان» نوشته «ه.ل.رابینو» تقریبا همدوره با مدرسه سعادت نسوان، نه تنها هرگز به چنین عناوینی برنمیخوریم، بلکه رابینو به وضوح درمورد نجابت جالب توجه دختران گیلان سخن گفته...!

قزوینی ها:
قزوینی ها آدمای بسیار پاک‌سرشت و درستی هستن و این لقب براشون واقعا نادرسته اما تاریخچه القاب قزوین متعلق به مدتها پیشه که اون زمان میگفتن خشن و تندخو هستن، از نمونه منابعش هم نوشته های عبید زاکانیه ولی مشخص نیست به طنز گفته یا واقعیت
لقب +++ در قزوین حدود ۵۰-۶۰ سال قبل شروع شد، فردی قزوینی بود به نام کاظم قاقی که بعد از کار توی باغ کمین می‌کرد و بچه هایی که از میوه های باغش یواشکی می‌خوردن رو با تهدید به افشای دزدیشون مورد آزار قرار میداد، وقتی این شخص دستگیر و اعدام شد به سبب فتوحات (!) زیادی که پیشتر کرده بود خیلی مشهور شد و مردم بعد از شنیدن اسم قزوین خود به خود یاد آقای قاقی میفتادن، این شد که تصور مردم از قزوین شد این!!

اصفهانی ها:
در دوره صفوی مراکز علم آموزی زیاد و معتبری توی اصفهان تاسیس شد و مردم زیادی بخاطر کسب علم به اونجا میرفتن، ولی حکام صفوی از اینکه مردم ایران به علم آموزی مشتاق تر بشن میترسیدن و میدونستن اینکار عمر حکومتو کوتاه میکنه، به همین خاطر مردمی رو روانه کردن که همه جا شایعه کنن اصفهانی از خساست زیاد حتی آب به دست غریبه نمی‌دن! اینطور شد که کم‌کم هم از علم آموزان اصفهان کاسته شد هم این لقب نادرست براشون موند!

آذری ها:
برخلاف تصور عامه مردم، هیچ گونه جوک ضد آذری در طول تاریخ وجود نداشته ولی اسم تحمیلی «ترک» این وهم رو ایجاد کرده که به ترک‌زبانان ایران توهین میشه!
اصطلاح ترک خر قدمتی حدود ۹۰۰ ساله داره که احمد‌بن‌فضلان با گشتن بیابون های ترک نشین و مشاهده سبک فجیع زندگیشون، در کتابش گفته این ترکها مثل حمار هستند...
این لقب زمانی برای ترکها مشهور شد که نه تنها هیچ شخص ترکزبان، بلکه حتی هیچ گروه ترک نژادی در ایران حضور نداشت!
به علاوه از زمانی در حکومت عثمانی، ترکهای آناتولی برای تمسخر هم از واژه ی «اشّک تورک» استفاده کردن که هم عصر بود با ترک‌زبان شدن آذربایجان، کم کم اشک تورک توی ایران رواج پیدا کرد و ملت غیور و باشرف آذری بی‌خبر از همه جا خر خطاب شدن!

+پشت این قضایا توطئه ی تفرقه ی حکومتی نیست، هر کدوم علتی دارن، بهتره تا از چیزی مطمئنی نشدیم خیلی محکم ازش دفاع نکنیم...

آخرین ویرایش:
بالا