• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : سوال و اشکالات

نه ب این صورت
ولی تو کنکور میاد و و معلما میگن

• لایک
امتیازات: scamp

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها همانند سازی DNA که جزء تقسیم دوتایی حساب نمیشه ؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

همانندسازی ماده ژنتیک یه فرآیندیه که هم تو تقسیم دوتایی پروکاریوتها هست هم تو میتوز و میوز یوکاریوتها(البته در مرحله اینترفاز) پس این سوال که همانندسازی تقسیم دوتایی هست یا نه اصلا به این صورت نمیتونه مطرح بشه.واز اونجایی که مکانیسم همانندسازی ژنوم یوکاریوتی با پروکاریوتی متفاوته اصلا نمیشه گفت همانندسازی جزئ تقسیم دوتایی هست.اصلا سوال به این فرم غلطه!

sayra

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran

کسی میدونه وظیفه ی لاکونا تو غضروف چیه؟ :-?

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

لاکونا دربافت غضروفی حفراتیه که میتونه از یک تا دو سلول رو توش پوشش بده و در اونایی که دوسلول دارن یه سری مکانیسمهایی بین دو سلول هست ولی نمیدونم چیه!فقط به ماگفتن که هست.در حد کنکور فقط باید بدونین که میتونه حاوی یه سلول یا دوتا باشه!

Martin Berg

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
کرمان

کسی می دونه در پاسخ التهابی کدوم گلبول های سفید شرکت می کنن؟
از دوستان سال 4 کسی هست که در مورده RNA پلی مراز 1و2و3 یه توضیح مختصر بدن؟(یه سوال زیست 2 داخل خیلی سبز در این مورد بود)

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

خب جواب اولی نوتروفیل ها و ماکروفاژ ها میشه
جواب دومی هم من میدونم حتما باید یه سال چهارمی توضیح بده؟

Martin Berg

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
کرمان

به نقل از pink princess :
خب جواب اولی نوتروفیل ها و ماکروفاژ ها میشه
جواب دومی هم من میدونم حتما باید یه سال چهارمی توضیح بده؟
نه فقط نوتروفیل و ماکروفاژ نیست
به نظر من نوتروفیل / ماکروفاژ / ائوزینوفیل هستند :D
داخل متن نمی گم داخل شکل ص 7 (سال سوم) را نگاه کنید

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

لنفوسیت ها در دفاع اختصاصی فعالیت دارند پاسخ التهابی دفاع غیر اختصاصیه

• لایک
امتیازات: scamp

Martin Berg

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
کرمان

این شکل جای بحث داره :-"

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

نگا کن تو شکل ب هم 2نوع گلبول سفید در حال دیاپدز هستند:1.مونوسیت ها 2.نوتروفیل ها

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از prometheus :
ی سوال ساده بچه ها:میگن شبا درختا co2 پس میدن یعنی شبا اصن اکسیژن تولید نمیکنن؟
خیر اصلا تولید نمی کنن ، دلیل تولید اکسیژن درختا تجزیه ی آبٍ ( توجه داشته باشید که میگن درختا تو روز دی اکسید کربن می گیرن و اکسیژن می دن اما این جوری نیست که اکسیژنه همون اکسیژنای دی اکسید کربن باشه بلکه مالٍ آبٍ ) که با استفاده از نور خورشید صورت می گیره .
به نقل از prometheus :
بد ی چی دیگه اینکه روزا هم co2 تولید می کنن؟
بله ، تنفس می کنن بالاخره ولی مقدار مصرف co2 از تولیدش بیشتره

×× : یه نکته ای رو من الان متوجه شدم من جواب سوال صفحه ی پیش رو دادم که یکی از دوستان داده بود !

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

کسی میدونه نقش رنگدانه ی ملانین در راس مژک حلزون گوش چیه؟ :-?
خواهش میکنم اگه کسی میدونه هرچی زودتر جواب بده

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها کتاب درسی اشاره ای به این موضوع کرده که لنفوسیت های T کشنده هم گیرنده آنتی ژن دارن ؟

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از farshad71 :
همانندسازی ماده ژنتیک یه فرآیندیه که هم تو تقسیم دوتایی پروکاریوتها هست هم تو میتوز و میوز یوکاریوتها(البته در مرحله اینترفاز) پس این سوال که همانندسازی تقسیم دوتایی هست یا نه اصلا به این صورت نمیتونه مطرح بشه.واز اونجایی که مکانیسم همانندسازی ژنوم یوکاریوتی با پروکاریوتی متفاوته اصلا نمیشه گفت همانندسازی جزئ تقسیم دوتایی هست.اصلا سوال به این فرم غلطه!

اصلا اینطور نیست سوال کاملا صحیحه. ببینید وقتی داره میگه تقسیم دوتایی شما وظیفه دارین که به تقسیم پروکاریوت ها فکر کنین نه یوکاریوت ها. این سوال دقیقا عین اینه که بهتون بگن آیا در فرآیند تقسیم دوتایی؛ همانند سازی ماده ژنتیک هم حضور داره؟ ( دو سوال فوق کاملا شبیه هم هستن )
هیچ دلیلی نداره که برداشت کنین که فرم سوال اشتباهه. درست مثل اینه که از شما سوال کنن که آیا رشد زیگوت در داخل رحم جزء مراحل تشکیل جنین حساب میشه یا نه؟ بعد شما هم بگین که فرم سوال غلطه و باید نر یا ماده بودن پستاندار مورد نظر معلوم بشه.
اکثر سوالات مربوط به فعالیت های RNA پلیمراز ها و همینطور تنظیم بیان ژن ها هم همینطور هستن که باید از روی کلمات کلیدی داخل متن سوال بفهمین که موجود مورد نظر یوکاریوت هست یا پروکاریوت.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

دوست عزیز درمورد سوال بالاییتون باید عرض کنم فقط پلاسموسیتها گیرنده ندارن بقیه شامل انواع BوTهستن گیرنده دارن.اما درمورد بحث قبلی اینکه تقسیم دوتایی فقط تو پروکاریوتهاست یه کم اشکال داره چون زادآوری میتوکندری و کلروپلاست یوکاریوتها هم تقسیم دوتایی هست اما در مورد قسمت دوم که فرمودین با شما موافقم احتمالا من برداشت غلط کردم از سوال شما چون من فکر کردم میفرمایین که همانندسازی ژنتیک تقسیم دوتایی هست؟ولی اینکه همانندسازی یه مرحله از تقسیم سلولی هر نوع سلولی هست کاملا درسته.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بله فرشاد جان حتی اون میتوکندری و کلروپلاست هم مثل پروکاریوت ها تقسیم میشن ( از نظر کتاب درسی ). به هر حال سوال من اینه که از نظر کتاب درسی آیا همانند سازی ماده ژنتیک داخل پروکاریوت ها جزء تقسیم حساب میشه یا نه ؟ چون در مورد یوکاریوت ها جزء مراحل تقسیم حساب نمیشه ( نه میتوز و نه میوز )
کتاب درسی هم گفته که تقسیم دوتایی به دنبال همانندسازی DNA صورت میگیرد و متاسفانه از این جمله برداشت های مختلف میشه کرد هم میشه برداشت کرد که تقسیم DNA اولین مرحله از تقسیم دوتایی هست و هم میشه برداشت کرد که اول همانند سازی DNA انجام میشه و سپس تقسیم دوتایی شروع میشه.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

یه سوال دیگه : ( لطفا با توجه به معلومات کتاب درسی بحث کنیم؛ و اگر خارج از کتاب بحث میکنیم حتما به این موضوع اشاره کنیم )

آیا یوکاریوت هایی که میتوکندری یا کلروپلاست دارن؛ دارای RNA پلیمراز پروکاریوتی هم هستن ؟

از نظر من نخیر ندارن؛ درسته که کتاب خیلی سبز نوشته که دارن ولی من برداشتم از کتاب درسی اینه که ندارن چون از نظر کتاب درسی میتوکندری و کلروپلاست، موجود پروکاریوتی نیستن؛ بلکه یه زمانی موجود پروکاریوتی بودن ولی الان اندامک یوکاریوتی هستن ما باید اندامک یوکاریوتی در نظر بگیریمشون نه موجود پروکاریوت. درسته که برخی متابولیسمشون شبیه پروکاریوت هاست و کتاب هم به این موضوع اشاره کرده ولی نه تنها هیچ سخنی از داشتن RNA پلیمراز پروکاریوتی نکرده؛ بلکه به صراحت هم گفته که یوکاریوت ها سه نوع RNA پلیمراز 1 و 2 و 3 دارن و هیچ اشاره ای به داشتن نوع پروکاریوتی درون اندامک های میتوکندری و کلروپلاست نکرده ( در حالی که به داشتن DNA حلقوی در اندامک های میتوکندری و کلروپلاست اشاره کرده )

به نظر من همه باید در نظر داشته باشیم که یوکاریوت ها RNA پلیمراز پروکاریوتی ندارن؛ تازه بسیاری از سوالات سنجش و کنکور آزاد و سراسری هم به همین گونه حل میشن که بالافاصله پس از دیدن کلمه رونویسی توسط RNA پلیمراز پروکاریوتی؛ به یوکاریوت نبودن جاندار فکر کنیم.

به هر حال منتظر شنیدن نظرات شما دوستان عزیز هم هستم.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

درمورد این موضوع که فرمودین به نظر من دارن .درسته که میتوکندری و کلروپلاست اندامک هستن ولی پروتئینهایی دارن که بعضی از اونا رو ریبوزومهای سیتوپلاسم براشون می سازه ولی بعضی هارو خودشون میسازن و طبیعتا برا اینکه بتونن پروتئین سازی کنن باید RNAپلی مراز داشته باشن.

نیوشا ر

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر اول المپیاد استان-علوم تجربی

فتوسنتز برگ سفید سبز بیشتر است یا سبز قرمز؟

بالا