• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تکامل یا خلقت

• شروع کننده موضوع

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
ی موضوعی ک چند وقته ذهن منو درگیر کرده..
تکامل درست تره یا خلقت؟ و کسی رو پیدا نکردم ک اطلاعات بالایی در مورد خلقت داشته باشه تا بتونم ذهنمو قانع کنم..
کسی حرفی نظری چیزی داره بگه...

پ.ن. شاید باز ب اعتقادات اسلامی کسی بر بخوره.. نمیدونم پاک شه یا نه..

• شروع کننده موضوع

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
خیلی خودمونی و امیانه تکامل میگه اول در اب ها ب صورت تصادفی با متصل شدن امینو اسید ها RNA تشکیل میشه و لیپید ها یک غشا دور بعضی ها تشکیل میدن. بعد بعضی ار ان ای ها توانایی خود همانند سازی دارن و بعد از مدتی جمعیت غالب رو ار ان ای هایی تشکیل میدن که توانایی خودهمانند سازی داشته و غشای لیپیدی شون در برابر صدمات ازشون محافظت کرده..
بعد دی ان ای ساخته میشه و....

پروکاریوت ها اولین جانداران بودن.. و نسل انسان خردمند(Homo Sapiense) حدود 200000 تا 300000 سال پیش ب وجود اومده..

حالا خلقت میگه ادم و حوا رو خدا از خاک ساخته و.. (تا جایی ک بهمون گفتن) و من منبع خوبی پیدا نکردم برای خوندن در این مورد..

االان علم رو بپذیریم یا دین؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
اگه بخوام ادیان رو در نظر نگیرم و منطقی فک کنم قطعا تکامل.

خب اگه تکامل رو در نظر بگیریم اول و آخرش مشخصه و خودت هم زیبا توضیح دادی.

ولی خلقت یه مقدار سخته .
و اینکه چجور خلق شدیم هم "؟" داره. چی و کی خلق کرده ما رو . چون جوابی نداریم پس دین میگه فرض میگیریم خدا وجود داره و اون ما رو ساخته. بعد هم بگمانم چون از زمانی که ادیان پدید اومدن و چون چیزی از تکامل نمیدونستن برای همین گفتن همانطور که ما بت و وسیله میسازیم پس یکی با قدرت بالایی تونسته ما رو خلق کنه و خداست.

Black tag

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
-2
تکامل.
خود محققین دینی هم به این رسیدن.
البته هنوز کار داره ولی همین هم مهمه.
آدم و حوا اولین انسان‌های کمال‌یافته نسل ما بودن.
اون چیزی هم که مطرحه، زبان تمثیل و رمز قرآن و باقی کتب مقدس هست.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
تاپیک تکراریه.
Origin of life
Theory of evolution
Human evolution

این ویدیوها توی پیدا کردن ایده‌ی اولیه درباره فرگشت و حیات اولیه کمکتون میکنن. اگه VPN تون کار نمیکنه میتونین لینک‌هاشونو توی Givefastlink (یا سایت‌های مشابهش) پیست کنین و دانلودشون کنین.

چون این ویدیوها مال چند سال قبلن میتونین توی سایت‌های داخلی مثل زومیت هم بگردین و مقاله‌ها و اخباری که جدیدترن رو بخونین. البته بهتره به منابع هر مقاله یا خبر سر بزنین چون مطالب ترجمه شده‌ان، ممکنه خطا داشته باشن.

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
تاثیرات کلاس صادق:
=))

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
تکامل درست تره یا خلقت؟ و کسی رو پیدا نکردم ک اطلاعات بالایی در مورد خلقت داشته باشه تا بتونم ذهنمو قانع کنم..

دبیر زمین شناسی ما گفت: عزیزانم جفتش!😂😂😂😂
گفت تکامل روی زمین ادامه داشته تا کم کم شرایط برای زندگی انسان محیا شده و خداوند اونو فرستاده رو زمین
هرچند من درک نکردم درست و حسابی

Black tag

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
-2
دبیر زمین شناسی ما گفت: عزیزانم جفتش!😂😂😂😂
گفت تکامل روی زمین ادامه داشته تا کم کم شرایط برای زندگی انسان محیا شده و خداوند اونو فرستاده رو زمین
هرچند من درک نکردم درست و حسابی
اون چیزی که گفتم رو به‌ش بگو.

Mahdi Ashtari

کاربر نیمه‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1403

سلام
ما دو نوع خلقت داریم
خلقت دفعی(ناگهانی) و خلقت تدریجی(به تدریج)
معولا تصویر ما خلقت دفعی است که ناگهان موجودات روی زمین افتاده اند و ...
اگر نظریه تکامل را قبول داشته باشیم با خلقت تدریجی می تواند مطابقت کند
و جالبه که آیات قرآن در مورد جانداران خلقت تدریجی رو تایید می کنند و مشابهاتی با گفته های نظریه تکامل دارند مثلا منشا مشترک جانداران که محل ایجاد آن را در آب میداند و پراکنده شدن آنها در زمین و تغییر یافتن.

البته خود نظریه تکامل در مورد خدا و...صحبتی نمی کنه و این دید فلسفی هست که میتونه دید طبیعت گرایانه خداناباورانه یا دید خداباورانه(مطابق با خلقت تدریجی) به اون بده.
برای اطلاع بیشتر بخش مربوط به داروینیسم کتاب توحید استاد شهید مطهری رو پیشنهاد می کنم.

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
تکامل
چون به نظرم مطالب علمی به مراتب موثق‌تر از مطالب دینی هستن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
این گزاره های دینی یه تاریخ انقضا دارن
گزاره علمی که میاد تاریخ انقضاشون تموم میشه
حالا هی دور خودتون بپیچید سعی کنید اون علمو بچپونید لا به لای حرفاتون
که چرت و پرتای قبلیتونو باهاش توجیه کنید
نمیشه

D3la

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
"دیگر زمانِ آن نیست بدانیم چه کسی جهان را آفریده است، باید دید چه کسانی به خراب کردنش سرگرمند."
نوآم چامسکی

آفرینش گرایی(منبع:ویکی)

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
به علت هایی برخی از دین نفرت دارن و کلا هرچی نقضش بیاد قبول دارن که خب حق دارن و بعضیا هم دلایلشون منطقیه
اما هرگز تکامل در بحث خلقت نفی نشده. دین تکامل رو قبول داره و اشاراتی داشته
احتمالا منظور از خلقت یا تکامل نظریه داروین و خلقت انسان نبوده؟؟

در ضمن کاربر جدیدم سلام 👋

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
اما هرگز تکامل در بحث خلقت نفی نشده . دین تکامل و وجود موجودات تک سلولی و پروکاریوت ها و موجودات قدیمیتر از انسان رو قبول داره
نه اون اسلام واقعی نیست

Feriall

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1407
خب... قطعا تکامل منطقی تره.
اینکه ما نمیتونیم توجیه کنیم چجور از کِی و از چی بوجود اومدیم کاملاً برخلاف خلقته و به نظر من تکامل منطقی تره چون که اغاز و پایانش معلوم هست اما اگه ما از هیچی بوجود اومدیم یعنی از چی هستیم؟کی مارو افرید؟چجور خلق شدیم و .... ؟

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
میشه دلیل بیارید؟؟
خیر نمیشه.
شما مدرک بیارین قرآن اصلا حرفی درباره‌ی فرگشت زده باشه که بخواد نفی یا تاییدش کنه، یا اصلا اطلاعاتی درباره‌ی موجودات تک سلولی و ... به کسی داده باشه.

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
خیر نمیشه.
شما مدرک بیارین قرآن اصلا حرفی درباره‌ی فرگشت زده باشه که بخواد نفی یا تاییدش کنه، یا اصلا اطلاعاتی درباره‌ی موجودات تک سلولی و ... به کسی داده باشه.
آیه 5 تا 7 سوره سجده

آیه 5الی 7 سوره سجده را باید آیه تکامل انسان نامید محدوده زمانی رخداد این آیات از فطرنی اول مره است تا تکامل موجودات زنده که پیدایش آدم هم درون آن است. آیه بسیار مهم و علمی که متاسفانه پشت پرده تعصب و نا آگاهی و تبعیت کورکورانه از نظرات گذشتگان در مهجوریت علمی قرار گرفته است که خداوند شدیدا با تاویل کنندگان نا بجای این آیه و سایر آیات متشابه که نا درست تاویل می شوند هشدار داده است که در پایان بحث به آن آیه اشاره می کنم. در این آیات توجه و تعقل کنیم و کاملا بی طرفانه و آزاد از تخیلات ذهنی به آن بپردازیم. آیات متشابه قرآن رمز و رموز خاص خود را دارند. وقتی همه آیات خلقت انسان را کنار هم بگذاریم یک آیه مکمل آیه دیگر است. به این آیات نگاه کنیم.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ-این آیه دو قسمت دارد اول مربوط می شود به موجوداتی که اعضای بدن ندارند و قسمت دوم دارای اعضای بدن می شوند. و جعل لکم السمع والابصار والافئده. جمله دوم در چند آیه تکرار می شود و هر قسمت یک انشاء خاص خود دارند. بنابراین دو دوره منفک و مستقل از هم هستند و به ما نشان میدهد که دوره تکامل انسان از این دو مرحله گذشته تا به انشاء آخرین که پایان تکامل است ختم شده است. ترجمه این آیات نکات ظریفی دارد که باید به آن توجه شود. خداوند است که همه ملزومات را به نحو احسن خلق کرد و خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد که به آن اشاره کردم. ثم جعل نسله من سلاله من ماء مهین. نسله را همه مترجمین و مفسرین به انسان ارتباط می دهند در صورتیکه بر اساس قواعد عربی باید به نسلی که از شروع خلقت انسان در سنگ رس بیرون می آید ربط داد. اشاره آیه به خلقت انسان است نه خود انسان خداوند رخداد پیدایش خلقت انسان را شرح می دهد. دلایل این نظر را از خود آیات می توانیم استخراج کنیم. اولین دلیل قسمت دوم آیه است که بیان می فرماید این نسل که از سنگ رس بیرون می آید اعضای بدن ندارد. اگر ما تکامل موجودات را بر اساس علم زیست شناسی بررسی کنیم. خلقت انسان حدود دو نیم میلیارد سال بصورت سه نوع باکتری بوده است که سیانو باکتری ها به تولید اکسیژن پرداختند و جو زمین و طبقات هفت گانه ایجاد شدند و تک سلولی تکامل یافته در جو اکسیژن و حفاظ دار خلق شد تا این مرحله باکتری ها اعضای بدن ندارند. تک سلولی یو کاریوت بر اساس آیات دیگر همان نفس واحده است که تمامی جانوران از آن ایجاد شدند. این دلیل علمی این آیه است.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
آیه 5 تا 7 سوره سجده
آیه 5الی 7 سوره سجده را باید آیه تکامل انسان نامید محدوده زمانی رخداد این آیات از فطرنی اول مره است تا تکامل موجودات زنده که پیدایش آدم هم درون آن است. آیه بسیار مهم و علمی که متاسفانه پشت پرده تعصب و نا آگاهی و تبعیت کورکورانه از نظرات گذشتگان در مهجوریت علمی قرار گرفته است که خداوند شدیدا با تاویل کنندگان نا بجای این آیه و سایر آیات متشابه که نا درست تاویل می شوند هشدار داده است که در پایان بحث به آن آیه اشاره می کنم. در این آیات توجه و تعقل کنیم و کاملا بی طرفانه و آزاد از تخیلات ذهنی به آن بپردازیم. آیات متشابه قرآن رمز و رموز خاص خود را دارند. وقتی همه آیات خلقت انسان را کنار هم بگذاریم یک آیه مکمل آیه دیگر است. به این آیات نگاه کنیم.
الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ-این آیه دو قسمت دارد اول مربوط می شود به موجوداتی که اعضای بدن ندارند و قسمت دوم دارای اعضای بدن می شوند. و جعل لکم السمع والابصار والافئده. جمله دوم در چند آیه تکرار می شود و هر قسمت یک انشاء خاص خود دارند. بنابراین دو دوره منفک و مستقل از هم هستند و به ما نشان میدهد که دوره تکامل انسان از این دو مرحله گذشته تا به انشاء آخرین که پایان تکامل است ختم شده است. ترجمه این آیات نکات ظریفی دارد که باید به آن توجه شود. خداوند است که همه ملزومات را به نحو احسن خلق کرد و خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد که به آن اشاره کردم. ثم جعل نسله من سلاله من ماء مهین. نسله را همه مترجمین و مفسرین به انسان ارتباط می دهند در صورتیکه بر اساس قواعد عربی باید به نسلی که از شروع خلقت انسان در سنگ رس بیرون می آید ربط داد. اشاره آیه به خلقت انسان است نه خود انسان خداوند رخداد پیدایش خلقت انسان را شرح می دهد. دلایل این نظر را از خود آیات می توانیم استخراج کنیم. اولین دلیل قسمت دوم آیه است که بیان می فرماید این نسل که از سنگ رس بیرون می آید اعضای بدن ندارد. اگر ما تکامل موجودات را بر اساس علم زیست شناسی بررسی کنیم. خلقت انسان حدود دو نیم میلیارد سال بصورت سه نوع باکتری بوده است که سیانو باکتری ها به تولید اکسیژن پرداختند و جو زمین و طبقات هفت گانه ایجاد شدند و تک سلولی تکامل یافته در جو اکسیژن و حفاظ دار خلق شد تا این مرحله باکتری ها اعضای بدن ندارند. تک سلولی یو کاریوت بر اساس آیات دیگر همان نفس واحده است که تمامی جانوران از آن ایجاد شدند. این دلیل علمی این آیه است.
من سواد عربی‌ام خوب نیست، دوست دارم بدونم از کجای متن/ترجمه دو دستگی موجودات رو فهمیده.
____
فرگشت دوره و اتمام نداره، یه پروسه دائمیه. چیزهایی که ما از فرگشت میبینیم(و ممکنه کسی با دوره اشتباه بگیرشون) فقط چندتا فریمِ با فاصله‌ی زیاد از یه ویدیوی طولانی‌ان.
____
من حدس میزنم مترجمین و مفسرین سوادشون توی عربی از من و شما و نویسنده‌ی این مطلب جمعاً بیشتر باشه که "نسله" به چی برمیگرده.
____
خلقت انسان از ۳ نوع باکتری بوده؟ با کدوم مدرک و سند؟ سایتی که اینو ازش کپی کردی پیدا کردم و اونجا هم مدرک و سندی ندیدم. نزدیک ترین چیزی که به این میدونم تقسیم بندی آرکی-باکتری-یوکاریوته که کلاً با مطلب بالا فرق دارن. تو گوگل هم سرچ کردم چیزی ندیدم.
____
بخش آخر این متن هم کاملاً غلطه، بوجود اومدن حیات یه فرایند چند صد میلیون ساله بوده و بخاطر همین نمیشه فقط یک نقطه روی این مسیر رو به عنوان آغاز حیات درنظر گرفت.

• لایک
امتیازات: f@him
بالا