• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کند خوانی، حواس پرتی، عدم تمرکز، بی دقتی و ...

چه چیز هایی دقت انسان هاروپایین میاره؟؟

• رای‌دهندگان
    42

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
پاسخ : وسواس در مطالعه :|

دیدین آدم چجوری روزنامه وار میخونه :D من با سرعت دوبرابر اون خوندم تا الان،مشکلی هم نداشتم!

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

منم این مشکلُ دارم؛
راه حلی که برای خودم جواب داده اینه که وقتی موقع خوندن احساس میکنم اونطور که باید نفهمیدم و نیازه یه بار دیگه همین صفحه رو یا همین فصلو بخونم بهش توجه نمیکنم با خودم میگم فوقش یه دور کامل تموم میکنم میبینم بلد نیستم مجبور میشم یه دور دیگه از اول همه رو بخونم!
و از اونجایی که اون احساس کاذب بوده و بی دلیل با همین یه دور همه چیزو خوب یاد گرفتم و مشکلی نیست!

تنها کاری که باید بکنید اینه که ازون مبحث رد بشید!

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

بیش تر از نظر من باید روانی کار بشه روی این مسعله!
چون وسواس خودش یه مشکل روانی هست دیگه بیشتر.
بهتره از لحاظ روانی روی خودتون کار کنید و به خودتون بقبولونید مشکلی نداره و خوب یاد گرفتید!
بدترین اثرش برای من این بود که خیلی اعتماد به نفسم رو میاورد پایین. :|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

یه اعتقاداتی درون من وجود داره شبیه به خرافات.
مثلا می دونم اگه یه چیزی رو دور بخونم خصوصا زیست،اونروز یه امتحانی میشه.به قول خودم چوب خدا صدا می کنه و یه چیزای بدی میشه.
یا مثلا اگه فیزیک نخونم خانم خالقی همون جلسه ازم می پرسه که دقیقا هم همینطوره. من از اول تا سوم که الان تشریف دارم سه بار ازم پرسیده که یعنی سالی یکی.اون هم زمانی بود که نخونده بودم :-w
ولی اگه چیزی رو زیاد یعنی چهار پنج دور نخونم اصن خیالم راحت نیس و انگار نخوندم.
فکر کنم وسواس باشه

سارگل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2قم
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

رد شدن ازموضع بهترين راه حله

sayyed jan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه شریف++ایشالا
رشته دانشگاه
مکانیک ++بازم ایشالا

این اتفاق معمولا در درس های حفظی میفته.راسیاتش برای من هم خیلی اتفاق افتاده.خوب اولا که منطقیه با یه بار خوندن متن همه نکاتشو یاد نگرفته باشی.در ضمن من فکر میکنم ریشه اصلیش خاطرات گذشته یا خاطرات عدم موفقیته که موجب بروز همچین افکاری میشه.من خودم با دو تاراه حلش کردم
اولا که به خاطرات عدم موفقیت در امتحاناتم فک نکنیم و تا میتونیم موفقیت هامونو به یاد بیاریم.
دوما درسو سخت نگیریم.بگیم خوب حالا که جی فوقش یاد نگرفتیم تو دوره یاد میگیریم فوقشم تو امتحان یادمون میاد یا اصلا نیاد حالا مگه چیه؟

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس
پاسخ : تمرکز !

خب،این تاپیک خوابیده ولی فکر میکنم بحث"تمرکز"خیلی مهمه .مخصوصا اینکه سال تحصیلی دیگه کم کم داره شروع میشه و خلاصه! :D

×من وقتی میخوام درس بخونم باید حتما محیط مطالعه ام ساکت ِساکت باشه .یعنی تو سر و صدا خیلی اذیت میشم و شاید اصلا نتونم درس بخونم . :rolleyes:

چیکار کنم که تمرکزم اونقدر بره بالا که نسبت به سر و صدا حساس نباشم زیاد؟ ...

+اگه راهکاری دارید لطفا بگید.

anis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از p@RaNdeh :
خب،این تاپیک خوابیده ولی فکر میکنم بحث"تمرکز"خیلی مهمه .مخصوصا اینکه سال تحصیلی دیگه کم کم داره شروع میشه و خلاصه! :D

×من وقتی میخوام درس بخونم باید حتما محیط مطالعه ام ساکت ِساکت باشه .یعنی تو سر و صدا خیلی اذیت میشم و شاید اصلا نتونم درس بخونم . :rolleyes:

چیکار کنم که تمرکزم اونقدر بره بالا که نسبت به سر و صدا حساس نباشم زیاد؟ ...

+اگه راهکاری دارید لطفا بگید.

کم کم برو تفریحی توی محیطای شلوغ درس بخون ! صدای محیط رو بالا ببر ! :D اینطوری تمرکزت خییییییلی قوی میشه !سخته ولی میشه !
یه راه کار دیگه هم اینه که سرعت مطالعه تو بالا ببری و تو یه زمان مشخص حجم بالا تری از درس رو بخونی . بازم تاثیر فوق العاده ای روی تمرکز داره . اینطوری اصن یادت میره کجا هستی ! :))
حساسیتت نسبت به محیط رو هم کم کن . این حساسیت عامل اصلی عدم تمرکزته . دیگه به این موضوع فکر نکن که تو محیط شلوغ اذیت میشی اینطوری برات سخت میشه. (;

Potter Harry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان قـزوین

یه برگه بذارین دم دستتون هر چیزی رو ک دارین درس میخونید تمرکزتون رو بهم میزنه توش بنویسین...بعد من ی مشکلی داشتم ک وقتی ی درسی رو تموم میکردم همش فک میکردم بلد نیستم و میخواستم برم از اول بخونم و اگه این کارو نمیکردم تمرکزم باسه درسای بعدی ک میخواستم بخونم کم میشد...در این مواقع خودتونه خر کنین... :D :D و مثلن بگین ک آخر روز دوباره این درسو میخونم پس نگرانش نیستم...
این جوری تمرکزتون 100 برابر میشه... (;

Potter Harry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان قـزوین

در این مواقع خر کردن از همه بهتره... :D :D به خودتون تلقین کنین ک این درسا رو دوباره شب باسه مرور میخواین بخونین و اگه نخوندین هم نخوندین فقط خیالتون راحته و تمرکزتون زیاد میشه... (;

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

اکثر مواقع این حس کاذبه. راه حلش اعتماد به نفسه
چه دلیلی داره شما یاد نگیرید؟چه دلیلی داره فراموش کنید؟مگه زبونم لال خنگ هستید؟اگه اومدید وارد سمپاد شدید و اسم سمپادی روتون گذاشتن لابد یه سر و گردن از بقیه بالاتر هستید. توانایی های خودتون رو باور داشته باشید. وقتی یه درس رو می خونید با خودتون بگید این دفعه اول و آخره که میخونم، باید همین دفعه یاد بگیرم و می تونم یاد بگیرم!
دیدید شب امتحان وقتی که وقتتون تنگه چطور یه نفس می خونید و سرعتتون رو می برید بالا؟تا حالا شده درس نخونده برید مدرسه و بفهمید امروز امتحان داشتید و مجبور شید زنگ تفریح درس بخونید واسه امتحان زنگ بعد؟دیدید این جور مواقع ذهن آدم چقدر فعال میشه؟زود همه چی میره تو مغزتون؟(البته اگه زیادی استرس نگیرید چون استرس زیاد آفت یادگیریه) ذهن وقتی در مضیقه باشه خودش رو با شرایط تطبیق میده.
شما هم اگه سعی کنید ذهنتون رو شرطی کنید، بگید من دیگه قرار نیس این پاراگراف رو تکرار کنم پس یه بار با دقت و تمرکز 100 درصد میخونمش و یاد میگیرم، نتیجه بهتری خواهید گرفت، سرعت و بازدهیتون بیشتر میشه البته اولش ممکنه سخت باشه و نتونید این کار رو بکنید اما با تمرین درست میشه.
اونایی که یه پاراگراف رو 5- بار میخونن و باز هم حس می کنن یاد نگرفتن یا ممکنه یادشون بره در هنگام مطالعه ذهنشون فعال نیس،چیزی رو که میخونن سعی نمی کنن تحلیل و هضم کنن فقط دارن روخونی میکنن و تو ذهنشون حتی بدون فک کردن به مفهوم درس جملات رو بارها تکرار می کنن.
خلاصه نویسی در این راه میتونه خیلی بهتون کمک کنید، تهش اگه تست زدید دیدید چندتا فرمول یادتون رفته میرید سراغ خلاصه نویسیتون اونا رو یه دور میخونید همه اش دوباره یادآوری میشه.

.:$_$:.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

خب من خودم چندین راه رو امتحان کردم خیلی هم نتیجه داد و راضیم
یه وقتایی شدیدا حواسم پرت میشد واسه همین با گوشی تایم میگرفتم مثلا یه ربع یا بیست دقیقه و تو این مدت خوب میخوندم چون میدونستم زمان کمه و یه ذره حواس پرت بشه وقت رو از دست دادم همین باعث تندخوانی با تمرکز بالا میشد که نتیجه اش عالیه
یکی هم اینکه میرفتم کتابخونه ای که زیادی ساکت نباشه تا با حرکت بچه ها و تا حدودی سر و صدا حواسم جمع بشه و زیادی پرت نشه :-"
و تایم کوتاه واسه درس بذار و تعداد واحد درسی مختلف در برنامه ات باشه مثلا روزی 6-7 نوع درسی.....که خستگی نسلت به یه درس باعث از دست دادن تمرکز میشه

kowsar irani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مراغه

منم یه سالی دقیقا همین طوری بودم و به شدت وسواس درسی داشتم شاید موقع حفظ کردن درسام هرسوالی رو30 بار می خوندم در حالی که همون بار اول یاد میگرفتم منم به این نتیجه رسیدم که این روش راندمانمو میاره پایین واین که به شدت خستم میکنه و دیگه مخم نمیکشه واسه همین کم کم تعداد دور هامو کم کردم و هی به خودم اطمینان دادم که با یکی دوبار خوندن من خیلی خوب یاد میگیرم واین که به خودم گفتم یه بار ا متحان میکنم اگه نتیجه نداد همون روشمو دنبال مینکم اما دیدم نتیجش خیلی بهتر از روش قبلیه.

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شــــــــــــــــــــــیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

موقع درس خوندن اول از همه روزنامه وار یه نگاه اجمالی به مطلبی که میخواین بخونین بندازین
بعد ریز به ریز و ذره به ذره و کلمه به کلمه کاملا بخونین
بعد از اون که مطلبش تموم شد سئوالات خود آزمایی رو حتما جواب بدین
این ثابت میکنه که شما جقدر فهمیدین
بعد از حدود نیم ساعت بعد یه سری سئوالات و تستای آموزشی بزنین
این بهتون میگه که واقعا نفهمیدین یا احساس کاذبه

مسلما وقتی هم اون سئوالات رو درست جواب بدین اعتماد به نفستون هم برمیگرده

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام
پاسخ : کند خوانی، حواس پرتی، عدم تمرکز...

به نقل از NASIM-TOFAN :
میتونن موقع خوندن زیر کلمات مهم خط بکشن اینطوری بی حوصله هم نمیشن و باعث میشه بیشتر توجهسون جمع بشه

میتونین با مداد رنگی اینکار و بکنید حتی :D (البته پیشنهاد میدم نکنین خیلی گل منگولی میشه :-" )

موقع دوره هم این کار خیلی بهشون کمک میکنه

چون در واقع نکات مهم رو خط کشیدین و مجبور نیستین دوباره مبحث رو بخونین

خوبه ولی اینجوری یه جورایی انگار چشم و ذهنت تنبل میشن و حتی برای امتحانای سراسری هم فقط همون تیکه هارو میخونن در صورتی که ممکنه اون تیکه ها از نظر تو یا معلمت درست باشه ولی مثلا توی یه امتحان سراسری از بی اهمیت ترین و جزیی ترین جمله ها هم سوال بیاد

Whisper of wind : برای منکه فایده نداشت! بیشتر خوابم گرفت تا حس درس خوندن!

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی

وااای من خودم از اول ابتداییم تا همین پارسال اینطور بودم
ینی تا ثانیه اخر تا وقتی که معاون دعوام نمیکرد دستم به کتاب بود!
درحدی ک شماره صفحه ها رو هم حفظ بودم!
بعد خب نتیجه گرفتم عمقی بخونم بهتره تا این که هی نگاه کنم رو کتاب بهش زل بزنم!
البته خب من همون وسواسمو بیشتر دوسش داشتم :-"

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

من واسه یک امتحان همینطوری شدم و وقت نبود دوباره بخونم و امتحانمو بد دادم.ولی واسه امتحانا چون در مدت زمان خیلی کم مثلا ۵ساعت به امتحان و ساعت۱'۲شب مجبورم نصف کتابو بخونم دیگه اصلا به یاد نگرفتنش فکر نمیکنم.ذهنم میدونه مجبور یاد بگیره.
ولی وقتی طی سال درس میخونم احساس میکنم پاراگرافیو یاد نگرفتم دوباره هم میخونم بازم همین حسو دارم.سوالشم تقریبا خوب جواب میدم.بعد چ
ون اون متن آسونه خجالت میکشم از کسی بپرسم و دقیقا نمیدونم کجاشو نفهمیدم

omidvar.be.farda

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان

به نقل از آرامش :
منم همینطوریم :|
یه جمله رو ک میخوام بخونم ، اگه واو تا واوشُ حفظ نکنم نمیرم سره جمله بعدی . بعد بخاطر همین سرعتم خیلی میاد پایین و بعضی اوقاتم شده که اصن نمیرسم درسمُ تموم کنم :/ تا دو روز بعدشم همش یادم میره :|
برا درسای مفهومی مثله زیست وشیمی و... بهتره اول یه دور باسرعت متوسط(!) بخونیم با اطلاعات قبلی بسنجیم مطالبو آنالیز(تجزیه تحلیل!) کنیم...یه دور دیگه بخونیم وحفظ کنیم (البته من خودم حوصله انجام مرحله دومو نداشتم) :) :)
فقط حفظ کردن یا فقط فهمیدن مطالب بیهودس این دو مکمل همدیگه هستن

میترا

میترا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشکده‌ی هنر و معماری تهران مرکز
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

من خیلی این مشکلُ دارم. :/ هی فک می کنم یاد نگرفتم استرس می‌گیرم از اول می‌خونم هی که سرعتم خیلی میاد پایین.

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از میـترا :
من خیلی این مشکلُ دارم. :/ هی فک می کنم یاد نگرفتم استرس می‌گیرم از اول می‌خونم هی که سرعتم خیلی میاد پایین.
منم اينطوريم بايد سعي كني دقيق بخوني تا استرس نگيري اگر از اول أينكا رو موفق ميشي ،البته اين از خوندن بد هستش سعي كن روش مطالعتو تغيير بدي

بالا