• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

به نقل از hamidreza.sh :
بابا اینا چرا این طوری اند؟
صولت که المپیاد نجوم قبول شده تو خراسان شمالی برگشو عملا من براش زدم یعنی کپی از برگه من.بعد اون قبول شده من نشدم!
اعتراض کنید. البته نگید که تقلب کردید.

MnMn

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
FARZANEGAN
شهر
NEYSHABOUR

سلام من دومم رشته ریاضی میشه به من هم برنامه بدید؟
ممنون

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

درود منم اولم!!
اگه میشه به منم برنامه بدید!
ممنون میشم

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

درود
بازم جا داره یه نکته را گوشزد کنم و اون اینه که من صلاحدید کافی برای برنامه دهی را ندارم؛ من خودمم هنوز المپیاد شرکت نکردم؛ این برنامه هایی را هم که پیشنهاد می دم، حاصل تجربه ایست که از دوستان مدال آور جهانی و یکی از طراح های سوالات المپیاد کسب کرده ام. بهتره که شما از دیگران هم مشورت بگیرید.
به نقل از MnMn :
سلام من دومم رشته ریاضی میشه به من هم برنامه بدید؟
ممنون
سلام
لطفا اگر ممکنه بفرمایید که چقدر مطالعه داشته اید و چه منابعی. و همچنین ذکر کنید که چقدر به نجوم علاقه مندید.
به نقل از Dokhtare ariyaE :
درود منم اولم!!
اگه میشه به منم برنامه بدید!
ممنون میشم
درود
بازم حرفای قبل را تکرار می کنم:
لطفا اگر ممکنه بفرمایید که چقدر مطالعه داشته اید و چه منابعی. و همچنین ذکر کنید که چقدر به نجوم علاقه مندید.

سپاس گزارم

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

من خیلی خیلی به نجوم علاقه دارم!
نجوم دینامیکی رو دارم می خونم! دیگه هیچی!

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

من خیلی خیلی به نجوم علاقه دارم!
نجوم دینامیکی رو دارم می خونم! دیگه هیچی!
خوبه.
بارها در مورد این کتاب گفته ام؛ کتابای بسیار بهتر و مهم تری هم می شه با صرف وقت کم تر خوند؛ الته نجوم دینامیکی به عنوان یه کتاب مرجع برای کتابخونه ی شخصی خیلی خوبه ولی برای المپیاد موافق نیستم.
برای شروع، نجوم به زبان ساده و تئوری و مسایل نجوم را هم زمان بخونید. همچنین حساب دیفرانسیل وانتگرال(کهمی تونید به جزوات سال بالاتریا، و یا کتاب توماس مراجعه کنید) به این شکل که اگر مثلا امروز درسای حفظی داشته اید و یا مطالعاتتون بیشتر حفظیات بوده، سراغ حساب دیفرانسیل و انتگرال و فصل های تحلیلی تئوری و مسایل نجوم برید؛ و اگر درساتون تحلیلی بوده، برید سراغ نجوم به زبان ساده و فصلای حفظی توری و مسایل نجوم.
از برنامه های آماتور و رصدی هم غافل نشید.
با روزی نیم ساعت منظم شروع کنید.
موفق باشید
برای مثال من چهارشنبه ها دوزنگ اول حسابان دارم و دو زنگ آخر فیزیک؛ پس در این روز باید نجوم به زبان ساده بخونم.

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از mira :
خوبه.
بارها در مورد این کتاب گفته ام؛ کتابای بسیار بهتر و مهم تری هم می شه با صرف وقت کم تر خوند؛ الته نجوم دینامیکی به عنوان یه کتاب مرجع برای کتابخونه ی شخصی خیلی خوبه ولی برای المپیاد موافق نیستم.
برای شروع، نجوم به زبان ساده و تئوری و مسایل نجوم را هم زمان بخونید. همچنین حساب دیفرانسیل وانتگرال(کهمی تونید به جزوات سال بالاتریا، و یا کتاب توماس مراجعه کنید) به این شکل که اگر مثلا امروز درسای حفظی داشته اید و یا مطالعاتتون بیشتر حفظیات بوده، سراغ حساب دیفرانسیل و انتگرال و فصل های تحلیلی تئوری و مسایل نجوم برید؛ و اگر درساتون تحلیلی بوده، برید سراغ نجوم به زبان ساده و فصلای حفظی توری و مسایل نجوم.
از برنامه های آماتور و رصدی هم غافل نشید.
با روزی نیم ساعت منظم شروع کنید.
موفق باشید
برای مثال من چهارشنبه ها دوزنگ اول حسابان دارم و دو زنگ آخر فیزیک؛ پس در این روز باید نجوم به زبان ساده بخونم.
خیلی خیلی ممنونم! لطف کردید
حتما همین کارو می کنم!

astro

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
نجوم

سلام منم دوم ریاضی ام . میخواستم ببینم نظرتون درباره کتاب المپیاد نجوم کانون چیه؟؟

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از astro :
سلام منم دوم ریاضی ام . میخواستم ببینم نظرتون درباره کتاب المپیاد نجوم کانون چیه؟؟
سلام
طی فردا یا پس فردا می رم ببینم چه طوریه انشاءالله. بهتون خبر می دم.

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از astro :
سلام . من این کتاب رو دیدم . کانون چیش خوبه که این دومیش باشه . به نظرم نمی ارزه اینو بگیری .
از الفبا اون ور تره . یاد میده چه جوری بنویسیم الف . اما برای کسی که میخواد نجوم رو عشقی بخونه بد نیست .
برای المپیاد که این همه کتاب هست . نظرم اینه که پولتو الکی خرج نکن .

rozhin khano0m

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج

سلام!!
من دومم
دارم نجوم به زبان ساده رو می خونم و نصف دینامیکی رو هم خوندم! فیزیک هالیدی رو هم تا فصل 8 کامل خوندم اما زایاد چیزی یادم نیست
حد و مشتق هم بلد نیستم
یه کم شرایطو غیر عادیه نه؟
میشه کمکم کنید؟

astro

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
نجوم

سلام و ممنون از کمکتون . با اینکه کتاب کتاب کانون زیاد به درد خور نیست ولی پیشنهاد میکنم یک نگاه گذرا داشته باشید.
و آیا نیم ساعت در روز خوندن (که گفتید ) کم نیست ؟ در تعطیلات نوروز چه طور؟

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از rozhin khano0m :
سلام!!
من دومم
دارم نجوم به زبان ساده رو می خونم و نصف دینامیکی رو هم خوندم! فیزیک هالیدی رو هم تا فصل 8 کامل خوندم اما زایاد چیزی یادم نیست
حد و مشتق هم بلد نیستم
یه کم شرایطو غیر عادیه نه؟
میشه کمکم کنید؟
سلام
نظر من اینه که بی خیال همه ی کارایی بشید که دارید انجام می دید.
برای شروع تئوری و مسایل نجوم را بخونید. و همه دقت داشته باشند که برای آزمون هایی مثل المپیاد بهتر است در هر روز منابع متفاوتی از المپیاد را مطالعه کرد. در نتیجه شما همزمان با تئوری و مسایل نجوم، سعی کنید تا مشتق و انتگرال(و کاربرداشون) را یاد بگیرید؛ می تونید از کتاب توماس یا جزوه های سال بالایی ها استفاده کنید(توماس بهتره) و توصیه اکید من اینه که سعی کنید از معلم هم کمک بگیرید برای خوندن توماس.
من اینا را توی یک هفته اول امتحانات ترم خوندم. با فرض این که شما خیلی درسخون باشید(و البته طبیعیش هم همینه)، دو ماه برای تموم کردنش خوبه.
موفق باشید

به نقل از astro :
سلام و ممنون از کمکتون . با اینکه کتاب کتاب کانون زیاد به درد خور نیست ولی پیشنهاد میکنم یک نگاه گذرا داشته باشید.
و آیا نیم ساعت در روز خوندن (که گفتید ) کم نیست ؟ در تعطیلات نوروز چه طور؟
سلام و خواهش می کنم. وظیفمه.
باشه. راستش اون دوستم مدرسه نیومد!
برای نوروز که خیلی خیلی کمه! ولی سعی کنید خودتون را خسته نکنید. با توجه به این که وقت زیاد دارید، اگر بتونید هر روز تا آخر خرداد سال آتی یک ساعت خاصی از روز را به خوندن نجوم اختصاص بدید، خیلی عالیه. البته توی امتحانات هم باید ادامه بدید. بعدش در تابستان ساعت کاریتون را افزایش بدید. و البته نوع درس خوندنتون را هم باید تغییر بید.

راستی بقیه ی بچه ها هنوز منابعشون را تموم نکردند؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من که میگم این مقداری که mira جان میگه خیلی کمه . اون دفعه هم سر همین موضوع با آقای طوقی بحثتون شد .
منم میگم کمه . اگه در نوروز 2 ساعت صبح بخونه 2 ساعت بعد از ظهر : میشه روزی 4 ساعت .
چه بسا می تونه اینو به 8 ساعت برسونه . همه چی به خودتون بستگی داره .

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از @Hosein@ :
من که میگم این مقداری که mira جان میگه خیلی کمه . اون دفعه هم سر همین موضوع با آقای طوقی بحثتون شد .
منم میگم کمه . اگه در نوروز 2 ساعت صبح بخونه 2 ساعت بعد از ظهر : میشه روزی 4 ساعت .
چه بسا می تونه اینو به 8 ساعت برسونه . همه چی به خودتون بستگی داره .
همانطور که بارها گفته ام، المپیاد هدف نیست؛ بلکه وسیله ی رسیدن به هدف است. هدف ما جلب افراد به علم نجوم و نجوم حرفه ایست.
با همین شروع هم می شه در المپیاد موفق شد و حتی به کشوری راه پیدا کرد.
در نظر داشته باشید که ایشون درسای دیگری هم دارند؛ اگر مثل من از اون درسا غافل بشن، ممکنه نتونن مثل من توی المپیاد شرکت کنند. باید حواسشون به معدل و درسای عادیشون هم باشه.

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

حرف mira كاملا درسته من خودم برا نجوم مي خونم ولي چون سال اولم نمي تونم كلا مدرسه رو بي خيال شم ولي ايشاالله ما هم مث دوست عزيزم طلا ميگيريم البته به هيچ وجه سخت نيس فقط يه كم اعتماد به نفس و خاطر جمعي و يكم هوش ميخواد ولي تلاش چيزيه كه نميشه ازش صرف نظر كرد

astro

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
نجوم

سلام و ممنون از لطف همگی . سعی میکنم هم زیاد تر بخونم و هم با کیفیت تر
پیشاپیش عید نوروز را به خصوص به اهل نجوم تبریک عرض میکنم.

**سلام؛ منم به نمایندگی از تمامی بروبچ نجوم عید نوروز و لحظه ی اعتدال بهاری را به همه تبریک می گم. (ببخشید پستتون را بی دلیل ویرایش کردم ولی فکر کنم اینجا همه با هم رفیقیم.)

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

ببینید اصلا لازم نیست درس رو بیخیال شید (البته عیدتون مبارک) . شما اگه روزی یک ساعت درس مدرسه رو بخونید و برای امتحانات ترم
یه ساعت صبح و یه ساعت شب بخونید یا اگه بخواین معدلتون بالا 19.5 باشه روزی سه ساعت بخونین هم کافیه .
علیرضا که تازه اول دبیرستانه و کلی وقت داره و لازم نیست خیلی ناراحت باشه . درسته که المپیاد هدف نیست و راه هدف هست .
اما راه هدف باید به نوعی هدف کوتاه مدت یا کوچیک قرار بگیره .
بازم میگم عیدتون مبارک (مخصوصا همه !!)

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

ببخشید من که رفتم حساب دیفرانسیل وانتگرال رو بخرم گفتن که اصلا نمی تونم بخونمش و در سطح من نیست! گفتن حتما باید حسابان و خونده باشم! حالا چیکار کنم؟

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

ببخشید من که رفتم حساب دیفرانسیل وانتگرال رو بخرم گفتن که اصلا نمی تونم بخونمش و در سطح من نیست! گفتن حتما باید حسابان و خونده باشم! حالا چیکار کنم؟
كي گفت بري اول ديفرانسيل بخوني؟
بابا انتگرال عكس مشتق پس بايد اول بري حسابان سوم بخوني البته بازم فقط اگه قاعده كلي مشتق رو بدوني حله

بالا