• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : سوال و اشکالات

به نقل از stewie_griffin :
این مال RNAi هست نه miRNA.
نه بابا !
برو لنینجرو ببین فصل آخر جلد دوم...دقیقا" نوشته miRNA یا میکرو RNA :O
اینم یه توضیح دیگه که تقریبا" میشه همون!
RNA های کوچک گاهی اوقات میکرو-RNA نامیده می شوند(miRNAs) .بسیاری از این مولکول ها فقط به صورت گذرا در طی تکامل وجود داشته و
اینها گاهی اوقات به عنوان RNA هاکوچک موقت (stRNAs) نامیده می شوند.صدها miRNAs کوچک در یوکاریوت های عالی تر شناسایی شده اند.
این مولکول ها به صورت پیش ساز RNA با طول 70 نوکلئوتید رونویسی می شوند که درون شان توالی های مکملی وجود دارد که ساختارهایی شبیه
سنجاق سر تشکیل می دهند.این پیش سازها توسط اندونوکلئازها شکسته شده و دوپلکس های کوتاه حاوی 20 تا 25 نوکلئوتید طول،می سازند.
نوکلئازی که به خوبی شناخته شده است دایسر نام دارد ، اندونوکلئازهای موجود در خانواده دایسر به صورت گسترده ای در یوکاریوت های عالی دیده شده اند.
یکی از رشته های miRNA پردازش شده به mRNA هدف (یک mRNA ویروسی یا ترانسپوزون)منتقل شده و منجر به مهار ترجمه یا تخریب RNA می شود.

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

تو مسائل ژنتيك اگر مرد مبتلا به هموفيلي با زن ناقل ازدواج كنه مي تونن دختر بيمار داشته باشن اما من شنيدم زني كه مبتلا به هموفيلي باشه نداريم علتش چيه؟

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از maral55 :
تو مسائل ژنتيك اگر مرد مبتلا به هموفيلي با زن ناقل ازدواج كنه مي تونن دختر بيمار داشته باشن اما من شنيدم زني كه مبتلا به هموفيلي باشه نداريم علتش چيه؟
من زیاد چیزی در مورد هموفیلی نمیدونم ...ولی فک میکنم اگه زنی هموفیلی داشته باشه در سنین پایین منجر به مرگ میشه پس به سن ازدواج و بچه آوردن نمیشه....البته مطمئن نیستم.. :-ss

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

به نقل از Dr.Stansfield :
من زیاد چیزی در مورد هموفیلی نمیدونم ...ولی فک میکنم اگه زنی هموفیلی داشته باشه در سنین پایین منجر به مرگ میشه پس به سن ازدواج و بچه آوردن نمیشه....البته مطمئن نیستم.. :-ss

پس يعني ميشه گفت زن مبتلا داريم اما تو سن كم احتملا قبل از رسيدن به بلوغ و قاعدگي ميميره؟

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از maral55 :
پس يعني ميشه گفت زن مبتلا داريم اما تو سن كم احتملا قبل از رسيدن به بلوغ و قاعدگي ميميره؟
آره ولی بازم مطمئن نیستم....ولی خوب با عقل هم جور در نمیاد ه یه زن مبتلا به هموفیلی بتونه به دوران قائدگی برسه :-??

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از maral55 :
اول درباره ی اون جمله ی اولت بگم که فاکتور های جهش یافته ای که هموفیلی رو منتقل میکنن ، از طریق کروموزوم ِ X و بصورت مغلوب منتقل میشن.
نکته ای که اینجا هست اینه که این بیماری از مادر منتقل میشه ، اونم مادری که ناقل باشه ، نه از پدر. و لازم به ذکره که اگه مرد نمیتونه انتقال بده ، پس طبیعتا" XX هموزیگوس مغلوب نداریم و ماده ها همیشه یک X سالم و غالب خواهند داشت که اون ها بیمار نمیکنه ، و حداکثر تا مرحله ی ناقل بودن پیش میرن که اون هم فقط زمانی اتفاق میوفته که مادر هم ناقل باشه . تکرار میکنم که ، مرد نمیتونه این X رو انتقال بده.
درصد ِ کمی از خانم هایی که مبتلا به هموفیلی هم میشــَن فک میکنم علتش میتونه غیر فعال شدن اون X سالموشون باشه ، اونموقع X بیمار(!) فرصت بروز پیدا کردن رو بدست میاره.
+باز هم یه چیزی رجع به جمله ی اولت که آمیزش یک مرد هموفیلی با یک زن ِ ناقل نمیتونه دختر بیمار تولید کنه ، بلکه نیمی از اون ها ناقل میشن و نیمی سالم. پسر ها هم به همین صورت چون هر کدوم یک X مادر رو میگیرن و ناقل بودن این X ها به نسبت ِ 2/1 هستش ، پس نیمی از پسر ها بیمار خواهند شد ( پسری بیمار میشه که X مغلوب رو از مادرش دریافت کنه)

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

به نقل از Madmazel Fairy Tale :
اول درباره ی اون جمله ی اولت بگم که فاکتور های جهش یافته ای که هموفیلی رو منتقل میکنن ، از طریق کروموزوم ِ X و بصورت مغلوب منتقل میشن.
نکته ای که اینجا هست اینه که این بیماری از مادر منتقل میشه ، اونم مادری که ناقل باشه ، نه از پدر. و لازم به ذکره که اگه مرد نمیتونه انتقال بده ، پس طبیعتا" XX هموزیگوس مغلوب نداریم و ماده ها همیشه یک X سالم و غالب خواهند داشت که اون ها بیمار نمیکنه ، و حداکثر تا مرحله ی ناقل بودن پیش میرن که اون هم فقط زمانی اتفاق میوفته که مادر هم ناقل باشه . تکرار میکنم که ، مرد نمیتونه این X رو انتقال بده.
درصد ِ کمی از خانم هایی که مبتلا به هموفیلی هم میشــَن فک میکنم علتش میتونه غیر فعال شدن اون X سالموشون باشه ، اونموقع X بیمار(!) فرصت بروز پیدا کردن رو بدست میاره.
+باز هم یه چیزی رجع به جمله ی اولت که آمیزش یک مرد هموفیلی با یک زن ِ ناقل نمیتونه دختر بیمار تولید کنه ، بلکه نیمی از اون ها ناقل میشن و نیمی سالم. پسر ها هم به همین صورت چون هر کدوم یک X مادر رو میگیرن و ناقل بودن این X ها به نسبت ِ 2/1 هستش ، پس نیمی از پسر ها بیمار خواهند شد ( پسری بیمار میشه که X مغلوب رو از مادرش دریافت کنه)

ببخشيد كه من اينو ميپرسم شايد دارم اشتباه ميكنم چون تازه ژنتيك رو خوندم ولي مگه ضرب Xhy كه مرد بيمار هست در XH Xh كه زن ناقل هست نميشه

XH Xh , Xh Xh , XHy , Xhy

؟؟

بالاخره يه دختر دو تا x داره ديگه نميشه كه هر دو رو از مادر بگيره بايد يكي از پدر يكي از مادر بگيره مگه اينجوري نيست؟

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

بعد يه چيز ديگه اگه شما ميگين مرد نميتونه اين x رو انتقال بده يعني مرد فقط y انتقال ميده يعني فقط بچه پسر متولد ميشه؟

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

واسه چی مرد نمیتونه x انتقال بده؟اگه دختر باشه که حتما" یه X انتقال میده :-?

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

یه چیزی الان خوندم ...
هموفیلی که وابسته به جنس مغلوب هست :
1-والدین ماده ،معمولا" مبتلا به ناهنجاری نیستند.(این با سومی تناقض نداره؟)
2-زاده ی نر مبتلا ، فرزند والد ماده ی ناقل یا بیمار است .(اینم که اگه نر مبتلا باشه یه X ناسالم داره که همونم از مادر گرفته)
3-والد نر افراد ماده ی مبتلا حتما" مبتلا می شوند.(خوب آره دیگه چون یه دونه X که بیشتر ندارن اونم از مادر مبتلا میگیرن که x سالم نداره ....ولی خوب اینجا سواله که مادر مبتلا اصلا" میتونه ازدواج کنه و بچه دار شه ؟اصن به سن بلوغ میرسه؟)
4-امکان انتقال ناهنجاری از والد نر به زاده های نر وجود ندارد.( خوب این که معلومه چون حتما" زاده ی نر کروموزوم y رو میگیره ،و هموفیلی وابسته به X ،ولی میتونه به دختر مبتلا بره یعنی باید بره ولی فک کنم توی مسائل ژنتیک چنین چیزی رو نمیارن)

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

به نقل از Dr.Stansfield :
یه چیزی الان خوندم ...
هموفیلی که وابسته به جنس مغلوب هست :
1-والدین ماده ،معمولا" مبتلا به ناهنجاری نیستند.(این با سومی تناقض نداره؟)
2-زاده ی نر مبتلا ، فرزند والد ماده ی ناقل یا بیمار است .(اینم که اگه نر مبتلا باشه یه X ناسالم داره که همونم از مادر گرفته)
3-والد نر افراد ماده ی مبتلا حتما" مبتلا می شوند.(خوب آره دیگه چون یه دونه X که بیشتر ندارن اونم از مادر مبتلا میگیرن که x سالم نداره ....ولی خوب اینجا سواله که مادر مبتلا اصلا" میتونه ازدواج کنه و بچه دار شه ؟اصن به سن بلوغ میرسه؟)
4-امکان انتقال ناهنجاری از والد نر به زاده های نر وجود ندارد.( خوب این که معلومه چون حتما" زاده ی نر کروموزوم y رو میگیره ،و هموفیلی وابسته به X ،ولی میتونه به دختر مبتلا بره یعنی باید بره ولی فک کنم توی مسائل ژنتیک چنین چیزی رو نمیارن)

به نظر من كه 1 و 2 هم با هم تناقض دارن

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از maral55 :
به نظر من كه 1 و 2 هم با هم تناقض دارن
1 با 2 و 3 تناقض داره !اصلا" گفته مادر نمیتونه بیمار باشه !باز یه جا گفته اگه بیمار باشه اینجوری اونجووری....باز یه جا گفته معمولا" فرزندانشون نر میشن ... و گفته اگه هم ماده باشن تو مسائل ژنتیک نمیاد(ساسان امینی)!
ولی خوب اگه اون سوالی که شما پرسیدین : پدر بیمار و مادر ناقل:صد در صد دختر بیمار میشه ... :-"
و اگه مادر بیمار باشه که احتمالش به نظر خودم صفره چه دختر چه پسر بیمار میشن :-?

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

یه سوال:در تقسیم میتوز ریزلوله های قطبی (شامل ریز لوله های کینه توکوری و آستری نمیشه)چه نقشی دارن ؟
یه جا گفته چون به کینه توکور وصل نیستن تا صفحه ی میانی سلول میرن و همپوشانی میکنن؟الان منظور از همپوشانی چیه؟چه فایده ای واسه میتوز داره؟

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

اين تست كنكور سراسري سال 82 هست

اگر مردي مبتلا به زالي و هموفيلي و تالاسمي مينور با زني به ظاهر سالم كه ناقل هر سه صفت است ازدواج كند چه نسبتي از دختران آنها هموفيل و زال خواهند شد؟!!

پس زن مبتلا به هموفيلي مي تونه وجود داشته باشه آخرش خودم كشفش كردم!

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

سروتونین دقیقا چیه؟! :D
و چجوری کمبودش میتونه باعث افسردگی بشه؟ :D

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از mahshid_f :
سروتونین دقیقا چیه؟! :D
و چجوری کمبودش میتونه باعث افسردگی بشه؟ :D

سروتونین از انتقال‌ دهنده‌های عصبی هستش که توسط نورون‌های دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می‌شه !

کمبودش هم باعث افسردگی میشه دیگه ! چجوری نداره !! :D

یه نکته ی دیگه : افزایش سطح ترشحش تو دستگاه گوارش هم باعث تهوع و اسهال میشه !

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

خسته نباشید دوستان
یه سوال ِ پیش پا افتادَس که از همون بچگیا می خواستم بدونم
در مورد ِ سرما خوردگی
سرما خوردگی به سرما چه ربطی داره ؟ مگه سرما خوردگی ویروس نداره ؟
ینی اینی که چجوره که یارو عرق می کنه بَد می ره تو محیط ِ سرد میگن نرو سرما می خوری
اصن این می تونه علت سرماخوردگی باشه ؟ چرا ؟
و رابطش با ویروس ِ سرماخوردگی . ینی کسی که این اتفاق براش میوفته ویروس وارد بدنش می شه ؟ خ ُ این ویروس کجا بوده ؟!
ممنون !

پرنیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس

به نقل از کــو ییــ ــ ــن :
خسته نباشید دوستان
یه سوال ِ پیش پا افتادَس که از همون بچگیا می خواستم بدونم
در مورد ِ سرما خوردگی
سرما خوردگی به سرما چه ربطی داره ؟ مگه سرما خوردگی ویروس نداره ؟
ینی اینی که چجوره که یارو عرق می کنه بَد می ره تو محیط ِ سرد میگن نرو سرما می خوری
اصن این می تونه علت سرماخوردگی باشه ؟ چرا ؟
و رابطش با ویروس ِ سرماخوردگی . ینی کسی که این اتفاق براش میوفته ویروس وارد بدنش می شه ؟ خ ُ این ویروس کجا بوده ؟!
ممنون !
من اینطور شنیدم که ویروس سرماخوردگی تو سرما بیشتر فعالیّت میکنه!یعنی ممکنه این ویروس تو بدن ما وجود داشته باشه ولی در اثر سرما بتونه باعث بیماری بشه.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

فكر كنم به خاطر اينه كه كه سد اول دفاعي ضعيف مي شه

پوست و عرق و مخاط خشك شده و اينا

البته فكر كنم :-/

آقا يه چيزي! همه حيوونا خميازه مي كشن؟ :D

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

چند نوع انتقال دارو به بدن داریم؟
بالاترین بازدهی رو کدوم یک از انواع انتقال دارو داره؟

بالا