• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زنان بزرگ تاریخ

Simorgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
پاسخ : زنان بزرگ تاریخ

همه رو گفتی به غیر از پوراندخت. یعنی تنها زنی که تا به حال بر ایران حکومت کرده.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از Simorgh :
همه رو گفتی به غیر از پوراندخت. یعنی تنها زنی که تا به حال بر ایران حکومت کرده.
تنها زني نبوده
فكر كنم توي زمان ساسانيان 2 يا 3 زن بر ايران حكومت كردن

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Dr.Eniac :
تنها زني نبوده
دکتر راست میگه!؟!

بعدشم چه ربطی به بحث و مبحث داشت!؟!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Dr.Eniac :
تنها زني نبوده
دکتر راست میگه!؟!

بعدشم چه ربطی به بحث و مبحث داشت!؟!

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!

به نقل از Dr.Eniac :
يه سؤال
چجوري ماندانا كوروش رو تربيت كرد در حالي كه تا جواني كوروش ، نتونست اونو ببينه ؟؟؟؟
تا 10سالگی ندیمه ی ماندانا مخفیانه به کوروش سر میزنه و آداب رو بهش یاد میده بعد هم میبرش پیش ماندانا و کمبوجیه!یعنی هم ماندانا و هم فروزان تربیتش کردن!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از nili :
تا 10سالگی ندیمه ی ماندانا مخفیانه به کوروش سر میزنه و آداب رو بهش یاد میده بعد هم میبرش پیش ماندانا و کمبوجیه!یعنی هم ماندانا و هم فروزان تربیتش کردن!
جون من بگو اينو از كجا اوردي چون بار اول بود ميشنوم .
داستان شناخته شدن كورش و برگشتنش پيش مادرش كلا يه چيز ديگست نه ايني كه شما ميگي

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Dr.Eniac :
جون من بگو اينو از كجا اوردي چون بار اول بود ميشنوم .
داستان شناخته شدن كورش و برگشتنش پيش مادرش كلا يه چيز ديگست نه ايني كه شما ميگي
راست میگه؟؟

نمیشه که؟؟ هر دوتا داستان رو باهم ادغام کردی؟؟؟ بابا منبعش کجاست؟؟

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

قصدم از ایجاد این پست معرفی زنان تاثیر گذار در تاریخ بود اولیش خودم معرفی می کنم
سردار بی بی مریم
tmnb06.jpg

بی بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و همسر ضرغام السلطنه بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت است. او از زنان تحصیلکرده و روشنفکر عصر بود که به طرفداری از آزادیخواهان برخاست و در این راه از هیچ چیز دریغ نورزید. وی به مثابه زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و چون همسر و جانشین خان بود عده ای سوار در اختیار داشت و در مواقع ضروری به یاری مشروطه خواهان می پرداخت. سردار بی بی مریم بختیاری، یکی از مشوقین اصلی سردار اسعد بختیاری جهت فتح تهران محسوب می شد. وی طی نامه ها و تلگراف های مختلف بین سران ایل و سخنرانی های مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می کرد و به عنوان یکی از شخصیت های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده است.

سردار مریم بختیاری قبل از فتح تهران مخفیانه با عده ای سوار وارد تهران شده ودر خانه پدری حسین ثقفی منزل کرد و به مجرد حمله ای سردار اسعد به تهران، پشت بام خانه را که مشرف به میدان بهارستان بود سنگربندی نمود و با عده ای سوار بختیاری، از پشت سر با قزاق ها مشغول جنگ شد. او حتی خود شخصا تفنگ به دست گرفت و با قزاقان جنگید. نقش او در فتح تهران، میزان محبوبیتش را در ایل افزایش داد و طرفداران بسیاری یافت به طوری که به لقب سرداری مفتخر شد.

سردار مریم بختیاری در جنگ جهانی اول با وجود آنکه ایل بختیاری از انگلیس ها حمایت می کرد به مخالفت با انگلیس ها پرداخت و با عده ای از تفنگچیان و سرداران خود جانب متحدین را گرفت. او پاره ای از خوانین جزء بختیاری چون خوانین پشتکوه را با خود یار ساخت و در یورش های مداوم خود به انگلیس ها صدماتی وارد ساخت به طوری که پلیس جنوب مبارزات دائمی و پیگیری را با او شروع کرد. او از سربازان و افسران آلمانی و سرکوب و قلع و قمع راهزنان کهگیلویه و کنترل خوانین کوچک استفاده نمود.

قدرت سردار مریم در منطقه به حدی بود که روس ها به هنگام فتح اصفهان خصمانه به منزل او تاختند و اثاثیه او را به یغما بردند و کلیه اموال و املاک او را در اصفهان مصادره کردند.

رشادت و دلاوری این زن بختیاری به حدی بود که آوازه شهرت و آزادگیش در سرتاسر میهن پیچید و منزل او مأمن و پناهگاه بسیاری از آزادیخواهان عصر مشروطه شد به طوری که هنگام فتح اصفهان توسط روس ها (در جنگ جهانی اول)؛ فن کاردف، شارژ دافر سابق آلمان به خانه سردار مریم بختیاری پناه برد و مدت سه ماه و نیم در پناه او بود تا اینکه پس از شکست بختیاری ها از روس ها و کشته شدن 58 نفر راهی کرمانشاه شد و از آنجا به برلن رفت. به پاس حمایت های سرسختانه بی بی مریم از فن کاردف، امپراطور آلمان، کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را که مهمترین نشان دولت آلمان بود، برای او فرستاد و او تنها زنی بود که در دنیا توانست به دریافت این نشان نائل آید.

جریان مبارزات سردار مریم بختیاری با انگلیس ها در طی قرارداد 1919 و کودتای 1299 همچنان ادامه یافت به طوری که دکتر محمد مصدق حاکم فارس در زمان کودتای 1299 پس از مخالفت و عزل از اصفهان راهی بختیاری شد و مدتها مهمان سردار مریم بود.

سردار مریم بختیاری در سال 1316هـ. ش سه سال پس از شهادت فرزندش علی مردان خان در اصفهان به دستور رضاشاه، زندگی را بدرود گفت.
zanebakhtiari.jpg

لینک مرتبط.------->http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%DB%8C_%D9%85%D8%B1%DB%8C%D9%85_%D8%A8%D8%AE%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

مهم ایرانی‌ باشن یا نه؟ :-/

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

اولین فیمنیست جهان پادشاه ایرانی پوران دخت بوده است *-:
453.jpg

پادشاه زن در ایران باستان

تاريخچه فمنيسم در دنيا به بيش از 150 سال نمي رسد، اما «پوران دخت»، پادشاه ايراني دوره ساساني 1400 سال پيش اولين سخن «فمنيستي» ايراني را بيان كرد. «پادشاه چه زن باشد چه مرد بايد سرزمينش را نگاه دارد و با عدل و انصاف رفتار كند.
پوراندخت در نامه اي كه به سپاهيانش نوشته بود جمله فمنيستي خود را بيان كرد و خود را در ليست اولين پيروان تساوي حقوق زن و مرد قرار داد.
پس از كشتن خسروپرويز به دست پسرش شيرويه در سال 628 م، شيرويه بيش از شش ماه حكومت نكرد و دختر بزرگ خسروپرويز پوراندخت به سلطنت نشست.
«محمد باقر وثوقي»، استاد تاريخ باستان دانشگاه تهران درباره پوران دخت مي گويد: «بر خلاف دوره حكومت هخامنشيان كه جنسيت اهميت زيادي نداشت، دوره حكومت ساسانيان دوره تفوق و برتري مرد بر زن بود. در دوران هخامنشيان، سرپرست كارگاه هاي تخت جمشيد، بيشتر زن بودند. عده اي از زنان دو برابر مردان حقوق مي گرفتند. اين زنان، مهندسان و طراحاني بودند كه بهترين و زيباترين هنرها را در تخت جمشيد آفريدند. حتي زنان در اين دوره جيره زايمان مي گرفتند. دوره ساساني كاملا متفاوت از دوره هخامنشيان بود. در امپراطوري ساساني، زن شخصيت حقوقي نداشت و فرد محسوب نمي شد. زن از هر نظر تحت سرپرستي «كتك ختاي» يا كدخداي خانواده بود. در چنين شرايطي پوران دخت در تيسفون تاج بر سر گذاشت و بدون توجه به جنسيت خود، قدرت را بار ديگر به خاندان از هم پاشيده ساساني بازگرداند.»
وثوقي، درباره شرايط آن دوران گفت: «البته هنگامي كه شيرويه و پسرش اردشير مردند، مردان و سران ساساني در مدائن، از ميان خاندان شاهي، هيچ مردي را نيافتند كه به تخت سلطنت بنشانند پس به ناچار دختر پرويز را به سلطنت نشاندند. شرايط آن زمان نشان مي دهد كه حتي كودكي براي پادشاهي باقي نمانده بود زيرا خاندان هاي حكومتگر به جان هم افتاده و كشت و كشتار بزرگي راه انداخته بودند.»
فردوسي هم در اشعار خود گفته است:
يكي دختري بود پوران بنام چون زن شاه شد كارها گشت خام
پوران دخت با تمام آشفتگي ها و طرز فكرهايي كه درباره زنان در آن زمان رواج داشت تصميم گرفت تا اوضاع كشور را سر و سامان دهد. نخست يك سال ماليات را بر مردم بخشيد. با "هراكليوس"، قيصر رم معاهده صلحي امضا كرد.
برگرداندن صليب مقدس حضرت عيسي به اورشليم يكي ديگر از اقدامات مهم او بود. به افتخار بازگرداندن اين صليب در اورشليم جشن باشكوهي گرفته شد. حتي فردوسي كه با به سلطنت نشستن زنان مخالف است مجبور شد در اشعارش به اقدامات او اشاره كند.
كسي را كه درويش باشد، ز گنج توانگر كنم، تا نماند به رنج
ز كشور كنم دور بدخواه را بر آيين شاهان كنم راه را
پوران دخت به معناي دختري با چهره گلگون، نخستين زن ايراني است كه به مقام سلطنت رسيد. دوران سلطنت او مصادف بود با اواخر خلافت ابوبكر و اوايل خلافت عمر.
در كتب مختلف او را زني عاقل، عادل و نيكو سيرت آورده اند كه چون شاه شد در ميان رعايا عدل را گسترش داد. وي زماني كه سپاهي براي جنگ با اعراب فرستاد در مداين بيمار شد و در همانجا درگذشت.
در دوران آشفتگي دربار ساساني او تنها حاكمي بود كه به مرگ طبيعي درگذشت. زمان حكومت او يك سال و چهار ماه بود. بسياري معتقدند كه اگر پوران دخت زمان ديگري به حكومت مي رسيد كفايت و لياقت بيشتري از خود نشان مي داد.
لینک مرتبط-------->http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%AE%D8%AA

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

چرا زنان؟
مگه نمیگی زن و مرد برابرن؟!!!

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از amir h :
چرا زنان؟
مگه نمیگی زن و مرد برابرن؟!!!
بله برابرن
من خواستم بحث رو قسمتی بشه که کمتر روش بحث شده وگرنه به غیور و افتخارافرینی مردان شکی نیست(بعضی)
شما برو یکی قسمت مردونه هم بزن خب.... :-[

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از saranaz - Eblis :
بله برابرن
من خواستم بحث رو قسمتی بشه که کمتر روش بحث شده وگرنه به غیور و افتخارافرینی مردان شکی نیست(بعضی)
شما برو یکی قسمت مردونه هم بزن خب.... :-[
شما خواستی برو مردونه هم بزن!!!
من کلاگ با تفکیکش مخالفم!!!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از amir h :
شما خواستی برو مردونه هم بزن!!!
من کلاگ با تفکیکش مخالفم!!!
این تاپیک صرفا برای اینه که شاید کمتر نام ِ زنا توی تاریخ ؛ مخصوصا تاریخ ایران شنیده شـده باشه و صرفا برای معرفیه ؛ کسی قصد ِ تفکیک نداره !

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از amir h :
من کلا با تفکیکش مخالفم!!!
خوب گفتم که من واسه این تفکیک کردم چون خیلی کم در مورد زنان تاثیر گذار بحث شده و شناخته نشده هستن جای بحث بیشتری داره :-?
ولی در مورد اقایون هم تو کتابا هم جاهای دیگه خیلی بحث شده
دلیل دیگه ای نداره

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از 'SaYnA' :
این تاپیک صرفا برای اینه که شاید کمتر نام ِ زنا توی تاریخ ؛ مخصوصا تاریخ ایران شنیده شـده باشه و صرفا برای معرفیه ؛ کسی قصد ِ تفکیک نداره !
خب الان من میفهمم!!!!!!
این کارم هیچ ایرادی نداره(نزنید منو!!!)
در کل میگم اگه اسم این شیرزنان در کنار اسم شیرمردان بیاد از نظر روانی و به طور ناخودآگاه روی همین تساوی حقوق که میگید تاثیر میزاره!!!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

این خیلی خلاصست و به زبون خودمه! :D به بزرگی خودتون ببخشید!

ژاندارک رو میشه گفت اکثرا میشناسن ولی خب نمیشه اسمش اینجا نیاد

اسمش دوشیزه اورلئان بوده و اهل فرانسه (ببینین هیچکدوم نمیدونستین! :D)

تو روستای دونرمی به دنیا میاد
پدرش کشاورز بوده و مالیات دهکده رو جمع میکرده
ژاندارک بچه 5 ام خانواده بوده

میگن که نداهای اسمانی به کمکش میومدن و خودش تا 4 سال هیچی به هیچ کس نگفته ولی میگن ... من نمیدونم والله!

زمانی که 16 سالش بود خیلی دوست داشت وارد ارتش فرانسه بشه ولی خب بش اجازه ندادن!

یک سال بعد با لباس مردونه وارد ارتش شد و با اعتماد به نفس و شجاعتی که داشت امید رو به سربازای فرانسوی برگردونه و محاصره انگلیسی هارو تو اورلئان بشکنه. برای همین بعد از اون به دوشیزه اورلئان معروف شد.

و بعد از اون با کمک ژاندارک بود که شارل هفتم فرانسه تاجگذاری کرد . (شارل هفتم یا دوفن کسی بود که تو اون مدت اولیه میدونست زاندارک دختره و غیرقانونی اومده تو ارتش!)

شارل هفتم هم واسه همین دهکده ژاندارک رو از پرداخت مالیات معاف کرد. (;

تو این مدت برای ازادی خیلی جاها لشکر کشی کرد و ... اخر سر هم وقتی برای ازادی کنپی ینی تلاش میکرد اسیر شد :( ... دوبار تصمیم به فرار گرفت. (بار دوم میخواست از یه برج 20 متری بپره! :O) و در نهایت به یکی از متحدان انگلیسی ها فروخته شد. :(

بهش اتهامهای مختلفی زدن ... پوشش مردانه، جادگری،اقدام به فرار از زندان(همون پرشه که هیچیشم نشد!)،اصرار بر دریافت الهام از جانب صدیقین :-<

اون بارها درخواست داد که برای محاکمش دست کم پیش پاپ یا شورای شهر ببرنش ولی با درخواست هاش مخالفت میشد! :-w

یک بار ازش پرسیدند که آیا فکر میکنی مورد عنایت و توجه خاص خدا قرار داری؟ :-/

اون پاسخ داد:

«اگر نیستم خداوند مرا مورد عنایت خود قرار دهد و اگر هستم این مقام را برایم حفظ کند. اگر میدانستم که خداوند به من لطفی ندارد غمگینترین موجود روی زمین بودم»

ژاندارک رو سوزوندن چون میگفتن خون کسی نباید روی زمین ریخته بشه و خاکستر ش رو تو رودخونه سن ریختن! :((

ولی بعد ها بی گناهیشو ثابت کردن!

(برن بمیرن با این تاخیرشون! [-( )

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

کاترین دوم (کاترین کبیر) که مقتدرترین ملکه هم بوده!
من خیلی شخصیتش رو دوست دارم چون از اونا نبوده که به قدرت برسه و بعد یه مدت کم به خاطر بی کفایتی و از این جور چیزا
جایگاهشو از دست بده ;;)

• لایک
امتیازات: Frost

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Mahsa GG :
کاترین دوم (کاترین کبیر) که مقتدرترین ملکه هم بوده!
من خیلی شخصیتش رو دوست دارم چون از اونا نبوده که به قدرت برسه و بعد یه مدت کم به خاطر بی کفایتی و از این جور چیزا
جایگاهشو از دست بده ;;)

دوس ندارم ذهنیتت رو خراب کنم!! ولی باید بگم کاترین دوم، چندان هم .. !! :)

این مدت طولانیِ حکومتش هم، ناشی از لیاقت صدراعظمش بوده تا حدی (چون صدراعظمش فریبکار هم بوده) ! این ملکه، مشکلات اخلاقی عجیبی داشته که ناشی از بیماری سادیسمش بوده. بذل و بخشش های عجیبش به معشوق هاشم مشکلات زیادی برای خزانه وقت روسیه ایجاد کرد.

کارهاش به حدی بد بود که جانشین و فرزندش، پُل اول (ک میگن احتمالا از جمله بچه های نامشروعش بوده!!) تمام آثار عیش و نوشی که از مادرش مونده بود رو نابود کرد .. و عدم تعادل روانیِ زیاد پُل هم برمیگشته به همین کارای مادرش!

در دوران حکومتش هم، عامه مردم حتا بیشتر از قبل له شدن!! .. اما ازونجا که در منابع تاریخی رایج، عظمت یک کشور رو صرفا در طبقه اشراف و دربارش خلاصه میکردن، امثال کاترین افراد لایق و خوبی شناخته شدن!!

.

بالا