• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ کوتاه

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : پرسش و پاسخ کوتاه

به نقل از Samaneh.Z :
ضریبه چیه ؟ یه لحظه فکر کردم آلبدو رو میگید ! (اما آلبدو واسه جسم سیاه صفره :-?) ضریبه چیه ؟! :D
آلبدو که یه چیز دیگه ست . ببین در واقع تابش همه ی اجسام با توان 4 دماشون متناسبه . ضریبی که این تناسب رو به تساوی تبدیل می کنه برا جسم سیاه ثابت استفان بولتزمن هست
ولی برای اجسام غیر سیاه این طور نیست . متوجه شدید ؟

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از @Hosein@ :
آلبدو که یه چیز دیگه ست . ببین در واقع تابش همه ی اجسام با توان 4 دماشون متناسبه . ضریبی که این تناسب رو به تساوی تبدیل می کنه برا جسم سیاه ثابت استفان بولتزمن هست
ولی برای اجسام غیر سیاه این طور نیست . متوجه شدید ؟
آها، الان آره :D

دوتا سوال، فرمول حد پراش و قدرت تفکیک بر حسب درجه هرجفتشون ضریب 1.22 دارن دیگه ؟! من فک میکنم هرجفت چون مفهومشون شبیه همه، باید ضریب 1.22 رو داشته باشن اما حد پراش نداره و نمیدونمم چرا !
پراکندگی کامپتون چیه ؟ :D

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

تو دوره ی بسیج کامیار سعی کرد به بچه ها اپتیک هالیدی رو بگه ولی اکثرا خوابیدن ...
بنابراین بیخیال پراش . ولی اثبات 1.22 تو یه کتابی بود که یادم نیست کدوم کتابه . پراکندگی کامپتون رو می دونم چیه . اگه اشتباه نکنم وقتی یه فوتون می خوره به یه
الکترون و طول موجش تغییر می کنه که به این میگن اثر کامپتون . یه فرمولی هم براش هست که به عنوان تمرین بشینید اثباتش کنید ...

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از @Hosein@ :
تو دوره ی بسیج کامیار سعی کرد به بچه ها اپتیک هالیدی رو بگه ولی اکثرا خوابیدن ...
بنابراین بیخیال پراش . ولی اثبات 1.22 تو یه کتابی بود که یادم نیست کدوم کتابه . پراکندگی کامپتون رو می دونم چیه . اگه اشتباه نکنم وقتی یه فوتون می خوره به یه
الکترون و طول موجش تغییر می کنه که به این میگن اثر کامپتون . یه فرمولی هم براش هست که به عنوان تمرین بشینید اثباتش کنید ...
من بعد اینکه سوالمو اینجا نوشتم یادم اومد که برای طول موج مرئی 1.22 ئه ضریب :D ممنون در هر صورت
اون فوتوالکتریک نیست ؟! میشه کتاب بگید اگه یادتونه البته :D مرسی

شرمنده بازم سوال :-"شدت نور چه جوری "جهت" داره ؟!! :-/
قطبش و میدان الکتریکی و مغناطیسی و اینا رو هم میشه توضیح بدید ؟ کلا یه ذره واسم درکش شخته که یعنی چی کدوم بر کدوم عمود باشه قطبش چه جوریه و اینا ... نجوم و اخترفیزیک مقدماتیم خیلی بد توضیح داده :-" :D

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

اول اینکه 1.22 برا مرئی نیست بلکه حالت کلی هست .
دوم اینکه جهت شدت همون جهت حرکت فوتوناست و بردار محسوب نمی شه و کلا ضریبی محسوب میشه که تناسب انرژی به زاویه فضایی و فرکانس و ... رو به تساوی تبدیل می کنه ...
در ضمن من به طور کلی اپتیک نخونده و بلد نمی باشم ...
با این حال هالیدی جلد 4 اپتیکه . دوست داری بخون . من نخوندم ... در این زمینه هم می تونید از H O S E I N که فیزیکیه کمک بگیرید ... در کل اپتیک (نه فیزیک تابش) رو می خواید چی کار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از @Hosein@ :
اول اینکه 1.22 برا مرئی نیست بلکه حالت کلی هست .
دوم اینکه جهت شدت همون جهت حرکت فوتوناست و بردار محسوب نمی شه و کلا ضریبی محسوب میشه که تناسب انرژی به زاویه فضایی و فرکانس و ... رو به تساوی تبدیل می کنه ...
در ضمن من به طور کلی اپتیک نخونده و بلد نمی باشم ...
با این حال هالیدی جلد 4 اپتیکه . دوست داری بخون . من نخوندم ... در این زمینه هم می تونید از H O S E I N که فیزیکیه کمک بگیرید ... در کل اپتیک (نه فیزیک تابش) رو می خواید چی کار ؟؟؟؟؟
:-?? باشه
آهان ، معلممونم توضیح داد فهمیدم دیگه :-" مرسی خیلی
اگه نیاز نیست که کاری نداریم باهاش :D
با تشکر :D

aMIRi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

سلام بچه ها يه سوال البته پيشاپيش اگه تكراريه معذرت ميخوام نمى تونستم برم بگردم!
تو هاليدى جلد يك كدوم فصلاش مطلب جديد داره؟ آخه هرچى نيگا كردم همش تو فيزيك 2 اومده بود!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

شما هالیدی رو با فیزیک 2 مقایسه می کنید ؟
اگه منظورتون از این که هرچی تو فیزیک 2 اومده تو هالیدی هم هست F=ma هست باید بگم بله هست.

ولی توضیحات هالیدی و مسئله هاش چی ؟ و ضمنا" فقط چند فصل اولش تو فیزیک 2 یه مقدار هست. ولی مثلا" کار و انرژی و تکانه و برخورد و گشتاور و گرانش و غیره و غیره تو فیزیک 2 نیست.

• لایک
امتیازات: Pegi

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
مدال برنز 1 المپیاد نجوم سال 88
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Samaneh.Z :
من بعد اینکه سوالمو اینجا نوشتم یادم اومد که برای طول موج مرئی 1.22 ئه ضریب :D ممنون در هر صورت
اون فوتوالکتریک نیست ؟! میشه کتاب بگید اگه یادتونه البته :D مرسی

شرمنده بازم سوال :-"شدت نور چه جوری "جهت" داره ؟!! :-/
قطبش و میدان الکتریکی و مغناطیسی و اینا رو هم میشه توضیح بدید ؟ کلا یه ذره واسم درکش شخته که یعنی چی کدوم بر کدوم عمود باشه قطبش چه جوریه و اینا ... نجوم و اخترفیزیک مقدماتیم خیلی بد توضیح داده :-" :D
امواج الکترو مغناطیس (فتون ها) از دیدگاه موجی ساخته شده از یه نوسان الکتریکی و یه نوسان مغاطیسی متغیر با زمان هستن که جفتشون عمود بر جهت حرکت فتون هسن و بر هم هم عمود هسن. فاز این ۲ نوسان دقیقا یکیه و جهتشون هم با قانون دست راست تعیین می شه. یعنی اگه جهت بردار موج الکتریکی انگشت اشاره باشه و جهت بردار موج مغناطیسی انگشت وسط فتون در جهت انگشت شست حرکت می کنه.
حالا یه جبهه فتون رو در نظر بگیرید که داره از راست به چپ حرکت می کنه. اگه جهت همه ی نوسان های الکتریکیش به سمت بالا (و به طبع با توجه به قانون دست راست جهت نوسان مغناطیسی به سمت داخل) باشه می گن این جبهه موج قطبیده هست. در غیر این صورت می گن موج غیر قطبی هست. یعنی نوسان الکتریکی و مغناطیسی همه ی فتون هاش با هم موازی نیستن.
حالا اگه نور از یه محیطی بگزره که باعث بشه فقط یه مدل از این فتون ها رد بشن (بقیه که جهتشون فرق می کنه جدب بشن) به اصطلاح می گن نور قطبی شده.
نوری که از ستاره ها گسیل می شه غیر قطبی هس و بل عبور از مواد میان ستاره ای قطبی می شه.
امیدوارم خوب توضیح داده باشم. :)

aMIRi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خوب حالا چرا مى زنين؟
آخه من دو فصل اولو خوندم ديدم بعد از كلى بحث به چندتا فرمول رسيده كه تقريبا همشو(اصليا رو) تو فيزيك 2 خيلى بى تكلف تر توضيح داده!
و از اونجايى كه( نمى دونم چرا!) خوندن مطلب تكرارى تو كت من نميره و همين باعث شده چند روزى هاليدى تو قفسه خاك بخوره گفتم بپرسم ببينم كدوم فصلاش مطلب جديد داره اونا رو بخونم(تاكيد ميكنم نگفتم نداره!)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

نظر من رو بخواید بهتره خط به خط هالیدی رو بخونید. (البته نه مثل خوندن کتابای فلسفی ! چون بعضیا دچار این اشتباه میشن)

aMIRi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها بى زحمت يكى بگه براى مرحله اول حداقل و حداكثر چندتا كتاب لازمه خونده شه و چه كتابايى؟
با تشكر!!!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از aMIRi :
بچه ها بى زحمت يكى بگه براى مرحله اول حداقل و حداكثر چندتا كتاب لازمه خونده شه و چه كتابايى؟
با تشكر!!!

منابع تو سایت باشگاه هست. اون ها باید خونده بشه. حد پایینی نداره.

amir_tatog

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

به نقل از H O S E I N :
منابع تو سایت باشگاه هست. اون ها باید خونده بشه. حد پایینی نداره.
برای مرحله ی اول ریاضیه درس درمون فیزیک خوب با کمی مخلوط کروی و مقدماتی لازمه!!
نجوم کروی
فیزیک هالیدی
توماس
مقدماتی

hesam razilou

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

باشگاه دانش پژوهان دیگه.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

داداش فارسی بنویس. سرمون درد گرفت.

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

به نقل از hesam razilou :
adress bashgaho mishe be mnam begid.aslan koodoom bashgah
danesh pajohaan

ysc.ac.ir

hesam razilou

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

یه سریم به tatog.blgsky بزنید. با amir tatog زدیم البته ایشو ن خیلی بیشتر زحمت میکشه .
ممنون
سوتی منم ببخشید.

hesam razilou

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

تایپه فارسیم ضعیفه ولی بازم چشم.

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

درود!
سوال: :D
1-ستاره به جز همجوشی و رمبش(قضیه ویریال)جور دیگه ای هم تابندگی ایجاد میکنه؟

2-میشه واسه بدست آوردن دوره وضعی زمین کل جرمش رو تو مرکزش در نظر بگیریم و فرض کنیم یه جسم کم جرمی داره تو شعاع R(شعاع زمین) دور مرکز جرم فرضی می چرخه بعد اینا رو بذاریم تو فرمول قانون3 کپلر و دوره رو بدست بیاریم؟

3-چرا باید مدت شفق تو یه عرض جغرافیایی تو زمان های مختلف سال متغیر باشه؟

بالا