• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بارش شهابی

• شروع کننده موضوع

Shokoufeh

کاربر جدید
وقتی ذرات گرد وغباری که در فضای بين سيارات قرار دارند وارد جو زمين می شوند دراثر سرعت بالای آنها و اصطکاک شديد به وجود آمده می سوزند و به صورت شهاب ديده می شوند.
در يک آسمانی صاف و تاريک ممکن است در هر ساعت چند شهاب را مشاهده کنيد که در نقاط مختلف آسمان ظاهر و به سرعت محو می شوند.اما در شبهای خاصی از سال تعداد شهابها به يکباره زياد می شود که به اين پديده «بارش شهابی » گفته می شود. بارش های شهابی در اثر ورود توده ای از ذرات به جو زمين به وجود می آيند.اين ذرات با سرعت های زياد(چند ده کيلومتر در ثانيه) و تقريبا" به طور موازی وارد جو می شوند در نتيجه از ديد ناظر زمينی به نظر می آيد که همه اين شهابها از يک نقطه آسمان خارج می شوند که به اين نقطه کانون بارش گفته می شود.
کانون بارش در هر صورت فلکی باشد ، بارش شهابی به نام آن خوانده می شود. منشاء بسياری از بارش های شهابی ، دنباله دارها هستند. اين صخر های يخی با حرکت در مدار خود ذرات ريزی به جا می گذارند. با نزديک شدن دنباله دار به خورشيد تعداد ذرات به جا مانده افزايش می يابد.
بنابراين مدار دنباله دار مملو از ذراتی می شود که با همان سرعت دنباله دار و تقريبا" در همان مدار به دور خورشيد می گردند. به دليل حرکت متناوب زمين به دور خورشيد، سياره ما در زمان مشخصی از سال به نزديکی مدار دنباله دار می رسد و با برخورد به اين ذرات بارش شهابی رخ می دهد. البته بارشهايی نيز شناخته شده اند که منشاء آنها سيارکها هستند که معروفترين نمونه آن بارش جوزايی است که منشاء آن يک سيارک است. بارش شهابی برساووشی يکی از معروفترين بارش های شهابی ساليانه است که در ۲۱-۲۲مرداد به اوج فعاليت خود می رسد. شايد به جرات بتوان گفت که بارش برساوشی، يکی از شورانگيزترين فستيوالهای ساليانه نجومی باشد که در شب های گرم تابستان منجمان آماتورها را گرد هم می آورد.نخستين گزارشات رصد اين بارش به بيش از ۲۰۰۰ سال پيش برمی گردد که در شرق دور(چين، ژاپن و... ) ثبت شده است.
دنباله دار منشاء بارش برساوشی دنباله دار سويفت ـ تاتل است که در سال ۱۸۶۲ توسط لوييس سويفت از نيو يورک و هورس تاتل از رصدخانه هاروارد در ماساچوست کشف شد. چند سال پس از کشف اين دنباله دار بود که « شياپارلی » با کمک محاسباتش نشان داد که دنباله دار سويفت ـ تاتل مشاء اين بارش شهابی است. اين اولين بار بود که ارتباط بارش شهابی و دنباله دار به اثبات می رسيد.افزايش فعاليت بارش برساووشی در سالهای١۸۶۳-١۸۶١ تاييدکننده اين مطلب بود.
دوره تناوب دنباله دار سويفت ـ تاتل حدود ۱۳۰ سال است وآخرين بار در اوايل دهه ۱۹۹۰به حضيض خود رسيد و در سالهای ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲، ZHR آن به بيش از ۲۰۰ نيز رسيد. اما پس از آن، اين مقدار شروع به زوال نمود .در چند سال گذشته بارش برساووشی با ZHR حدود ۱۰۰ فعاليت معمول خود را داشته است
منبع: http://www.nojum.ir

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : بارش شهابی

خیلی خوب بود بازم فعالیت کنین. ولی ربطی به عنوانش نداشت که اصلاح کردم.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
بارش هایِ شهابی

بارش شهابی جوزایی
شاید بهترین بارش شهابی، بارش شهابی جوزایی باشد که همه ساله در بازه تاریخی 18 تا 25 آذر ماه رخ می دهد. اوج این بارش در 22 آبان ماه خواهد بود. بیشتر شهاب های این بارش سفیدرنگند وسرعتی در حدود 35 کیلومتر در ثانیه دارند که زیبایی خاصی به این بارش می بخشد. ZHR این بارش 75 است؛ ولی در سالهای قبل ZHR=120 برای آن گزارش شده است.
منبع این بارش سیارک tb 1983 یا فایتون 3200 است که به احتمال زیاد باقی مانده یک دنباله دار است. این سیارک که در دهه 90 کشف شد در حضیض مداریش به 14 میلیون کیلومتری خورشید می رسد.
کانون این بارش دیدنی در نزدیکی ستاره ی آلفای جوزاست؛ ولی در نظر داشته باشید که در محدوده ی 40 تا 50 درجه حول کانون را فراموش نکنید. چرا که در این کمربند شهاب ها پر فروغ ترند.
گرچه کانون این شهاب باران در بالای افق است امیدوارم ابرهای پاییزی رصدتان را خراب نکنند.
موفق باشید

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman
پاسخ : بارش شهبی جوزایی

به نقل از mira :
بارش پارسال منظورتونه یا چهار روز پیش؟
25 اذر همين امسال...منظورم بارش اسدي بود... :D

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
25 اذر همين امسال...منظورم بارش اسدي بود... :D
آهان. راستش منم این بارش را از دست دادم؛ به جز یه آذرگون که تصادفی دیدم! خیلی قشنگ بود.

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

يا حق...

وقتي ذرات گرد وغباري كه در فضاي بين سيارات قرار دارند وارد جو زمين مي شوند در اثر سرعت بالا و اصطكاك شديد به وجود آمده مي سوزند و به صورت شهاب ديده مي شوند. در آسماني صاف و تاريك ممكن است در هر ساعت چند شهاب مشاهده كنيد كه در نقاط مختلف آسمان ظاهر و به سرعت محو مي شوند. اما در شبهاي خاصي از سال تعداد شهابها به يكباره زياد مي شود كه به اين پديده «بارش شهابي» گفته مي شود. بارش هاي شهابي در اثر ورود توده اي از ذرات به جو زمين به وجود مي آيند. اين ذرات با سرعت هاي زياد(چند ده كيلومتر در ثانيه) و تقريبا" به طور موازي وارد جو مي شوند. در نتيجه از ديد ناظر زميني به نظر مي آيد كه همه شهابها از يك نقطه آسمان خارج مي شوند كه به اين نقطه كانون بارش گفته مي شود. كانون بارش در هر صورت فلكي باشد، بارش شهابي به نام آن خوانده مي شود. اگر کانون دو يا چند بارش در يک صورت فلکی باشد ، از نام ستاره درخشان نزديک کانون هم استفاده می شود ، مانند بارش اتا – دلوی يا دلتا –دلوی

منشاء بسياري از بارش هاي شهابي، دنباله دارها هستند. اين صخره هاي يخي با حركت خود ذرات ريزي به جا مي گذارند. با نزديك شدن دنباله دار به خورشيد تعداد ذرات به جا مانده افزايش مي يابد. بنابراين مدار دنباله دار مملو از ذراتي مي شود كه با همان سرعت دنباله دار و تقريبا" در همان مدار به دور خورشيد گردش مي كنند. به دليل حركت متناوب زمين به دور خورشيد ، سياره ما در زمان مشخصي از سال به نزديكي مدار دنباله دار مي رسد و با برخورد به اين ذرات بارش شهابي رخ مي دهد.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
این دفعه هم که من قرار بود برم...برگزار نشد....ترو خدا شانسو می بینین؟!...
توی مشهدم هوا ابری بود! برگزار نشد! بهترین بارش سال را از دست دادیم!

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
توی مشهدم هوا ابری بود! برگزار نشد! بهترین بارش سال را از دست دادیم!
بارش شهابی بعدی چه موقعیه؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
بارش شهابی بعدی چه موقعیه؟
توی زیرشاخه اخبار منتظر اخبار بعدی باشین.

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

جاتون خالی من رفتم.یک آسمون شارپی هم بود که نگو.به جاش یخ کردیم.از ساعت 3/30 تا 4/30 هم که اوج بارش بود تقریبا 45 تا شهاب رو دیدم،268 تا شات عکس انداختم که تو 2 تاشون شهاب افتاد.
2 تا تیکه خیلی حال داد اولیش ساعت 10 ، 11 بود یک آذرگوی دیدم آقا مگه این خفن بود یک رد خفنی ننداخت این 2 ساعت تو کفش مونده بودم.
یکیم داشتم جغد رو رصد می کردیم با دوربین 2 چشمی که یک عدد شهاب احسنت از کادر ما رد شد انقدر حال داد

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از hamidreza.sh :
جاتون خالی من رفتم.یک آسمون شارپی هم بود که نگو.به جاش یخ کردیم.از ساعت 3/30 تا 4/30 هم که اوج بارش بود تقریبا 45 تا شهاب رو دیدم،268 تا شات عکس انداختم که تو 2 تاشون شهاب افتاد.
2 تا تیکه خیلی حال داد اولیش ساعت 10 ، 11 بود یک آذرگوی دیدم آقا مگه این خفن بود یک رد خفنی ننداخت این 2 ساعت تو کفش مونده بودم.
یکیم داشتم جغد رو رصد می کردیم با دوربین 2 چشمی که یک عدد شهاب احسنت از کادر ما رد شد انقدر حال داد
خوش به حالتون! کجا رفتین برای رصد؟ کسی ZHR بارش را حساب کرد؟
راستی شما توی کار عکاسی نجومی هستین؟
یه + دادم.

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از mira :
خوش به حالتون! کجا رفتین برای رصد؟ کسی ZHR بارش را حساب کرد؟
راستی شما توی کار عکاسی نجومی هستین؟
یه + دادم.
رفتیم نزدیک های پارکی با نام بش قارداش.
باید زنگ بزنم از دوستم بپرسم که آیا zhr اش رو حساب کرده یا نه!
بله من تو کار عکاسی نجومی هستم و تو تاپیک عکاسی کارهامو می زارم
یک سوال شهبی رو شهابی نمی کنین؟
برای مثبت هم ممنون

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از hamidreza.sh :
رفتیم نزدیک های پارکی با نام بش قارداش.
باید زنگ بزنم از دوستم بپرسم که آیا zhr اش رو حساب کرده یا نه!
بله من تو کار عکاسی نجومی هستم و تو تاپیک عکاسی کارهامو می زارم
یک سوال شهبی رو شهابی نمی کنین؟
برای مثبت هم ممنون
یک سوال شهبی رو شهابی نمی کنین؟ یعنی چی؟
اگر قول می دین که عکساتون را بزارین، یه زیرگروه عکاسی نجومی درست می کنیم.
خیلی دوست دارم که یه تاپیک هم در مورد عکاسی نجومی توی اون بخش بزارین.
راستش من توی عکاسی نجومی خیلی وارد نیستم؛ تا الآن فقط هشت تا عکس تازه با نوردهی کوتاه مدت کرفتم. ولی بدم نمیاد که بیشتر توی این زمینه فعالیت کنم.
راستی دوربینتون چیه؟

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman
پاسخ : بارش شهابی جوزایی

به نقل از mira :
منظورشون اسم تاپیکه.....توجه کنین...نوشتین بارش شهبی جوزایی....بنویسین بارش شهابی جوزایی...
اره اقای میرا راست میگن...
منم بدم نمیاد گرفتن عکس نجومی رو یاد بگیرم...اگه یه خورده در موردش توضیح بدین...ممنون میشم....به نظرم خیلی لذت بخش میاد...

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از clever :
به معنای واقعی خوش به حالتون...
ما که به لطف دوستان تنبل نرفتیم....
به نظر من میشه آدم زرنگ پیدا کرد که بیاد ،ما خودمون اول 8 نفر بودیم که نمی دونم قرار بود یکی خونه برامون تو گاوداریشون جور کنه و این جور چیزا بعد شدیم 5 نفر بعد شدیم 3 نفر بعد ساعت 4.30 رفتیم برای رصد بعد چی کار کردیم چادر زدیم اونم تو چه هوایی -8 درجه!(با عرض پوزش سگو با نانچیکو می زدی تو اون هوا نمی اومد بیرون)بعد یکیمون سردش شد رفت تو چادر شدیم 2 نفر اینو می خوام چی بگم یعنی با 2 نفرم میشه یک رصد خوب گزاشت

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از mira :
اگر قول می دین که عکساتون را بزارین، یه زیرگروه عکاسی نجومی درست می کنیم.
خیلی دوست دارم که یه تاپیک هم در مورد عکاسی نجومی توی اون بخش بزارین.
راستش من توی عکاسی نجومی خیلی وارد نیستم؛ تا الآن فقط هشت تا عکس تازه با نوردهی کوتاه مدت کرفتم. ولی بدم نمیاد که بیشتر توی این زمینه فعالیت کنم.
راستی دوربینتون چیه؟
دارم یک تاپیک آموزش عکاسی نجومی برای آموزش آماده می کنم
دوربین من canon 450 D است

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از hamidreza.sh :
دارم یک تاپیک آموزش عکاسی نجومی برای آموزش آماده می کنم
دوربین من canon 450 D است
به نظرتون زیرگروه "رابطه نجوم باسایر علوم" باشه بهتره یا "نجوم آماتوری"؟

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
به نظرتون زیرگروه "رابطه نجوم باسایر علوم" باشه بهتره یا "نجوم آماتوری"؟
به نظر من اگه توی نجوم اماتوری باشه...بهتره...

sohaaaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج
شهابي كه زمين را روشن كرد

يك روز پس از اوج بارش شهابي جوزايي، آذرگوي بسيار درخشاني در آسمان صحراي موجاوه در آمريكا درخشيد. با توجه به عكس، تخمين زده ميشود روشنايي اين شهاب به اندازه ماه تربيع باشد!

آذرگوي، شهابي است كه از سياره ناهيد پرنورتر ديده شود. تصويربرداري از شهابها دشوار است، چراكه معمولا 20 برابر كم نورتر ثبت ميشوند و كسي نميداند شهاب از كجاي آسمان ميگذرد. اما اين عكاس خوش شانس توانسته اين آذرگوي فوق العاده را در اين تصوير ثبت كند.

meteor.jpg

تصوير بعد، فيلمي از عبور يك آذرگوي را نشان ميدهد.

piffl_med.gif

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از sohaaaa :
يك روز پس از اوج بارش شهابي جوزايي، آذرگوي بسيار درخشاني در آسمان صحراي موجاوه در آمريكا درخشيد. با توجه به عكس، تخمين زده ميشود روشنايي اين شهاب به اندازه ماه تربيع باشد!

آذرگوي، شهابي است كه از سياره ناهيد پرنورتر ديده شود. تصويربرداري از شهابها دشوار است، چراكه معمولا 20 برابر كم نورتر ثبت ميشوند و كسي نميداند شهاب از كجاي آسمان ميگذرد. اما اين عكاس خوش شانس توانسته اين آذرگوي فوق العاده را در اين تصوير ثبت كند.

meteor.jpg

تصوير بعد، فيلمي از عبور يك آذرگوي را نشان ميدهد.

piffl_med.gif
عکساش باز نمیشه که...

بالا