• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بدون خدا چطوری میشه؟

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی
پاسخ : بدون خدا چطوری میشه؟

به نقل از Full_professor :
سلام
یه سری هستن به دین یا باور بی خدایی(آتئیست) هستن. میخواستم اگر خودشون هستن و یا کسی هست اطلاعات و یا علاقه ای به این بحث داره جواب سوالات منو بده:

۱- وقتی خدا نداریم، نظام ارزشی جامعه(جامعه انسانی) رو کی تعریف میکنه؟
۲- آیا نظام ارزشی همه بی خداها یکسانه؟ و یا باید یکسان باشه؟
۳- اگر چندین نوع نظر و نظریه پدید اومد (همونطور که بین دینداران هست، از مسلمان و مسیحی بگیرید تا بودایی و هندو) نکلیف چیه؟ هرکس زورش بیشتره نظام ارزشی او حاکم خواهد بود؟
۴- بی خدایی چه فرقی با خدا باوری دارد؟ یعنی چه سودی عاید ما میکند که در با خدایی عایدمان نمیشود؟
۵- آیا بی خداها به جهان پس از مرگ اعتقاد دارند؟ مثلا تناسخ؟ کلا تصور و باور آنها از مرگ و پس از آن چیست؟
۶- هدف یک بی خدا از زندگی چیست؟ یعنی دیدگاه اون تماما منحصر به بردن بیشترین لذت در همان لحظه است؟ با توجه به اینکه هیچ تضمینی برای آینده نیست؟

و سوالهای بیشتری که در ادامه خواهم پرسید
پیشاپیش از حضور شما در بحث قدر دانی میکنم

سلام

۱:وقتی خدا نباشه باید کسی این نقش رو بازی کنه ، بازیگر این نقش تمام ارزش ها و ... رو تعیین میکنه - جواب این سوالت رو بدم ممکن هست برای پیش بیاد اینکه فطرت تمام انسان ها از زمان حضرت ادم اینطور بوده که یه چیزی رو پرستش کنن، حالا انسان یا خدا یا حتی یه چوب کبریت !!!

۲:منظورت نظام ارزشی چیه ؟ خیلی گسترده صحبت میکنی، مسلما یکی نیست ! فقط در صورتی که شخص یا وجودی واحد باشه !

۳:نه اینجا عقل و منطق حکم میکنه - وارد جزییاتش نمیشم اگه خواستی بهت توضیح میدم :)

۴:هدف ، ببین وقتی خدا داری مسلما خدا حرفی برای گفتن برات داره ، همیشه تو زندگیت دوس داری اونی که قبولش داری رو خوشحال کنی- این چه جور میسر میشه اونم زمانی که چیزایی که میگه رو به درستی انجام بدی ، خب انجام دادن این موارد میشه هدف تو !

۵:راستش اینو نمیدونم یه شخصی که به خدا اعتقاد نداره بی مواردی مثله اخرت باور داره یا نه ، اما فکر میکنم اگر ذره ای منطق هم داشته باشه و با خودش فکر کنه به نظرش مسخره میاد و بمیره و تهش هیچ ، من اینطور فکر میکنم !

۶:جواب این سوال هم مثله سوال بالا فقط نظر شخصی من هست و هیج تاکیدی رو صحتش ندارم ولی فکر کنم فقط زندگی کردن باشه ، مگه چیز دیگه ای براش وجود داره که بخواد براش وقت بزاره :-/

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

پاک بشه لطفا

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی

عین دلنوشته بود متنت کلی از مشکلاتی که داری رو توش خواستی بگنجونی :)
یه سوال ، اون زمانی که خوشحال هم بودی راضی بودی که بگی خدایی نیست و بهترین راه خودکشی هست یا فقط موقعی که به مشکل خوردی ؟
سوال بعدی ... تا به حال شده مشکلی داشته باشی و برات اتفاقی بیفته و بعدا ببینی چه خوب شد اصلا این اتفاق افتاد ؟
--------
ببین من میتونم جوابت رو یه جا همش رو با هم بدم ولی خب بقیه هم ممکن هست بخونن و حوصله منو تو خوندن مطالب نداشته باشن
پله پله میریم جلو تو موضوعت :D

• لایک
امتیازات: MHO

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام و تشکر از مشارکتتون
حقیقتش من یه مدت سر یکسری مسائل از دست خدا خیلی شاکی شدم. چون اصلا سر از کارش درنمی آوردم. تا حدی که اینقدر مسئله برام جدی شد که گفتم خودمون رو سر کار گذاشتیم! خدایی در کار نیست! چون این خدا که من تا الان شناختم و باور کردم با هیچ عقل و منطق و حساب و کتابی جور درنمیاد! فقط یک خودگول زنک و دلخوشی واهی هست که ما به خودمون میدیم که از هرجای زندگی کم آوردیم و نشد یه جور به خدا ربطش بدیم و یا شکایت کنیم و یا کمک بخوایم و درد دل کنیم و نفرین کنیم و ........

بعد گفتم باشه! اصلا خدا وجود نداره. قبول!
خب حالا که خدا وجود نداره که چی؟! زندگی بدون خدا چگونه است؟ هدفش چیه؟ مقصدش کجاست؟ امیدش به چی هست؟ دلخوشیش کجاست؟ لذتهاش کدوماست؟ ذخیره اش واسه کجاست؟ واقعا من فردا برم زیر ماشین و بمیرم همه چیز تموم؟ هیچی به هیچی؟ به همین سادگی!
بعدش چی میشه؟ این منی که الان زنده است و فکر میکنه بعد مرگ کحا میره؟ تصور این عدم چگونه است؟؟؟ عدم یعنی چی؟ من که هرچقدر فکر میکنم نمیتونم هیچ تصوری بکنم ازش! بعضی ها میگن میشه مثل قبل تولد، ولی بنظرم قبل تولد من وجود نداشتم فرضا ولی بعد مرگ من وجود داشتم و حالا قرار هست نابود بشم! این منی که الان وجود داره چطور نابود میشه و من بعد نابود شدن واقعا چی میشم!(تصور هیچی شدن واقعا سخته!!)!
سلام
صرفا برای درک کردن عدم و نیستی،به داستان اخر کتاب "مامان و معنای زندگی" اروین یالوم مراجعه کنید.
اون داستان واقعا دیدِ جدیدی رو نسبت به عدم برای من بوجود اورد.

و اینکه،تصور شما راجع خدا،یک جادوگره با یک چوب جادی، والزاما هم باید خوب باشه(!) هست!!
شاید اگر نظرتونو راجع به اینکه خدا رو چجوری قبول دارین عوض کنین بهتر به نتیجه برسید.

و اینکه "یکی بیاد یه دنیای بدون خدا تعریف کنه واسم و منو جذب این دنیا کنه لطفا!" به نظر سوال درستی نمیاد...
شما باید بگردین دنبال اینکه یک نفر وجود/عدم وجود خدا رو واستون اثبات کنه!(نمیگم نیست ولی اگر اثباتشون برای همه منطقی بود،الان یا همه خداپرست بودن یا همه اتئیست،این انتخابه ادمه ک چیو قبول کنه)
اگ یکی بیاد و از ویژگی هایی که شما دنبالشین صحبت کنه،اون موقع بازم یه سوال میمونه"اگر بود چی؟" ..که جوابش خیلی چیزا رو تعیین میکنه

ali_0111mirza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

بحثتون خیلی جذابه
سوالاتون سوالای منم هست
یه چیز دیگه :اینو همه میدونین که نمیشه به احساسات اعتماد کرد وخیلی وختا اشتباه از اب در میان و اینم میدونیم که اثبات عقلانی هم برای وجود خدا نیست وگرنه خدا اونو تو قران میاوورد (تنها چیزی که گفته اینه که در ایات و نشانه ها "تفکر" کنید.و با تجزیه و تحلیل پیرامونتون به وجود خدا پی ببرید که درواقع هرچی ادم با علم تر میشه قوانین جدیدی رو کشف میکنه که نشون میده جهان خودش داره خودشو مدیریت میکنه و قوانینش تعادل و توازن در طبیعت به وجود اوورده پس نیازی به خدا نیست!(منظورم از قانون واقعا به معنای خود کلمه "قانون" نیست بلکه ارتباطاتی است که انسان بین اتفاقات طبیعت یافته است و به شکل قانون در اوورده پس لطفا نپرسید:پس چه"کسی" این قوانین و نظم بین انها را ساخته است؟)) پس از راه عقل نمیتوان خدا رو اثبات کرد برای همین مردم از روی احساسات و برخی تفکرات غیر علمی و بعضا غلط میگن خدا وجود داره (حتما شنیدید که میگن خدا تو دل ادماست فقط باید پیداش کنی!!(که اینم خودش با تکیه بر احساسات زود گذر است برای همین گاهی اوقات فکر میکنیم که شاید خدا نباشه)) پس نه میشه به عقل و نه به احساسات تکیه کرد!

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

پاک بشه لطفا

• لایک
امتیازات: mhdl

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

خوب این بستگی به میزان تعهد شما به عقل و منطقتون داره
مثال ساده اینکه من با اینکه توی فیزیک میتونستم فرمول تستی حفظ کنم و سریع سوالات رو جواب بدم ولی هیچ وقت قانع نمی شدم و حتما باید درست و با منطق و فقط با استفاده از اصول سوالات رو جواب میدادم. هروقت که فرمولی کار می کردم حس بی قراری بهم دست میداد. این حالت برای خیلیا پیش میاد

و حال اینکه یک فرد مثل من یا خیلی های دیگه که این مشکل(!) را دارند با دیدن یک سری چیز ها به این نتیجه میرسند که احتمال وجود خدا خیلی کم است یا اگر هم که هست کلا کار خاصی نمی کند. درست است که باعث میشود یکی از بزرگترین پشتوانه های احساسی آدم از بین برود و تمام ثابت هایی که داشته تغییر کنند ولی در عین حال ان حس بی قراری از دانستن واقعیت به این آدم اجازه نمیدهد به خدا دلخوش باشد و هیچ وقت با توهم خدا و زندگی با خدا لذت واقعی نمی برد.

و صد البته بدون خدا هم چیزهایی برای امیدواری هست. اینکه ما برحسب اتفاق تنها شاخه ای از حیوانات بودیم که توانایی های منطق و گفتار پیدا کردیم خودش یک زیبایی و دلخوشی جالبی دارد. اینکه بدانید یک شانس بزرگ آوردید و می توانید چنین سوالاتی درباره خودتان بپرسید و از فهمیدن دنیای پیرامون لذت ببرید و هیجان زده شوید نه مثل بقیه حیوانات که چندان لذتی از این درک نمی برند(البته دانشمندان می گویند آن ها هم به نوبه خود مقدار کمی درک و لذت از درک دارند)

و اما درباره عدم یا وجود اینکه درست است که مشکلات پیش رو در اکثر مواقع بیش تر از خوشی هاست ولی بعضی شادی ها از لحاظ لذت و عمق رضایت قابل مقایسه با سختی ها نیست. منظور آن شادی هاییت که بعد از یک موفقیت بزرگ کاری یا درسی یا پیدا کردن کسی که عاشق شماست و شما عاشق هستی است که قابل مقایسه با بار مشکلات مالی و دیگر سختی های زندگی نیست...
و همچنین اینکه درباره عدم این مسئله مهم است که شما دوستان و خانواده ای دارید که خوداگاه یا ناخوداگاه به خود وابسته کرده اید و لازم است که به فکر آن ها هم باشید و ببینید که خودکشی یا عدم شما چه تاثیری در آن ها دارد...

و درباره نظام ارزشی بیان اینکه قانون کشور های با حکومت سکولار بر پایه دین نیست نشان میدم دهد که تنها دین نیست که نظام ارزشی و اخلاقی تعیین می کند و چه بسا فکر و منطق بسیار بهتر و دقیق تر اخلاق و ارزش ها را تعیین می کند
مثالی از نحوه کار منطق در اخلاق این است که یک قاتل چون سابقه دست زدن به عمل قتل را دارد بیاد به زندان برود به دو دلیل
اول اینکه احتمال انجام دوباره این عمل در او بیشتر است و لذا باید از بقیه دربرابر او محافظت شود
ثانیا اینکه ممکن است دست به تشویق بقیه افراد به این عمل بزند
ثالثا این که عدم مجازات کافی راه را برای دیگر افراد با چنین تمایلاتی باز می گذارد
در حالی که تا به حال حتی به خاطر ترس از قانون و مجازات هم که شده این تمایلات را سرکوب کرده باشد

و درباره ارزش های افراد در زندگی:
این جمله ~طوری که زندگی کن که از آن لذت ببری~ ممکن است در اولین نگاه خودخواهانه و پست به نظر بیاید ولی با در نظر گرفتن اینکه مغز انسان به دلیل تکامل اجتماعی به طور طبیعی از کمک به بقیه بسیار بیشتر از کمک به خود لذت می برد لذا انسانی که به دنبال لذت بلند و مدت و عمیق باشد به دنبال کمک به دیگران و یک زندگی پر بار می رود بدون اینکه به خاطر آرزوی پوچ حوری بهشتی به دنبال کار خیر و در عین حال خودخواهانه برود

اطلاعات بیشتر: افراد خدا ناباور هم می تواند به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته باشند. مراجعه کنید به بوداییسم و اعتقاد به تناسخ
اطلاعات بیشتر: علت اینکه میگویم احتمال کم وجود خدا
1. رد براهین وجود خدا و کاملا تعیین شده نبودن هیچ کدام از براهین و بالتبع پیش آمدن تناقض قوری سماوی و پیش زمینه عدم وجود
2. براهین ضد خدا که پاسخ درستی به آن ها داده نشده:
بزرگترین آن ها برهان شر است

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

به نقل از .M.se :
عین دلنوشته بود متنت کلی از مشکلاتی که داری رو توش خواستی بگنجونی :)
یه سوال ، اون زمانی که خوشحال هم بودی راضی بودی که بگی خدایی نیست و بهترین راه خودکشی هست یا فقط موقعی که به مشکل خوردی ؟
سوال بعدی ... تا به حال شده مشکلی داشته باشی و برات اتفاقی بیفته و بعدا ببینی چه خوب شد اصلا این اتفاق افتاد ؟
--------
ببین من میتونم جوابت رو یه جا همش رو با هم بدم ولی خب بقیه هم ممکن هست بخونن و حوصله منو تو خوندن مطالب نداشته باشن
پله پله میریم جلو تو موضوعت :D
در رابطه پاسخ این اتفاقات به ظاهر خوشایند لطفا پست زیر را بخوانید
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,109165.msg1442604.html#msg1442604

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

پاک بشه لطفا

• لایک

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام

کتابی که فرمودین رو دانلود کردم ولی ماشاءالله ۳۴۵ صفحه بود! راستشو بگم شاید هیچوقت وقت نشه و نخونم(حداقل تا آینده ای نه چندان نزدیک سرم یه شدت شلوغ هست). اگر میشه خودتون با چنتا مثال توضیح بدید که کتاب تعریفش چی هست از عدم؟ و یا شما چطوری و به چه تعریفی از عدم دست یافتید؟

این تصور جادوگر و چوب جادوگری درواقع تصور من نیست! تصور تمام کسایی هست که خدارو قبول دارن و اصلا خدارو اینطوری تعریف میکنند! یادمه توی همین سایت (فکر کنم بخش اعتقادی) یه مطلبی نوشتم با عنوان (اثبات علمی خدا با قوانین علوم تجربی) و اونجا نتیجه گرفتم یه انرژی ای باید وجود داشته باشه که همیشه بوده و هست و من اسم این انرژی رو میذارم خدا .... و برای تعریف ماهیتش و خصوصیاتش راه های مختلفی هست که یکیش دین هست و ....

و اتفاقا خودم همیشه به این فکر میکنم که حتما یه خدایی هست ولی آیا تعریفش چیزی هست که ادیان گفتن؟ یا نه ادیان تصورات انسانی شون از خدایی رو گفتن که هست ولی نمیتونن درک و تعریفش کنن؟ (ااین همیشه یه سوال باز برای خودم بوده و هست و توی این تاپیک اتفاقا دنبال پیدا کردن همین جوابم!)

در مورد قسمت اخر هم کامل متوجه منظورتون نشدم! آیا شما میگید ما باید اول خدارو اول اثبات کنیم برای خودمان و وقتی اثبات شد با این جمله معروف که "خب دیگه از اینجا به بعد، حکمت خداست و ما بیش از این نمیفهمیم چون مغز ما محدود است و حتما خدا چیزی میداند که ما نمیدانیم" به سوالاتمون پاسخ بدیم و در واقع سوالات رو پاک کنیم از سرمون؟

منم به این تئوری معتقد بودم همیشه و واقعا عقلانی و منطقی هم هست، ولی ارضا کننده نیست بنظرم!! شبیه یکجور ریسک و قمار هست و هر از چندگاهی موجب شک میشه در آدم!! که آیا واقعا خدایی هست؟ خدا همینی هست که من فهمیدم و باور دارم؟ شاید خدایی باشد ولی تعریف دیگری داشته باشد!! چه کسی گفته خدا همینی هست که دین میگوید؟ و....

و در نهایت اینکه اصلا بیایم خدا رو در نظر نگیریم و ببینیم زندگی بدون خدا چه شکلی میشود؟؟ شاید بهتر بود و کلا دست از سر خدا برداشتیم!!
کل کتابو نگفتم،داستانه اخر،اسمش "طلسم گربه مجاری"ه

خب این تصور به نظر من اشتباهه،من هم تا سال پیش فکر میکردم هر چی من خاهش و تمنا کنم،خدا هم در عوض...
ولی اینجوری نیست
برای من،خدا رابطه علت معلولیه کله جهانه!یا به قوله شما انرژی که وجود داره،(البته ،من فکر میکنم نوعی انرژی مخصوص باشه،چیزی ک ما ندیدیم شبیهشو!
این با عقل هم جور در میاد!هممون انرژی هستیم تو قرانم نوشته که خدا از روحه خودش در ما دمیده.
میشه ادمارو نوعی انرژیه محدود به جسم در نظر گرفت!
اگر به متافیزیک و تاثیرات وضو و نماز بر بدن ی مراجعه کنید،خوبه!
و اینکه میگن خدا از همه چی خبر داره،با انرژی بودن خدا منطقی درمیاد!چون از سیاه چاله ها ماده رد نمیشه،انرژی چرا!وس اگر خدا انرژی باشه (انرژی تکامل یافته شاید:D) میتونه ببینه چی قراره بشه!که این مخالف اختیار نیست!کساییم که عبادت میکنن،خودشونو واک میکنن،با استغفار با مانگا در واقع و از جسم تا حدودی کنده میشن!
میخام بگم که تصور جادوگر با چوب جادو که با یک بی بی دی با بی دی بو(ورد کارتون سیندرلا:D)،فقر و جنگ و بیماری و معلولیت رو پاک کنه،اشتباهه که هیچ،اسیب زننده هم هست!

در موردم بخش اخر حرفای قبلیم،منظورم اینه که به شما بستگی داره که چیو "قبول "کنید!چون تا جاییکه من گشتم،هیچ گروهی نتونستن کامل اون گروهه دیگه رو متقاعد کنه!
در واقع ،همیشه ی سوال گوشه ذهن ادم میمونه"اگر بود چی؟اگر همه چیزایی گه من بهش پشت کردم واقعیت داشت چی؟"

+به نظر من،دنیای بدون خدا،چندان درست نیست!اونموقع فاکتور عذاب وجدان و ترس از اخرت هم از بین میره و (از اونجایی که همه عقل کامل نیستن و احساساتی مث طمع و حرص و انتقام و...) ادما میوفتن بجون هم!!(الانم افتادن،ولی بین ی خونواده تصور کنید)

اینا نظرات شخصیمه که با گشتن و خوندن بدیت اوردم،لزوما درست نیست،توهینی به کسی نباشه:D

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

پاک بشه لطفا

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

پاک بشه لطفا

• لایک

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

خوب

اولا اینکه شما یه مقدار افسرده اید چون این طور که استنتاح می کنید که مرگ بهتر از چلوکباب به علاوه مرگ است رو میشه طور دیگه ای هم استنتاج کرد
من اگر به خدا اعتقاد داشته باشم و تا حال به کسی چندان ضرری نرساندم و علاوه بر اون چند تا کار خوب هم کردم پس خودم رو راحت بکنم برم بهشت کیف کنم

ثانیا اینکه وجود ما یک شانس بزرگه رو من واقعا حس می کنم جالبه و نمیدونم چرا شما فکر می کنید مسخره است به هر حال شانس عجیبی آوردیم....

ثالثا اینکه اکثر مردم منفعت طلب هستند به خاطر شرایط بیرونیه چون ما انقدر تحت سلطه منفعت طلبان بودیم که منفعت طلب شدیم ولی هنوز میشه میل به کمک به دیگران رو توی تعدادی از افراد دید
و واقعیت اینه که حتی منفعت طلب ها هم وقتی به کسی کمک می کنند و اون فرد یه تشکر خشک و خالی می کند لذت زیادی می بردن

و. در نهایت همون طور که اول اول گفتم این بستگی به شما داره
اعتقادات بعضی آدم ها بر اساس علایق و خواسته هاشون نیست و نمی توانند با دروغ شیرین زندگی کنند
ولی خوب بعضیا هم ترجیح میدهند با دروغ شیرین زندگی کنند ........

اون موارد امیدوار کننده ای که گفتم فقط به درد کسی می خورد که نتونه با توهمات شاد خودشو قانع کنه و شاید این چیز ها کمی بهش تسلی خاطر بده

پی نوشت: من نمی گم حکومت لاییک قوانین توی دین رو همشون رو نقض میکنه یا فرق داره فقط دارم میگم برای این قوانین و ارزش ها دین لازم نیست و بدون دین هم میشه به اون ها رسید

پی نوشت: اگر واقعا بحث زندگی پس از مرگ برای کسی مهم باشد میتونه بودایی بشه
چون تناسخ و چیزهای عجیب و غریب بودایی همون قدر منطقیه که وجود خدا هست و مزیت اون نسبت به بقیه ادیان اینه که امیدی به یک خدای واهی که هیج وقت کمک نمی کنه ندارند

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

و اگر دنبال تجربه شخصی می گردید
من خودم تا دو سال پیش فوق معتقد بودم دائم دعا این چیزا.....
ولی دیدم خدا اصلا کمک نمی کنه
بعدش هم کتابی خوندم که نیاز به خدا در توجیه پدیده های علمی رو رد کرد
و واقعا دیگه نیازی به خدا ندیدم
درسته که الان خیلی کمتر از مرگ می ترسم چون فکر می کنم وقتی مردم که نمی فهمم مردم :-/

ولی این دو سال اتفاقا خیلی بهتر بوده
دیگه به کمک خدا امیدی ندارم برای همین همیشه برای هرچیزی امادم و همه تلاشم رو دارم می کنم که حتی اگر خدایی هست که مخالف من عمل می کنه (که اکثرا هم همینطوره) شکست بدم
و از اون وقت حداقل توی درس و زند کی شخصیم پیشرفت های بسیار زیادی داشتم
و ارزش های اخلاقی من هم از اون وقت برپایه یک جمله بوده که شاید حتی بدون منطق قبول می کنم چون حسم(!!!) بهم میگه که درسته:

به هیچ کس آسیب نرسون و نگذار هیچ کس بهت آسیب بزنه و هر وقت می تونی به بقیه کمک کن

و خوب توی روابط انسانی هم خیلی مفید بوده
و حتی شاید بیشتر از وقتی به خدا اعتقاد داشتم پایبند شدم به این اصول اخلاقی

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

و دو تا چیز دیگه
1.
اون توده انرژی که کاری با آدم ها نداره خدا نیست
خدا در فلسفه و دین معنای معلومی دارد و اصلا تعریف کلمه خدا آن است
شما نمی توانید این معنا را تغییر دهید
خدا کسی است با هوش و منطق که جهان را هوشمندانه افریده و انسان ها را با هدف
نه یک توده انرژی بی هدف
شما درحقیقت دیدگاه ماتریالیستی دارید ولی برچسب خدا روش دزدید

2. من وقتی می بینم خدایی (با معنای واقعی کلمه) هست که اینقدر سنگ دل و بی رحم است و کلا بی تفاوت است بیشتر ناامید و عصبانی میشم تا نبود خدا........
آیا این خدای بی تفاوت به شما آرامش می دهد؟!!!
و اگر خدا اینقدر بی تفاوت است چه دلیلی دارد در اخرت به فکر شما باشد و برای ارضای میل جاودانگی شما اخرتی گذاشته باشد

اصلا این جمله خیلی سرنوشت سازه
اگر خدا براش خوبی و بدی کار ها مهم بود الان نباید هیتلری میشناختیم یا جنگ جهانی
اصلا چه دلیلی داره خدا صبر کنه تا توی اخرت عدالت برپا کنه چرا الان نه؟؟؟؟!!!!!!
آیک خدا که گذاشته تا حالا چند میلیارد نفر در جنگ ها از اول تاریخ بر سر رهبران منفعت طلب بمیرند اصلا اصلا به من آرامش نمی دهد >:p

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

چرا به یه سری منابع درباره ی این مکتب مراجعه نمی کنین؟
اگر بخواین بشناسین،به نظرم با مطالعه به جوابای بهتری می رسین.
البته کتابایی که قصد معرفی داشته باشن.
مراجعه کردن به کتابایی که قصد معرفی داشته باشن مفید ترن
یه سری چیزا هستن نقطه نظرای افرادن و ما فکر می کنیم مربوط به اون مکتب فکری ن و یه سری چیزا هم مربوط به خود اون و ما فکر می کنیم نظر افرادن و ...
مطالعه ش حتما سودمنده

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93