• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی
پاسخ : مشاوره با دیگر اعضا

نه! خب اینکه بگی از هر وقت شروع کنی می تونی، خیلی هم منطقی نیست.

هر چی زودتر شروع بشه، احتمال موفقیت هم بیشتره و نمی شه به یکی دوتا مثال استناد کرد و گفت خبری نیست و نخوند.

از همین حالا باید شروع کرد. در واقع نباید یک نقطه شروع برای خودت بگذاری. اگر هر از گاهی تفننی هم نگاهی به مطالب بیندازی و یکباره مثلا در وقت آزادی که برای کارای بی اهمیت می گذاری، فقط برای دو ساعت المپیادی بخونی - به شرط اینکه به موضوع المپیادت علاقه داشته باشی - آنچنان جذبش می شه که این مدل خوندن رو در مراتب بیشتر و زمان های طولانی تر ادامه می دی. یکی نیست خودم رو نصیحت کنه!

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من دوما كه ميرن سوم از الان روزي 3-4 ساعت بخونن خوبه! اما واقعا بخونن!

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از fograd :
هیچوقت دیر نیست. فقط مهم اینه که علاقه داشته باشی!!!
ب ِ قول ِ یکی از بچه ها : در راه ِ المپیاد باید عاشق بود!!

thunder

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
تلاشی نکردم ، ولی توصیه میکنم شما تلاشتون رو بکنید
دانشگاه
علوم پزشکی بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی

بهتره از همین حالا شروع کنی

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

سلام

توی این تاپیک مشاوره بدید و بگیرید.
مواردی مثل سال شروع مطالعه و یا تردید هایی که توی المپیاده و کلاس گرفتن و نگرفتن و اینا

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه

سلام . من یه سال اول دبیرستانیم که میخوام واسه المپیاد زیست آماده شم . خواستم از پیشکسوتان این زمینه بپرسم که :
1- بهترین زمان برای آغاز مطالعه چه زمانیه ؟
2- مطالعه چه کتابهایی رو توصیه میکنین ؟!
3- رقابت ها چجوریه ؟!
4- پیش زمینه چه درسایی لازمه ؟ یعنی اگه یکی هیچ رشته خاصی از زیستو دوس نداشته باشه و صرفا واسه رفتن بدون کنکور به داروسازی بخواد بره المپیاد زیست آیا شانسی داره ؟!
5- کلاس خاصی توصیه میشه ؟!
6- و یه سوال شاید مسخره ، گروهی خوندن بهتره یا تکی ؟!!!!
7- و درصد سوالهای زیست گیاهی !!!
ممنون !

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام. با اجازه يدوستان المپيادي من جواب مي دم !!!!!!!!!!!!!!!!!!
1- زمان شروع مهم نيست حتي هستند افرادي كه از بعد مرحله اول شروع كردن و الان مدال جهاني دارن مثل خانممحبي(با اجازه ارنست هيكل) فقط بايد بدوني توانايي هاي خودت در چه حده ! اگه فكر مي كني كه بايد تمرين زياد داشته باشي از الان و اگه هم چنين فكري نمي كني بازم از الان بايد شروع كني چون تا كم كم مغزتو آماده كني طول مي شكشه اگه از الان جدي شروع كني خيلي موفق تري!!!!!!!!!!!!!!!!!

2- كتاب هاشو بگرد تو يه تايپيك جدا هستتمام كتابا . اما از من مي پرسي اول عمومي مثل سالمون يا كمپبل . بهد برو تخصصي اول سلولي بخون تا آشنا تر بشي بعد بيوشيمي بهد گايتون و گياهي آخرم ژنتيك و اكولوژي و... البته تصميم با خودته اين خود تو هستي كه بهترين برنامه رو براي خودت مي ريزي (;

3-رقابت ها زيادن اما فراموش نكن رقيبات افرادي هستن مثل خودت پس خودتو نبايد دست كم بگيري هر چقدر تلاش كردي همون قدر هم مزد مي گيري اگه اهل تلاش هستي ديگه نبايد نگران رقيب باشي چون همون قدر كه تو از رقيب نشناختت مي ترسي ايشون هم از رقباي نشناخته!!!!تو كاري به رقيب نداشته باش مهم خودتي كه چقدر اعتماد به نفس!!! (خيلي مهمه) داري و تلاش مي كني.

4-پيش زمينه منظورت رشته هاي زيسته؟؟؟؟؟؟؟؟ ??? خب مسلمه كه مهارت تو در رياضي و فيزيك و شيمي مهمه مه تر از اون طرز فكر و قدرت تجزيه و تحليل مهمترين كار همينه خوندن منابع و حل سوال كمك مي كنه حيطه مغزتون كسترده تر و قدرت دركتون بالاتر بره تازه تو الان مي خواسي شروع كني تخصصي نمي خواد !!!!!سوال دومي رو ديگه جوابشو شرمنده نمي دونم . خود من اول زياد علاقه اي نداشتم اما الاان عاشق پر و پا قرصشم !خود داني ولي من پيشتنهاد مي كنم براي كنكور نباشه چون المپاد يه تجربس كه من با هيچ چيزي تو زندگيم عوضش نمي كنم تو بايد عاشق يه چيز باشي تا توش موفق باشي كنور رو از سال سوم به بعد مي شه جمع و جورش كرد و بهترين رتبه رو اورد اما راه المپياد راه خود شناسيه و زياد براي حذف كنكور توصيه نمي شه البته بازم برمي گرده به مهرت خودت(دوستاي المپيادي شما حرفاي منو كامل كنين!!!!)

5-كلاس خصوصي نه اما كلاس المپياد به نظر من براي آشنا كردن شما به بحث المپياد از ديد يه المپيادي كه قبلن مثل شما بوده آره خوبه!اما خود من تا حالا هيچ كلاسي نرفتم ! به مشكل كه برخوردم اما همينش ادمو مي سازه مثلا دوستايي كه كلاس مي رن يه بحثو سر كلاس ياد مي گيرن بعد مي يان از رو كتاب مي خونن دوره مي شه خلي هم خوب مي فهمن . اما مثلن من بايد انقدر خودم بخونم تا مسئله رو براي خودم هضم كنم !اما فراموش نشه كه اگه هم كلاس نري و اهل خوندن باشي اصلا ضرري نداره كه هيچ سودم داره .

6-اتفاقا اين سوالت اصلا مسخره نبود!!!! به نظر من گروهي بهتره چون خودتو تو. يه جمعي مي بيني كه توي رقابت با اونا هم كهع شده مي خوني و يه پشتبانه اي داري . گروهي خوندن بهتره اما خود من كسي تو مدرسمون نيست كه باهاش بخونم و الان دارم چوبشو مي خورم اما يادت نره كسي رو وادار به خوندن نكن !!!

7-زيست گياهي خيلي مهمه !هم براي مرحله يك هم مرحله دو و هم دوره بايد بخونيش اگه هم ازش بدت مي ياد اصلا فكر نكن من اول ازش متنفر بودم اما الان از طرفداراشم !!!!!

در كل ملاك اصلي قدرت حل مسئله و اينكه در كوتاهترين زمان با بهترين استدلال به جواب برسيد هست و منابع به شما كمك مي كنن كه آماده تر باشين !!!!! فقط هيچ وقت مغرور نشيد و هميشه فكر كنيد يه رقيبي هست ككه مثلا اينو خونده و از بين شما بايد يكي انتخاب بشه پس شما بايد اون فرد باشيد يعني هميشه بخونيد و موقع نااميدي و خستگس به رقبا فكر كنين و اينكه دو سال ديگه مدال طلايي تو گردنتئنه!
اميدوارم كمكتون كرده باشه !! اگه بد گفتم از بقيه بچه ها بپرسيد h-:

biogirl74

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
هیچی=0
دانشگاه
کمبریج!

سلام دوستان
یه سوال ازتون داشتم:من واسه المپیاد شروع کرده بودم ولی کلا همه ناامیدم کردن!از والدین بگیریر تا مدیر مدرسه! :((یعنی واقعا المپیاد فقط واسه کساییه که تو شهرای بزرگن؟
یه چیز دیگه:من که دارم میخونم و مدرسه ها شروع شده چجوری باید هم به درسام برسم و هم به المپیاد؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
هم اکنون به یاری سبزتان نیازمندیم!... :)

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

نه!
خیلی از بچه های المپیادی که به دوره میرسن از شهر های دیگه ان.
خوب نکته اینجاس به یه سری درس ها مثله تاریخو اینا نباید برسی :D

biogirl74

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
هیچی=0
دانشگاه
کمبریج!

سلام
دوستان ی سوال:به نظرتون خوندن واسه المبیاد حتی اگه مدال نیاری میتونه رو نتیجه ی کنکورتون تاثیری بذاره یا نه
ممنون میشم اگه جوابمو بدید :D {-8

anabena

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نامعلوم!

به نظرم هنر یه دانش آموز به اینه که هم برا المپیاد بخونه وهم ازدرساش نزنه!
مثلا همین آقای کوشاپایداری هم گفته که من سرهرکلاسی حاضرمیشدم(حتی پرورشی!)
به این میگن یک المپیخی به تمام معنا... <D=

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی راحت ! بد آموزی داره ولی عمل کنین ، اگه واقــَن برا المپیاد جدی یی درسای مث ِ جغرافیا ُ تاریخ ُ آمادگی دفاعی ُ ( :D) کامپیوتر ُ حتی شیمی ُ تو سرویس/ راه ِ مدرسه ، یا تو زنگ تفریا بخون.
بشرطی ک ِ از ساعتای مفیدت برا خوندن ِ زیست استفاده کرده باشیا !
سر ِ کلاسا اَم غیبت نکنین. من ک ِ اکثرا هرچی بلدم از درسای غیر زیستی ُ از تو کلاس با حرفای معلما یاد گرفتم دیگه نخوندم ! :D اینکه معلم میگه خیلی تاثیر داره ، کلاسا رو برا خوندن ِ زیست نپیچونین ! :-w

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

آره معلومه كه نتيجه مي زاره :
1- قدرت دركتو 100 برابر بالا مي بره
2- نحوه ي درست درس خوندن رو مي فهمي
3- مي توني پايه يه درستو بالا ببري و به وسيله اون درس تو بقيه درسا هم موفق مي شي مثلا زيست بخوني هم رياضيت قوي مي شه هم شيمي هم فيزيك(كمتر)‌خلاصه تو درساي تخصصي يلي مي شي براي خودت .
4-اعتماد به نفس كه مهمترين عامل تو موفقيت كنكوره انتظارت از خودت بالا مي ره پس موفق ميي شي !
نتيجه اخلاقي: دانشگاه تهران مي بينمت!!!!!!!!!!!!!!! (;

كامپيوترو موافقم . به خصوص بچه هاي دوم ( شما هم برنامه نويسي مي خونين ديگه ). درس كاملا ذهنيه و هيچ خوندني نمي خواد من خودم با اين تو كلاس معلممون از دست حرفاي عجيب غريب من حرصش در مي يومد(‌خب چي كار كنم اون راه هاي خوشگل منو نمي فهميد) آخر ترم 15 شدم كه كمترين نمرم بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ولي با شيمي مخالفم . شيمي رو خوب بخونيد تا پايتون قوي شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جغرافي اينا هم سر كلاس نريد !!!!!

*دو پست متوالی ادغام شد

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از biogirl74 :
سلام دوستان

یه چیز دیگه:من که دارم میخونم و مدرسه ها شروع شده چجوری باید هم به درسام برسم و هم به المپیاد؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
هم اکنون به یاری سبزتان نیازمندیم!... :)

من براي كامپيوتر ميخونم و اين به درساي مدرسم خيلي لطمه ميزنه اما اصلا برام مهم نيست ، معدل امسال هيچ ارزشي نداره و دوست دارم فقط برا قبولي خرداد بخونم (البته نه در اين حد :D)
امسال معدلت 20 شه چي ميشه ؟؟؟ همون درس خوندنو بزاري پاي المپياد چي ميشه ؟؟
مشخصه كه المپياد برات بهتره (;

• لایک
امتیازات: ninja

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ninja :
كامپيوترو موافقم . به خصوص بچه هاي دوم ( شما هم برنامه نويسي مي خونين ديگه ). درس كاملا ذهنيه و هيچ خوندني نمي خواد من خودم با اين تو كلاس معلممون از دست حرفاي عجيب غريب من حرصش در مي يومد(‌خب چي كار كنم اون راه هاي خوشگل منو نمي فهميد) آخر ترم 15 شدم كه كمترين نمرم بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)) :))
ولي با شيمي مخالفم . شيمي رو خوب بخونيد تا پايتون قوي شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جغرافي اينا هم سر كلاس نريد !!!!!

خــُب عزیز من ، شیمی داریم تا شیمی ! الان واقـَن تو ک ِ دومی ب ِ من بگو لازمه بشینی تو خونه این تاریخچه هاشو حفظ کنی ؟ :-\ اون که المپ شیمیه آره ، ولی من ُ تو ک ِ زیستیم نه ! حالا فقط ی ِ 4 تا مسئله میمونه ک ِ اونارم من تو سرویس حل میکنم ! :D چیه حالا مگه پایَمون قوی بشه ؟! شیمیه پیش حالا یکم مسئله هاش بلــ ــه ! ولی واقــَن دوم خیلیَم کار نداره.

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

نه من فكر مي كنم شيمي مهمه !!! حتي براي بچهه اي زيست !!!! البته بستگي به طرف هم داره من چون خودم شيمي رو خيلي خيلي دوست دارم اين طوري مي گم !!!!!!
نظر شما هم محترمه !!!!!!!!!!!

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید شیمی ریاضی حتی فیزیک(واسه گردش خون) واسه زیست مهمه!
تو این بین زیست از همه نا مهم تره! :D
کلن یه سری کلاسا مثله ورزش و تاریخ و زبان و ادبیات رو عیب نداره نریم!
دقت کنین المپیاد خوندن به معنای همه ی زندگی نیست! مثلا من از 4 که میخوام درسی بخونم تا 6 درسای مدرسه رو میخونم، اون مهمارو، بعد تا 10 مثلا المپیاد. اگه فرداش کارام زیاد باشه یکم بیشتر بیدار میمونم! برنامه ریزی خیلی مهمه!

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

اون وقت ما كه مديرمون اجازه نمي ده حتي كلاس بهداشت(همون پرورشي)‌رو نريم چي ؟؟؟؟؟؟؟؟

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

یکم باهاشون حرف بزنین! بگین بچه های تهران مثلا معافن! اگه کارساز نبود، سره همون کلاس شروع کنید به یواشکیو زیر میزی و پیچوندنی خوندن :D
اما مطوئن باش مرحله 1 قبول شی میزارن نری سره یه سری کلاسا(البته اگه دومی راس میگن دیگه :D تو خونه بخون بسته!)

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

نه بدبختي اينه كه سومم.
اه چه جالب شما تهراني هستين X-( X-((عصبانيت براي اينه كه چرا تا الان نگفته بوديد؟؟؟؟؟ (; (; (; (; ;))
من اينقدر سوال در مورد تهرانيا دارم ...
شما برنامه ريزيتون براي المپياد چه جوريه اصلا معلماتون چه جورين ؟؟؟؟ چقدر دارين براي المپياد تلاش مي كنين و ..... خلاصه مي شه همه جزئيات در مورد مدرستون رو بگيد ..... *-:

بالا