• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران شانزدهمین قدرت اقتصادی جهان

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : ایران شانزدهمین قدرت اقتصادی جهان

به خدا دروغم حدی داره ؟! حالا درسته کنتور نمیندازه ولی دلیل نمیشه که شما بیای .... !
آخه عزیز من گل من برادر من ما داریم اینجا زندگی می کنیم و از وضع کشورای دیگه هم خبر داریم . بعد چجوری با این وضع شونزدهمیم ؟! شونصدم شاید باشیم ولی شونزدهم که آحه .... ! بابا تورو خدا یه کوچولو فکر کن !

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از SOUL KEEPER :
به خدا دروغم حدی داره ؟! حالا درسته کنتور نمیندازه ولی دلیل نمیشه که شما بیای .... !
آخه عزیز من گل من برادر من ما داریم اینجا زندگی می کنیم و از وضع کشورای دیگه هم خبر داریم . بعد چجوری با این وضع شونزدهمیم ؟! شونصدم شاید باشیم ولی شونزدهم که آحه .... ! بابا تورو خدا یه کوچولو فکر کن !
خوب راست می گه دیگه شاید مخ این هایی که آمار ها رو در می آوردن تکون خورده!!!!

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

یعنی ما الان 16 ایم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
پس کشورای دیگه چندن؟؟؟؟!!!

خودت باور میکنی؟؟؟؟؟؟؟؟

Ajax

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
علوم پزشکی قم
رشته دانشگاه
پزشکی

چه عجب....

p.sh

کاربر حرفه‌ای
شهر
كرمان
رشته دانشگاه
پزشكي

چه جالب!!!!
اگه معتبر باشه باعث خوشحالیه که یه تغییر مثبت و در جهت پیشرفت در زمان ایشون رخ داده

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از SOUL KEEPER :

دیگه واقعا خجالت آوره. یعنی چی این حرف؟ شما الان داری به من توهین میکنی یا تهمت میزنی؟ گرچه مهم نیست. هرچی میخوای بگی بگو. ولی توجه کن که خودت داری حرف غیر منطقی میزنی. دیگه بی منطقی تا چه حد؟ تا حدی که حرفات خنده دار و مسخره بشه؟ اگر از یه عده بدت میاد دلیلی نداره که دیگه چشماتو ببندی و فقط حرف بزنی. اگه شما سرتو بکنی تو برف چیزی عوض میشه؟
چشماتو باز کن. خوب نگاه کن. منبع مستقیم هم از بانک جهانی گذاشتم واست گذاشتم هم از سیا فکت بوک.
نمیدونم چی شده الان یه عده ای که تا چند سال پیش صدای فریاد علم اقتصاد علم اقتصادشون گوش فلکو کر میکرد حالا که کفگیرشون به ته دیگ خورده حرفای کوچه بازاری میزنن به جای اقتصاد. نه عزیزم اقتصاد علم. علم آمار و ارقامم هست. نه دیده ها و ندیده ها ی کوچه بازاری. اگر حرف علمی و مدرک معتبر داری بگو وگرنه که هیچ.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ISO9002 :
دیگه واقعا خجالت آوره. یعنی چی این حرف؟ شما الان داری به من توهین میکنی یا تهمت میزنی؟ گرچه مهم نیست. هرچی میخوای بگی بگو. ولی توجه کن که خودت داری حرف غیر منطقی میزنی. دیگه بی منطقی تا چه حد؟ تا حدی که حرفات خنده دار و مسخره بشه؟ اگر از یه عده بدت میاد دلیلی نداره که دیگه چشماتو ببندی و فقط حرف بزنی. اگه شما سرتو بکنی تو برف چیزی عوض میشه؟
چشماتو باز کن. خوب نگاه کن. منبع مستقیم هم از بانک جهانی گذاشتم واست گذاشتم هم از سیا فکت بوک.
نمیدونم چی شده الان یه عده ای که تا چند سال پیش صدای فریاد علم اقتصاد علم اقتصادشون گوش فلکو کر میکرد حالا که کفگیرشون به ته دیگ خورده حرفای کوچه بازاری میزنن به جای اقتصاد. نه عزیزم اقتصاد علم. علم آمار و ارقامم هست. نه دیده ها و ندیده ها ی کوچه بازاری. اگر حرف علمی و مدرک معتبر داری بگو وگرنه که هیچ.
اولا" که من چیزی رو که دارم با چشمام می بینم باور می کنم نه چیزی رو که به قول تو یه عده اقتصاد دان حساب می کنن ! ( والا من آمار و ارقامای دیگه ای از اقتصاد دانای دیگه شنیده بودم ! ) درست نیس بگم ولی اگه اینجوریه , پس نامه ی اون 50 اقتصاد دان ایرانی قضیش چیه ؟! پس ..... !
بعدشم چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ! و نکته ی بعد اینکه خب ممکنه این اصلا" برای چیزه دیگه ای باشه ! 1000 جور آمار میشه گرفت برا مسائل اقتصادی ! این که نشد دلیل ! در ضمن من هیچ وقت سرم و تو برف نمی کنم !

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از legend :
ببخشید اگه این ها درسته پس چرا تورم و وضع زندگی مردم به این شکله؟ پس این همه پول که از راه تجارت بدست میاد کجا می ره؟!!!

هان! این شد یه حرف حساب. خب تورم تو ایران دو رقمیه. حالا اگر فرض کنیم این آمار جدید حدود11 درصدی هم که میگن راست باشه بازم بالاست. خیلی بالا. تقریبا تو جهان جز بالاترین تورم ها هستیم. تورم اصولا بی نظمی اقتصادی میاره. بر کلیت اقتصاد تاثیر نمیذاره. عملا بعد از یه مدت فاصله طبقاتی رو ممکنه زیاد بکنه. نظم اقتصاد رو به هم میزنه. یعنی در واقع تاثیرات درونی داره تا تاثیرات بیرونی و کلی.

یه چیز دیگه رو هم باید توجه کنیم. که این تولید ناخالص داخلی هست. معیاری برای سطح رفاه نیست. رفاه یک کشور برمیگرده به شاخص هایی مثل سرانه یا شاخص توسعه انسانی. که ما توی اونها به این خوبیها نیستیم. مثلا همین چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان هست از نظر سرانه از ایران هم کمتره. چون جمعیتش خیلی بالاست. ایران هم نسبت به کشور هایی مثل عرب های خلیج فارس چون جمعیت خیلی بیشتری داره سرانه کمتری هم داره.

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از SOUL KEEPER :
اولا" که من چیزی رو که دارم با چشمام می بینم باور می کنم نه چیزی رو که به قول تو یه عده اقتصاد دان حساب می کنن ! ( والا من آمار و ارقامای دیگه ای از اقتصاد دانای دیگه شنیده بودم ! ) درست نیس بگم ولی اگه اینجوریه , پس نامه ی اون 50 اقتصاد دان ایرانی قضیش چیه ؟! پس ..... !
بعدشم چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ! و نکته ی بعد اینکه خب ممکنه این اصلا" برای چیزه دیگه ای باشه ! 1000 جور آمار میشه گرفت برا مسائل اقتصادی ! این که نشد دلیل ! در ضمن من هیچ وقت سرم و تو برف نمی کنم !

چیو با چشمات میبینی؟ نکنه تو تمام کشورهای دیگه دنیا هم زندگی کردی؟ اون نامه ای که شما میگی مال سه چهار سال قبله آقا. اون زمانی که تورم مملکت 26 درصد بود. رئیس کل بانک مرکزی هر دوهفته یه بار عوض میشد.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ISO9002 :
چیو با چشمات میبینی؟ نکنه تو تمام کشورهای دیگه دنیا هم زندگی کردی؟ اون نامه ای که شما میگی مال سه چهار سال قبله آقا. اون زمانی که تورم مملکت 26 درصد بود. رئیس کل بانک مرکزی هر دوهفته یه بار عوض میشد.
رفاه مردم ! قرار نیست فقط از جایی که هستی حرف بزنی خیلی جاها نیستی خیلی چیزا رو ندیدی ولی میشه دربارش نظر داد و بحث کرد !
4 سال پیش کجا بود ؟! تو مثه اینکه یه چند سال جلویی !
بعدشم مبنا این چیه ؟! یعنی رو چه برنامه ای اومدن این و گفتن ؟! به خاطر پول کشور یا وضع بانکها یا اصلاحات و سازندگی ها یا وضعیت رفاه مردم یا ... ؟! بر چه اساسی ؟! شاید بر اون مبنای اونا درس باشه . ولی من میگم اگرم باشه مهم نیس چون مهمترین چیز رفاه مردم که تو چند سال اخیر کم شده ! و ایران سقوط داشته نه صعود !

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از SOUL KEEPER :
رفاه مردم ! قرار نیست فقط از جایی که هستی حرف بزنی خیلی جاها نیستی خیلی چیزا رو ندیدی ولی میشه دربارش نظر داد و بحث کرد !
4 سال پیش کجا بود ؟! تو مثه اینکه یه چند سال جلویی !
بعدشم مبنا این چیه ؟! یعنی رو چه برنامه ای اومدن این و گفتن ؟! به خاطر پول کشور یا وضع بانکها یا اصلاحات و سازندگی ها یا وضعیت رفاه مردم یا ... ؟! بر چه اساسی ؟! شاید بر اون مبنای اونا درس باشه . ولی من میگم اگرم باشه مهم نیس چون مهمترین چیز رفاه مردم که تو چند سال اخیر کم شده ! و ایران سقوط داشته نه صعود !

واقعا اساس و مبنا داره از تک تک جملات شما موج میزنه. شما بر چه اساسی اینارو میگی. بر اساس چه مبنایی؟ چه شاخصی؟ رو هوا؟ لابد میخوای بگی ننجون مهدی ام فهمیده دیگه؟ بسه دیگه. جمع کنید این حرفای کوچه بازاری که صد تاش یه اپسیلون بار علمی نداره.

اساس این آمار کاملا مشخصه. تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید. یعنی یه مبنایی رو در نظر میگیرن میبینن که در هر کشور براساس اون قدرت خرید چقدره بعد با این مبنا واحد ها رو با هم همتراز میکنن و نهایتا با یه فرمول تولید ناخالص داخلی رو حساب میکنه.
اگر فرض کنیم که یکی از شاخص های رفاه سرانه تولید ناخالص داخلیه جمعیت ایران که تو 5 سال اخیر خیلی زیاد نشده و تغییر زیادی نداشته. ولی بر اساس همین آماری که گذاشتم تولید ناخالص داخلی زیاد شده. پس سرانه هم زیاد شده. گرچه هنوز هم از نظر سرانه خوب نیستیم. حدود 60 هستیم تو جهان.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ISO9002 :
واقعا اساس و مبنا داره از تک تک جملات شما موج میزنه. شما بر چه اساسی اینارو میگی. بر اساس چه مبنایی؟ چه شاخصی؟ رو هوا؟ لابد میخوای بگی ننجون مهدی ام فهمیده دیگه؟ بسه دیگه. جمع کنید این حرفای کوچه بازاری که صد تاش یه اپسیلون بار علمی نداره.

اساس این آمار کاملا مشخصه. تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید. یعنی یه مبنایی رو در نظر میگیرن میبینن که در هر کشور براساس اون قدرت خرید چقدره بعد با این مبنا واحد ها رو با هم همتراز میکنن و نهایتا با یه فرمول تولید ناخالص داخلی رو حساب میکنه.
اگر فرض کنیم که یکی از شاخص های رفاه سرانه تولید ناخالص داخلیه جمعیت ایران که تو 5 سال اخیر خیلی زیاد نشده و تغییر زیادی نداشته. ولی بر اساس همین آماری که گذاشتم تولید ناخالص داخلی زیاد شده. پس سرانه هم زیاد شده. گرچه هنوز هم از نظر سرانه خوب نیستیم. حدود 60 هستیم تو جهان.

اولا" که چه ربطی داشت ؟! کدومش بی اساس بود ؟! بعدشم چرا جوش میاری ؟! :D ریلکس باش ! راحت ! اصلا" ایران اوله خوبه ؟!
خب این خیلی خوبه ! ولی به نظر خودت تو رفاه مردم تأثیری داره ؟! باعث شده که زندگی مردم راحت تر شه یا مثلا" ایران پیشرفت کنه ؟! والا نشده بلا نشده .

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

بعد بگید احمدی نژاد بده!!!!!!:D!

در افق های چشم انداز 20 ساله بالاتر هم می ریم!

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
پاسخ : پاسخ : ایران شانزدهمین قدرت اقتصادی جهان

به نقل از SOUL KEEPER :
اولا" که چه ربطی داشت ؟! کدومش بی اساس بود ؟! بعدشم چرا جوش میاری ؟! :D ریلکس باش ! راحت ! اصلا" ایران اوله خوبه ؟!
خب این خیلی خوبه ! ولی به نظر خودت تو رفاه مردم تأثیری داره ؟! باعث شده که زندگی مردم راحت تر شه یا مثلا" ایران پیشرفت کنه ؟! والا نشده بلا نشده .

رفاه؟ رفاه یعنی چی؟ من تو اقتصاد رفاه نمی فهمم. شما شاخص علمی بده تا من بگم تاثیر داشته یا نه. توضیح دادم که سرانه یکی از شاخص های رفاهه.

بله قویا میگم که این شاخص از زمان بعد از جنگ در دولت های آقایان هاشمی، خاتمی ، احمدی نژاد پیشرفت قابل توجهی داشته و یه سیر صعودی خوبی داره. همین سرانه که مال ایران حدود 11 هزار دلار در سال برای هر نفر هست حدود 8 سال قبل 2 یا 3 هزار دلار بود. زمان بعد از جنگ به مردم کوپن میدادن. وگرنه همه از گرسنگی می مردن.
در ضمن رقم سرانه برای ترکیه هم حدود 11 هزار و 500 دلار و برای عربسان بالای 20 هزاره. برای چین نمیدونم دقیق ولی فکر میکنم از نصف ایرانم کمتره.

• شروع کننده موضوع

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

راستی اینم یادم رفت بگم. در دوره دهه شصت جمعیت ایران یه دفعه به حدود یک و نیم برابر افزایش پیدا کرد. همه ی کارشناسای اقتصاد پیشبینی میکردن که اگر این موج جمعیت به سن جوانی برسه کشور باید از فقر و بدبختی و بیکاری نابود بشه. سن این موج جمعیت مقارن با 5 سال دولت آقای خاتمی و 5 سال دولت آقای احمدی نژاد بود. واقعا با سیاست های اقتصادی مثبت هر دو دولت نسبتا کنترل شد. سر جمع با طرح ها اقتصاد دوسال اول دولت نهم زیاد موافق نیستم. ولی طرحها و وضعیت اقتصادی الانشون واقعا خوب پیش میره. جادو هم نکردن. بالاخره متوجه شدن که اقتصاد هم علمه و با من بمیرم و تو بمیری شکم مردم سیر نمیشه. همین.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ISO9002 :
رفاه؟ رفاه یعنی چی؟ من تو اقتصاد رفاه نمی فهمم. شما شاخص علمی بده تا من بگم تاثیر داشته یا نه. توضیح دادم که سرانه یکی از شاخص های رفاهه.

بله قویا میگم که این شاخص از زمان بعد از جنگ در دولت های آقایان هاشمی، خاتمی ، احمدی نژاد پیشرفت قابل توجهی داشته و یه سیر صعودی خوبی داره. همین سرانه که مال ایران حدود 11 هزار دلار در سال برای هر نفر هست حدود 8 سال قبل 2 یا 3 هزار دلار بود. زمان بعد از جنگ به مردم کوپن میدادن. وگرنه همه از گرسنگی می مردن.
در ضمن رقم سرانه برای ترکیه هم حدود 11 هزار و 500 دلار و برای عربسان بالای 20 هزاره. برای چین نمیدونم دقیق ولی فکر میکنم از نصف ایرانم کمتره.
ببین داش کسی تو اینکه ایران کشور ثروتمندیه که شک نداره ! حالا به قول شما یه کشور اندازه ما یکی دیگه نصفه ما یکی دیگه هم یه ذره بیشتر داره ! ولی مهم اینه که چقدش به مردم برسه ! وقتی 10 تا باشه ولی همش تقسیم شه و به همه برسه خیلی بهتره تا اینکه 100 تا باشه 0.01% هم بین همه تقسیم نشه ! فقط به یه عده ی خاص برسه !
همین ترکیه با امار 5-6سال پیش ! 400 میلیار سالانه فقط از توریست درآمد داش ! پروازاش از رم ایتالیا بیشتر بود ! وضع مردمش هم که مشخصه ! احتیاجی به بحث نیس . ولی حالا ما ! از بشکه ی 8-9-10 دلار نفت تا 100 دلار به بالا ! وضع مردم چقد تغییر کرد ؟! زمانی که 10تا بود با زمانی که 100 تا بود نباس فرق کنه ؟! فرق هیچی بهتر شدن هیچی حداقل دیگه باید در همون حد بمونه که ؟! نه ؟!
مهم راحتی مردمه نه درآمدی که هیچیش به مردم نرسه ! حالا میخواد بالاترین باشه یا پایین ترین ! رفاه رو هم می تونی سرچ کنی معنیشو بفهمی .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

این آمار بر اساس تولید ناخالص داخلی هست دیگه. خوب اول اجازه بدین تعریف تولید ناخالص داخلی رو بگیم :

تولید ناخالص داخلی یا GDP یکی از مقیاس‌های اندازهٔ اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در برگیرنده ارزش مجموع كالا‌ها و خدماتی است كه طی یک دوران معین، معمولا یك سال، در یك كشور تولید می‌شود. در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آنها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی‌شوند.
روشهای مختلفی برای محاسبهٔ تولید ناخالص ملی وجود دارد. محاسبهٔ مجموع ارزش افزوده، محاسبه با نگرش مصرف و محاسبه با نگرش درآمد، سه روش متداول انجام این کار هستند.
محاسبه با نگرش مصرف به این شکل است:
تولید ناخالص داخلی = مصرف خصوصی + سرمایه‌گذاری + مصارف دولتی + (صادرات - محدود)​

برابری قدرت خرید (به انگلیسی: Purchasing power parity) نوعی شاخص اقتصادیست. برای محاسبه درآمد سرانه دو فرمول وجود دارد.
1. روشی که سازمان‌های بین المللی آمار خود را براساس آن محاسبه می‌کنند روش برابری قدرت خرید است.
2.روش دوم برای محاسبه درآمد سرانه: تولید ناخالص ملی کشور را بر جمعیت تقسیم کرده عدد به دست آمده درآمد سرانه کشور است.
هر دوی این آمار‌ها قابل اتکاء هستند اما مفاهیم آنها قدری متفاوت است، معنی آمار براساس قدرت خرید این است که: چه مقدار درآمد به قیمت ایران قدرت خریدی به اندازه همان مقدار در دیگر کشورها دارد و در واقع هم همه کشورها قدرت درآمد را با قدرت خرید مقایسه می‌کنند. سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هر دو آمار را با هم ارائه می‌دهند.

حالا بریم سراغ نمودار ها :

این نمودار رشد ناخالص داخلی ایرانه . نقطه زرد سال 1979 برابر با سال 57 هست که انقلاب ایران اتفاق افتاد :

ffe3116ad80607bf6107004a527402fb.jpg

این نمودار رشد جمعیت ایرانه :

720a2249137d9c49cda8dd057013e238.jpg

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نمودار جمعیت کشور ها : http://www.freezpic.com/pics/6f8fe40ffedeb563a61e186c5c7f4f63.jpg
نمودار تولید ناحالص داخلی : http://www.freezpic.com/pics/25c11be5a9389eff3416ce631764c661.jpg

قدرت برابری خرید = رشد ناخالص داخلی تقسیم بر جمعیت

[tex]\frac{GDP}{population}[/tex]​

الان تولید ناخالص داخلی این ها همگی از ما بیشتر و جمعیتشون کمتر از ما. در واقع هم صورت کسرشون بزرگتره و هم مخرج کسرشون کوچیکتر !

با این حال در لیست ، بعد از ما قرار گرفتند و من این رو درک نمی کنم :))

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از یک مدیر :
نمودار جمعیت کشور ها : http://www.freezpic.com/pics/6f8fe40ffedeb563a61e186c5c7f4f63.jpg
نمودار تولید ناحالص داخلی : http://www.freezpic.com/pics/25c11be5a9389eff3416ce631764c661.jpg

قدرت برابری خرید = رشد ناخالص داخلی تقسیم بر جمعیت

الان تولید ناخالص داخلی این ها همگی از ما بیشتر و جمعیتشون کمتر از ما. در واقع هم صورت کسرشون بزرگتره و هم مخرج کسرشون کوچیکتر !

با این حال در لیست ، بعد از ما قرار گرفتند و من این رو درک نمی کنم :))
مرسی ! جالب بود ! منم که از اول گفتم یه جای کار می لنگه ! ( ولی بزا ISO بیاد شاید نظری داشت ! :D )

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

قطعا راه محاسبه برابری قدرت خرید یک چیز دیگست.

مساله اینجا اینه که این محاسبات به این آسونی ها هم نیست. چیزهایی مثل سبد خرید خانوار هم نقش دارند. سبد خرید به یک سری کالاهایی گفته میشه که خریدشون متداوله و تعریف کالاهای موجود در این سبد به عهده بانک مرکزیه و سبد در کشورهای مختلف فرق می کنه.

به نظر من به جای بحث بر سر قدرت برابری خرید به این فکر کنید که دنیا کجاست و چطور داره پیش میره و ما کجا هستیم.

مشکل اینه که تولید ناخالص داخلی در ایران نصف تولید ناخالص داخلی در ترکیه است. در صورتی که جمعیت ما تقریبا با جمعیت ترکیه برابره و مصرف انرژی ترکیه نصف ایرانه. با احتساب این مصرف انرژی نصف و تولید ناخالص دو برابر ، میشه گفت ترکیه 4 برابر از ما جلوتره !

در ضمن این آمار ها کلی هستند و یک مشکل عمده دارند ! اون هم اینه که نمودار حقیقت ها رو خیلی کم نشون میدن. هرچند داده های این نمودارها دقیق هستند اما اینها میانگین نشون میدن. میانگین هم که خودتون می دونید چیه ! ثروت یک آدم از 100 میلیار به 200 میلیارد افزایش پیدا می کنه ولی ثروت چند صد نفر از 1 میلیون به 500 هزار تومن کاهش پیدا می کنه. نمودار میاد میانگین میگیره ، میگه در کل ثروت افزایش پیدا کرده ! در صورتی که اون چندصد نفر بدبخت شدند اما به خاطر یک نفر میانگین رفته بالا.

خیلی راحت بگم ، ثروتمند ها ثروتمند تر شدند و فقیران فقیرتر !

*آمارهای من در مورد مصرف انرژی و تولید و ... دقیق هستند.

بالا