• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

hoora m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
پاسخ : گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

به نقل از Pegior :
مرسی!
از روی کتابای درسی؟!
اگه نه، میشه یه کتاب معرفی کنی؟
خودم بخونم می فهمم؟
به یکی باید بگی بت یاد بده!
به نقل از antares-nick :
اون همسن من که بوده نجوم اخترفیزیک ها رو خونده!!
علاوه بر اون هالیدی فصل 11 رو خونده بود!من از حرفی که میزنم کاملا مطمئنم!

شذس

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
مکانیک

نمی دونم ولی شاید اگه با دانش پژوهان جوان مکاتبه کنین یه راه حلی بهتون بگن من خودم تو 3 تا المپیاد شرکت کردم در حالی که قانونش دو تا بود

<پینگلیش ننویسید>

شذس

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
مکانیک

در ضمن نجوم به زبام ساده کلا برا المپیاد کافی نیست تمام المپیادا عمدتا گسسته سال پیش دانشگاهی توش داره خصوصا نجوم که عملا بیشتر ریاضی فیزیکه تا نجوم B-)

<پینگلیش ننویسید>

sinass

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيدبهشتي شهرري
شهر
شهرري
مدال المپیاد
زيست تابرسيم سوم خدابزرگه

من اول دبيرستانم ميخوام ازبعداز امتحانابشينم بخونم چيواول بخونم هركتابوچندباربخونم فول فول شم؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از sinass :
من اول دبيرستانم ميخوام ازبعداز امتحانابشينم بخونم چيواول بخونم هركتابوچندباربخونم فول فول شم؟

اگه میخوای بخونی باید بدونی که در طول سال تحصیلی هم باید بخونی.

کتاب نجوم به زبان ساده مقدمه است. بعد دیفرانسیل پیش رو بخون یا توماس.
بعدش هم بیا تا بقیه شو اینجا بهت بگن!!

رؤیاکریمی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Hamilton :
اگه میخوای بخونی باید بدونی که در طول سال تحصیلی هم باید بخونی.

کتاب نجوم به زبان ساده مقدمه است. بعد دیفرانسیل پیش رو بخون یا توماس.
بعدش هم بیا تا بقیه شو اینجا بهت بگن!!

چرا به من توصیه نکردین چیکار کنم؟من دومم رشتم که ریایه ولی نمیدونم بعد از نجوم دینامیکی چی بخونم؟

hoora m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان

به نقل از رؤیا کریمی :
من دومم رشتم که ریایه ولی نمیدونم بعد از نجوم دینامیکی چی بخونم؟
معمولا این کتابها باید خونده شه: هالیدی1،نجوم کروی،اصول عمل،اختر فیزیک مقدماتی و مقادیری از کلپنر :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از hoora :
معمولا این کتابها باید خونده شه: هالیدی1،نجوم کروی،اصول عمل،اختر فیزیک مقدماتی و مقادیری از کلپنر :D

همهی کلپنر.

من فیزیک هستم ولی میدونم نجومی ها باید از فیزیکی (یا حداقل در سطح اونا) مکانیک بلد باشن. کلپنر هم مقدمه است. البته فصل نیروی مرکزی خیلی خوب نوشته شده ولی کامل نیست.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از رؤیا کریمی :
چرا به من توصیه نکردین چیکار کنم؟من دومم رشتم که ریایه ولی نمیدونم بعد از نجوم دینامیکی چی بخونم؟

کتاب های نجوم کروی و از همه مهم تر حل مسئله.

دبیر المپیاد ما یه کتابی نوشته خودش میگه خیلی خوبه (قضیه ی ماست فروش) ولی برای شروع. اسم کتابش : المپیاد نجوم. نشر الگو . مهران کمرپور.

این پند ساله نجوم داره به سمت فیزیم پیش میره (تو ایران) به طوری کع معلم ما میگفت پیشتر سوالای مرحله دوم مکانیک هستند و در جاهایی به مغناطیس هم نیاز شده!

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
مدال برنز 1 المپیاد نجوم سال 88
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

ایجا چرا هیشکی درست حسابی نمیاد خط بده؟!؟!؟!؟
کروی از منابع المپیاد نجوم حذف شد!!! فطق مرحله 1. تو مرحله 2 و دوره تو حل سوالای مباحث دیگه به کار میاد. با این حال باید خونده بشه.
مباحث خیلی مهم تر هم هس. مثه اختر فیزیک!!! نا سلامتی اسم المپیاد اختر فیزیکه ها!!!
اگه سال اولی نجوم به زبان ساده, دومی دینامیکی. از بعد از عید سال دوم اختر فیزیک ستاره ای نوشته اریکا بوم, نجوم و اختر فیزیک مقدماتی جلد 1و 2 نوشته زیلیک و اسمیت.
بخش 1 و 2 و5 کروی حتما!!! خونده شه. کلپنر 2-3 فصل اول بعلاوه بخش نیرو مرکزی. مکانیک فولز بخش نیرو مرکزی.
ولی پیشنهاد میشه فیزیک رو از هالیدی شروع کنید.
این چیزایی که گغتم رو اگه نتونید باهاش مساله حل کنید مفتشم گرونه. تا می تونید سوال حل کنید.
رصد هم داره درصدش میره بالا. تو دوره ما 20% بود. تو دوره تیم شد 30%!!! یه تلسکوپ 5اینچ نیوتونی جور کنید برید بیرون شهر رصد. کتاب هم کتاب observers' sky atlas رو هم واسه رصد بگیرید.
فعلا چیزه دیگه به ذهنم نمیرسه!!!! D:

msmsampad

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
یه زمانی شدیدا واسه نجوم میخوندم یه اتفاقی افتاد ندادمش
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
سخت افزار

کسی که میخواد برای المپیاد نجوم بخونه اول ازهمه بایدکاملاااا نجوم به زبان سادرو بلد باشه
بعد به آخراش که رسید میتونید فیزیک هالیدی رو شروع کنید
اگه اینارو خوندید بگید که بقیشو بگم
البته اینم بگم که اگه میخواید موفق شید اینجوری فایده نداره که بیاید اینجا هرکسی یه کتاب بگه واقعا آدم گیج میشه
یه نفرو انتخاب کنید و همون هم همه مراحلو کمکتون کنه و بهش اعتماد کنید
بیشتر از دونفر بهتون کمک کنن کار خرابه:D
هرکی سوالی داشت درخدمتم

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از maAaAaAn :
کسی که میخواد برای المپیاد نجوم بخونه اول ازهمه بایدکاملاااا نجوم به زبان سادرو بلد باشه
بعد به آخراش که رسید میتونید فیزیک هالیدی رو شروع کنید
اگه اینارو خوندید بگید که بقیشو بگم
البته اینم بگم که اگه میخواید موفق شید اینجوری فایده نداره که بیاید اینجا هرکسی یه کتاب بگه واقعا آدم گیج میشه
یه نفرو انتخاب کنید و همون هم همه مراحلو کمکتون کنه و بهش اعتماد کنید
بیشتر از دونفر بهتون کمک کنن کار خرابه:D
هرکی سوالی داشت درخدمتم
به هیچ عنوان ایجوری نیست!!! من تو دورانی که المپیاد می خوندم لای نجوم به زبان ساده رو هم باز نکردم! نجوم به زبان ساده تو المپیاد مثه کتاب داستان میمونه واسه بچه ها!
با جوم به زبان ساده فوقش بشه به 10 تا سوال مرحله 1 جواب داد. مرحله 1 60-70% سوالای تشریحیش هس که فکر نکنم با نجوم به زبان ساده به یکیش هم بشه جواب داد. فقط به درد کلاس اولیا می خوره. سال دوم و سوم باید چیزای جدی تر بخونن.
از راهنمایی همه هم استفاده کنید. هیچ مشکلی پیش نمیاد. کلاس آش پزی که نیس! آموزشه. از همین الان هم رو مخ مسوولاتون راه برید که واستون معلم خوب بگیرن. در درجه اول المپیادی, نشد دانشجو فیزیک که نجوم حالیش باشه. سره کلاسای مکانیک المپیاد فیزیکیام برید خوبه, ثواب داره! D:

از اینا مهم تر شرکت تو امتحانا هست. المپیاد بسیج, مسابقه نجوم , المپیادای مجازی که بچای تیم میذازن رو سایت... و باز هم می گم حل سوال!!!
ریاضیات هم با مفهوم و چند تا فرمول مهم مشتق و انتگرال باید آشنا باشید. (بتونید باهاش مساله حل کنید!) ولی از این مهم تر باید تحلیلی بخونید, خیلی مهمه! من خودم تو آزمون تحلیل داده چون هندسه تحلیلی خیلی بارم نبود 7.5% از دست دادم...
کلا هر چی می تونید بخونید, کتاب , جزوه... اولین معلم نجومم وقتی ازش می پرسیدیم فلان چی رو هم بخونیم؟ می گفت آره, ثواب داره!
همه ی اینا رو فقط یه جور می تونید عملی کنید: ساعت مطالعاتی بالا, بالای 5 ساعت تو روز.
بازم میگم: اسم المپیاد شده المپیاد اختر فیزیک! هر سال درصد نجوم کم میشه به اختر فیزیک و کیهان شناسی اضاف میشه. اگه بخوان در صد نجوم رو زیاد کنن رو رصد میکشن.

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

نجوم دینامیکی چی؟ اون خویه؟

msmsampad

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
یه زمانی شدیدا واسه نجوم میخوندم یه اتفاقی افتاد ندادمش
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از Tyrael :
به هیچ عنوان ایجوری نیست!!! من تو دورانی که المپیاد می خوندم لای نجوم به زبان ساده رو هم باز نکردم! نجوم به زبان ساده تو المپیاد مثه کتاب داستان میمونه واسه بچه ها!
با جوم به زبان ساده فوقش بشه به 10 تا سوال مرحله 1 جواب داد. مرحله 1 60-70% سوالای تشریحیش هس که فکر نکنم با نجوم به زبان ساده به یکیش هم بشه جواب داد. فقط به درد کلاس اولیا می خوره. سال دوم و سوم باید چیزای جدی تر بخونن.
از راهنمایی همه هم استفاده کنید. هیچ مشکلی پیش نمیاد. کلاس آش پزی که نیس! آموزشه. از همین الان هم رو مخ مسوولاتون راه برید که واستون معلم خوب بگیرن. در درجه اول المپیادی, نشد دانشجو فیزیک که نجوم حالیش باشه. سره کلاسای مکانیک المپیاد فیزیکیام برید خوبه, ثواب داره! D:

از اینا مهم تر شرکت تو امتحانا هست. المپیاد بسیج, مسابقه نجوم , المپیادای مجازی که بچای تیم میذازن رو سایت... و باز هم می گم حل سوال!!!
ریاضیات هم با مفهوم و چند تا فرمول مهم مشتق و انتگرال باید آشنا باشید. (بتونید باهاش مساله حل کنید!) ولی از این مهم تر باید تحلیلی بخونید, خیلی مهمه! من خودم تو آزمون تحلیل داده چون هندسه تحلیلی خیلی بارم نبود 7.5% از دست دادم...
کلا هر چی می تونید بخونید, کتاب , جزوه... اولین معلم نجومم وقتی ازش می پرسیدیم فلان چی رو هم بخونیم؟ می گفت آره, ثواب داره!
همه ی اینا رو فقط یه جور می تونید عملی کنید: ساعت مطالعاتی بالا, بالای 5 ساعت تو روز.
بازم میگم: اسم المپیاد شده المپیاد اختر فیزیک! هر سال درصد نجوم کم میشه به اختر فیزیک و کیهان شناسی اضاف میشه. اگه بخوان در صد نجوم رو زیاد کنن رو رصد میکشن.
1.ببخشید 10تا سوال توی یه مرحله المپیاد تعداد سوال کمیه؟!؟
2.من نگفتم نجوم به زبان ساده کافیه گفتم واسه کسی که تازه شرو کرده برای ابتدای کار لازمه.و بعد کتابای دیگه
3.مشورت خواستن از چند نفر مشکل ایجاد میکنه من خودم تجربه دارم و خیلی هم واضحه که هرکسی یه چیزی به آدم میگه که کاملا گیج کنندس
4.با حل سوال و المپیاد بسیج و اینا موافقم کاملااا
5.مشتق هم لازمه که دوسمون هم گفتن
6.رصد رو هم درکنار حفظی ها یاد بگیرید که دوسمونم به اهمیتش اشاره کردن

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از maAaAaAn :
1.ببخشید 10تا سوال توی یه مرحله المپیاد تعداد سوال کمیه؟!؟
2.من نگفتم نجوم به زبان ساده کافیه گفتم واسه کسی که تازه شرو کرده برای ابتدای کار لازمه.و بعد کتابای دیگه
3.مشورت خواستن از چند نفر مشکل ایجاد میکنه من خودم تجربه دارم و خیلی هم واضحه که هرکسی یه چیزی به آدم میگه که کاملا گیج کنندس
4.با حل سوال و المپیاد بسیج و اینا موافقم کاملااا
5.مشتق هم لازمه که دوسمون هم گفتن
6.رصد رو هم درکنار حفظی ها یاد بگیرید که دوسمونم به اهمیتش اشاره کردن
آره! کمه! نگو 10 تا سوال, بگو 10%. وقتی سقف قبولی مرحله 1 زیره 40-50% باشه 10% خیلی کمه% هر سوال تشریحی اندازه 10تا تستی نمره می ده! مسلما اگه وقت رو تشریحی بذاری عافلانه تر هس.
منم که نگفتم نخونن, گفتم فقط سال اولیا که زیاد وقت دارن بخونن.
اگه کسی قرار باشه گیج بشه یه نفر هم می تونه گیجش کنه.
بر فرض هم که حرف جناب درس باشه آدم باید اصل رو بذاره رو حرف کسی که تجربش بیشتره...

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

من واقعا گیج شدم! زیاد وقت می ذارم ولی الان یکی میگه نجوم به زیان ساده بخون یکی میگه نه!

میشه یه برنامه کامل بدید؟ الان دوم رو تموم کردم.

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Pegior :
نجوم دینامیکی چی؟ اون خویه؟
آره, که خوبه. اگه سال اول یه دومی بخون. ولی از تابستونه باید چیزای خیلی حرفه ای تر بخونی.
المپیاد المپیاد نجوم و اختر فیزیکه. که اختر فیزیک داره سال به سال %ش بیشتر می شه. که کنار احتمالا تو سالای آینده می شه اختر فیزیک و کیهان شناسی. نجوم دینامیکی بیشتر نجوم کار کرده. یه مقدار اختر فیزیک و یه مقدار خیلی کم کیهان شناسی. و از اوجا که سطح کتاب نسبتا پایین هست بهتره فقط تو سال اول و دوم خونده بشه.
واسه پایه المپیاد دینامیکی از نجوم به زبان ساده بهتره, ولی در شروع ممکنه یه مقدار مشکل باشه...
رصد رو هم حتما! کار کن و فقط! با کار عملی, برنامه starry night خیلی به درد می خوره.

• لایک
امتیازات: Pegi

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

من اولم تموم شد!
تا آخر تابستون دینامیکی و هالیدی رو بخونم ، خوبه؟
یه کلاسایی هست تو نجوم ادیب واسه رصد. من باید نجوم 1 و 2 و 3 رو بخونم تا بتونم برم! فکر کنم تا آخر امسال همشو بتونم برم!
starry night دقیقا چیه؟
مرسی از راهنماییتون! :D

Tyrael

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب و شهید قدوسی
شهر
شیراز و قم
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از astronomer_girl :
من واقعا گیج شدم! زیاد وقت می ذارم ولی الان یکی میگه نجوم به زیان ساده بخون یکی میگه نه!

میشه یه برنامه کامل بدید؟ الان دوم رو تموم کردم.
هممم... برنامه کامل رو یکی که کنار دستت هست باید بده, ولی فکر کنم سمنان مدال دار نداره...
الام که داری می ری تو سوم قطعا دست به نجوم به زبان ساده نزن. تو تابستون یکی از اینا رو بخون: 1. نجوم و اختر فیزیک مقذماتی جلذ 1و 2 نوشته زیلیک و اسمیت.2 نجوم دینامیکی. 2تاش رو با هم نخون. یکیش رو تموم کن. زیلیک و اسمیت سطحش بالاتره و بهتره. من خودم نه نجوم به زبان ساده خوندم نه دینامیکی. فقط زیلیک و اسمیت رو تموم کردم.
سوال هم تو همون مباحث حل کن. از اول مهر بیشتر سوال حل کن.
البته خوندن کتابای فیزیک و نجوم کروی هم فراموش نشه.
از اول مهر فکر کنم اختر فیزیک ستاره ای نوشته اریکا بوم مناسب باشه.
المپیاد بسیج فراموش نشه و حتما! تو دورش هم شرکت کن.

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

ببخشید :-[ اگه ممکنه راجع به دوره بسیج توضیح می دین؟ من اصلا نمی دونم چیه همه گفتن شرکت کن.

بالا