• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا لینوکس استفاده کنیم و چرا ویندوز رو ول کنیم؟

• شروع کننده موضوع Xpac
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
داداشا اینقد دلیل زیاده که حد نداره
برای شروع به عنوان کسایی که خب دارن از کامپیوتر استفاده میکنن سیستم عامل و مشکلاتتون باهاشو بگیم تا برسیم به یه جایی که از نظر یوزرا بیایم توزیع های لینوکسی رو با ویندوز مقایسه کنیم

یادتون باشه: کسی لینوکس رو با ویندوز مقایسه نمیکنه.چون لینوکس یه کرنله و ویندوز یه سیستم عامل ما داریم توزیع های لینوکسی رو با ویندوز مقایسه میکنیم!

• لایک
امتیازات: D3la

Newvarg

hamidoffski
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
همجا میخونیم که توزیع های لینوکسی سبکن ، امن ترینن و اکثر نرم افزاراشون رایگان و کلا متن بازن
و خیلی هم خفنن ولی اکثرا اینطوریه که گرافیستا و تدوینگرا و آهنگسازا میرن سراغ مک
کاربرای معمولی یا استفاده در حد اداره میرن ویندوز
و برنامه نویسا و هکرا و کسایی که امنیت براشون مهمه هم میرن سراغ لینوکس
دلیل نمیشه چون لینوکس خوبه ، یه گرافیست سختی یاد گرفتن کامندای لینوکس رو به جون بخره
برای اینکه بگه دارم با بهترین سیستم عامل کار میکنم
مثل این میمونه که طرف میخواد سایت مجله ای درست کنه و بگه برای اینکه خفن تر باشم
نباید از وردپرس استفاده کنم ( چون حرفه ای نیست ) و باید کدشو خودم بنویسم

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
همجا میخونیم که توزیع های لینوکسی سبکن ، امن ترینن و اکثر نرم افزاراشون رایگان و کلا متن بازن
و خیلی هم خفنن ولی اکثرا اینطوریه که گرافیستا و تدوینگرا و آهنگسازا میرن سراغ مک
دلیل نمیشه چون لینوکس خوبه ، یه گرافیست سختی یاد گرفتن کامندای لینوکس رو به جون بخره
توضیح کاملی بود به نظرم. ولی برا آهنگسازی،تدوینو گرافیک ویندوز 10 هم خوبه

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
داداشا اینقد دلیل زیاده که حد نداره
برای شروع به عنوان کسایی که خب دارن از کامپیوتر استفاده میکنن سیستم عامل و مشکلاتتون باهاشو بگیم تا برسیم به یه جایی که از نظر یوزرا بیایم توزیع های لینوکسی رو با ویندوز مقایسه کنیم

یادتون باشه: کسی لینوکس رو با ویندوز مقایسه نمیکنه.چون لینوکس یه کرنله و ویندوز یه سیستم عامل ما داریم توزیع های لینوکسی رو با ویندوز مقایسه میکنیم!
من ترجیح میدم از مک او اس استفاده کنم تا لینوکس یا ویندوز
بعد هم تو لینوکس میریزی باید کار کردن با ترمینالش هم کامل بلد باشی و یه یوزر عادی نمیاد همچین چیزی یاد بگیره
دوما در مورد درایور ها هم لینوکس کامل نیس و من سر همین درایور هاش به خصوص کارت گرافیک خیلی مشکل داشتم
لینوکس فقس کاربر های خاص خودشو میطلبه مثل سرور ها یا بعضی برنامه نویسی ها
اگر هم یه روز کارم به لینوکس نیاز پیدا کنه یا یه توزیع سبکش رو روی ماشین مجازی ران میکنم یا سوویچ میکنم روی Mac os

ساده تر بگم لینوکس مثل یه ماشین سوپر اسپرت مثل کویینزاگ هستش . از خیلی از لحاظ ها از یه ماشین اسپرت معمولی مثل فورد موستانگ یا آستون مارتین قوی تره ولی هر کسی نمیتونه برونتش . کسی که قراره توی شهر برونه میره فورد موستانگ یا نهایت شورلت کوروت میگیره ولی کسی که میخواد بره مسابقه ناسکار یا لی من نمیره فورد موستانگ بگیره به جاش میره یه فورد gt میگیره و کلی روش کار میکنه و میشه یه ماشین مسابقه ای

در کل لینوکس واسه همه مناسب نیس و کاربر خودشو میخواد

Alir3za

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
ببین اصلا بحث حرفه ای بودن مطرح نیست خیلی از ادم های خفن میشناسم که کلا رو ویندوز بودن و هستن الان چون خیلی کاربرای عادی نمیدون لینوکس چیه یه فاز بی خود برداشتن اقا برین سمت لینوکس . من خودم تا یک سال پیش کل دیپلای رو ویندوز بود البته ویندوز منظورم نسخه سرورش هست که انصافا تو نسخه های جدید خیلی هم امن و استیبل هست ولی تو شرکت جدید چون دیتاسنترهاش و کلا سرورهاش رو لینوکس بود مجبور بودم رو لینوکس بیارم بالا . نظر شخصی بخوام بدم لینوکس عالیه مخصوصا تو بحث مصرف منابع و بحث داکر و کوبرنتیز تو بحث امنیت هم بگم که لینوکس و ویندوز نمیشناسه هر دو اسیب پذیر بودن هستن و خواهند بود امنیت خیلی پیچیده اس وقتی سواد و تجربه کافی نداری نسخه الکی نپیچون بحثم رو بدافزارها نیست رو لینوکس به علت توزیع های مختلف برای هر توزیع بالطبع بدافزارهای کم تری هم وجود داره که الان دیگه بحث بدافزارهای مستقل از پلتفرم مطرحه ولی بحث اسیب پذیری ها قضیه فرق میکنه

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
خود لینوس توروالدز هم همه کامندا رو قرار نیست حفظ کنه
مشکل دیدت اینه که داری به استفاده از توزیع های لینوکسی به چشم یه ابزار هک و یه سیستم عامل سخت نگاه میکنی که میگی وای من برای استفاده ازش باید بشینم هزاران کامند رو حفظ کنم در واقع داری به چشم مطالعات اجتماعی بهش نگاه میکنی ... تو با توجه به نیاز هات دستورات رو یاد میگیری و دستور رو یاد میگری چون بهش نیاز داری
توی دنیای لینوکس استفاده از کامند لاین برای رفع نیاز هات سریع تر و بهتره
تازه ممکنه سبک نباشن. مثلا بلک آرچ با صد ها ابزار امنیت ۱۳ گیگ فقط ایزوش حجم داره یا مثلا دبیان ده گیگی
بهترین سیستم عامل وجود نداره
بهتری هست ولی بهترینی نیست

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
ببین اصلا بحث حرفه ای بودن مطرح نیست خیلی از ادم های خفن میشناسم که کلا رو ویندوز بودن و هستن الان چون خیلی کاربرای عادی نمیدون لینوکس چیه یه فاز بی خود برداشتن اقا برین سمت لینوکس . من خودم تا یک سال پیش کل دیپلای رو ویندوز بود البته ویندوز منظورم نسخه سرورش هست که انصافا تو نسخه های جدید خیلی هم امن و استیبل هست ولی تو شرکت جدید چون دیتاسنترهاش و کلا سرورهاش رو لینوکس بود مجبور بودم رو لینوکس بیارم بالا . نظر شخصی بخوام بدم لینوکس عالیه مخصوصا تو بحث مصرف منابع و بحث داکر و کوبرنتیز تو بحث امنیت هم بگم که لینوکس و ویندوز نمیشناسه هر دو اسیب پذیر بودن هستن و خواهند بود امنیت خیلی پیچیده اس وقتی سواد و تجربه کافی نداری نسخه الکی نپیچون بحثم رو بدافزارها نیست رو لینوکس به علت توزیع های مختلف برای هر توزیع بالطبع بدافزارهای کم تری هم وجود داره که الان دیگه بحث بدافزارهای مستقل از پلتفرم مطرحه ولی بحث اسیب پذیری ها قضیه فرق میکنه
منم بحثم حرفه ای بودن نبود که تیکه میندازی میگی نسخه الکی میپیچونی و این داستانا ...
من اصلا تو حوزه امنیت کار نمیکنم ... بحث منم حرفه ای بودن نبود. بحث استفاده روزمره بود
همه که هکر نیستن بخوان برن سراغ این حوزه. من به اندازه دانشی که دارم سعی میکنم به بقیه کمک کنم و قصدم هم خودنمایی اینکه وای من دارم دیسترو لینوکسی یوز میدم تو نمیدی خاک توسرت نیست پس طلبکار بودنتو بزار کنار رفیق
بحث بد افزار مطرح شه که بله ... بوت کیت راحت قبل سیستم عامل تو بوت میشه و مل ور رو لود میکنه(دقیقا بعد عملیات POST) که باعث میشه تا ناموس سیستم عامل هم نتونه شناساییش کنه(حالا کاری ندارم یه سری نرم افزارا اومدن که شناساییش میکنن ولی خب مل ور ها ویروس ها و ... چیزایی نیستن که بگی خب من یه نرم افزار دارم همه رو میگیره سرویس میکنه امن ترین چیز دنیاس نه ... داستان واناکرای و استاکس نت رو همه شنیدن که چقد آسیب پذیری ویندوزی ها مطرح بود. در ضمن همونطور که گفتم بحث امنیت مطرح نیست و خب مل ور ها کراس پلتفرم لود میشن و یه بوت کیت قوی کافیه تا به فنا بری.
استفاده از یه سیستم عامل آزاد و رایگان که راحت میتونی نرم افزار براش نصب کنی و کرک مرک تو داستاناش نباشه و هی دنبال لایسنس نباشی واقعا عالیه
دلیل انتخاب توزیع لینوکسی برای من یکی این بود و یکی هم ابزاری خوبش برای برنامه نویسی
تو بخوای یه لایبرری سی روی یه ویندوز اینستال کنی به فنا میری ولی تو لینوکس در عرض چند ثانیه با پکیج منیجرت میتونی دانلودش کنی

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
من ترجیح میدم از مک او اس استفاده کنم تا لینوکس یا ویندوز
بعد هم تو لینوکس میریزی باید کار کردن با ترمینالش هم کامل بلد باشی و یه یوزر عادی نمیاد همچین چیزی یاد بگیره
دوما در مورد درایور ها هم لینوکس کامل نیس و من سر همین درایور هاش به خصوص کارت گرافیک خیلی مشکل داشتم
لینوکس فقس کاربر های خاص خودشو میطلبه مثل سرور ها یا بعضی برنامه نویسی ها
اگر هم یه روز کارم به لینوکس نیاز پیدا کنه یا یه توزیع سبکش رو روی ماشین مجازی ران میکنم یا سوویچ میکنم روی Mac os

ساده تر بگم لینوکس مثل یه ماشین سوپر اسپرت مثل کویینزاگ هستش . از خیلی از لحاظ ها از یه ماشین اسپرت معمولی مثل فورد موستانگ یا آستون مارتین قوی تره ولی هر کسی نمیتونه برونتش . کسی که قراره توی شهر برونه میره فورد موستانگ یا نهایت شورلت کوروت میگیره ولی کسی که میخواد بره مسابقه ناسکار یا لی من نمیره فورد موستانگ بگیره به جاش میره یه فورد gt میگیره و کلی روش کار میکنه و میشه یه ماشین مسابقه ای

در کل لینوکس واسه همه مناسب نیس و کاربر خودشو میخواد
بازم یه دید مزخرف دیگه نسبت به توزیع های لینوکسی
چرا باید دستوراتشو بلد باشی؟
مگه میخوای MS-DOS استفاده کنی که همه چی CLI(command line interface) پیش بره! توزیع های لینوکسی دسکتاپ اینوایرمنت های خیلی خوشگلی دارن و تا خرخره هم قابلیت شخصی سازی و زیبا سازی دارن و میتونی ازشون خیلی جالب استفاده کنی ... بری یوتیوب بچرخی و کاراتو بکنی
دوما این داستان درایور مال عهد پارینه سنگیه که خود توروالدز میشست براشون درایور مینوشت. سیستم عامل های لینوکس با انویدیا سازگار نیستن و این مشکل از خود کارت گرافیک های انویدیاست نه توزیع های لینوکس
خود جادی که اینقد استفاده از توزیع های لینوکسی رو باب کرده و مک داره همش میزنه تو سر خودشو از مشکلات مک میگه بعد تو میای از سیستم عامل پر مشکل و پر باگ مک که فقط مخصوص بچه پولداراس تعریف میکنی و میگی بهتر از یه توزیع لینوکسیه؟ توزیع های لینوکسی و مک ها هر دوتاشون یونیکس بیس ان و دستورات تقریبا یکی ای دارن پس تو چرا نرفتی دستورات مک رو یاد بگیری؟ چون میتونی از GUI اش استفاده کنی و خب سیستم های لینوکسی هم یه چیزی به اسم جی یو آی دارن اگه نمیدونی بدون
کاربر خاصی نداره. چیزی مثل ویندوزه ولی بهتره. سرورها؟ شوخی میکنی نه؟ اگه فقط واسه سرورا بود که اصلا ورژن دسکتاپ برای توزیع های لینوکسی نمینوشتن

دیدت نسب به لینوکس افتضاحه. لینوکس رو یه کسی نوشته که باهاش ایمیل هاشو میخوندی بعد تو میگی عین کوئینزگ عه؟
یه سلام برسون به کسی که این دیدگاهتو بهت داد

خواهشا رفقا وقتی اطلاعات کافی ندارید از بقیه دوستان که اطلاعاتشون بالاست بپرسید و حرفای بی پایه و اساس نزنید :)

Newvarg

hamidoffski
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
خود لینوس توروالدز هم همه کامندا رو قرار نیست حفظ کنه
مشکل دیدت اینه که داری به استفاده از توزیع های لینوکسی به چشم یه ابزار هک و یه سیستم عامل سخت نگاه میکنی که میگی وای من برای استفاده ازش باید بشینم هزاران کامند رو حفظ کنم در واقع داری به چشم مطالعات اجتماعی بهش نگاه میکنی ... تو با توجه به نیاز هات دستورات رو یاد میگیری و دستور رو یاد میگری چون بهش نیاز داری
توی دنیای لینوکس استفاده از کامند لاین برای رفع نیاز هات سریع تر و بهتره
من حداقل تو تجربیاتم
یبار اومدم رو اوبونتو xampp بزنم که پدرمو در آورد
اول اینکه 3 ساعت طول کشید تا نصبش کنم
و بعد هم وقتی پوشه اصلیشو برای گذاشتن فایلای وب رو پیدا کردم
دیدم اصلا دسترسی نمیده که از اینتلیج کدا رو مستقیم باز کنم
و هر دفه باید رمز بزنم که خب من به همچین امنیتی احتیاج ندارم
همه اینکارا رو با محیط پر باگ ویندوز تونستم تو نیم ساعت انجام بدم
و به این نتیجه رسیدم که در نهایت بدرد من نمیخوره این دوست عزیز

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
من حداقل تو تجربیاتم
یبار اومدم رو اوبونتو xampp بزنم که پدرمو در آورد
اول اینکه 3 ساعت طول کشید تا نصبش کنم
و بعد هم وقتی پوشه اصلیشو برای گذاشتن فایلای وب رو پیدا کردم
دیدم اصلا دسترسی نمیده که از اینتلیج کدا رو مستقیم باز کنم
و هر دفه باید رمز بزنم که خب من به همچین امنیتی احتیاج ندارم
همه اینکارا رو با محیط پر باگ ویندوز تونستم تو نیم ساعت انجام بدم
و به این نتیجه رسیدم که در نهایت بدرد من نمیخوره این دوست عزیز
اون رمز اسمش پسورد sudo هست که یه جوری نمیخوامش که انگار گذاشتنش که مثلا اعصاب تو خورد شه
برای دسترسی هم chown میکردی
ویندوز توی یه کارایی بدرد میخوره من منکر این نشدم
ولی من هر بار که ویندوزم رو عوض میکردم باید کلا زمان میزاشتم تا زمپ نصب بشه و بتونم مای اسکیول بیارم بالا ولی اینجا یه دستور میزنم برام نصب میشه و این همه داستان هم نداره
شاید اگه دنبال یه ابزار دیگه برای کارت(که نمیدونم کارت چیه)میگشتی بهتر بود
کارت چی بود؟

Alir3za

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
بوت کیت راحت قبل سیستم عامل تو بوت میشه و مل ور رو لود میکنه(دقیقا بعد عملیات POST) که باعث میشه تا ناموس سیستم عامل هم نتونه شناساییش کنه(حالا کاری ندارم یه سری نرم افزارا اومدن که شناساییش میکنن ولی خب مل ور ها ویروس ها و ... چیزایی نیستن که بگی خب من یه نرم افزار دارم همه رو میگیره سرویس میکنه امن ترین چیز دنیاس نه ...
ارتباط لینوکس با بحث بوتکیت و متوجه نشدم اگر قبل از لود سیستم عامل بالا میاد خب چه فرقی میکنه سیستم عامل چی باشه؟
داستان واناکرای و استاکس نت رو همه شنیدن که چقد آسیب پذیری ویندوزی ها مطرح بود.
استاکس نت یه پروژه خفن بود زمان خودش من متوجه یکسری قابلیت هاش بودم فکرنکنم اگه بجای ویندوز لینوکس استفاده میشد تفاوتی میکرد . دررابطه با لینوکس هم خیلی چیزا بوده مثلا اسیب پذیری dirty cow که چند سال اگه اشتباه نکنم nsa ازش استفاده میکرد حتی اندروید هم ازش بی نصیب نموند یا چندسال پیش سرورهای اوبنتو رو هک کردن و نسخه باینری الوده گذاشتن
بازم یه دید مزخرف دیگه نسبت به توزیع های لینوکسی
چرا باید دستوراتشو بلد باشی؟
مگه میخوای MS-DOS استفاده کنی که همه چی CLI(command line interface) پیش بره!
لینوکس بدون دستورات شل خیلی برای کاربرا قابل استفاده نیست من فقط با اس اس اچ ریموت میشم به سرور بحث مدیریت سرورهای لینوکسی بدون کامندلاین خیلی جاها بی فایده هست
توزیع های لینوکسی و مک ها هر دوتاشون یونیکس بیس ان و دستورات تقریبا یکی ای دارن پس تو چرا نرفتی دستورات مک رو یاد بگیری؟
دررابطه با یونیکس لایک بودن و یونیکس بیس بودن یه نکته هست که درواقع لینوکس نتیجه یه پروژه به اسم minix بود که تو درس طراحی سیستم عامل دانشگاه باهاش سروکار داشتیم ظاهرا قبلنا کدهای یونیکسی تدریس میشده و بدلیل موضوعات خاصی مطالعه اش ممنوع شده و اقای تننباوم خودش دست بکار میشه و minix و از بیخ مینویسه درواقع استاندارها مثه پوزیکس پیاده میشه ولی پیاده سازی داخلی ربطی شاید به اون صورت به نسخه های یونیکسی مثه bsd و ... نداره
اون رمز اسمش پسورد sudo هست که یه جوری نمیخوامش که انگار گذاشتنش که مثلا اعصاب تو خورد شه
Sudo درواقع برای اجرای دستورات با دسترسی کاربر روت درنظر گرفته شده بحث پسورد و اسم رمز مطرح نیست و درواقع برای اجرای دستور باید رمزعبور کاربر روت وارد شه دستور chown هم برای تغییر سطوح دسترسی فایل ها و دایرکتوری ها استفاده میشه و استفاده سیکیم خیاری اگه سیستم حساسی باشه دردسرهای خودشو داره

Newvarg

hamidoffski
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
دوست عزیز
کارت درسته ، قبولت داریم
شاید اگه دنبال یه ابزار دیگه برای کارت(که نمیدونم کارت چیه)میگشتی بهتر بود
کارت چی بود؟
اینتلیج واسه برنامه نویسیه به جز خانواده سی از همه زبان ها ساپورت میکنه

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
ارتباط لینوکس با بحث بوتکیت و متوجه نشدم اگر قبل از لود سیستم عامل بالا میاد خب چه فرقی میکنه سیستم عامل چی باشه؟

استاکس نت یه پروژه خفن بود زمان خودش من متوجه یکسری قابلیت هاش بودم فکرنکنم اگه بجای ویندوز لینوکس استفاده میشد تفاوتی میکرد . دررابطه با لینوکس هم خیلی چیزا بوده مثلا اسیب پذیری dirty cow که چند سال اگه اشتباه نکنم nsa ازش استفاده میکرد حتی اندروید هم ازش بی نصیب نموند یا چندسال پیش سرورهای اوبنتو رو هک کردن و نسخه باینری الوده گذاشتن

لینوکس بدون دستورات شل خیلی برای کاربرا قابل استفاده نیست من فقط با اس اس اچ ریموت میشم به سرور بحث مدیریت سرورهای لینوکسی بدون کامندلاین خیلی جاها بی فایده هست

دررابطه با یونیکس لایک بودن و یونیکس بیس بودن یه نکته هست که درواقع لینوکس نتیجه یه پروژه به اسم minix بود که تو درس طراحی سیستم عامل دانشگاه باهاش سروکار داشتیم ظاهرا قبلنا کدهای یونیکسی تدریس میشده و بدلیل موضوعات خاصی مطالعه اش ممنوع شده و اقای تننباوم خودش دست بکار میشه و minix و از بیخ مینویسه درواقع استاندارها مثه پوزیکس پیاده میشه ولی پیاده سازی داخلی ربطی شاید به اون صورت به نسخه های یونیکسی مثه bsd و ... نداره

Sudo درواقع برای اجرای دستورات با دسترسی کاربر روت درنظر گرفته شده بحث پسورد و اسم رمز مطرح نیست و درواقع برای اجرای دستور باید رمزعبور کاربر روت وارد شه دستور chown هم برای تغییر سطوح دسترسی فایل ها و دایرکتوری ها استفاده میشه و استفاده سیکیم خیاری اگه سیستم حساسی باشه دردسرهای خودشو داره

ارتباط لینوکس با بوت کیت و استاکس نت در تایید حرفای تو بود که خب طبیعتا تفاوتی نمیکنه سیستم عامل چیه ولی همونطور که خودت گفتی کلا از نظر یه سری چیزایی که کاربر رو تهدید میکنن دور نگه میداره ... پریدنای مسخره ویندوز و فریز

چرا قابل استفاده نباشه؟ کسی اگه برنامه نویس باشه بلد نباشه با ترمینال کار کنه آره به مشکل میخوره

که درواقع لینوکس نتیجه یه پروژه به اسم minix بود که تو درس طراحی سیستم عامل دانشگاه باهاش سروکار داشتیم ظاهرا قبلنا کدهای یونیکسی تدریس میشده و بدلیل موضوعات خاصی مطالعه اش ممنوع شده و اقای تننباوم خودش دست بکار میشه و minix و از بیخ مینویسه درواقع استاندارها مثه پوزیکس پیاده میشه ولی پیاده سازی داخلی ربطی شاید به اون صورت به نسخه های یونیکسی مثه bsd و ... نداره
داستان گنو لینوکس. استالمن توی پروژه گنو اومد و کد یونیکسو گرفت و بیخ تا بیخ ادیت زدن و یه چیز جدید ساختن(داستان شکایت AT&T و ...) و خب وقتی گنو/لینوکس به وجود اومد(چون لینوکس تنها یه کرنل ساده بود که توروالدز باهاش به سرور دانشگاهشون که احتمالا مینیکس بود وصل میشد) داستان هایی بود که یونیکس بیس به حساب میاد(شاید برات اصطلاحش عجیب باشه ولی خب گفته میشد که پیور یونیکس بیس هستش نه BSD یا بقیه شون ...) و خب با این که مینیکس ندیدم فک کنم صرفا یه ورژن کوچولو شده از یونیکس بود واسه همین بود که این اصلا یه کرنل واحد بزرگ نبود و میکرو کرنل بود و خب شباهتی هم به لینوکس نداشت حتی همون موقع که توی درگیری توروالدز و تننباوم گفت که اینا مثل هم نیستن و لینوکس یه کرنل بزرگه که با یه فایل a.out بزرگ که با کامپایل شدن کد های سی ساخته شده ران میشه ولی در کل لینوکس یه سیستم عامل تقریبا یونیکس بیسه.

Sudo" درواقع برای اجرای دستورات با دسترسی کاربر روت درنظر گرفته شده بحث پسورد و اسم رمز مطرح نیست و درواقع برای اجرای دستور باید رمزعبور کاربر روت؛ وارد شه دستور chown هم برای تغییر سطوح دسترسی فایل ها و دایرکتوری ها استفاده میشه و استفاده سیکیم خیاری اگه سیستم حساسی باشه دردسرهای خودشو داره"

میدونم. ولی برای استفاده از یه سری چیزا پسورد روت لازمه و من اینجا به اشتباه گفتم روت ولی در واقع پسورد خود یوزر رو میخواد

ساختار دسترسی به شکل rwx هستش که اگه دایرکتوری باشه یه d اون اول میاد که بعضی اوقات شما اون توی اون یوزر و گروپ نیستی که بخوای ازش استفاده کنی

مثلا یه دایرکتوری که چنین ساختاری داره:

drwx------ eliot eliot 4.0K Apr 20 23:00 Videos
یا مثلا سواپ فایل که اینطوریه
-rw------- 1 root root 2.0G Apr 20 22:43 swapfile

این یعنی هیچ کسی جز من نمیتونه اینو بازش کنه محتواشو ببینه و بنویسه و بخونه توش
من فک کردم این مشکل دیگه ای داره در کل

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
دوست عزیز
کارت درسته ، قبولت داریم

اینتلیج واسه برنامه نویسیه به جز خانواده سی از همه زبان ها ساپورت میکنه
متاسفانه هنوز دانشم در حدی نیست کسی قبولم کنه ولی خب بازم ممنون :)

آها فهمیدم کدومو میگی IDE عه
متوجه شدم ... مال جت برینزه و خب این خانواده جت برینز یکم داستان دارن تو سیستم یه زمانی خودم میخواستم پایچارم نصب کنم نتوانستم :(

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
همین که مورد تایید آقا علیرضا قرار گرفتم خودش خوشحال کننده اس
استادن ایشون

Alir3za

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
حدی نداریم صرفا تجربه کاریم با لینوکس کمتر از پنج شش ماهه ولی تو این چند ماه سعی کردم یه دوره lpic و بگذرونم . کلا برای منی که چند ساله رو استک مایکروسافتم تجربه خیلی خوبی بود

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
حدی نداریم صرفا تجربه کاریم با لینوکس کمتر از پنج شش ماهه ولی تو این چند ماه سعی کردم یه دوره lpic و بگذرونم . کلا برای منی که چند ساله رو استک مایکروسافتم تجربه خیلی خوبی بود
دانش انتهایی نداره
یا حداقل رسیدن به انتهاش ممکن نیست
میگن مثلا من میام ادعا میکنم که فلان و بهمانم
من فهمیدم نباید ادعا کنم آخه ادعای من ارزشی نداره
کسی هست که یه توزیع لینوکسی رو توسعه میده و بالا تر از اون کسی هست که اینو نوشته و خود کسی که اینو نوشته از یکی دیگه اسکی رفته
همینطوری میریم تا بالا و انتهایی نمیبینیم پس من در کل ادعایی ندارم تو هیچ زمینه ای

Alir3za

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
دانش انتهایی نداره
یا حداقل رسیدن به انتهاش ممکن نیست
میگن مثلا من میام ادعا میکنم که فلان و بهمانم
من فهمیدم نباید ادعا کنم آخه ادعای من ارزشی نداره
کسی هست که یه توزیع لینوکسی رو توسعه میده و بالا تر از اون کسی هست که اینو نوشته و خود کسی که اینو نوشته از یکی دیگه اسکی رفته
همینطوری میریم تا بالا و انتهایی نمیبینیم پس من در کل ادعایی ندارم تو هیچ زمینه ای
اینا تو این سن طبیعیه حالا منی که میبینی به همه میتوپم خودم بدتر بودم البته زمان ما اینترنت کارتی بود کسی هم خیلی کامپیوتری نبود چون هنوز همه پی سی نداشتن فکرکنم تو شهرمون انگشت شمار بودن منم یه پنتیوم داشتم رم ۲۵۶ گرافیک ۳۲ . اونموقع تقریبا اوایل دوره راهنمایی بودم عاشق هک کردن و هکر شدن حتی توزیع های لینوکسی هم بود مخصوص هکرا فکرکنم اسمش بک ترک بود تقریبا جد و اباد کالی میشه ولی خب گیرم نمیومد هرجا میرفتم تو شهر کوچیک کسی نمیدونست لینوکس چیه فکر میکردن یه جور ویندوزه . از اون زمان یه تقریبا بیست سالی میگذره ولی خب هرچی بزرگتر شدم فهمیدم واقعا هیچی بلد نیستم چه مصاحبه های کاری که بخاطر چندتا سوال مبتدی که نتونستم جواب بدم و در همون حال ادعام زمین و زمان و کر کرده بود ولی فهمیدم باید هروز و هر ساعت مطالعه کنم و کد بزنم الانم که میبینی خیلی تجربه ها بدست اواردم از توسعه سیستم های حساس بانکی مثه صدور کارت و کار با سوییچ های بانکی تا سیستم های سازمانی وزارت علوم و سازمان بهزیستی و ... ولی الان هم خیلی عقبم چون شدیدا تکنولوژی ها تغییر میکنن و مباحث جدید میاد . کار برنامه نویسی سختیش همین بروز بودنه ...

• شروع کننده موضوع

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
اینا تو این سن طبیعیه حالا منی که میبینی به همه میتوپم خودم بدتر بودم البته زمان ما اینترنت کارتی بود کسی هم خیلی کامپیوتری نبود چون هنوز همه پی سی نداشتن فکرکنم تو شهرمون انگشت شمار بودن منم یه پنتیوم داشتم رم ۲۵۶ گرافیک ۳۲ . اونموقع تقریبا اوایل دوره راهنمایی بودم عاشق هک کردن و هکر شدن حتی توزیع های لینوکسی هم بود مخصوص هکرا فکرکنم اسمش بک ترک بود تقریبا جد و اباد کالی میشه ولی خب گیرم نمیومد هرجا میرفتم تو شهر کوچیک کسی نمیدونست لینوکس چیه فکر میکردن یه جور ویندوزه . از اون زمان یه تقریبا بیست سالی میگذره ولی خب هرچی بزرگتر شدم فهمیدم واقعا هیچی بلد نیستم چه مصاحبه های کاری که بخاطر چندتا سوال مبتدی که نتونستم جواب بدم و در همون حال ادعام زمین و زمان و کر کرده بود ولی فهمیدم باید هروز و هر ساعت مطالعه کنم و کد بزنم الانم که میبینی خیلی تجربه ها بدست اواردم از توسعه سیستم های حساس بانکی مثه صدور کارت و کار با سوییچ های بانکی تا سیستم های سازمانی وزارت علوم و سازمان بهزیستی و ... ولی الان هم خیلی عقبم چون شدیدا تکنولوژی ها تغییر میکنن و مباحث جدید میاد . کار برنامه نویسی سختیش همین بروز بودنه ...
درسته
من در کل واقعا چیز خاصی بلد نیستم و گفتم دانشم سطحیه و اونطوری نیست که مثلا پروفایل یا یوزرنیمم نشون میده و خب تا میام با یکی حرف بزنم در این باره یکی میاد میگه تو چر فاز هکر مکر ورداشتی در حالی که من فقط خواستم نظراتو بدونم نه خود نمایی کنم

Alir3za

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
درسته
من در کل واقعا چیز خاصی بلد نیستم و گفتم دانشم سطحیه و اونطوری نیست که مثلا پروفایل یا یوزرنیمم نشون میده و خب تا میام با یکی حرف بزنم در این باره یکی میاد میگه تو چر فاز هکر مکر ورداشتی در حالی که من فقط خواستم نظراتو بدونم نه خود نمایی کنم
میدونم این خوبه که دنبال یادگیری هستی مهم اینه بیخیال نشی من تو این زمینه زیاد تحقیر شدم یا خیلی ها تو ذوقم زدن درصورتی که تو خیلی از مواقع هم حق با اونا بود ولی بیخیال نشدم شبکه سازی کن تو مثلا لینکدین اونجا اکثرا رفتار و سواد حرفه ای دارن سطحتتو بالا میبره این فروم و فروم های مشابه چیزی نداره اکثرا یا هم سطح و همسن خودت هستن یا کم سن تر کم تجربه تر من تقریبا هفت هشت سالی میشه تو سایت هستم تا حالا دو سه تا یوزر عوض کردم واقعا دیگه مثه قدیم نیست نه تاپیک فعال فنی توش هست نه ادم فنی که بتونه چهارتا چیز ازش یاد بگیره درصورتی که اوایل بودم اینجوری نبود ...

بالا