• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاثیر توهین کردن به دیگران چیست؟چرا بهتر است کمتر در بحث ها توهین کنیم؟

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
حدود یک سال پیش در انجمن اعتقادی تاپیکی زدم به نام آزادی توهین ، بحثی در مورد اقسام آزادی ، ( شاید الآن شرایط جامعه دیگه جوری نیست که بشه از این بحثای از سر شکم سیری کرد !!!!!!!بگذریم) آزادی توهین که من هم بهش معتقدم باید به عنوان نوعی آزادی بیان وجود داشته باشه . اما بحثی که الآن می خوام بکنم اینه که توهین کردن سود و ضررش چیه و آیا توهین نکردن بهتر نیست؟ [ بر اساس قوانین سایت که ممنوعه ولی خوب شاید در کنار قوانین ، کار فرهنگی هم لازم باشه ]
علی الحساب بیاین با هم پیرامون این سوالات بحث کنیم :
چرا در بحث توهین می کنیم؟
اگه هدفمون از بحث کردن انتقال عقیدمونه، توهین کردن بهتر اون رو منتقل می کنه؟
آیا میلی فطری در انسان برای توهین کردن هست و مبارزه با این میل فطری خوبه یا بد؟
تاثیر توهین کردن روی توهین کننده و توهین شونده چیه؟ روی رابطه ی این دو نفر چی؟
نقش منفی یا مثبت توهین در شکل گیری گفت و گو های طولانی مدت چیه ؟
( بعضی از این سوالات شاید صرفا برای به تفکر انداختنه و جوابش مشخصه ولی بازم لطف می کنید اگه همین نظراتم بگید )

یه خواهشی دارم ، اگه نظرتون هر چقدر هم سادست چه موافقت چه مخالفت در این بحث شرکت کنید ، که شاید از همین جا دریچه های تازه تری در گفت و گو توی سایت باز بشه
من هم تمام پیاما رو لایک می کنم ، پیشنهاد می کنم شما ام برای تلطیف فضا این کارو بکنید .

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
نه توهین
نه عدم پذیرش توهین
و هیچ رفتاری که توش تعصب و عدم انعطاف هست
رو
مناسب نمیدونم.
هم چون نتیجش جالب نیست،هم چون حق قضاوت طرف مقابل رو تا حد توهین تقریبا همیشه نداریم.
درباره ی هر نوع عدم انعطافی بگم که هرکدوم از ما ممکنه اشتباه کنیم مخصوصا تو این سن.
البته فکر میکنم یک سری موارد هست که باید جدیت توش رعایت بشه هرچند بازم به ظاهر.

bio2

عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
زیست شناسی
وقتی توی بحث کردم مطلب کم میاریم توهین میکنیم چون غرور اجازه نمیده شکست رو بپزیریم و به خاطر یه دنده بودمونه.
ولی واقعا توهین دور از شان یه انسانه

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
خودم اگه از ادب خارج شدم از روی عصبانیت بوده ، مثلا انگار طرف مقابلم حرفم رو نمی فهمه ولی عصبانیت ریشه های عمیق تری می تونه داشته باشه
به گمونم خوشبینانه ترین نیت برای بحث اصلاح عقاید اشتباه خوده ، باید آگاهانه با این نیت وارد شد
اصلاح عقاید دیگران و یا چیرگی عقیده ی خود بر دیگران باعث میشه مسیر و راه بحث رو فراموش کنیم
برای مثال فکر می کنم یکی از نیت ها غریزی ما برای بحث چیرگی عقیدست ، احتمالا میراثی از نزاع های حیوانات برای جفت گیری ، اینجا چیرگی عقیده به چیرگی شخص بدل میشه و در این راه هر توهین و تحقیری مجازه و چه بسا اگر فرد می تونست طرفش رو می زد .

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
کلن همیشه معتقد بودم ک اعتقادات هر کسی ب خودش مربوطه . و کسایی ک توهین میکنن بنظرم عقده ای پشتش دارن مگرنه دلیلی نداره توهین کنن . یا همونی ک @hossein9021 توی پست بالا گفت انگاری میخوان عقیدشونو فرو کنن تو مغز طرف مقابل ک بی منطق ترین راه ممکنه . کلن وقتی بحث میکنی باید با منطق و مدرک صحبت کنی و هر چی ک مدرکت و منطقت بالاتر باشه نشون میده با تعقل بیشتری ب این نتیجه رسیدی و ادم پر تری هستی و میتونه طرفتو راضی کنه تا بپذیره حرفتو . کسی ک جای مدرک و منطق از فحاشی استفاده میکنه نشون میده ک ضعیفه و تعقلی نکرده ک ب حرفش رسیده ینی شخصن توی بحث ها اینجور اشخاص اینجوری تو ذهنم تداعی میشن .
توهین تجاوز ب افکار شخص مقابلته . تجاوز حتمن نباید جنسی و جسمی باشه . تجاوز ب افکار هم خودش عواقب خودشو داره و دور از حقوق انسانیت عه .

Asuka

-
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارواح
سال فارغ التحصیلی
00
چرا از وقتی که ما عقیده ی راستینمون رو میگیم و توهین تلقی می شه حرف نمی زنید؟ :))
مجموعه کتابهای پرتکرار.

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
خیر! مشکل توهین نیست اصلا نباید با افراد یکدنده
و افراطی بحث کرد چون ب توهین میکشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
شیمی
اولا که چرا توهین کنیم میتونیم درست و منطقی حرفمونو بیان کنیم احترام بذاریم تا احترام ببینیم و اینکه هر کسی و هر چیزی ارزش بحث نداره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
یه مرحله دو ادبی :)
دانشگاه
UMSHA
رشته دانشگاه
ANS
با توهین کردن به طرف مقابل علاوه بر تخریب اون شخص٬ شخصیت خودتون رو هم زیر سوال می برید و یه جورایی خودتون رو هم لایق اون حرفها می کنید...
شما اون لحظه عصبانی اید و شاید نمی دونید دارید چه بلایی سر اون شخص و صد البته خودتون می آرید...
خیلی ها سر این توهین ها زندگیشون رو باختن و
البته ناگفته نمونه بعضی ها با اینجور توهین ها انگیزه پیدا کردن برای ادامه راهشون...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
در مورد مسائل اعتقادی خیلی وقت ها مصداق توهین در نظر دو طرف یکسان نیست.ممکن هست چیزی که از نظر یک گروه صرفا انتقاد به حساب بیاد در نظر گروه مقابل توهین به عقاید و حتی خود فرد به خاطر پیوند عمیق با باور و اعتقادش باشه.فکر میکنم باید تا حدودی میزان تحمل بیشتر بشه وگرنه به راحتی میشه برچسب توهین زد به حرف مخالف!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
به نظر من اغلب توهین کردن نشونه ی ضعفه!
و باعث می‌شه طرف مقابل به این احتمال برسه که منِ نوعی دارم تحمیل می‌کنم فاز و افکار خودم رو (و طرف جبهه می‌گیره.)
فکر می‌کنم یه بحث و تبادل نظرِ سازنده، به توهین نیاز نداره و خودِ توهین ممکنه بحث رو به جاهای باریک بکشونه و به یه مشاجره مبدل کنه!!!

ساقی

سیب همون درخت کرم زده
نام مرکز سمپاد
.
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
بله توهین قادر نیست هیچ بحثی رو به طور منطقی جلو ببره و بیشتر جنبه ی تخلیه ی احساسات و بیان مفاهیمی که در کلمات پذیرفته شده نمیگنجند داره.

توهین تجاوز ب افکار شخص مقابلته . تجاوز حتمن نباید جنسی و جسمی باشه . تجاوز ب افکار هم خودش عواقب خودشو داره و دور از حقوق انسانیت عه .
تجاوز جسمی برای همه ی افراد عادی درد داره ولی دنیای کلمات خیلی پیچیده تره.اولا بار معنایی کلمات توی اجتماعات مختلف و برای افراد مختلف فرق داره.دوما یه نفر میتونه بدون زحمت زیادی یک حرف حاوی توهین رو ایگنور کنه.سوما چرا باید ازادی بیان از من گرفته بشه چون یک شخص توانایی ایگنور کردن نداره ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
من برام یه سوال پیش اومد؛
توهین کردن نشان دهنده ی آزادی بیانه؟
و اگه یه نفر توهین ما رو نتونه هندل کنه مشکل از خودشه؟

ساقی

سیب همون درخت کرم زده
نام مرکز سمپاد
.
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
و اگه یه نفر توهین ما رو نتونه هندل کنه مشکل از خودشه؟
اگه یه نفر نتونه سانسور کردن خودش(و فشار عصبی ای که از این طریق وارد میشه) رو هندل کنه مشکل از کیه ؟
الان نگید که این نیاز به روانشناس داره :/تا حالا نشده از خوردن یه سری حرفا و مراعات کردن پشیمون بشید ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
ما برای بی سانسور حرف زدن ملزم به استفاده از توهین هستیم؟
حقیقتِ سخن ما باید حاوی توهین باشه؟

ساقی

سیب همون درخت کرم زده
نام مرکز سمپاد
.
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
ما برای بی سانسور حرف زدن ملزم به استفاده از توهین هستیم؟
حقیقتِ سخن ما باید حاوی توهین باشه؟
بایدی وجود نداره .توهین هم صرفا یک حالت ذهنی رو منتقل میکنه و نه یک مفهوم یا یک حقیقتی رو!
قضیه اینه که چرا باید ازادی رو از یک نفر بگیریم ؟(که توی تاپیک های دیگه بحث شده و به نتیجه ای نرسیده)

بالا