• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماجرای درسا درخشانی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89
سلام
احتمالا اسم درسا درخشانی رو این روزها شنیدید. این دختر فارغ التحصیل دبیرستان فرزانگان تهرانه و به درجه استادی بین المللی شطرنج رسیده ولی به خاطر عدم رعایت حجاب بهش اجازه ندادند حضور رسمی تو مسابقات داشته باشه و الان هم رفته آمریکا.

اخیرا هم یک مصاحبه کرده :

درخشانی که گفته است "عدم رعایت حجاب در خارج از کشور" محروم شد، با اخذ پذیرش از تیم شطرنج دانشگاه سنت لوئیس به آمریکا رفت.
از یک و نیم سالگی می‌توانستم کلمات را بخوانم. در دو سالگی کلاس اول را تمام کردم. چهار و نیم ساله بودم که کلاس چهارم را تمام کردم، علوم ، ریاضی و...
در کودکی در تلویزیون بودم اما چون گفتند روسری بگذار در ۶ سالگی کناره‌گیری کردم. در مسابقات نونهالان همه روسری داشتند اما من لباس پرنسس با تاج پوشیده بودم.
الگوی زن در شطرنج نداشتم و اگر می‌خواستم هم هیچ ایرانی‌یی نبود دنبالش بیافتم و بگویم اوه می‌خوام مثل این دختره باشم.
مهرداد پهلوان‌زاده رییس فدراسیون، در اغلب رقابت‌ها مرا بدون حجاب می‌دید. او به من و بقیه گفت مهم نیست چه پوششی دارید، فقط مقابل دوربین‌ها مراقب باشید.
خانواده‌ام زمانی می‌خواستند به برادرم پیشنهاد بدهند پناهنده شود اما خیلی سخت بود برای یک نوجوان ۱۴ ساله. خوشبختانه ویزای تحصیلی‌اش آمد و از کشور خارج شد.
درسا تاکید کرده به رسانه‌های ایران اعتماد ندارد. تمایلی هم برای بازی به نام کشورش ندارد: «اگر خدماتی به من بدهند مانند مربی، اعزام‌ها، پول و... احساس مسئولیت می‌کنم. من تصمیم گرفتم از خدمات دولتی استفاده نکنم. بنابراین قوانین در خصوص من اعمال نمی‌شود. به نظرم می‌خواستند با محرومیت ما، حواس‌ها را از تحریم شطرنج‌باز‌ها برای حضور در مسابقات زنان جهان پرت کنند. به همین خاطر خبر من و برادرم را منتشر کردند»

مشاهده پیوست 417

Am1n

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدهاشمی نژاد
شهر
مشهد
توی حرفاش هیچ عرقی به وطن دیده نمیشه$_$بعد ایشون توی یک ونیم سالگی کلمات رو میخوندن من فک کنم تازه توی اون سن به حرف اومده بودم:Dدرضمن رییس فدراسیون از فردا ازکارش اخراج میشه=))h-:

aventador

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Nahavand
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
۲ عدد برنز و یک عدد نقره
رشته دانشگاه
پزشکی
خدا رحم کرده استاد بزرگ نیست و گرنه راننده شخصی هم میخواست.
کشور محتاج کسی نیست.
درسا از امکانات ایران هیچ استفاده ای نکرده و اینا اومدن محرومش کردن از شرکت تو مسابقات ب اسم فدراسیون ایران
در ضمن کشور محتاج خیلی هاست این حرفا رو زدین که سالیانه اینهمه مغز و ذهن بالاتر از متوسط از کشور میرن
کشور محتاج هست وگرنه کسایی که هر جا بخوان میتونن باشن محتاج کسی نیستن درسا درخشانی هم بهترین کارش این بود بعد این جریانات جبل الطارق ب ایران برنگشت

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
درسا از امکانات ایران هیچ استفاده ای نکرده و اینا اومدن محرومش کردن از شرکت تو مسابقات ب اسم فدراسیون ایران
در ضمن کشور محتاج خیلی هاست این حرفا رو زدین که سالیانه اینهمه مغز و ذهن بالاتر از متوسط از کشور میرن
کشور محتاج هست وگرنه کسایی که هر جا بخوان میتونن باشن محتاج کسی نیستن درسا درخشانی هم بهترین کارش این بود بعد این جریانات جبل الطارق ب ایران برنگشت

هبچ استفاده ای از امکانات ایران نکرده? همون بالا نوشته فارغ التحصیل فرزانگان تهران.
این که میگم کشور محتاج کسی نیست یعنی این که ما همین الان تو ایران کلی استاد بزرگ و بین المللی خانم داریم که برای کشورشون بازی میکنن.
شاید هم مغز اونها پایین تر از متوسطه!!!

aventador

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Nahavand
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
۲ عدد برنز و یک عدد نقره
رشته دانشگاه
پزشکی
هبچ استفاده ای از امکانات ایران نکرده? همون بالا نوشته فارغ التحصیل فرزانگان تهران.
این که میگم کشور محتاج کسی نیست یعنی این که ما همین الان تو ایران فقط 6تا استاد بزرگ خانم داریم که برای کشورشون بازی میکنن.
شاید هم مغز اونها پایین تر از متوسطه!!!
بعد فرزانگان تهران مجانیه؟ منظورم امکانات شطرنج بود مثل:
گر خدماتی به من بدهند مانند مربی، اعزام‌ها، پول و... احساس مسئولیت می‌کنم
این که میگم کشور محتاج کسی نیست یعنی این که ما همین الان تو ایران فقط 6تا استاد بزرگ خانم داریم
پس ینی اگه 6 تا داریم کسی رو که قراره هفتمی باشه بندازیم دور چون نیاز نداریم :) منطق جالبی بود چون فکر میکردم همیشه باید به بهترینا بها داد نه بخاطر اینکه روسری نپوشیده یا با اسراییل بازی کرده آینده ی اون فرد رو نابود کنن درسا درخشانی وضع مالی خونوادشون خوب بود که تونست بره اسپانیا و امریکا اگه یکی بود که نمیتونست بره بهش میگفتیم آره ما 6 تا استاد بزرگ داریم محتاج تو نیستیم

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
خدا رحم کرده استاد بزرگ نیست و گرنه راننده شخصی هم میخواست.
محض اطلاع ایشون استاد بزرگ هم هستن!حتی اگه نبودند هم فدراسیون باید این جور ادمارو رو چشش بزاره

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
بعد فرزانگان تهران مجانیه؟ منظورم امکانات شطرنج بود مثل:

پس ینی اگه 6 تا داریم کسی رو که قراره هفتمی باشه بندازیم دور چون نیاز نداریم :) منطق جالبی بود چون فکر میکردم همیشه باید به بهترینا بها داد نه بخاطر اینکه روسری نپوشیده یا با اسراییل بازی کرده آینده ی اون فرد رو نابود کنن درسا درخشانی وضع مالی خونوادشون خوب بود که تونست بره اسپانیا و امریکا اگه یکی بود که نمیتونست بره بهش میگفتیم آره ما 6 تا استاد بزرگ داریم محتاج تو نیستیم
چرا سوزناک میکنی قضیه رو؟
هر کشوری قوانینی داره و برای شرکت در مسابقات پروتکلی داره.
کسی که بخواد برای جمهوری اسلامی ایران بازی کنه باید این پروتکل ها رو رعایت کنه.
من الان نمیگم چه خوب که رفت. نظر من هم اینه که حیفه ولی استاد شطرنج اونجور چیزی نیست که حسرتش رو بخوره یک کشور.
+
بالا و تو سایت فرارو نوشته بود بین المللی

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
ولی استاد شطرنج اونجور چیزی نیست که حسرتش رو بخوره یک کشور.
کی تعیین میکنه یک کشور باید حسرت چی رو بخوره؟
کی تعیین میکنه ارزش یه استاد شطرنج از یه نخبه ی علمی پایین تره یا بالاتر؟
و چرا یه کشور نباید حسرت یه استاد شطرنج رو بخوره؟
و چرا یه استاد شطرنج اونجور چیزی نیست؟
و دقیقا اونجور " چی ایی " نیست ؟:‌))

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
کی تعیین میکنه یک کشور باید حسرت چی رو بخوره؟
کی تعیین میکنه ارزش یه استاد شطرنج از یه نخبه ی علمی پایین تره یا بالاتر؟
و چرا یه کشور نباید ارزش یه استاد شطرنج رو بخوره؟
و چرا یه استاد شطرنج اونجور چیزی نیست؟
و دقیقا اونجور " چی ایی " نیست ؟:‌))

مگه میشه آدمارو مجبور کرد که بیان برا کشورشون مسابقه بدن?
اگر نظر شما اینه که قانون به خاطر ایشون عوض بشه که کلا بحث دیگست.

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
مگه میشه آدمارو مجبور کرد که بیان برا کشورشون مسابقه بدن?
اگر نظر شما اینه که قانون به خاطر ایشون عوض بشه که کلا بحث دیگست.
این آدم توی ایران بزرگ شده و اگه به سنش دقت کنی مینیمم تایمی که میتونسته مستقل عمل کنه و بره یه جای دیگه رفته
الان تو خارج از کشور اونجوری که خودش خواسته زندگی میکنه
چرا میگی خداروشکر که استاد بزرگ شطرنج نیست !
با همین ایده ایی که داری یک کشور نباید حسرت یه استاد شطرنج رو بخوره که بی حجابه یه کشور نباید حسرت یه مریم میرزا خانی رو میخورد چون بی حجاب بود؟؟؟؟
این آدم اعتقادی به حجاب نداشته ...بین تیتر های خبری که همون سال که مریم میرزا خانی جایزه اش رو گرفت پخش شد هیچ وقت خبری پیدا نکردم با این مضمون که بله چون ایشون حجاب نداره بره اصلاً جزو نوابغ کشور ما حساب نمیشه و ما اصلاً ایشون رو از خودمون نمیدونیم چون بی حجابه( و دقت کن که قاعدتاً تو ایران با حجاب بوده) حالا چرا وقتی به یه دختر ۱۹ ساله رسیدن اینکارو کردن؟ چرا این همه تفاوت !؟
من نمیخوام کسی رو با کسی مقایسه کنم فقط میگم ایشون یه نخبه ورزشیه اون بانو یه نخبه ی علمی بودن و ما چون قراره همیشه ثابت کنیم کشور با علم و تمدن و ال و بل هستیم اونو دوس داریم اینو نه:‌))
بعدا نوشت : ما همیشه حرف های قشنگی میزنیم به شرطی که دامن خودمون رو نگیره :‌)) صحبتای محمود گودرزی: وزیر ورزش و جوانان با تاکید به رفع سایه نگاه سیاسی از ورزش، گفت: ما در تلاشیم تا همگان به ویژه بانوان به یک اندازه از موهبت ورزش بهره مند شویم. لذا دلیلی وجود ندارد که همه مردم دنیا به یک شکل بیاندیشند و به یک گونه زندگی کنند. ما باید با حفظ این ارزش ها و تفاوت فرهنگ در یک جا جمع شویم و صلح و بهره مندی از امکانات را برای همه افراد طلب کنیم. !!!!!
و این که به من بگو این تیتر خبری اصلاً تورو اذیت نمیکنه؟
اگه نه اذیتت نمیکنه که من بهت حق میدم درمورد رفتن این خانوم هم مشکل نداشته باشی باهاش!

خیلی بده که ارزش کاری که اون آدم انجام داده باشه با حجابش سنجیده بشه ینی تو حتی اگه یه کار عالی رو بی حجاب انجام بدی باید ارزشش رو از دست بده؟ این قانون درستیه؟

آخرین ویرایش:

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
اگر نظر شما اینه که قانون به خاطر ایشون عوض بشه که کلا بحث دیگست
قانون باید برای اکثریت جامعه باشه نه اقلیت
مشکل اینجاست فقط یه نفر نیست سالانه حدود چندین هزار ادم دارن مهاجرت میکنند میراث البرتا رو اگه دیده باشید متوجه میشید اگه کشورآرمان شهر (مدینه فاضله)بود این حجم از ادم ها محل زندگیشون تغییر نمیدادند

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
این آدم توی ایران بزرگ شده و اگه به سنش دقت کنی مینیمم تایمی که میتونسته مستقل عمل کنه و بره یه جای دیگه رفته
الان تو خارج از کشور اونجوری که خودش خواسته زندگی میکنه
چرا میگی خداروشکر که استاد بزرگ شطرنج نیست !
با همین ایده ایی که داری یک کشور نباید حسرت یه استاد شطرنج رو بخوره که بی حجابه یه کشور نباید حسرت یه مریم میرزا خانی رو میخورد چون بی حجاب بود؟؟؟؟
این آدم اعتقادی به حجاب نداشته ...بین تیتر های خبری که همون سال که مریم میرزا خانی جایزه اش رو گرفت پخش شد هیچ وقت خبری پیدا نکردم با این مضمون که بله چون ایشون حجاب نداره بره اصلاً جزو نوابغ کشور ما حساب نمیشه و ما اصلاً ایشون رو از خودمون نمیدونیم چون بی حجابه( و دقت کن که قاعدتاً تو ایران با حجاب بوده) حالا چرا وقتی به یه دختر ۱۹ ساله رسیدن اینکارو کردن؟ چرا این همه تفاوت !؟
من نمیخوام کسی رو با کسی مقایسه کنم فقط میگم ایشون یه نخبه ورزشیه اون بانو یه نخبه ی علمی بودن و ما چون قراره همیشه ثابت کنیم کشور با علم و تمدن و ال و بل هستیم اونو دوس داریم اینو نه:‌))
اصلا حجاب مطرح نیست. بحث قانونه.
5نفر میتونن به قانون عمل کنن ولی 1نفر نمیتونه.
پارسال یا امسال مسابقات قهرمانی زنان جهان تو ایران برگزار شد و بزرگای جهان با حجاب و مدن مسابقه دادن. شاید دلشون نمیخواست ولی به قانون احترام گزاشتن.

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
قانون باید برای اکثریت جامعه باشه نه اقلیت
مشکل اینجاست فقط یه نفر نیست سالانه حدود چندین هزار ادم دارن مهاجرت میکنند میراث البرتا رو اگه دیده باشید متوجه میشید اگه کشورآرمان شهر (مدینه فاضله)بود این حجم از ادم ها محل زندگیشون تغییر نمیدادند

میراث آلبرتارو دیدم و نگفتم کشور آرمانشهره.
ولی اونا رو خودتم میدونی همشون به خاطر حجاب نمیرن.

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
اصلا حجاب مطرح نیست. بحث قانونه.
5نفر میتونن به قانون عمل کنن ولی 1نفر نمیتونه.
پارسال یا امسال مسابقات قهرمانی زنان جهان تو ایران برگزار شد و بزرگای جهان با حجاب و مدن مسابقه دادن. شاید دلشون نمیخواست ولی به قانون احترام گزاشتن.
مطمئنی ؟؟؟
همیشه اون چیزی که ما میدونیم همه ی واقعیت نیست !

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
من شیلترفکن ندارم درحال حاضر. همه ی واقعیت رو بنویسید برام لطفا.
برو تو پ‌.خ بخون خبرگزاری ایی پیدا نکردم که همینجوری مطلب رو گذاشته باشه و خب بهتره که نذارمش اینجا منم :-"

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب الان ما هم بخوایم حقیقت رو بدونیم باید چیکار کنیم دقیقا؟ :|

بالا